To je toho... když bude nejhůř strčí se to do svěřeneckého fondu.
Však tady na to máme odborníkou. A aj na motýle zbude.
Jenze v USA to nechodi jak u nas. Rockefeleruv Standard Oil skoncil jako nekolik samostatnych firem. Bell system, AT&T, a dalsi - neco si o tom precti nez zacnes placat nesmysly.
Priste prosim aspon jeden smajlik, protoze je fakt tezke poznat jestli ctu humor nebo neci pomyleny nazor.
připomíná to příběh microsoftu na přelomu milenia. další snaha o rozdělení technologického giganta, který se ale blíží ke svému úpadku.
A to vadi cemu presne? Podstatne je, ze ten kod mate k dispozici a pod svobodnou licenci... a muzete z nej tezit i jinde.
Ja si nedelam iluze. Ale i male veci muzou nekomu pomoct. Ja se za kerneloveho vyvojare treba nepovazuju vubec - ale par drobnych kontribuci tam mam taky. Aneb kdyz uz jsem si rozbil hubu ja, nemusi to zbytecne prozit jeste nekdo po me...
Scratch your own itch. Neznáte? Já taky přispívám do projektů, abych vyřešil nějaký svůj (nebo zákaznický) problém.
Mě nejde o to kam přispívá nebo nepřispívá, ale že jeho produkty jsou tragické kvality a bohužel se jim jde zvlášť v některých oborech jen velmi těžko vyhnout :-( Zrovna před chvílí jsem řešil, že po odpojení / připojení jiného monitoru po přenosu NTB jsem se nemohl dostat k oknu Chrome, protože ho Windows umístily někam úplně do pryč a žádnou klávesovou zkratkou se mi ho nepodařilo rozumně přemístit. Bleh.
jenze v KDE mas hotkey na menu okna a v nem polozku Presunout a pak mysi nebo sipkama to okno na viditelne LCD/Plochu dostanes ;-)
To mas i ve windows. Alt+mezernik, pak zmacknout p, enter, a sipkama to posouvas. Ale funguje to docela blbe.
No ale pod GNOME sa mi to ešte skutočne nikdy nestalo. Ešte sa zriedkavo stane bug ak v čase keď je laptop uspatý a prehodím monitory a potom preberem zo spánku, tak že vymení hlavnú a vedlajšiu obrazovku (teda panely atď skončia na druhom monitore) ale ešte sa mi nestalo že by skončili niekde "mimo viditelnej plochy". Ale čo mám skúsenosti tak áno, KDE je podobne zabugovaný ako Windows... preto GNOME a Xfce sú moja primárna preferencia.
Hm, ale spatne umistene okno je spis problem desktopoveho prostredi, nez programu samotneho, ne? Presneji toho, ze windows jako desktopove prostredi nikdy moc dobre nefungoval, takze se programatori ucili ruzne triky jako posouvat okna mimo viditelnou oblast aby docasne skryli nejake okno atd. S timhle jsem zapasil uz na Win95. Kdyz jsem nahradil desktopove prostredi litestepem, tak teprve bylo videt jake vsechny praseciny se dejou na pozadi, jen proto ze windowsy nikdy dobre nedokazaly spravovat rozmisteni oken.
Ne vždycky, aplikace si může sama posunout své ono kam chce ona sama. Desktopové prostředí má takovou akci zprostředkovat.
Já myslel, že je to na Waylandu zakázané. Horko těžko tam pak lepili, že DE bude samo ukládat pozici okna aplikace, ale pro víceokenní to moc nefungovalo.
Microsoft si uz jako firma prosla anti-monopolnim rizenim v USA. A ted se chova tak aby se to uz nikdy neopakovalo.
Zadnej strom neroste do nebe a ted neco podobneho ceka i Google.
To je jak v ty nasi EU: Ty vole, mame tu firmu nezavislou na statnich a unijnich dotacich, a dobre vydelava. Co s tim ?
Zregulovat, vsak ono je to prejde.
Jakkoliv EU nemám v oblibě a přebujelost toho, do čeho všeho zasahuje, je donebevolající, tak s tímhle výrokem musím hrubě nesouhlasit. Něco jiného je regulovat všechno až do bezvědomí a něco jiného je praštit přes prsty subjekt na trhu, který se poněkud vymyká kontrole a z pozice své velikosti si může dovolit kosit i potenciální konkurenci, jak je mu libo.
Suhlas.
Len podoknem pre mad-a, ze sa tu bavime o USA a o nie EU. EU je dost mierna voci Googlu a tiez by mala pritvrdit.
Priznam sa, ze ma to pozitivne prekvapilo, ze sa USA ozvali. Skor som to cakal od EU.
Taky musím říct, že mě to překvapilo jednak proto, že to přišlo z USA, a taky rozsahem požadovaných opatření.
EU v mnoha případech funguje v dotačním cyklu. V první fázi cyklu se zvedne byrokratická zátěž a právní omezení. V té druhé se ke slovu dostanou bodří hoši od daní, povolenek a divize odpustků. Když ani to nepoloží subjekt na lopatky, nastoupí hoši z odboru regulací a konečně subjekt zašlapou do země, aby mohli kolegové začít dotovat.
To není ta EU, pro kterou jsem hlasoval v referendu.
Jenže díky praktikám Google klidně místo jeho názvu dosaďte třeba "Cosa Nostra" a najednou ten výkřik o regulaci dostane jiný nádech :-)
Mě ani tak neštve Google, protože je pro mě poměrně jednoduché jeho služby nepoužívat, ale mnohem horší je Microsoft, kdy jsem nucen používat jeho produkty zaměstnavatelem.
22. 11. 2024, 08:13 editováno autorem komentáře
Super nápad, tak pokud budeme opomíjet práce typu zametač, popelář atd. tak nám moc velký výběr nezbude.
Kdykoliv jsem s kýmkoliv jednal o angažmá, vždy jsem měl jednu důležitou podmínku: Linux. Kupodivu to nikdy nebyl žádný problém. Pravda, v nejmenovaném korporátu je to nejdříve trochu překvapilo, ale problém to nebyl ani tam.
Tak Google je v tomto horsi.
S Microsoftom uz to nieje take zle ako byvalo a tvoj problem je zamestnavatel a nie Microsoft.
Robim u noveho zamestnavatela 6 rokov a pre roznych klientov a nebol som nuteni pouzivat cokolvek od MS. A ani ako sukromna osoba niesom nuteny pouzivat cokolvek kd Microsoftu.
To v minulosti nebolo.
Hrosi je mobilny duopol. Dalsia alternativa, ktora by ma neobmedzovala ako napriklad Linux neexistuje. Boli/su tu nejake snahy rozbit/zmiernit ten duopol ale zatial bez velkeho ucinku.
Tahal som to asi 4 roky so SailfishOS ale uz 2 tyzdne som na Androide. Jednak to nebolo bez obmedzeni a aj sa to nikam extra nehybalo. Potreboval som novy smartfon a kupil som si Sony aby som mal moznost sa vratit k SailfishOS ak mu pridaju podporu.
Trochu som dufal, ze by EU mohla donoho zainvestovat nejake peniaze ako do alternativy.
Tak Google je v tomto horsi.
Horší určitě je, na druhou stranu pokud je člověk "obyčejný uživatel", sotva se setká s něčím jiným (leda s Applem, ale to až tak moc neplatí v našich končinách). A když se to zkombinuje s nevypnutelnou telemetrií, nucením microsoftího účtu (bez jakéhokoliv technického důvodu) a vůbec přístupem, že systém si dělá, co chce MS a nikoliv co po něm chce uživatel, tak je to celé od základu úplně špatně.
Hrosi je mobilny duopol. Dalsia alternativa, ktora by ma neobmedzovala ako napriklad Linux neexistuje. Boli/su tu nejake snahy rozbit/zmiernit ten duopol ale zatial bez velkeho ucinku.
To rozhodně, bez jakékoliv diskuze. Měl by existovat tlak na to, aby mohli na mobilní trh snadno vstupovat další hráči, nebo alespoň aby nebyly aktivně házeny klacky pod nohy uživatelům, kteří chtějí používat jinou mobilní platformu než IOS nebo neodgooglený Android (např. tím, že některým aplikacím vadí rootnutý telefon, uzamčené zavaděče v mobilech, apod.).
Tlak být může, ale lidi telefony s nějakým obskurním OS, kde jim nepůjdou jejich aplikace, prostě nebudou kupovat.
Když pominu nějaké možnosti emulace nebo obecné kompatibility (i na to by se určitě nějak zatlačit dalo), co je obskurního třeba na odgoogleném androidu? Např. /e/ OS, Lineage OS a podobně?
Třeba placení telefonem. Sice to jde obejít, ale dokud to nebude fungovat samo out-of-the-box a s oficiální podporou a garancí, že to za měsíc nefungovat přestane, tak na něco takového normální uživatel není zvědavý.
A jaka je vazba toho placeni na OS?
(treba se vi, ze mac nabootovany z usb disku taky nepovoli nektere veci - typicky apple pay a tedkom i nejake AI veci)
Tohle chce zatlacit na vyrobce - at nabidnou reseni ktere bude fungovat i bez secure bootu, nebo at si uzivatel ten secure boot muze resit ve vlastni rezii, podobne jako je (ci bylo) normalni u klasickych PC.
Třeba Word. Zkuste udělat kontrolu pravopisu a opravy v jiném kancelářském programu. Až ten opravený soubor znovu otevřete ve Wordu, pochopíte.
Po zkušenosti s jinými produkty musím konstatovat, že např. Outlook (ne ten nový!). Integrace mailů, kalendáře, hlasování, informace o dostupnosti jiných kolegů nebo meetingovek, kontakty obsahující firemní strukturu atd.
A někdy... je tím produktem prostě Windows. :)
V mém případě z důvodu midi kontrolérů připojených k Traktor DJ, Serato, FL, Virtual DJ, atd. Freestyle scratch. Když jsem to zkoušel rozjet přes wine s funkčním mapováním midi (včetně PHASE) na scratch do vdj... po týdnu jsem pochopil, proč to ještě nikdo neudělal. :D Až tyto srandy mi dovolily pochopit, že je lepší používat na konkrétní práci konkrétní vhodný nástroj, takže při hraní a hraní raděj přepnu do woken.
Takové profi hudební SW a používáte je na Windows :( nj. SW za statisíce, na tom se nešetří, ale Apple NTB je prostě zbytečně drahej.
To většinou říkají lidi, kteří nepotřebují kompatibilnáí nástroje k práci. Moc rád bych používal všechno Open Source, ale kromě Thunderbirdu a prohlížeče je všechno ostatní málo použitelné v reálném světě.
Osobne jsem na tu jednu specifickou cinnost, kde nutne potrebuji aktualni desktopovy Excel, poridil virtual s Windows. Jednou do tydne to pretrpim.
Jinak si vystacim s tim webovym.
Timto zpusobem samozrejme lze vyrobit i pluginy nekompatibilni s Excelem. Ale diskuze byla o nahrade Excelu... ne reseni toho, ze ma nekdo nekde nejaky proprietarni binarni bastl ;-)
Ty pluginy vyvíjela přímo naše firma, pro pohodlnost našich zákazníků. Základní skriptování v Excel/Calc na to nestačilo.
A jak jinak to udělat? Ostatní snad pochopili již z mého předchozího příspěvku, že základní skriptování na to nestačilo (nezkoumal jsem stav dnes). A mimochodem to nebyl vendor lock: API bylo pro zákazníky popsáno a mohli vyměňovat data vlastními nástroji. Takže zas vedle.
LO ? Fakt? Tak v tom pripade od tebe ocekavam ... navod, jak se to pripoji k SQL databazi .... a pokracovat muzes treba OLAPem.
Budu se kralovsky bavit.
Promiňte ale to je jen jakási optimistická hypotéza. Spíš teda zbožné přání.
Když pracujete pro velké hráče, dodáváte, nebo jinak kooperujete. Tak není jiné cesty než té kterou si zvolili oni.
To nahraditelné jste totiž vy nikoli ten sw balík.
To zvládl až Google s Chrome, a to z velké části i díky diametrálně vyšší kvalitě a rychlosti prohlížeče ve srovnání s IE či Firefoxem...
To je vtip?
Co si pamatuju, když byl Chrome novej, tak oproti Firefoxu frčel fakt brutálně rychle. Nevim, co si vy představujete pod vyšší kvalitou, ale Chrome tehdy podle mě nastavil solidní laťku.
Pak mam taky dojem, že měli dobře pošéfenou migraci z jinejch browserů, takže se vůbec nedivim, že se prosadil tak rychle a v takové míře. Jestli je dneska nástupcem IE, soudit nebudu.
To mohlo byt tak pred desiatimi rokmi. V dnesnej dobe je to v richlosti to iste.
Chrome ma jedinu vyhodu a to, ze Google si defakto akukolvek vec presadi ako standard, takze to maju prvi a optimalnejsie, lebo si to sami vymsleli. Ale to je len prostriedok monopolizacie.
@oss
to neni pravda, na rychlem pocitaci se Chrome i Firefox muze jevit stejne rychle, ale kdyz sem pred par lety zprovoznoval 2x1GHz ARM Notebook (puvodne dodavanej s Androidem) tak Chromium bylo mnooohem rychlejsi a sviznejsi... to same pred par mesici s NB s CoreDuo U verze, take ten rozdil byl velmi znat... a nejen v rychlosti startu prohlizece, ale i ovladani UI, ci prehravani videa z YT...
Ke změně potřebuješ kopanec, něco, co jinde není. Takže tehdy MS Explorer -> Firefox (pluginy) -> Chrome (rychlý a postupně další věci jako správa hesel, sdílená data skrz více počítačů a další rozmazlování...)
Takže pokud bych teď měl migrovat z Chrome na něco jiného, tak musím mít opravdu dobrý důvod... napadá mě nějaký poryv stran blokátorů reklam...
Tedy, pokud jsou Opera, Chrome, Firefox, Bing... plus-minus stejné, tak za ten opruz nějaká migrace nestojí.
Ono totiž ta konkurence udržuje patche na vrácení funkcionality jen po nějakou dobu. Pak už je to moc práce (rozdílů) a většina uživatelů internetu (uživatelé Chrome) si už zvykli. Např Opera nějakou dobu udržovala NPAPI pluginy, ale bez podpory v Chrome stačilo počkat, až je přestanou udržovat jejich autoři. Nebo podobně XUL rozšíření ve forkách Firefoxu.
Pouzivam Firefox asi odjakziva a zeby to bolo s nim nejak vyslovene zle, co sa tyka rychlosti, tak to nemozem povedat.
O migracii to nebolo. Pretlacili to peniazmi/vplyvom, lebo snaha Googlu bola mat ucelenu platformu a dobry zdroj dat.
Beznemu userovi je jedno, co pouziva ale odvsadial nanho vyskakoval Chrome a teraz BFU nepozna nic ine ako Chrome. Ked nema na ploche(mobilu/desktopu, laptopu) ikonu Chrome, tak je nervozny.
To byste se divil. Poznat to samozřejmě dost je. A taky je poznat, jestli vám třeba baterie v notebooku vydrží o hodinu více či méně.
Z mé zkušenosti nemohu říct, že by Chrome byl rychlejší než Firefox. Každopádně Firefox vede v menší paměťové náročnosti a na menší energii.
A přesně o tom to je - o férovém konkurenčním prostředí.
22. 11. 2024, 18:48 editováno autorem komentáře
Vtedy bol Chrome pribalený aj k písmenkovej polievke, tak samozrejme, že BFU inštalujúci štýlom Next->Next->Next->Finish to rovno dostali...
Jo, to si pamätám.... ja som prešiel skorej z Firefox na Opera, ale potom sa mi Chrome nainštaloval ako súčasť programu pre vypaľovanie DVD (neviem aký program to bol, či Nero alebo ako sa volal). Nakoniec som potom používal Chrome. Teraz už som u Vivaldi.
22. 11. 2024, 20:30 editováno autorem komentáře
Firefox tehdy byl postaven na jadre/frameworku, ktery se shodou okolnosti jmenovalo "Chrome". Myslenka byl takova, ze si muzete te postavit jakoukoliv aplikaci pomoci toho frameworku a Javascriptu/C++.
Cele to melo tisice omezeni a vyvijelo se v tom neuveritelne tezkopadne.
Bohuzel engine JS, ktery se v te dobe pouzival byl single-threadovy a pouzival se jak na ovladani GUI Mozilly, tak i na uzivatelske stranky.
Ne, není. Chrome byl až tak do verze 10 fakt rychlý oproti třeba Firefoxu. Ve verzi 0.6 na mě zapůsobil jako vyložené zjevení. Ten rozdíl byl brutální. Ano, pak se to bohužel poněkud smazalo.
Antimonopolni zakon jako komunisticka pitomost? A muzes mi to prosimte vysvetlit?
Ja jen ze v komunistickem state je jaksi statni monopol na uplne vse. Kdezto v kapitalistickych statech je antimonopolni zakon snaha udrzet volny trh.
No jasně, státní monopol. Ale přirozený monopol, nebo monopol v rukách soukromých vlastníků je něco jiného. Právěže TOHLE je ten pravej kapitalismus, což asi běžně také moc nechceme.
Otázkou však je, zdali je možné něco efektivně udělat s tím, aby společnost jako Google nebyla monopol a zároveň se tím nepoškodil trh pro spotřebitele. To, že Google používá trochu nekalé praktiky, je asi pravda. No ale, co se stane třeba s Firefoxem, když přestanou téct peníze od Google, hmm?? Podobně jako TSMC - je to monopol? Jo. Je to tak špatně? Lze to dělat jinak / jinde ve stejné kvalitě a za stejnou cenu? No asi ne, protože by to už někdo dělal - a tohle je právě ten kapitalismus.
A teď se ještě zamyslete nad globálním měřítkem. Je vám milejší monopol americké společnosti Google, nebo byste chtěl, aby se o trh 50 / 50 dělili s nějakou krásnou, milou a hodnou společností z Číny? Pěkně kapitalistickou, rádoby, ale jinak víme, že ;).
TSMC není monopol ani náhodou. Ano, jsou jediná továrna s tou nejlepší litografií. Jenže tím procesem se vyrábí jen pár čipů v porovnání s veškerou tou zabudovanou elektronikou, která jede na mnohem starších procesech.
Na dohled od sebe budete mít tak 10x více integráčů (pokud ne o řád více) než mobilů.
Google je v postavení uhlobaronů 19. století. Vynucuje si věci silou a porušení antimonopolních zákonů už mu bylo prokázáno.
Taková jedna viditelná věc (stejně jako u Apple). 30% poplatek z každé transakce přes Google Play a aplikační obchod. Přidání dalších zdrojů (F-droid) teoreticky možné je, ale taky je možné, že pak telefon neprojde validací a některé přísné banky ho odmítnou uznat pro potvrzování transakcí.
Kvůli F-droidu? To mi tedy ukažte u jaké banky. Účet mám asi u osmi bank nebo tak nějak a problém s tím není nikde.
On to nedělá F-droid sám. Ten je navíc už celkem etablovaný.
Ale Play protect, Play integrity, Safetynet a podobné. Stačí mít nevhodně povolené instalace z neověřených zdrojů a už se to může stát. Podobně jako u rootnutého telefonu.
No tak ale my se tu snad bavíme o tom tzv. The best product. Jako např. obyčejný jenommail můžu mít u x služeb, ale u google mám všechno v jednom a s vysokou kvalitou. Čipy do kalkulaček nejsou přece konkurence k čipům typu Intel.
Kník. Google je tak strašně zlý, že např. když si vydavatelé vykňučí, že nebude indexovat jejich zprávy, tak za pár měsíců úpěnlivě pláčou, že přišli o polovinu čtenářů, které jim zdarma dodával. LOL.
A muzes mi konecne vysvetlit tohle, viz muj prispevek vyse:
"Antimonopolni zakon jako komunisticka pitomost? A muzes mi to prosimte vysvetlit?"
Tak za komunistů ti sebrali díru v zemi, a dneska pro změnu prohlížeč nebo operační systém, například. Rozkulačíme Google, bezva tržní nápad.
Aha. Ale oni to nechteji zestatnit. Jen rozdelit. Neco si o tom prosimte precti, nez tu zacnes produkovat dalsi komentare.
Je to stejně dobrý tržní nápad jako rozdělení producenta a distributora elektřiny, telefonního operátora a správce drátů nebo dopravce a provozovatele dopravní cesty.
Jde o to, aby dominantní hráč musel všem poskytovat služby za stejných podmínek a nepoužíval dominanci k protlačení pouze svých služeb. To už totiž tržní prostředí poškozuje.
Jasně, za stejných podmínek zadarmo... Viz "plus sdílet data, která sesbírá od uživatelů – ta musí konkurentům poskytovat bezplatně. .
Ta data by Google a ani nikdo jiný stejně neměl mít.
A ano, svojí dominancí a sbíráním dat z prohlížeče a reklamních systémů získal výhodu. Už ta samotná data mají obrovskou hodnotu. A nový hráč je už neposbírá. Zaprvé nikdy nezíská takový podíl na trhu a za druhé GDPR a jeho celosvětové alternativy.
Je to ekvivalent toho oddělení kolejí (data) od uživatele (Google). Nemusel by je zrovna sdílet zdarma, ale pokud je používá, tak všichni za stejných podmínek. To je obvyklá podmínka při nuceném porcování firmy a trhů.
Uznávám, že je to docela tvrdý požadavek, i když chápu proč to po Google chtějí.
"Ta data by Google a ani nikdo jiný stejně neměl mít."
Odpověděl jste si sám. V rozumně fungující společnosti by principiálním cílem nemělo být narovnání podmínek fízlování, nýbrž odstranění fízlování (ochrana soukromí - zabránění profilování uživatelů).
A pokud na toto alespoň většina veřejnosti nechce přistoupit, tak je už úplně jedno, jestli bude lidi fízlovat Gůgl, nebo kdokoliv jiný.
Dokonce bych řekl, že je menší zlo, když to bude jenom Gůgl coby jedna entita (které se pořád lze realisticky vyhnout), než když jednotlivce budou moci kvalitně (= po Gůglácku) fízlovat a profilovat všichni, kdo Gůglu zaplatí nějakou fízlovací daň.
Toto je nerozumné opaření z hlediska společenského, o dopadu na Mozillu (není to pár desítek mega jak píše v článku autor D. Ježek, ale necelá půl miliarda - přes 80% příjmů Mozilly) ani nemluvě.
Ana a pak nemáte úspory z rozsahu a místo toho máte menší vyjednávací sílu. Mnohdy ty vaše výhodnější ceny jsou na úkor všeho, jak třeba Bohemia energy. Zrovna strategický sektor jako energetika je dost špatný příklad. Ta by dle mě, a to já jsem zastánce volného trhu jak to jen jde, by měla být ve státních rukách.
Jenze Trump jedna jako komunista. Proto taky mezi jeho fanosky patri nejvetsi hviezdy komunisticke internacionaly.
"Jenze Trump jedna jako komunista"
V čem konkrétně ?
"Proto taky mezi jeho fanosky patri nejvetsi hviezdy komunisticke internacionaly."
Kteří největší internacionální komunisté tak moc fandí Trumpovi ? Dejte sem alespoň 2 jména.
Předpokládám, že jakožto programátor (= osoba s nadprůměrným IQ) chápete rozdíl mezi "fanouškovstvím" a skutečností, že se dva úplně odlišní lidé na něčem zrovna shodnou (např. na potřebě ukončit nějaký konflikt mírovou cestou) - a že shoda na nějaké agendě není totéž, co fanouškovství.
Tak, konečně můžete všem těm ruským trollům o kterých tu roky a roky nekonkrétně píšete ukázat, jak se argumentuje v diskuzi.
Tak jasně...
1. Ochrana volného trhu antimonopolními opatřeními je přesný opak komunismu
2. Když dělá Trumpovi ministra dezolát Musk, který má na Google pifku, tak se spíš stane opak toho, co naznačuješ
Tak já bych neviděl takový problém v tom, že google vlastní chrome. Pro prohlížeč je tady i lepší alternativa - Firefox. Na druhou stranu bych spíše viděl problém v tom, že si google uměle vynucuje použití jimi certifikovaných systémů Android. Google se všemi možnými způsoby snaží znefukčnit pomocí Play integrity aplikace na nezávislých systémech postavených na AOSP. A lidé, kterým by stačil systém bez rootu postavený na AOSP, nemají téměř šanci některé spustit.
Jenže ta alternativa je finančně zcela závislá na Googlu a navíc tahá za kratší část provazu, proto je její zobrazování služeb jako Youtube vždy pomalejší a méně kvalitní, než v Chrome.
Ten tón můžete klidně vynechat, já na to poukazuji samozřejmě právě proto, že ty služby jsou od Googlu.
Nevsim jsem si, ze by nejake zobrazovani bylo rychlejsi/pomalejsi, ale Chrome pouzivam jednou rocne, kdyz natrafim na stranku kterou delal tym "IE only".
Za me v tomto segmentu zcela selhalo W3C - takze pak hraci kteri maji obe strany (jak poskytovani obsahu, tak konzumovani) si vytvareji velice na miru delane reseni. Takze neco, co by musel podle open-standardu resit uzivatelsky skript, tak verim ze v chrome to zabuduji rovnou do binarky v akcelerovane podobe.
Jsem plne za rozdeleni - a navrat slusnych standardu - s dokumentaci, test prostredim, hodnocenim kvality. Hodne se to resilo, kdyz byla na trhu opravdova konkurence mezi ruznymi enginy - dnes maji temer vsichni stejny engine.
Tak W3C je jenom pisatel dokumentů ne? Ten muže pokafrat jedině tak že nespecufikuje fičuru dřív než ji google implementuje. Ale že ty dokumenty někdo ignoruje neovlivní.
@Vojtěch K
Tak já bych neviděl takový problém v tom, že google vlastní chrome. Pro prohlížeč je tady i lepší alternativa - Firefox
uhel pohledu, nepouzivam Chrome (ani Chromium), ale pouzivam lepsi alternativu = Vivaldi, oproti Firefoxu ma priblizne milion veci navic (v oblasti vlastnosti/schopnosti, ovladani, customizace) a nevyzaduje priblizne milion doplnku do firefoxu abych alespon casti toho docill ;-)
jedine v cem za <rok bude Firefox lepsi bude neodebrana podpora uBlockOrigin (NoLite)
Vivaldi nevyzaduje milion doplnku, ale hlavne ti taky co par mesicu nezrusi nastaveni toho ci onoho jen proto ze je nejaka majoritni vyssi verze a autorum se nechtelo drbat s udrzovanim nastaveni pri prechodu na vyssi verzi. Tohle me na firefoxu prudilo nejvic. Neco si nastavim, a bum, musim nastavovat znova. A pak znova, a pak uz jsem odesel.
Asi toho moc nepotřebuju protože ve Firefox i ve Vivaldi používám doplňky prakticky tytéž. On ne každý potřebuje mít z prohlížeče druhý operační systém...
No moj nazor je ten, ze google uz nema velmi co svetu ponuknut. Ano je tu android co je velka platforma ale ta sa zacina dost forkovat aj s ohladom na sankcie. Ostatne sluzby googlu su skor uz take tuctove a ponukaju ich aj iny a mozno aj v lepsej kvalite. Co sa tyka AI tam google taha za kratsi koniec (hodnotim subjektivne). Vyhladavac tiez nic moc a vela ludi zacina pouzivat DDG. Chrome velmi nepovazujem za produkt, kedze je postaveny na chromiu, ktory si kazdy moze upravit. Podla mna je ta firma v pomalom upadku, co ale neznamena, ze jej akcie pojdu teraz supom dole ako aplacke. To asi preto, ze ich Buffet nema tolko nakupenych :). Proste robia rovnaky bussines ako iny a v zasade uz nevycnievaju ako v dobe ked prisli s androidom. V podstate sa ale za 10 rokov stali tym zlom, proti ktoremu bojovali.
na androidu pouzivam adblock browser a v nem mi jednu dobu nechtel google dat moznost vyhledavat tak jsem si nastavil bing a muzu rict ze jsem spokojen. na mobilu mi bing nabizi lepsi vysledky diky AI.
ten souhrn od AI je pro mizerne ovladani mobilu lepsi nez vysledky google search co mam na desktopu ve firefoxu - taky adblock a noscript plugin.
No Google že zneužíva postavenie je jasné... pre svoje zisky urobily z YouTube reklamnú žumpu, z Chrome, prehliadač čo blokuje blokátory, Mobilný Chrome nepodporuje doplnky, Zároveň je to tá istá firma čo má AdSense a je jeden z najväčších distribútorov reklám, adware a spyware. Zároveň vôbec nerieši bezpečnosť pre používateľov (dokonca ak sa pozriete na r/youtube tak uvidíte ako niekomu počas rozprávky pre 7 ročné dieťa pustilo reklamu na AI girlfriend s nahou pičou na obrazovke... o množstve crypto scam, Elon Musk will change your 10$ to billion $, a podobné nezmysli ani nehovorím.). Ďalej je tu Manifest V3 a ďalšie praktiky akými sa robí všetko preto aby Google mal kontrolu nad všetkým a úmyselne propagoval aj nevhodné reklamy len za účelom svojho zisku. Android ešte nie je na tom až tak špatne, ale stejne je to monopol a na mobilnom trhu nemáme alternatívu (iOS sa nedá považovať za alternatívu, keďže ju na iný hardware než od Apple nenainštaluješ, takže sa v podstate jedná o inú kategóriu produktu). A všetky tie Linux systémy na mobil sú v plienkach a rozhodne nie vhodné na dennodenné používanie pre väčšinu ľudí. (A ak mi tu spomeniete LineAgeOS, tak to je len distribúcia Androidu). Navyše certifikácie a veci ako SafetyNet, a závislosť aplikácii na Google Mobile Services (GMS) je v podstate stále problém. Ale aspoň ten systém sám necpe reklamy (mimo čínskych fónov, kde to ale tam dáva výrobca, nie Google).
Ale rozhodne treba Google nejak skrotiť, pretože jedna vec je ponúkať produkty za peniaze, druhá vec je mať monopol vo väčšine previazaných služieb a produktov, a tretia vec je to ešte zneužívať pre svoj zisk aj na úkor používateľov. Hlavne s Chrome súhlasím, lebo tým by sa vyriešil aj Manifest V3 a teoreticky by pre doplnky mohol vzniknúť nový store. Sám o sobe ten Chrome nie je až tak špatný (aj keď na Vivaldi nemá), ale keby sa odstránila závislosť od Google, tak by to bola iná vec.
Ešte má Google teoreticky jednu možnosť, a to urobiť FOSS ako Android (nie len AOSP, ale celý Android aj s GMS, Google Play, atď), Chrome (nie len Chromium), tak by sa problém vyriešil tiež.
"rozprávky pre 7 ročné"
Odeme to prozmenu chce abych overil u sveho 30 let stareho uctu ze je mi 18 ... abych si moh pustit treba nemeckou hymnu. Kdyz to pustim vedle neprihlasenej, nic to nechce.
já jsem se chrómu zbavil a světe div nepotřeboval jsem k tomu rozsudky ministerstev- stačila k tomu vlastní hlava