Proc? Pokud 90% navstevniku webu tvori Chrome jaky by mel duvod pouzivat vlastnik webu jpegxl? Naprosta vetsina webu ma vetsinu navstevniku pouzivajicich Chrome.
Pouzit jpegxl k ukladani fotek doma? Proc? Abych se dostaval do situace kdy jedna aplikace jpegxl umi a dalsich 10 jej neumi?
K cemu tedy budete jpegxl pouzivat?
už ale dnes máš běžně obrázky ve více formátech a rozlišeních. Pořád má smysl mít základ v jpxl a zbytek konvertovat dle potřeb.
Už začíná být jpxl dostupný i na běžných zařízeních uživatelů, Windows se to začíná učit, Adobe přidal podporu také nedávno.
A proč jpxl? O 20 % menší obrázky pokud je nechám v jpeg a jen přebalím, o 50 % pokud je překonvertuji, větší rozsah barev a větší bitová hloubka, tj. při převodu z telefonu tam nemám duchy.
Je bezne mit obrazky na webu ve vicero formatech, ale pokud 90% pozadavku prijde z prohlizece ktery jpegxl nepodporuje tak je nesmysl generovat jpegxl. K tomu takovy cloudflare treba jpegxl nepodporuje, a kombinace webp, png, pripadne jpeg je takovy dnesni standard na web.
Prevod z telefonu ma web? Nevim co mate za telefon ale duchy jsem nevidel, i kdyz z telefonu moc nepublikuji na webu.
Vetsi rozsah barev, hloubka? Predpokladam ze se porad bavime o publikovani pro web, ano, jpegxl podporuje vetsi rozsah barev, ale pokud 90% navstevniku pouziva prohlizec co joegxl nepodporuje tak ho generujete pro 10%. Pokud se bavime o ukladani fotek doma tak vse co fotim mam v rawu a konvertovat to do neceho abych usetril misto mi prijde nesmysl. Jpegxl mi nenabidne vetsi rozsah barev nez to co vyleze z fotaku.
předpokládám, že myslíš službu Cloudflare Image Resizing a nikoliv celý Cloudflare a jeho CDN.
Když se ti to nehodí, nemusíš to používat, to je vše. Je to ale nový formát a jakýkoliv argument, že to nefunguje na místě x je legitimní, rozšiřuje se pomalu a uvidíme, jestli se uchytí.
Mobily dnes už začínají vytvářet HDR snímky a tam při konverzi do jpegu ztrácíš poměrně dost informací a snímek vypadá lehce jinak.
Nenabízí větší rozsah, ale umožňuje ti ten rozsah zachovat a přitom mít smysluplnou velikost fotky, kterou chceš někomu poslat nebo si jí třeba vytisknout.
Jo, ale RAW z foťáku je pro 99% lidí k ničemu a jeho zobrazení je i pro vás závislé na tom, jak ho který program interpretuje a jak moc rozumí metadatům, která jsou u něj uložená (ohledně masky, teploty barev, korekcí vad objektivu), protože samotná obrazová data jsou šedé kostičkované cosi, připomínající blbě exponovanou, černobílou fotku). A u toho RAWu pár MB zabere náhled v JPEGu, protože jeho vyvolání může trvat sekundy (foťák na to má obvody)
Nahradit PNG by taky nebylo od věci, jeho prediktory jsou mizerné a deflate komprese dnes není ani z nejlepších, ani z nejrychlejších (třeba zstandard je dobrý kompromis)
Jenže JPEG a PNG dnes přečte úplně každý program a ten argument, že ušetřím 20%, 40%, ... velikosti za cenu, že většina programů obrázek ani nepřečte (natož aby jej uložila) a v době, kdy to půlka programů zvládne, se objeví lepší formát, brání rozšíření čehokoli dalšího.
U videa jsou ty úspory velikosti větší (i absolutní, i relativní), protože typická webová stránka má dnes trochu textu, 100 obrázků, pár MB javascriptu a zcela určitě otravnou videoreklamu a dost lidí tráví čas sledováním videí (která jsou tuším stahována jako playlist a asi dvousekundová videa, které si pak stahuje prohlížeč dle potřeby)
Mě by bohatě stačilo, kdyby v KDE Plasma 5 opravili chybu, kdy pokud mám tři monitory, tak se hlavní panel náhodně objeví na neprimárním monitoru.
Po připojení na méně než tři monitory pak úplně zmizí. Či občas celý plasmashell spadne.
Tohle je od Google pěkná sviňárna. WebP ani AVIF není jsou vedlejší produkty video formátů . Např. Shopify už napsalo, že už počítají s přechodem na JPEG-XL (chápu, že to je jejich problém a můžou si vyvinout vlastní prohlížeč. Odstranění by měl Google nějak obhájit, ale obávám se, že nemá jak. Je to opravdu paradox protože všude nyní vidíme, jak přichází pro JXL podpora. Proč by zrovna chromium/blink ji mělo odebírat. Já doufám, že je to pouze jenom nějaké nedorozumění např. že JXL bude zapnutý a flag už nebude potřeba.
Na JPEG XL sere pes. Grafickych formatu je spousta. Potiz je s temi, co aspiruji nahradit vse, co se dodneska vymyslelo, jako JPEG XL.
Vyrobci hardware po JPEG XL nehupsli. Browsery ho neumi dodnes. Jenom v Chrome lze jeho podporu povolit zvlastnim tajne smluvenym znamenim. Nakonec Gugl pro JPEG XL udelal najvic.
Kdo z vas dsticich ohen a siru na Gugl slysel o JPEG XR? Kdo bojoval o FLIF a FUIF? Je smesne stezovat si na Darwina s krizkem po funuse.
Jenže JPEG-XL staví právě na FLIF a FUIF. JPEG-XL je celkem nový a ono zas takových grafických formátů, jako je právě JXL není. Právě díky tomu, že je tady ta debata ukazuje, že o něj zájem je. Všechny ty moderní formáty HEIF, AVIF a WebP jsou jen druhotné použití k tomu čemu byly určeny tj. pro video. Navíc ani oni se teda přes velkou tlačenku Apple a Google moc nedaří a používají se jenom u nich a nikde jinde. Naproti tomu JPEG-XL je formát určený primárně pro grafiku a jeho využití by bylo (a stále věřím že bude) univerzální a snad bude všude podporovány. Shodlo se na něm mnoho silných hráčů. Pokud Google chce dělat vlny a brzdit pokrok je dost možné, že na to dojede. Nikde není psáno, že naopak MS, Apple nebo Facebook jim neudělají naschvál a budou zase naopak tlačit JPEG-XL dokud Google nezmoudří.
Tady vyjádření v u ticketu a potvrzení, že to není nedorozumnění:
Thank you everyone for your comments and feedback regarding JPEG XL. We will be removing the JPEG XL code and flag from Chromium for the following reasons:
- Experimental flags and code should not remain indefinitely
- There is not enough interest from the entire ecosystem to continue experimenting with JPEG XL
- The new image format does not bring sufficient incremental benefits over existing formats to warrant enabling it by default
- By removing the flag and the code in M110, it reduces the maintenance burden and allows us to focus on improving existing formats in Chrome
Jako napsat, že o JPEG XL není zájem je teda pěkná lež a celé to vykresluje, že je za tím něco víc. To, že nepřináší nic nového oproti stávajícím je už vyložená lež. Ale souhlasím, že experimental flags tam nemají být nekonečně dlouho proto ho měli odebrat a nechat JXL zapnuté od začátku.
Ale vlastně, který je to ten jejich formát? Co jsem četl tu diskuzi, tak WebP2 je mrtví, WebP mi nepřijde jako konkurent a navíc teda moc používaný taky není a mimo web už vůbec, AVIF jsem vlastně vůbec ještě neviděl. Jestli tím chtěli větší rozšíření AVIF, tak nevěřím, že se tímhle něco změní. Navíc spousta firem teď bude mít k tomu "jejich" tlačeném formátu odpor. Mě to prostě nedává smysl. S JPEG XL by šlo mít jeden soubor v JPEG XL a snadno poskytnout JPEG pro stará zařízení a pro nová JPEG XL. Jestli tohle není dobrý důvod spolu s progressive decoding, tak už nevěřím, že někdy něco nahradí JPEG. Bohužel díky Google s ním budeme ještě pěkně dlouhou dobu. Stále věřím, že se JPEG XL prosadí. Podpora v Chrome a Android je to poslední co mě ještě drží před konverzí mých JPEG do JPEG XL, ale tohle rozhodnutí na tom rozhodně nic nezmění, protože tím o nic nepřijdu, to že ty JPEG nepůjde otevřít v Chrome je pro mě malá nepříjemnost.
31. 10. 2022, 07:58 editováno autorem komentáře
Jenže WebP se nikde než na webu nepoužívá (a i tam to bude pár procent, jestli vůbec) a to je podle mě pro grafický formát teda problém. Ale právě, že to nedává smysl ani z pohledu Google co tím vlastně získá? Vydělává na WebP nebo AVIF? Nemyslím si. Co je pro něj tedy vlastně přínos. Jediné co mě napadá, že investovali spoustu peněz do podpory WebP/AVIF u nich a bojí se, že je JPEG XL je převálcuje (což by se asi nejspíš stalo) a oni budou muset investovat peníze do přechodu na JPEG XL. Ale nic jim nebrání používat WebP a AVIF dále ta podpora pro ně je taky dobrá. Ale oproti JPEG XL mají jasné nedostatky a všichni vědí, že JPEG nenahradí. WebP vlastně nic lepšího než JPEG XL nemá. Další co mě napadá, že je v Google tlak od inženýrů co se podílí na WebP nebo AVIF, protože se bojí, že jejich práce skončí v propadlišti dějin. Stále ale nevidím co odstraněním JPEG XL z Chrome Google získá, kromě toho, že si rozhněvá technickou/odbornou komunitu. Vlastně nemůže získat nic ale ztratit mnoho. Třeba pro mě je tohle od Google poslední kapka. Stále si myslím a doufám, že budou dotlačeni tohle rozhodnutí změnit a vrátit/neodebrat JPEG XL z Chromium/Blink.
AVIF je prezentovaný jako konkurence k JPEG XL: https://caniuse.com/?search=avif
AV1, ze kterého AVIF vychází, není jen Googlovo dítě, ale celé Alliance for Open Media, což prý zahrnuje Amazon, Apple, ARM, Cisco, Facebook, Google, Huawei, Intel, Microsoft, Mozilla, Netflix, Nvidia, Samsung Electronics, Tencent. V zásadě tak není velká společnost, která by se mohla stavět AVIFu na odpor, protože je vedlejším produktem jejího snažení.
AVIF ale neumí vše co JPEG XL. Rozhodně se za tu dobu co tu je neprosadil. A správně jste napsal, že je to pouze vedlejší produkt AV1. Ale kde se vlastně reálně používá a to i přes to, že má celkem dobrou podporu? Lze snadno transformovat AVIF na JPEG nebo obráceně, lze mít grafiku uloženou v jednom formátu a podle podpory klienta poskytovat v jiném?
Krasna diskuze, ale nikdo si tu asi neuvedomuje, ze aby se formát rozsiril. Tak je nejprve nutne aby ho umely zarizeni co do nej budou ukladat obsah - napriklad fotaky a mobily. Nasledne klidne az za par let, je potreba aby jej umely cist a pracovat s nim koncova zarizeni - například stolni pocitace. A proc to staci takhle, protoze casem bude spousta mobilu co ten format bude umet a jak se o nem dozvi lama v hospode u piva od Franty, tak vytahne svuj starý mobil a rekne - Hele ja to tu mam taky, tak to zapinam. Udela par fotek, hodi do pc, jo fakt to setri misto a na pc mi to jde... pokud to bude naopak, tak Franta ani po koupi noveho telefonu na ten format neprepne, pac v nem porad bude - no ono to tam v tom starym mobilu nebylo, ani urcite na pc to nepujde, no akorat pak starosti.
Proc dodneska nepouzivam heif, mam uz druhy mobil (ne Apple) co ho umi, ale dodnes ho nepřečte Dolphin - tak vzdy jednou za rok zkusim testovaci fotku co lezi na disku a porad nic.
No a presne tak to nefunguje. Žiadny výrobca zariadení nebude prechádzať na formát, ktorý nie je podporovaný inými zariadeniami. To presne je dôvod, prečo napríklad sd karty dodnes používajú fat/exfat, aj keď existujú lepšie súborové systémy pre sd -- čo ale z toho, keď to Franta z hospody nedokáže použiť.
Jo a Dolphin heic podporuje -- akurát kimageformats musí byť skompilovaný s podporou pre heic. Čo niektoré distribúcie robia, a niektoré nerobia (napr. Ubuntu: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/kimageformats/+bug/1951278).
Jenže největší vtip je, že JPEG XL lze např. v mobilech použít i bez HW podpory, narozdíl od HEIF nebo AVIF. Stačilo by jenom rozšířit aplikaci foťáku a klidně může JPEG vložit lossless do JPEG XL a jenom tímhle se ušetří +-20%. Navíc jeho podporu můžete snadno přidat skoro kamkoliv protože dekódování je nenáročné.