No jasně, státní monopol. Ale přirozený monopol, nebo monopol v rukách soukromých vlastníků je něco jiného. Právěže TOHLE je ten pravej kapitalismus, což asi běžně také moc nechceme.
Otázkou však je, zdali je možné něco efektivně udělat s tím, aby společnost jako Google nebyla monopol a zároveň se tím nepoškodil trh pro spotřebitele. To, že Google používá trochu nekalé praktiky, je asi pravda. No ale, co se stane třeba s Firefoxem, když přestanou téct peníze od Google, hmm?? Podobně jako TSMC - je to monopol? Jo. Je to tak špatně? Lze to dělat jinak / jinde ve stejné kvalitě a za stejnou cenu? No asi ne, protože by to už někdo dělal - a tohle je právě ten kapitalismus.
A teď se ještě zamyslete nad globálním měřítkem. Je vám milejší monopol americké společnosti Google, nebo byste chtěl, aby se o trh 50 / 50 dělili s nějakou krásnou, milou a hodnou společností z Číny? Pěkně kapitalistickou, rádoby, ale jinak víme, že ;).
TSMC není monopol ani náhodou. Ano, jsou jediná továrna s tou nejlepší litografií. Jenže tím procesem se vyrábí jen pár čipů v porovnání s veškerou tou zabudovanou elektronikou, která jede na mnohem starších procesech.
Na dohled od sebe budete mít tak 10x více integráčů (pokud ne o řád více) než mobilů.
Google je v postavení uhlobaronů 19. století. Vynucuje si věci silou a porušení antimonopolních zákonů už mu bylo prokázáno.
Taková jedna viditelná věc (stejně jako u Apple). 30% poplatek z každé transakce přes Google Play a aplikační obchod. Přidání dalších zdrojů (F-droid) teoreticky možné je, ale taky je možné, že pak telefon neprojde validací a některé přísné banky ho odmítnou uznat pro potvrzování transakcí.
Je to stejně dobrý tržní nápad jako rozdělení producenta a distributora elektřiny, telefonního operátora a správce drátů nebo dopravce a provozovatele dopravní cesty.
Jde o to, aby dominantní hráč musel všem poskytovat služby za stejných podmínek a nepoužíval dominanci k protlačení pouze svých služeb. To už totiž tržní prostředí poškozuje.
Ta data by Google a ani nikdo jiný stejně neměl mít.
A ano, svojí dominancí a sbíráním dat z prohlížeče a reklamních systémů získal výhodu. Už ta samotná data mají obrovskou hodnotu. A nový hráč je už neposbírá. Zaprvé nikdy nezíská takový podíl na trhu a za druhé GDPR a jeho celosvětové alternativy.
Je to ekvivalent toho oddělení kolejí (data) od uživatele (Google). Nemusel by je zrovna sdílet zdarma, ale pokud je používá, tak všichni za stejných podmínek. To je obvyklá podmínka při nuceném porcování firmy a trhů.
Uznávám, že je to docela tvrdý požadavek, i když chápu proč to po Google chtějí.
"Ta data by Google a ani nikdo jiný stejně neměl mít."
Odpověděl jste si sám. V rozumně fungující společnosti by principiálním cílem nemělo být narovnání podmínek fízlování, nýbrž odstranění fízlování (ochrana soukromí - zabránění profilování uživatelů).
A pokud na toto alespoň většina veřejnosti nechce přistoupit, tak je už úplně jedno, jestli bude lidi fízlovat Gůgl, nebo kdokoliv jiný.
Dokonce bych řekl, že je menší zlo, když to bude jenom Gůgl coby jedna entita (které se pořád lze realisticky vyhnout), než když jednotlivce budou moci kvalitně (= po Gůglácku) fízlovat a profilovat všichni, kdo Gůglu zaplatí nějakou fízlovací daň.
Toto je nerozumné opaření z hlediska společenského, o dopadu na Mozillu (není to pár desítek mega jak píše v článku autor D. Ježek, ale necelá půl miliarda - přes 80% příjmů Mozilly) ani nemluvě.
Ana a pak nemáte úspory z rozsahu a místo toho máte menší vyjednávací sílu. Mnohdy ty vaše výhodnější ceny jsou na úkor všeho, jak třeba Bohemia energy. Zrovna strategický sektor jako energetika je dost špatný příklad. Ta by dle mě, a to já jsem zastánce volného trhu jak to jen jde, by měla být ve státních rukách.
"Jenze Trump jedna jako komunista"
V čem konkrétně ?
"Proto taky mezi jeho fanosky patri nejvetsi hviezdy komunisticke internacionaly."
Kteří největší internacionální komunisté tak moc fandí Trumpovi ? Dejte sem alespoň 2 jména.
Předpokládám, že jakožto programátor (= osoba s nadprůměrným IQ) chápete rozdíl mezi "fanouškovstvím" a skutečností, že se dva úplně odlišní lidé na něčem zrovna shodnou (např. na potřebě ukončit nějaký konflikt mírovou cestou) - a že shoda na nějaké agendě není totéž, co fanouškovství.
Tak, konečně můžete všem těm ruským trollům o kterých tu roky a roky nekonkrétně píšete ukázat, jak se argumentuje v diskuzi.