Pěkný článek, jen vidím problém v tom, že si běžný uživatel nevyzkouší prvek animate. Já osobně alespoň nevím o prohlížeči, který by jej implementoval. Pokud o nějakém použitelném víte, dejte vědět.
Minimalne to umi Opera a puvodni plugin od Adobe. Opera jede v Linuxu nativne, Adobe plugin pres wine (je dostupny od Windows 98, v XP je urcite taky, Visty jsem nikdy nevidel :-)
Co se tyce OS prohlizecu, tak snad plugin do Firefoxu by animace mel zvladat, ale nemam to vyzkousene.
Díky za reakci. Jsem asi už závislý na Firefoxu v Linuxu a tak mě nenapadlo, že by to mohla umět Opera. Opera mi kdysi dost padala, tak jsem se vrátil zpět k Firefoxu. Možná bych ji měl zase zkusit. Plugin od Adobe je jen pro IE nebo i pro Firefox na Windows? Uživatelé IE jsem nepočítal, protože předpokládám, že ti root nečtou.
Tak jsem tu operu zkusil a funguje to pěkně. Škoda, že se třeba nedá u elementu animate dát referenci třeba pomocí XLink (XPointer, XPath) na jiný objekt (jeho atribut) a animovat tak třeba právě pohyb nějakého objektu po křivce. Nebo to jde? Myslím, že zatím jen pomocí DOM a nějakého skriptovacího jazyka (JavaScript).
Pohyb se dá animovat pomocí animateMotion, tj. specifikací křivky. Samozřejmě složitější věci, jako je například odrážení objektu od "stěn" je možné řešit přes DOM a nějaký jazyk (JavaScript, Java, cokoli jiného). Něco z pokročilejších věcí si ukážeme v další části tohoto seriálu.
To ale znamená tam tu křivku přímo vypsat. daleko zajímavější by byla možnost ukázat jen chci se pohybovat po objektu g s id="xx", ale to se asi dá opravdu jen pomocí DOM.
Po instalaci bude fungovat SVG v IE ihned.
Pro Firefox jsem zkopiroval dll knihovny z
\Program Files\Common Files\Adobe\SVG Viewer 6.0\Plugins
do
\Program Files\Mozilla Firefox\plugins
Následující informace byly shromážděny v závěru roku 2004. Vzhledem k rychlému vývoji mohou některé z nich ztratit na aktuálnosti. Pokud zjistíte, že současný stav je odlišný od zde popsaného, budeme rádi, když nás na to upozorníte.
Jeste jsem zapomel dodat, ze plugin od Adobe neni zadny zazrak, protoze nektere veci nezvlada (viceradkovy text apod.). Ale pro zakladni animace je pouzitelny, stejne tak pro skriptovani pres DOM.
Nativní podpora animovaného SVG byla plánovaná do Firefoxu 3. Bohužel to ale dostalo nízkou prioritu a nakonec v něm nebude. Snad možná v nějaké aktualizaci koncem roku 2008. Dost mě tím zklamali, protože to byla jediná věc, kvůli které jsem se na FF3 těšil.
No je to určitě škoda a celkem to nechápu. Část komunity má vyloženě problémy s akceptací Flashe a SVG je v tuto chvíli jediná možná alternativa (a že web potřebuje vektorovou grafiku je zřejmé - vždyť některá řešení založená na bitmapách jsou vyloženě strašná a uživatelsky nepříjemná)
No, dobra zprava pro nektere z vas
Prvky animate velmi slusne podporuje i betaverze Batiku/Squiggle, ktery se da stahovat i jako JAR primo do kazdeho prohlizece, ktery ma funkcni podporu Java pluginu.
Pro uzivatele Firefoxu, kteri si chteji vyzkouset jednoduzsi animace, slusne funguje i JS parser implementace. Ma mnoha omezeni a je pomala, ale na jednoduzsi veci se pouzit da - pouziti slozite je vzasade jen na prilinkovani JS knihovny do souboru, easy:
Obávám se, že toto nemůžu ovlivnit. Při zadávání příloh do redakčního systému mám na výběr pouze 11 MIME typů a SVG mezi ně nepatří (je tam na výběr například application/pdf, image/png atd. dokonce application/msword a application/vnd-msexcel :-))). Zvolil jsem nejbližší možný formát: HTML, přesněji TEXT/HTML. Ale prohlížeč by se v této situaci mohl rozhodovat podle koncovky, ne?
Prohlizec (FF) se presne dle specifikace rozhoduje primarne dle hlavicek, bud by to melo byt primo SVG, nebo aspon XML. Chapu ze autor to ovlivnit nemuze. Jinak dle pripony to samozrejme umi rozpoznat apache a poslat spravnou hlavicku, pokud je to na nem nastaveno.