Skoro všechno se dá "nějak" udělat. Například color management ve stávající stabilní verzi GIMPu řeším pomocí Python-fu skriptíku, který vezme obrázek, udělá z něj kopii do TIFFu, tu prožene přes tifficc z lcms a výsledek načte zpět do Gimpu. Volitelně provede buď přímo konverzi a nebo softproof. Funguje to, ale o pohodlí a rychlosti tohoto řešení lze s úspěchem pochybovat.
Podobně není zrovna dvakrát zábavné dělat barevné korekce v 16bitech v CinePaintu a zbytek pak v GIMPu, protože je v mnoha ohledech pohodlnější. Nebo lze možná všechno, co si žádá 16 bitů, provést už v UFRaw, jenže to zase funguje jenom za předpokladu, že vstupem je RAW z digitálního fotoaparátu a ne třeba sken diapozitivu, a navíc zatím stále chybí možnost zoomovat náhled (takže třeba jen velmi těžko poznám, jestli prováděná změna už nezpůsobí nadměrný nárůst šumu a podobně).
Fakt, že to nějak jde, zkrátka ještě neznamená, že je to ideální a kýžený stav. Pokud mi někdo nabídne nástroj, který to řeší lépe a elegantněji, jsem ochoten obětovat jistou částku - 1000 dolarů za PS jistě ne, ale 30 nebo i 100 dolarů za Pixel klidně, bude-li umět vše, co potřebuji. A i kdybych se k tomu nestavěl zrovna takto, jsem rád už jen za to, že existuje konkurence, která v konečném důsledku doufejme povede i ke zlepšování open-source programů.