1) Ubuntu pouziva veci taktak uvolněné či mnohdy ještě ani neuvolněné jako stabilní. Třeba taková beta XFCE 4.4 tuším to byla asi před rokem.
2) Enlightenment se mi naopak velmi líbí (viz http://www.root.cz/clanky/enlightenment-17-svudna-kraska/), což jsem v článku i podotýkal. Jen se nemůžu ubránit dojmu, že tvůrci gOS místo aby využili jeho předností spíše udělali z Enlightenmentu něco, co bych já osobně nechtěl používat.
Jinak abych byl zcela konkrétní – například v posledním Ubuntu mi velmi intenzivně padá GParted. Ubuntu jsem používal dlouho, myslím, že o tom snad ještě nějaký přehled mám ;)
Pozivam GParted a pravidelne na resizovanie partici na vmware images a doteraz som na ziaden problem nenarazil. Da sa popisat dako deterministicky, kedy to pada?
Me pada pomerne nahodne, casto pri dokoncovani formatovani, ktere zpravidla dobehne dobre, ale pote to spadne. Nicmene jak rikam, je to nahodne, takze jsem to ani nereportoval jako bug protoze nevim, co rozumneho bych tam napsal ...
Hmmm.... mozno aj takato inforomacia by bola pre vyvojarov zaujimava, mohli by dakoho poverit, aby sa s tym par dni hral do bezvedomia a mozno by na daco prisli. :-)
Tohle mi dělalo taky ale pomohlo killnout hald - snažil se připojit nově vytvořenou/změněnou partišnu ještě před tím,než na ní vytvořil gparted (respektive mkfs.ext3) filesystem,no a to samozřejmě neprošlo a gparted buď napsalo error,nebo spadlo. Není to chyba ubuntu,ale HALu. :(
Hmm... som si teraz spomenul, ze mi take daco vystrajalo tiez, ale riesilo to vypnutie automountu. Neviem, ci to je presne ten isty problem, pocas prace gparted - napr. resizing - autmount ako aktivny blbec zistil, ze sa sa daco pomenilo, uz aj namountoval prave menenu particiu, ale gparted sa nezrubal, len vygrgol kopec chyb a skoncil.
No to je IMHO pomerne naivni predstava. Myslim, ze distribuce odpovida za korektni instalaci a odinstalaci daneho software a jeho pripadnou integraci s ostatnim software. Pripadne za upravy, ktere do software udelala. Za samotny software odpovida autor.
Pokud ma OSS byt pouzitelnou alternativou pro firmy, musi za to nekdo nejakym zpusobem zodpovidat. Musi byt k dispozici minimalne podpora a urcite zaruky, aby do toho sly firmy. A to je to, co prece chceme, rozsirit Linux aby se pouzival jako plnocena alternativa k ostatnim OS nebo ne?
Jsou to prave distribuce, ktere se snazi o to, aby to podali uzivateli user-friendly a prave proto take zodpovidaji za software, ktery do distribuce zaradi. Nerikam, ze maji podporovat komunitni repozitare ale sve oficialni urcite. Ma to velky vyznam zvlaste chceme-li se bavit o firemnim nasazeni Linuxu, kde nejaka podpora byt musi a psat autorum programu neni ta prava cesta ... je za to ostatne nikdo neplati.