Trochu překvapí, že Linus od začátku nepočítal s možností běhu na HW s jinou memory page size. I když... Ono tam vlastně moc designu OS neproběhlo. Tým NT kernelu s tím ale počítal. Windows na různých platformách používají 4kB a 8kB pages, a 2MB nebo 4MB large pages. U Itania se zvažovaly 64kB stránky, ale benchmarky nakonec řekly, že 8kB je lepší volba.
https://learn.microsoft.com/en-us/windows/win32/memory/working-with-pages
Nesmysl. Nevím, jak "od začátku", ale různé velikosti na různých architekturách musel podporovat docela záhy. Large (či huge) pages podporoval taky ve chvíli, kdy s tím x86 přišla.
Článek docela jasně popisuje, kde jsou ty omezení - nikoliv v kernelu, ale ve věcech kolem - například mapování souboru musí být najednou zarovnáno na 16 kB, což vyžaduje jinou organizaci na filesystem.
Takže hlúpa otázka:
Keď mám 16kB stránku a zväčším bloky vo FS na 16kB, môže to mať pozitívny vplyv na výkon? Ja len, či sa mi oplatí tým zapodievať.
Viz https://android-developers.googleblog.com/2024/08/adding-16-kb-page-size-to-android.html : For performant operation, file system block size must match the page size. EROFS and F2FS file systems have been made 16 KB compatible, as has the UFS storage layer.
Podstatnější je, aby segmenty souboru byly zarovnané na velikost stránky, což zvýší paměťovou náročnost u malých souborů (knihoven). Ale hlavní knihovny (glibc, qt, gtk, ...) se pohybuje v megabytech, takže tam je to celkem jedno.
Výkon hlavně zvýší to, že stránkovací tabulky, cache a výpadky budou čtvrtinové.
Škoda, že aspoň jádro Windows není open source. Bylo by to jistě užitečnější pro celý ekosystém - bylo by zase o kousek snazší se od sebe učit.
Myslím si, že dlouhodobě vyhrává pozitivně konkurenční prostředí a ne nutně monokultura. Ale udržet určitou kulturu při té konkurenci je dost těžké a jenom takové prostředí je něco, kde se lidi od sebe budou chtít učit. Jinak to je zákopová válka a proliferace Not Invented Here syndromu.
> A z nejakeho duvodu se ten bastl postupnymi iteracemi dostal do stavu, kdy NT nakope zadnici...
Zrovna Linux/ARM na desktopu je aktuálně ta nehorší varianta. Uživatelé desktopu totiž potřebují spouštět i nenativní closed source aplikace.
25. 8. 2024, 14:16 editováno autorem komentáře
Vy jste nějaký jejich mluvčí? Já osobně jsem uživatel desktopu a aplikací, které nejsou z repozitáře nebo jsem je nebybuildil z AUR používám naprosté minimum a i ty jen málo.
Ty aplikace jiste maji specifikace "minimalni / doporucena" sestava, tak nevim co se ted divite.
Komercni appky vetsinou vyzaduji specificke zelezo (treba nejaky highend gpu), tak docela pochybuji ze si to nekdo bude snazit rozjizdet na armovem SBC.
Vim jen o jednom pripadu, kdy platforma byla prekazou - pani s vadou zraku ma intel macbooka s windowsama a tam specialni appku. Az hw doslouzi, tak by si kupovala Apple silicon zbytecne, protoze tam nepojedou windows natoz ona appka. A to jsou vsechny komponenty komercni, takze jako nevim proc se vytahujete se svobodnou volbou linuxu na armu, kdyz problemy vam udelaji i tradicni platformy.
Asi nevíte, jak kvalitní je virtualizace Windows na Macu s Apple Silicon. I s 8 GB RAM (celý Mac) to dělá zázraky.
Třeba widevine, bez toho či člověk nepustí žádnou streamovací platformu. A popravdě bych mohl pokračovat dále. Všechny ty nesmysly ci jsem musel dělat abych se podíval na Netflix má pinebooku pro.
Však len počkajte, box86 a box64 sú vo výrobe.
A Google Chrome mi nechýba, ďakujem za spýtanie sa :)
Tak x86 má pouze 4kB pages a 2MB nebo později některé procesory i 1GB hugepages. Windows na tom nic nezmění.
Oproti tomu ARMv8 má 4kB, nebo 16kB, nebo 64kB pages a 64kB, 2MB, 32MB a 1GB hugepages (výběr záleží ne pages).
Jenom aby ten problem s Motorolou nebyl omezeny RAMkou, to by pak ke zlepseni urcite nedoslo. Prestavam chapat, kde ty veci na mobilech zacly byt tak ziznive na pamet. Najednou jsou 4GB docela malo.
Mobilní appky jsou už náročnější než desktopové. Ono to odpovídá i tomu, že desktop se obměňuje po mnohem delší době a v mobilech je velká konkurence.
Ale neodpovídá to jejich grafickému ani funkčnímu obsahu v porovnáním s desktop aplikacemi z laického pohledu.
Až jsme se dostali do absurdní situace, že taková Moto G54 PE s cenovkou pod 5000 má 12 GB RAM, zatímco v noteboocích je 8 GB smutným standardem do 12 tisíc, až kolem 13 se dá sehnat 16 GB RAM a to se po paměti musí člověk cíleně koukat.
A notas (Apple) s 64GB od 117.000Kc je jaka trida? ;-) (viz nedavno)
Vyvojari jsou cim dal tim hloupejsi a pro jistotu davaji include all vc svych vlastnich knihoven v ruznych verzich.
Je to obdobny pripad jako kdyz trotl dev misto toho aby si vyresil dependence tak stahuje hned cely docker kontejner.