Jinak obrovská masa BFU je dobrá jen k tomu, aby si Linuxu všimly firmy s dostatkem peněz a nějak na něj reagovaly. K ničemu jinému použitelní nejsou.Jj :-) Inak brani nejaka licencia vytvoreniu forku Linuxu/*BSD, ktora by sa spravala "rovnako" ako MAC OS X? Ked sa pozeram na Kompose a podobne projekty, tak sa mi zda, ze je to prave ten smer. Pre ostatnych stale ostava Gentoo/Debian/... a veci medzi tym. Preco nevyrobil "klon" MAC OS X? Pripadne nejaka dohoda s Apple by asi bola mozna.
S politovanim vam musim oznamit, ze ona super-hyper-cool pomlcka je zcela spravna pomlcka, ktera se v ceskem texu pouziva.Kdyz pominu ze je jen o par pixelu delsi a mozna o jeden tenci nez ono minus, ktere posledni dobou upadlo do nemilosti, a to navic i zalezi na fontu, tak jakou ma pomlcka proti minusu vyhodu? Proste vodorovna carka, ktera tu s nama spokojene zila nekolik desetileti ve forme minusu je najednou out a skoro uplne stejna carka, tentokrat zvana pomlcka a ne minus na prvni pohled nerozeznatelna od te prvni je naopak in. Proc proboha? Proste vodorovna carka, tak vo co kua go?!
Vždycky mě mrzí, jak se některé názory staly dogmatem. Podle mě je zápis na disketu kombinovaný s vytuhnutím počítače problémem Win9x, ale nesetkal jsem se s ním u XP.
Win9x byly možná polofunkční ve své době, jenže uplynulo 11 let. Microsoft se vyvíjí, dogmatici však zůstávají v roce 1995.
Totéž platí o pověstných častých pádech. Znám odborníky na Windows, kteří dokázali i svá NT vyladit tak, že jim prostě nepadala. Co se týče XP, osobně obdivuji, jaké BFU zásahy jsou schopny "vydejchat".
Dogmatické nadávání na Microsoft, myslím, k ničemu nevede. Naopak bychom se od něj měli poučit a neopakovat jeho chyby. Binární konfiguráky či XML za každou cenu je, samozřejmě, špatně. Na druhou stranu, jak to, že ještě není univerzální konzolový XML editor (aspoň to píše autor)? Takových jednoduchých aplikací, které by mohly být a nejsou, by se dalo najít určitě víc. Ještě poznámka: Bohužel nejsem ten, kdo by je dokázal napsat, umím o nich jenom kecat :-)
Zatraceně. Jestli mne něco dokáže opravdu naštvat, tak to je uživatel stěžující si na chybu jinému uživateli. K čemu to je? K ničemu!
Na začátku každé své knihy a často i v textu vyzývám uživatele, aby mi hlásili, co je špatně, čemu nerozumějí, nebo co by mohlo být lépe. Lidí, kteří to udělali je již poměrně dost a řekl bych, že si nestěžují. Jejich požadavky při psaní opravdu reflektuji a snažím se dělat vše pro to, aby byl text co nejsrozumitelnější.
Jenže výše uvedený pán zřejmě neumí číst a to už není má chyba. Za prvé by se určitě ozval (což si nepamatuji) a za druhé kýžené řešení je v dokumentaci opravdu obsaženo. Cituji ze zmíněné dokumentace:Souborový manažer Midnight Commander disponuje zajímavým a pro začátečníka celkem bez problémů použitelným interním editorem. Chová se tak, jak byste od něj očekávali - proto také prozatím vynechávám popis klasických editorů vi a emacs. Vyvolává se stiskem klávesy F4 na příslušném souboru. Abyste jej mohli využívat, musí být povolen v nastavení Midnight Commanderu, podívejte se do menu "Nastavení/Konfigurace" a hledejte položku "použít interní editor", jak ukazuje i obrázek. (následuje obrázek ...)
A nyní se již podívejme na některé zajímavé klávesové zkratky interního editoru Midnight Commanderu. (následuje tabulka ...)
TIP: Tento editor se nemusí vyvolávat jen z prostředí Midnight Commanderu, ale dá se spouštět i samostatně příkazem "mcedit soubor". Chová se úplně stejně, jako byste ho spouštěli přímo z Midnight Commanderu.
Kniha Mandriva Linux pod Lupou, strana 47-49. Takže taková je realita a já už opravdu netuším, jak bych to tam měl napsat.Tohle nebyla typická stížnost jednoho uživatele druhému, ale dotyčný si postěžoval v diskusi na mandrake.cz. Možná to nebyla přesně stížnost v duchu předmluvy ke knize a možná ani nebyla opodstatněná, ale byla tam a předpokládám, že tato fóra také čtete.
Pokoušel jsem se jí dohledat, ale bohužel jsem nenalezl archiv diskusních fór starého webu. Běží ještě někde? Odkaz obsah starého webu nevede tam, kde bych očekával. Jednalo se o něco ohledně mobilních telefonů, GPRS, Bluetooth, ..., bohužel už nevím přesně.
Nechci se dotyčného zastávat, ale i taková je realita dnešního Linuxu. Jestliže jde de facto vše naklikat, sebemenší „banalita“ najednou dokáže zaskočit.
Kdyz jsem byl unixem nedotceny a dostal jsem se do akademickeho prostredi kde bylo bezne pouzivani SunOS, apod. tak jsem dostal jednu peknou lekci: vytuhnul mi nejaky proces u pocitace s nejakym Unix OS ktery byl klikaci ale ja jsem v nem (ani nahodou) nemohl "vyklikat" nejaky nastroj (jako jsou napr. Ovladaci panely v MS Win) a proces zabit.
Kdyz jsem se zeptal blizko sediciho (pouceneho) pracovnika tak odpoved znela:
man kill
to bylo vse - terminal uz jsem znal (stejne "dobre" jako prikazvou radku v DOS/Win) ...
... Tak priste az se vas nejaky uzivatel MS zepta na neco, co z hlavy nevite, tak staci rict jen:
Start > Help
"-)
Kdyz si s tim pohrajete da se to rozjet . . .Coz o to to ja jsem si pohral (http://www.logix.cz/michal/devel/suse-openchrome) ale precejen mam na praci i jine veci.
to bych rekl, ze je takova odpoved na vetsinu problemu v linuxu, holt si nekdo umi hrat a nekdo ne.To je trochu spor - cely tenhle clanek je o tom jak se Linux snazi byt uzivatelsky pritulny, aby vsechno slapalo jak ma a od uzivatele nevyzadovalo vic znalosti nez Windows. A pak na druhou stranu je potreba cely vikend laborovat abych si rozbehnnul grafiku. Parada ;-)
Druhá část je ještě horší sorta, a to sice zakuklenci binární. Příkladem je konfigurace gnome tzv. gconf.
Vidno, že prehovoril guru. Gconf ukladá nastavenie do textového XML a nie do binárnych súborov. Navyše okrem priamej editácie XML súborov sa dá plne ovládať z príkazového riadku, ako i pomocou grafického nástroja. Gconf nie je to isté ako databáza registry z Windows, ako si mnohí mylne myslia a od binárnych súborov má ďaleko.
Pekna snuska nesmyslu - kdyz se nepovede kernel, muzu samozrejme zkusit jiny i s lilem, nepotrebuju k tomu zadnou bootovaci disketu (ani nemam nechaniku) a uz vubec ne s celym linuxem (stejne se tam nevleze), krome toho i u lila jde vytvorit disketa pouze s lilem (bez jadra). Vice man lilo.
Jeste by mne zajimalo, jak u odborniku vypada "skutecny pocitac".