ad druhý odstavec)
Mám dojem (ale můžu se mýlit), že ta cena byla +- stejná. O volbě procesoru rozhodovaly nějaké kšefty s bublinovými paměťmi, které se - ó jaká ironie - nakonec ani moc nerozšířily. Více bylo uvedeno v dokumentu "Great Processors Past and Present", zkus si ho někde vyGooglit :-) [kdyžtak můžu poslat].
Se šestnácti bity jsem dlouho zápasil (a skrytě zápasím dodnes) na Windows 95 a Windows 98. Teoreticky jde sice o třicetidvoubitové systémy, ale handle jsou pouze šestnáctibitové, ale i další věci, například souřadnice při kreslení. Zajímavé je, že NT tímto neduhem netrpí.
A kde je problém? Třeba v tom, když vytvořím HTML stránku s tabulkou, kde chci mít políčka editovatelná (tj. zobrazená jako TextBoxy). V Internet Exploreru s tím problém kupodivu není, ten si GUI vykresluje sám nezávisle na GDI (!). Ale ve FireFoxu a tuším i v Netchcípáku se pro GUI používalo GDI, takže počet všech GUI prvků dohromady (všechny otevřené aplikace i samotný Explorer) jich můžou použít 65535 (NULL nejde :-). No a při větších tabulkách to Windows 95/Windows 98 samozřejmě neunesou a pěkně jdou do kytek (většinou ani nezobrazí chybový dialog, neb ten také využívá GDI :-))).
Já vím, řešení je nepoužívat editovatelné tabulky, ale když oni uživatelé chtějí, aby se Intranetové aplikace chovaly jako Excel :-), a v tomto s nimi souhlasím.
ad poslední odstavec)
pravda, doby, kdy se využil i poslední tranzistor jsou dávno pryč. Viz třeba nedokumentované instrukce na mnoha procesorech (Z80 a spol.), kde se využívaly i instrukce zadrátované na okraji čipu (teď strašným způsobem zjednodušuju, prosím nechytat za slovíčka).