Srandovni doba, ty karty a rezimy ale velmi rychle zmizely, nejdrive jsme meli 8bit, pak 16bit Amigy a PC temer nikdo nemel, XT byly drahe ... pak prisly AT a uz 286 mela VGA - 386 SVGA a Truecolor ;-) - dokonce i ISA karty od S3 byly VGA-SVGA a pak prisla VLB.
Tyhle rezimy se realne na PC nikdy nepouzivaly krom XT - a u PC sel ten pokrok silene rychle malem co rok nejdrive 8bit intel ... pak 16bit a sup 32 bit a uz to jelo, co XT se k nam vozily uz ze smetist, 286 taky, kdo koupil 286 za 3 roky vyhazoval bez premysleni a presel na i386 z tama pak na 486.
Unixy to same, bud mely textovy terminal, nebo SVGA a vyssi ;-)
Ja tyhle rezimy fakt videl jen na XT a to delam s pocitaci od Digital PDP/11, 8bit mely svoje maximum a to kazdy vyuzival, XT byly spise jen ve firmach a kazdy to pak hned vyhazoval, nebot si myslsli, ze ze zapadu pred prisla krabicka, co nahradi soucasne vice uzivatelske pocitace s kde cim az po Unix - rychle prisli na to, ze je to jen na hry ;-) a nebo jako jedno uzivatelska hracka, ci stroj pro vyvoj co se pak nasadi na poradnou masinu ... a firmy pak nakonec zacali kupovat 32bit Digital Alpha (Digital UX, VMS, pak OpenVMS a Tru64 na 64 bit), Sun SPARC, nekdo HP PA-RISC, SGI s MIPSy, obcas IBM Aix ci pozdeji AS/400.
A kdyz se PC zacaly rozsirovat uz mely vsechny SVGA/VGA ... divne rezimy byly k videni jen ve hrach, ze je umely a pak i to zmizelo - mozna tyhle rezimy mely spise stare arcade automaty - moderni automaty uz byly 16bit s SVGA a velkou TV
Ono to možná z dnešního pohledu jako hodně rychlý, ba překotný vývoj, ale tenkrát to opravdu bylo poměrně běžné...
Já kupoval XT v roce 1990, kdy už to bylo natolik za zenitem, že si to mohl dovolit i student. Na VŠ jich ještě spousta fungovala, obvykle s CGA (dělily se na zelené a oranžové), a jedno nám tam v redakci studentského časopisu pracovalo ještě v roce 1993. Ale většina byla již AT, tedy 286-ky, s turbem 8,10 nebo dokonce 12 MHz. Část měla EGA karty - žel, trpěly na téměř neopravitelnou poruchu monitorů (LogoSTAR, odcházely VF tranzistory z desky - už jsem to tu zmiňoval), takže se postupně upgradovaly na VGA. A do toho se ještě v roce 1992 motali uživatelé Hercules karet, s perfektně čitelným písmem a přepalovanými fonty!
Těch AT 286 a později 386 jen ze Slušovic bylo mezi firmami obrovské množství. Ještě v roce 1995 jsem běžně potkával Slušochody TNS s Text602 ve firmách napříč republikou... A to byla doba, kdy jsem i já přecházel na Windows 95 (leden 1996), v práci jsme měli 386 či 486 desktopy a 486 Novell servery, menší firmy pomalu zjišťovaly, že jim LANtastic přestává stačit, a Internet
se sice psal s velkým písmenem na začátku, ale už to nebyla žádná podivnost!
Kupovat srot nebylo potreba, na doma byla lepsi Amiga, stejne tak na opsani textu, az byla Amiga out, tak uz byly v bazarech 386 a 486 ... tyhle PC jsem pak mel z firem zadarmo. nikdo to nechtel a tam uz byly ISA S3 karty, v linuxu dokonce podporovaly akceleraci ;-)
Student tezko rict, v te dobe byla kazda rodina natolik bohata, ze se student nemusel zivit sam a kdo neco umel vydelal na brigade majland - ja treba nechodil do zemedelstvi kde platili velke kulove, ale az za 4x tolik do strojniho prumyslu ... a na VS uz jsem nikam makat nemusel, rozstrelovaval jsme za prachy po firmach linuxy - to chtel kazdy FW -NAT, email (s antivir, antispam, sIMPA a spop3 ), web, samba server ... za kazdou slusbu jsme v te dobe bral 1k kc + 1k kc za naisntalovany linux - takze treba 3 servery - 3k za linux a pak bezne 3 sluzby ... celkem 6k kc za jedno odpoledne ... jo nekdo chtel jen FW, takze 2k kc ... vse v cistem, dane se v te dobe snad ani neplatili, pokud byl clovek student.
Mno...
Já si kupoval PC XT v roce 1190, stálo mne veškeré úspory, které mi rodiče zařídili na studia
- a proto jsem si to studium musel platit z peněz, které jsem vydělal příležitostným programováním
. Kupodivu to pokrylo i postupné upgrady. Kdybych si pořídil Amigu, možná bych si užil více zábavy, ale studium bych tím nezaplatil...
Nemalá část brigád spočívala ve zprovozňování PC, tenkrát s DOSem, protože alternativa prakticky neexistovala: Windows do verse 3.0 CE (včetně) nebyly použitelné, a na škole nám vysvětlili základy UNIXu na systému Minix - což je přesně onen systém, který natolik frustroval jistého Torvaldse, že se rozhodl zkusit to sám. (Jenže to bylo až o pár let později.)
Končil jsem do éry nastupujících Windows 3.1, případně Windows 3.11, Novell serverů, Text602, Norton Commanderů a FoxPro. Ještě rok po škole byl mým hlavním pracovním nástrojem Borland Pascal, dokonce s dodatkem for Windows
...
Tak to je dáno asi krajem. já v roce 1994 přišel do firmy, kde se těžce začalo s ERP a bylo tam kolem stovky PC. Z toho tři čtvrtě 286 diskless s MDA. A 486 byla jen novell server. 386 měli dva kontruktéři. A zbytek měl aspoň 120 MB disk. Ale mělo to něco, co jinde ještě nebylo = bylo to kompletně zasíťované (ArcNet) a tak programování bylo možné jen díky tomu, že to vlastně bylo homogenní = DOS. Neumím si představit to samé vyvíjet na různých platformách (Amiga? Atari? robotron???). Jen se nesmělo prasit (mFox+ a TurboPascal) a bylo to funkční. Nějaká grafika lidi fakto moc netrápila, hlavně když to jelo v síti. V roce 1997, kdy jsem odcházel byl top maximálně modem s internetem a část na ethernetu 10 strukturce :-)
osobně nemám EGA moc v lásce, ale ony se držely dost dlouho. Vídával jsem je na školách (průmka, tam byly tak 6 let, dlouho dlouho přes jejich morální životnost) a ještě někdy v 1993/4 na tom na úřadech, ČD, poště mastili T602 (to vím, protože byla snaha přejít na MAT, ale tam byl s EGAma nějakej problém, možná MAT už EGu vůbec nepodporoval?)
Takže karta z roku 1983 přežívala (u nás) 10 let, i když už v té době byly, jak píšete, různý S3 SVGA atd.
25. 7. 2024, 14:53 editováno autorem komentáře
jinak náš pohled v ČSSR/ČSFR je asi trošku jinej, než jak to bylo ve světě. Sem se PC dodávaly přes Slušovice za neskutečný pálky a ještě "opožděně". Takže jsme nezažili nástup XT a potom AT (s EGAma) tak, jako jinde, tj. 1983, 1984 a potom VGA o tři, čtyři roky později. K nám přišly nějaký ty Herculery, EGY (na tom jsem viděl jet AutoCAD), v době, kdy to už byl na západě šrot a velmi rychle se to přehouplo na VGA (286, 386). Ale na západě to nebylo tak rychlý.
Definovanie ASCII znakov ...
Som si spomenul na svoj dnes 30 rokov stary vytvor v Turbo Pascale ;o)
https://www.trsek.com/cz/pas/dascii
Jo a program na michani barev metódami RGB, CMY, HSV, HLS.
Skutecne to prepsalo barvu. Tehdy to byl primo ulet kdyz clovak zjistil co vsechno dokaze s par prerusenimi.
https://www.trsek.com/c/fapa/fapa
Nevím jak ostatním, ale mne se v při změně palety barev v režimu 320x200 zobrazily některé barvy špatně. V režimu 640x200 je to lepší.
https://ibb.co/86P7KdX
Zkoušel jsem to jak v příkazovém řádku tak v Dosboxu (s režimem EGA) - není v tom rozdíl.