Názor k článku Grafika na osmibitových počítačích firmy Sinclair II od anonym - Jen pro upřesnění – osvitka žádný dithering nedělá. Ta...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 7. 2009 16:03

    bez přezdívky

    Jen pro upřesnění – osvitka žádný dithering nedělá. Ta pouze osvítí médium přesně tím, co mu dodá RIP (raster image procesor), což je jednotka, která se stará o převod obrazu a textu do dat pro osvitku a tedy dělá i dithering. RIP je buď samostatný kus hardwaru (např. EFI Fiery), nebo nyní už téměř výhradně software (Harlequin, EFI Best).

    .

    A v tisku (myšleno ofsetovém) se jednak používá zmíněný autotypický rastr, ale také rastr stochastický, který více odpovídá klasické představě ditheringu pomocí šumu. Stochastický rastr dokáže poskytout větší barevnou hloubku, ale je náročnější na sladění všech částí procesu.

    .

    Stochastický rastr je ale přesto velmi snadno k vidění – využívají ho inkoustové tiskárny. A pochopitelně mají svůj RIP – buď zabudovaný, nebo řešený formou ovladače. Koneckonců RIP je součást každé tiskárny kromě čistě znakových – ať už to je obvod nebo jen ovladač.

    .

    .

    P.S.: jsem zvědav, kdy redakce něco podnikne s formou diskusí. Sledování nových příspěvků je stále nepoužitelné. Už zde diskuse prakticky nevyužívám a kvalita článků je dlouhodobě klesající. Ach jo. :(