Názor k článku Hacking Team: co všechno uměl a jak to dokázal? od XC - Ano, výkon je jeden z hlavních argumentů, které...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 11. 2017 21:42

    XC (neregistrovaný)

    Ano, výkon je jeden z hlavních argumentů, které slýchávám. Nicméně to podle mě platí čím dál tím méně. Samozřejmě, pro jádro OS je výkon kritický, stejně tak ve hrách, u vykreslovacího jádra webového prohlížeče, a tak podobně. Jenže většina programátorů nepíše nic z toho, a stejně používají nízkoúrovňové jazyky. U kancelářských a webových aplikací výkon obvykle není problém (pokud neobsluhuji miliony klientů), přesto se zcela nové aplikace píší hodně v C, C++, Javě. A výkon v podání Javy není zrovna tak oslňující.

    Myslím, že právě ten ekosystém je rozhodující. Pro Javu existuje nespočet tutoriálů, hotových řešení, knihoven apod. A to je výhoda i nevýhoda. Právě díky tomu může programovat kdekdo, i ten, kdo vůbec neví, co dělá, jen vezme několik knihoven, zkopíruje pár řádků ze StackOverflow a aplikace je na světě :-). (U webových aplikací má takovou reputaci PHP.) A nemám nic proti takovým lidem, snad každý (včetně mě) si tím prošel. Jen si myslím, že pro člověka, který tomu nerozumí moc do hloubky, je takový jazyk příliš nebezpečná zbraň.

    Lepší způsob je podle mě začít programovat v jazyce, kde se tak snadno nemůžu „střelit do nohy“, tedy kde tak snadno nevyrobím kritickou bezpečnostní chybu. A pak, když ovládnu základní principy, algoritmizaci a naučím se víc o fungování HW, o bezpečnostních problémech atp., se můžu pustit do C, C++. Alespoň už budu vědět, na co si dávat pozor a co se tam skrývá za problémy. Problémy, o kterých jako začínající programátor nemám ani ponětí. Abych totiž dobře programoval v C nebo C++, musím myslet na velice mnoho věcí najednou. Jako začínající programátor to nedokážu. Já osobně to nedokážu ani teď. A troufnu si tvrdit, že to nedokáže ani většina ostatních programátorů. Proto také osobně větší věci v C a C++ nedělám – prostě si na to netroufnu.

    (Pozn. na okraj: Na VŠ jsme samozřejmě začali s C, pak přišlo C++ a pak teprve další jazyky (Java, Smalltalk). Podle mě by to bylo vhodnější přesně naopak. Začít Smalltalkem, pokračovat Javou a pak C++ nebo C.)

    ad Ada: V mém okolí nikdo Adu neumí nebo nezná :-), nicméně ve firmě programujeme právě ve Smalltalku.