To je těžké – když nějaká firma vymyslí geniální hardware, obvykle na něm chce vydělat obrovský prachy… Dát ho k dispozici jen pro krásný pocit, že se celosvětově rozšířil, to se nikomu nechce… B-)
Pokud vím, byl tohle třeba problém, když na svůj strop narazilo IDE rozhraní – logickým vývojem by byl přechod na SCSI, ale v SCSI zúčastněné firmy chtěly vydělávat velké peníze, tak bylo nakonec vymyšleno Enhanced IDE (EIDE)… :-/
Přesně jako souboj Beta x VHS. Bohužel je to tak, spoustu dobrých nápadů bylo zabito „nevstřícnou“ licenční politikou. V počítačích by se toho našlo víc, z podobně dávné doby to byly třeba 2,88 MB diskety.
Např. nechybělo málo a mohli jsme mít např. německé zásuvky. Jenže Němci se nechtěli vzdát licenčních poplatků a tak máme francouzské.
Pro SGI nastaly problemy ve chvili, kdy se Wintelacke stroje staly dostatecne vykonne, aby se na nich dala delat alespon trosku slusna 3D grafika (ale i 2D CADy). Nebylo to sice v zadnem pripade tak HW nadupane jako SGI, ale pro mnoho firem to uz stacilo k tomu, aby kupovali Wintel. Neco podobneho se stalo Sunu a jeho pracovnim stanicim a zacina to vypadat tak, ze pomalu i x86 dochazi dech (netbooky na ne-x86 procesorech atd.), v kazdem pripade z toho my uzivatele budeme spise profitovat, uvidime.
No podle me si podepsali rozsudek smrti kdyz se rozhodli zastavit vyvoj MIPS procesoru (pritom R16000 dotahli az na 1GHz), protoze chteli prejit na Itanium. Kdyz se pak ukazalo ze Itanium neni tak rychle jak se cekalo, bylo uz trochu pozde vracet se k vyvoji MIPSu.
Dnes ve vyvoji MIPS architektury pokracuji Cinani (Loongson), uz maji 4core 1.2GHz procesory (s udajnou spotrebou 10W).
1. Pekny HW to je, souhlas. Mam 2 Octany a je to porad normalne svizne, i kdyz by to clovek vzhledem k frekvenci procesoru necekal.
2. Mrtva firma to neni, mame tady pres 1000 procesoru na SGI ICE clusteru (Nehalem) a SGI hlavy nam ridi 100TB diskove pole. Je to sice x86_64, ale je to pekne.
JJ vedel som ze to bude nieco starsie ale nie az tak.
Popravde aj keby som sa dal uniest 2000-kou v nazve tak tych 40Mflop by ma vyliecilo dost rychlo :) Prekvapila ma ale texturovacia pamat, sgi ju spociatku osadzovalo ako rozsirujuci modul pre akceleratory (impact seria), Indigo tusim ani texturovaciu pamat ani nemalo. Takze to bolo pre nieco ako Challenge?
Apropo moje sgi (O2) ma vraj ~1.2Gflop pomocou MADD a to je to hlavne video system, architekturalne pomerne nevhodny pre tvrde 3D. S takymto vykonom je, ale bezproblemov schopne aj „jednoduchsieho“ modelovania…
Octane by som chcel – popravde O2 mam koli tomu ze „bola k mani“ za pomerne malo penazi. Este k tomu som si ju mohol mesiac doma osahat aby som vedel do coho idem – predsa len mam ju asi 3 roky takze uz vtedy to bol viac ako 10 rokov stary pocitac. Samozrejme Oktan je Oktan a ziadna O2 nema z dobrym Oktanom sancu udrzat tempo… O O3000 rade radsej ani nepremyslat ;)
Moj vysnivany a nie az tak nerealny (na peniaze) je aspon 2×250Mhz a MXE+MXI. K tomu tak 2GB pamate nech je cim kurit :)
Vpro grafiky by boli samozrejme lepsie ale ta sranda na ich sparovanie je uplne mimo hobby rozpoctu…
Tema zhodenie Irixu – to sa mi este nepodarilo, popravde ked to zakape tak ide vzdy o chybu HW. SGicka su povestne velmi chulostive na chyby pamate. Je to asi dane ich rokom vyroby a ich pracovnemu taktu. No a samozrejme aj poctom slotov.
Octane je peknej, ale mechanicky trochu krehkej, ac tak nevypada. XIO bus se totiz k mainboardu pripojuje pres takovej konektor kterej na strane mainboardu je slozenej z mnoha malejch vodivejch pruznejch kulicek a na strane backplanu jsou to pozlacene vodive plosky. Kontakty jsou pomerne huste vedle sebe a i kdyz je konektor jisten takovym zamkem ktery vlastne drzi mainboard uvnitr skrine tak udajne nekdy staci pocitac prenest (nebo na nej sednout) aby nejaka kulicka ztratila kontakt. Pak je treba mainboard vyndat a zandat, v horsim pripade se musi rozebrat vlastni konektor (ktery je vyroben z nekolika vrstev plastove folie s nanesenym vodicem) a pokusit se ho znovu srovnat s dosedacimi ploskami.
Pak taky se dost zanasi prachem, protoze nasava vzduch ze shora.
Jinak je to ale skvelej stroj.
JJ compression connector ci jak sa ten zazrak vola je naozaj dost nachylny na poskodenie. Dokonca ku nemu existuju specialne kritky pri prenasani/ skladovani kariet. Cely ten vynalez tusim vymyslelo IBM a vyhodou by mala byt vraj nizka strata na konektore. Druha krasna vec je jednoduchost montaze kariet – nic sa nekrizi, netlaci silou, karta sa len zatlaci a dotiahne. Indigo2 (predchodca octane) malo klasicke edge konektory (EISA + GIO) ktore podla vsetkeho vydrzia aj vybuch mensej bomby – stacsi ked bude indigo2 zakrytovane a zosrobovane.
Podla majitelov Octanov/ Onyxov atd… je najlepsie mat konektor zapichnuty v nejakom backplane a dobre dotiahnuty vtedy je mu najlepsie a je aj 100% chraneny. Nesmie sa to chytat rukov (podla nekochanu 100% mortalita konektoru) a cistit sa to moze len cistym vzduchom s ktoreho su odstranene snad vsetky zlozky.
Predpokladam ze SGI ma na prevazanie Oktanov nejaky specialny pripravok (rozumej super upravenu drevennu bednu) do ktorej sa vsetky velke casti systemu rozoberu. No a potom na mieste cely system posklada k tomu urceny pracovnik ;)
Jeden Octane ti i s monitorem rád daruju, nebo ho vyměním za jiný kus od SGI. Ale už si nepamatuju, co to je za konfiguraci. Nicméně systém tam je nainstalovaný. Akorát si pro toho bumbrlíčka (bedna 20kg, monitor 25 kg) budeš muset přijet. Ozvi se na honza.betik@gmail.com
Na SGI jsem delal od roku 1997 do roku 2005. Zacinal jsem na Indy a koncil na Fuel, pak jsme ty stanice nahradili linuxovymi HP. Kdyz jsem pak zmenil zamestnani a v nove praci na me cekaly WinXP 64, na kterych delam do dnes, tak mi nezbyva, nez vzpominat na to, jak dobre se na SGI delalo a jak robustni mely OS, oproti tomu, co se pouziva na pracovnich stanicich dneska.