Mate nekdo resp. znate nejakou grafickou kartu co umi generovat opravdovy PAL tj. ne prebastlit 640x480 na PAL, ale opravdu PAL 768x576 takovy jako generovala Amiga ? Ja tedy po letech nasel reseni je to EPIA co s novymi drivery umi vypnout vsechny scalery enhacery a jde na ni vypotit pravy PAL, ale treba zna nekdo neco lepsiho ?
Bohuzel o nicem nevim. Nevi nekdo, jestli existuje rozumna prezentacni vec, neco jako Amiga s genlockem a Scala multimedia. To co je v Praze v metru je na zvraceni. Taky by mne zajimalo, proc nema X Window synchronizovany scrolling se snimkovou frekvenci? Veci, ktere Amiga delala bezne pred 15 lety, dnesni technologie proste nezvladne...
Je fakt, ze dnesni televize by 800x600 mely ustihal (v pripade, ze se pouzije spravna snimkova frekvence), ale na starsich "tranzistorovych" ci "elektronkovych" TV se uz dostavate pres specifikovane kmitoctove pasmo - bud se snizuje cas na jeden radek (onech 64 mikrosekund), zmensuje se pocet zatemnenych radku, nebo se opravdu zvetsi rozsah z puvodnich 6,5 MHz nekam vyse - a to uz pevne nastavene obvody starsich TV nemusi ustihat a rozpadne se synchronizace.
Jinak horizontalni rozliseni neni az tak dulezite, tu TV stejne neumi nasychnronizovat, spise jde o snimkovou frekvenci a pocet radek.
Zobrazení s 200 řádkama se ještě používají? Na běžných
videokartách, když člověk chce třeba 320x200, tak nastaví
bit double-scan, nastaví hodnoty časování pro 400 řádek a
karta posílá na monitor 320x400 a každou řádku zdvojí.
VGAcka opravdu pouzivaji double scan ci dokonce quad scan (storadkove rezimy) :-), ale stara CGAcka mela nativnich prave 200 radku. Presnejsi informace o casovani jsem tusim popsal v nekterem z predchozich dilu tohoto serialu. Ono by to ani CGAcko neustihalo z pameti vycitat kazdou scan line dvakrat, tehda se pouzivaly dost pomale RAMky a obnova celych 16kB bylo taktat :-). Pokud nekdo jeste ma rozchozenou "opravdovou" CGA by IBM, muze si to zkontrolovat na monitoru, idealne pri zobrazeni jednobarevne plochy - tehdy jsou videt i blanky na okrajich obrazu. Trosku jine to bylo u Tandy, ktera se CGA snazila emulovat.
U toho casovani radku si jen dovolim opravit "Vykreslení jednoho snímku přitom trvá 64 µs"
melo byt asi radku. Jinak dik a ten detailni rozpis.
Dal nejak nechapu ty delicky:
"Celkový počet řádků u normy NTSC nebyl zvolen náhodně, protože se jedná o číslo, které vznikne vynásobením tří prvočísel: 3×5×5×7"
proc to musi byt rozlozitelne na prvocisla? Ja bych teda raci pouzil beznou binarni delicku
(klidne poskladanou ze 74193) a 512 radek.
K tomu SCARTu bych jen poznamenal, ze nekere starsi TV nemaji na scartu vyvedeny RGB, bohuzel muj pripad.
Pri vyrobe vlastni GFX karty by taky mohl byt uzitecny obvod RAMDACu, ktery lze kuchnout z nake starsi VGA karty (tedy za par kacek neb zadarmo), napr. Inmos IMSG171P35 (datasheet neni)
nebo Music TR9C1710
http://www.datasheet4u.com/html/T/R/9/TR9C1710_MusicSemiconductors.pdf.html
nebo Samsung KDA0476
http://www.datasheet4u.com/html/K/D/A/KDA0476_Samsung.pdf.html
U toho casovani radku si jen dovolim opravit "Vykreslení jednoho snímku přitom trvá 64 µs" melo byt asi radku. Jinak dik a ten detailni rozpis.
Dal nejak nechapu ty delicky: "Celkový počet řádků u normy NTSC nebyl zvolen náhodně, protože se jedná o číslo, které vznikne vynásobením tří prvočísel: 3×5×5×7"
proc to musi byt rozlozitelne na prvocisla? Ja bych teda raci pouzil beznou binarni delicku (klidne poskladanou ze 74193) a 512 radek.
K tomu SCARTu bych jen poznamenal, ze nekere starsi TV nemaji na scartu vyvedeny RGB, bohuzel muj pripad.
Popravde receno mi taky neni zcela jasne, proc pouzili prave prvocisla. Ono i dneska se napriklad pri deleni frekvence na mainbordech pouzivaji treba delicky 2/3, 2/5 atd., i kdyz delicka dvema ci ctyrmi je pro implementaci mnohem jednodussi. Samozrejme ze delicky s prvociselnym delitelem jdou udelat - staci trosku upravit dvojkovou delicku (schemata s klopnymi obvody typu T i D se vali vsude na internetu), ale mozna ze se da delicka pro prvocisla poskladat lepe prave z diskretnich soucastek.
U popisu toho konektoru LCD je uvedeno pro kazdou bar. slozku 6 bitu, takze LCD zmakne tech 256k barev jak je to uvedeny na zacatku, ale to neznamena ze se musi vsechny bity vyuzit.
Videl jsem tu stranku s TSRkem pro DOS, ktery prepne grafiku na vystup kompatibilni s PAL. Jde to i s Windows/Linuxem? Nema nekdo hack do Windows/funkcni modeline do Linuxu? Mam shodou okolnosti taky Trident kartu, ale uz ne DOS.