Hadopi vede marný boj s větrnými mlýny. Dokud bude existovat filmový průmysl, bude existovat pirátství a těch pár ubožáků, které Hadopi za 10+ let pokutovalo, jsou jen zlomkem masy, která si filmy opatřuje různými neoficiálními cestami, bez ohledu na to, jaká motivace je k tomu vede.
Stejně tak bojuje s větrnými mlýny finanční správa či Policie. Stejně jako o cenové politice Hollywoodu, můžeme diskutovat o nastavení daní.
Jediná legitimní úvaha je možná nad tím, jestli (případně do jaké míry) má autor (držitel práv) právo rozhodovat jo tom, jak se jeho dílo šíří. Pokud/dokud uznáme, že autor svá práva má, pak je potřeba je chránit.
Porovnávat náklady a vybrané pokuty nic nevypovídá. Zejména chybí informace o tom, jestli tento postup předešel hlubším škodám i do jaké míry je jeho činnost důležitá pro celkové povědomí práva.
Zrušit úřad, ale zachovat v zákonech ochranu autora by nikam nevedlo. Případy by se jen musela zabývat Policie - pravděpodobně s vyššími náklady. Pokud je potřeba vést diskusi, tak jedině o tom, jak mají být dílo a právo autora chráněny.
"Zejména chybí informace o tom, jestli tento postup předešel hlubším škodám i do jaké míry je jeho činnost důležitá pro celkové povědomí práva."
No, jestli ten 128str dokument ve francouzštině obsahuje nějakou analýzu tohoto typu, nevím, neb francouzštinou nevládnu. Nedokážu si ale dobře představit, jaké by měly být ty "hlubší škody". Ono to, co by bylo potřeba k vyčíslení nějakých škod, jsou údaje o 100% pirátského trhu, což prostě Hadopi podchyceno nemá a v článku je to zmíněno. Ten úřad sice dělá nějakou práci, já proti té práci nic nemám (chrání práva vlastníků práv k dílům, to považuji za v principu správné), ale nedělá ji a ani ji nemůže dělat dostatečně efektivně. Je to činnost ve stylu "vlk se nažral a koza zůstala celá.
Ostatně to jak zametli s klukama z TPB je krásný příklad: TPB beztak jede dál, další torrentové stránky taky a další způsoby šíření taky. Nezměnili tím monstr honem na čarodějnice nic, jen zničili životy pár lidem. Tolik velmi stručně můj názor na toto celé.
Nezměnili tím monstr honem na čarodějnice nic, jen zničili životy pár lidem.
Tento princip se uplatňuje u všech tr. činností, které se těžko odhalují. Jako příklad mohou být tresty za pojistné podvody. Ty se taky lehce páchají a těžko odhalují. V trestním zákoníku proto mají výrazně vyšší sazby, než "prostý" podvod.
Mimochodem, když uděláte průzkum mezi lidmi, tak stejně jako u pirátství, zjistíte, že k pojistným podvodům mají naopak určitou míru tolerance. Nikdo by neviděl rád, že obětí je jeho soused, ale když je to pojišťovna, lidé si spíš představí Jánošíka okrádajícího bohaté. U přečinu na poli autorském to lidé vnímají podobně. Proto taky čteme často komentáře o tom, že rozmnožením díla přeci autorovi neubude.
Myslim, ze toto je velmi dobre napsane. Jen bych k tomu doplnil, ze trh dusevniho vlastnictvi (a zrejme i pojistovnictvi a dalsich oboru) se nejspis bude muset zmenit, aby prava vlastniku byla chranena. U toho IP vidim jednoznacny presun smerem k poskytovani sluzeb od licencovani/vlastneni.
Tedy ze si napr. nekoupim aplikaci XYZ, ale pronajmu si ji na rok a je online, bez moznosti plnohodnotneho offline pouziti. U filmu treba cesta Netflixu apod.
Stejne tak automobilky se myslim snazi prejit na poskytovani mobility. Jsou tam 2 benefity, lepe se to pojistuje, a je to pro automobilku levnejsi protoze na konci retezce muze repasovat (onehda jsem slysel, ze Fabie bez VINka - pro ruzne testovaci/skolici/specialni ucely stoji asi 60k).
@mhi
Ale to co píšete, pak působí odpor klientů. Už jste nedodal, že takových služeb musíte mít nakonec deset a každou pořád dokola platit, protože mistři se místo hlavně poskytování obsahu za rozumnou cenu rozhodli jít do obchodní války. A toto je výsledek. Co se týče filmů, mohli bychom se taky začít bavit o kupování zajíce v pytli, co se týče pronajímání služeb, mohli bychom se bavit o ceně, monopoulech a cpaní zákazníkovi věcí, které nepotřebuje, ale platit je musí - ano musí. Je to jako s mobilem. Mít ho nemusíte, ale pak Vás málokdo zaměstná. Společnost prostě má určité požadavky na pracovníka. A pak musíte platit ať chcete nebo ne. A takových příkladů by se našlo víc. Chci Vám tím hlavně říct, že ukazujete pouze jednu stranu mince.
Ostatně, nepamatuji si z historie, kdy by větší a větší represe přinesly něco dobrého namísto změny systému. Pokud si dobře pamatuji, nejvíce se např. muzika a filmy kopírovaly když byly zakázané nebo stálo 500,- cdčko (v tehdejší ceně) a pak, jako např. na Spotify, lidi celkem ochotně zaplatí drobný peníz nebo zaplatí čučením do reklamy. A bylo by taky slušné si říct, že tato debata není jenom o okrádání chudáků, kteří nemají na chleba, ale o trvdé maximalizaci zisků pomocí tvrdých represivních zákonů. Taky neuvádíte.
14. 8. 2020, 11:12 editováno autorem komentáře
@87vdf4vg82 Ja to napsal sice hodne odosobnene, ale citim to podobne jako Vy. Nechci SW pronajimat, ale mit licenci, aby mi fungoval kde a kdy potrebuju ja. Nechci mit data v cloudu, chci je u sebe, mit nad nimi kontrolu. Atd. V podstate se s Vami shodnu, az na posledni odstavec. Zmenu neprinesou represe, ale prave to, ze ochrana IP neni dostatecna.
Ja to vidim z obou stran. Delame SW, ktery funguje zcela offline (licencni model), a bohuzel diky zvyklostem trhu bez moznosti si nechat zaplatit za aktualizace. To je neudrzitelny stav, navic mira piratstvi je obrovska. Jak vidite, jsem business modelem na presne opacnem polu nez je SaaS (SW as a service). Rad bych nasel jine reseni, nez si "vynutit" ten SaaS model, intuitivne ale tusim, ze jinak to nejspis nepujde.
@mhi
Ale jo, to souhlasím, já se neperu za pirátství, to rozhodně ne, sám nic takového nepoužívám a pokud nechci platit, nemám. V pohodě, to je prostě vlastně taky karma, když něco chci, musím za to něco dát.
Já ani tak nemám problém se SaaS modelem, já mám problém s tím, že některým prostě hrabe a začali provádět šílenosti. Jako právě s těmi filmy. Na jednu stranu je zdražují jako mohou, na druhou stranu se diví, že jim to pak lidi kopírují, když mohou a tak se snaží uzákonit víc a větší represe To není dobré a to prostě zachvátí celý segment SaaS. Kromě těch rozumných nebo těch, kteří nemají přístup k zákonnodárcům. Možná je to podle práva, ale je to, co chceme?
Ja se SaaS modelem docela problem mam, stejne tak s cloudem apod. Nevim jestli to je nejaka patologie me osobnosti, ale dulezite veci chci mit "pod kontrolou", tedy mit napr. moznost za 10 let otevrit nejaky vykres/dokument/cokoliv bez toho abych musel doufat, ze jeste bude existovat nejaka sluzba ktera mi to udela.
Moc casto to nepotrebuju, nicmene uz jsem sahal do temer 20 let starych dat (rok 2000 apod). Bohuzel treba mam sifrovany image disku, ktery uz nemam jak otevrit, resp. vetsinu dat jsem posbiral jinde, takze mne to az tak netrapi.
@mhi
To naprosto chápu. Nicnémě už se to prostě stalo. Někdo přišel na to, že obnovit licenci každý rok nese víc než někomu něco prodat a pak se 10 let jenom dívat, jak je s tím spokojený. Navíc takový SaaS přináší v podstatě continuální vytížení aspoň nějakých vývojových kapacit, tedy příjem plyne plynule. Platí zákazník. Na volbu obchodního modelu ale mají protě plné právo a nedivím se jim.
Čeho se u toho nejvíce bojím je to, co udělalo Adobe ve Venezuele. Prostě na mávnutí politické kouzelné hůlky zablokovali všechny. Takže jak se země dostala do problémů, tak ještě zk...zkazili privátní byznysy lidem kteří jim do té doby platili. A to samé by se stalo i v případě krachu takové společnosti. To už by se snad dalo dokonce i považovat za bezpečnostní hrozbu - např. u úřední komunikace. A pak, tímto modelem, který provozovat není úplně levné, taky udržují v podstatě svou výhodu na trhu - pravidelný příjem na již běžící infrastruktuře. To se mi stalo, když jsem se naposledy stěhoval. Musel jsem elektronicky podepsat smlouvu a hádejte, ve kterém softu se to muselo udělat - Adobe. Ne jinak to nešlo, zkoušel jsem. A to nejsem obyč. uživatel.
Ale už je to venku a kdo může, tak se na tento model naveze, protože pravidelný příjem. A samé se snaží udělat s filmy. Technologie na to jsou a teď ještě zostřit právo a zvýšit i paušální platby. Všechno tam je, jenom ta morálka chybí ...
15. 8. 2020, 12:12 editováno autorem komentáře
Co se týče filmů, mohli bychom se taky začít bavit o kupování zajíce v pytli, co se týče pronajímání služeb, mohli bychom se bavit o ceně, monopoulech a cpaní zákazníkovi věcí, které nepotřebuje, ale platit je musí - ano musí. Je to jako s mobilem. Mít ho nemusíte, ale pak Vás málokdo zaměstná.
Toto srovnání neplatí. Mobil můžete koupit za cenu tří obědů. Bez filmů se obejdete úplně; kulturní základ (který je pro společnost nezbytný) plní veřejnoprávní služba ČT a ČRo.
A bylo by taky slušné si říct, že tato debata není jenom o okrádání chudáků, kteří nemají na chleba, ale o trvdé maximalizaci zisků pomocí tvrdých represivních zákonů.
Ne, ty zákony nejsou represivní. Zákony chrání vlastníka čehokoliv, aby o svém vlastnictví směl co nejvíc rozhodovat a nebylo mu do jeho práv zasahováno. Natočte si vlastní film a dejte ho třeba zadarmo všem - ale nestrkejte nos do toho, co vyrobil jiný. Jestli na tom vydělává hodně, nebo málo, je naprosto zcestná úvaha. Pak byste musel být ochotný platit víc za film, který vyprodukovala firma, která je ve ztrátě (a takových případů není málo). Vaše úvaha se pohybuje v mezích: jsem to ochotný za film dát - nejsem ochotný to za film dát.
Podobnými skopovými úvahami byste brzy došel k tomu, že v krámě můžete ukrást čokoládu, protože výrobce vydělává i tak dost.
Obávám se, že tu fundamentalisticky prosazujete zákony jako to, co je pevně dané, jediné správné atd. a vůbec neuvažujete, k čemu ty zákony jsou, resp by měly být. Jako určitá kodifikace společenského konsensu jak by společnost fungovat měla a neměla.
A tady je určitý rozpor, zákony kolem IP ani zdaleka neodpovídají nějakému konsensu, ale jsou draze vylobované jednou zájmovou skupinou na úkor všech ostatních (dokonce včetně autorů), na jedné straně (na náklady všech) tvrdě chrání zisky distribuce, na stranu druhou konzumentům ubírají i ty základní práva.
Však kdybyste v obchodě prodával rohlík s tím, že ho musí člověk dojíst pod dohledem kamery, tak byste asi brzo skončil na psychiatrii.
A tady je určitý rozpor, zákony kolem IP ani zdaleka neodpovídají nějakému konsensu, ale jsou draze vylobované jednou zájmovou skupinou na úkor všech ostatních (dokonce včetně autorů), na jedné straně (na náklady všech) tvrdě chrání zisky distribuce, na stranu druhou konzumentům ubírají i ty základní práva.
Konsensu odpovídá striktní ochrana majetkových práv. Nelze říct, že Váš dům, auto jsou chráněné, ale třeba zahrada už ne. Nevím, jestli byste nesl dobře, kdyby společenský konsensus pravil, že by bylo "dobré", abyste strhl plot, protože i o statní chtějí na Váš trávník. Duševní vlastnictví je jak ten trávník, musel jste hodně udělat pro to, abyste ho měl.
Ne ze by si nejakou formu ochrany nezaslouzilo, ale rozhodne to neni to same, jako vlastnit lahev whisky nebo barak.
Souhlas, velmi dlouze se dá mluvit o patentech, výsledcích výzkumu ve vědě atd. Tam určitě musí platit jiná pravidla. U umění (zábavy) žádná speciální pravidla nejsou potřeba. Mám => rozhoduji. Nemám zaplaceno => páchám přečin. Páchám přečin => zásah zákona.
[i]Konsensu odpovídá striktní ochrana majetkových práv. Nelze říct, že Váš dům, auto jsou chráněné, ale třeba zahrada už ne. [/i]
Ale ony jsou chráněny rozdílně. Auto si může prohlížet policajt prakticky do posledního šroubku, na dům potřebuje povolení soudu. Co se týče práv co si můžu dělat na vlastní zahradě versus ve vlastním domě, o tom by mohl vyprávět každý právník který řešil sousedské spory. A zkuste vybírat od sousedů poplatky za to že se na váš trávník koukají.
@Miroslav Šilhavý
Zkuste si přečíst znova co jsem napsal. Nesrovnávám filmy a mobily, ale u rúzných odvětví, kde se přechácí do pronajímání/resp. odpírání, uvádím i neduhy - pohled z druhé strany. Na to se totiž často zapomíná. Jeden u filmů, jeden u mobilů. Možná, že kdybyste nevyškubávál části textu a pak na nich neřádil, neuniklo by Vám to ; -)
A opět, podsouváte mi něco, co jsem neřekl. Já se pouze vypořádávám s častým argumenterm, že díky kopírování nemají autoři co žrát, který se pravidelně používá při zavádění nových represí. Což není pravda.
Už jsem Vám to napsal minule. Vy si pořád myslíte, že jediná správná odmítavá reakce zákazníka je si to nekoupit. Možná, ale já Vám říkám, že zde se ta odmítavá reakce zákazníka projevuje tím, že si to prostě vezme, když může.
Tak buď můžete postavit kolem sadu střelecké věže a natáhnout drát pod proudem - vše ošetřeno zákonem a nebo začít ta jablka prodávat za normální ceny ke konzumaci, každý den, ne jenom na jedno kousnutí.
PS: Já už se třeba na filmy prostě nedívám, nestahuji je, už vůbec ne zadarmo, nehraji hry.
"Podobnými skopovými úvahami byste brzy došel k tomu, že v krámě můžete ukrást čokoládu, protože výrobce vydělává i tak dost."
Strowman? ... to od Vás není hezké
14. 8. 2020, 12:03 editováno autorem komentáře
Ja bych filmovy prumysl mozna prirovnal k tomu mit kukuricne pole a proste tolerovat to, ze mi nekdo nejakou kukurici sebere zadarmo (odcizi), protoze se nevyplati to hlidat, resp. vyplati se to jen pred dalsimi zemedelci aby tam neprijeli s technikou a nesklidili mu ho cele.
Problem je v tom, ze kdyby zemedelec fungoval jako filmovy prumysl, tak na poli ma treba 50 000 kukuric. Z toho mu 49 000 rozkradou lidi, a tech zbylych 1 000 on proda za 300 Kc/ks tem, kdo si neumi/nechteji nakrast kukurice.
U kukuric jsme se uz naucili srovnat trh, u toho nehmotneho to bude chtit asi nejakou dobu, nez se zmeni mindset lidi a treba Windows budou mit vsichni legalne a budou tak moci stat 100 Kc.
PS: Cisla si cucam z prstu
@mhi
Joo, je to přesné s tím kukuřičným polem. I u něj však můžete na zloděje zavolat Policii a musí Vám poskytnou pomoc a můžete se dovolávat ochrany zákona - třeba i chtít po "pachateli" nahradit škodu. Je to jen na rozhodnutí vlastníka pole, jestli tu ochranu zákona chce využít, který postup se mu vyplatí. (V praxi obětuje pár klasů jednotlivcům, ale zakročí proti velkým nájezdům na úrodu)
Fajn, utrhnu si klas (kdo to kdy neudělal?). Počítám i s tím, že majitel mě může sprdnout, případně že mu dám i nějaké drobné, abych si ho udobřil. Rozhodně mu ale nebudu vysvětlovat, že mu neubude, nebo že mám právo si utrhnout.
Jenže ekvivalent s polem odpovídá tomu, že byste chtěl, aby policie kolem toho pole udělala rojnici a kempovala tam celé léto, a policie tam opravdu ve velkém kempovala.
Ne, to bych opravdu nechtěl, nevím z čeho jste takový dojem nabyl. Myslím si, že práva si má hlídat vlastník a stát musí v konkrétních případech zasahovat. U toho pole taky nemůžete ztotožnit pachatele (pokud to neudělá dobrovolně), musíte zavolat Policii a ta musí přijet. Obdoba bohatě stačí u autorských práv. Jen to obvykle nedělá Policie, která k tomu nemá specializaci, ale jiný pověřený úřad.
Mindset si srovnejte vy - kdo má dnes pirátská Windows? Ne, že by to neexistovalo, ale jak dřív měli lidi doma dost běžně XP s nějaký VLK neznámého původu, tak dnes takové věci potkávám vzácně. Ostatně, repasovaný notebook nebo PC za pár tisíc má v ceně legální licenci Windows (ta je pro repasující firmy velmi levná).
@mhi
S tím polem to není dobrý příklad. Ale dá se poupravit, aby to odpovídalo. Bylo by to tak, že většina pěstitelů kukuřice tu svou kukuřici přestane prodávat v obchodech. Zavede si své obchody s paušálem za vstup a kukuřici si nesmíte vynést, musíte ji sníst hned, najednou a nemůžete dopředu vědět, jestli bude chutná. Pak mezi sebou rozjedou ekonomickou válku ne v honbě za výdělkem, ale za co největším vytěžením toho, co může zákazník za jednu kukuřici ještě dát. Zákazníci jim začnou kukuřice vynášet, občas někdo vybere pole a odnese si kukuřici domů, protože jinak ji domů ani nedostane, aby nemusel čekat před specializovaným obchodem. Pěstitelům kukuřice se to nelíbí, tak se platí na každou nákupní tašku daň z kukuřice, každý právnický subjekt platí dań z kukuřice jakmile má mikrovlnku nebo troubu. Pole se začnou oplocovat a přichází další úřad na hlídání polí a konzumace kukuřice. A nakonec se dozvíme, že se to celé děje proto, protože jsme zloději.
14. 8. 2020, 14:57 editováno autorem komentáře
@87vdf4vg82
Ale je to přesně tak, jak říkáte. Kukuřici si může každý prodávat i s paušálem, nebo i spálit ve spalovnách, jak se mu zlíbí.
Máte právo si vypěstovat vlastní kukuřici a dělat to jinak.
Pokud si lidé odůvodní zlodějnu tím, že se jim nelíbí, co dělá vlastník, pak je na místě, aby úřady zasahovaly. Obdobně např. i u squatterů, kteří si dělají nárok na užívání majetku jen protože oni mají pocit, že je v něm nevyužitý potenciál.
Náhradní plnění by se mělo zrušit, s tím souhlasím, to jde naprosto proti logice trhu.
@Miroslav Šilhavy
To ale není pravda. Nemůže si každý vyrábět vsechno, co se rohodne nekdo jiný zprznit a dávno zabral trh. Ostatně, u Apple Store a nebo těch pojistek argumentujete opačně.
"Obdobně např. i u squatterů, kteří si dělají nárok na užívání majetku jen protože oni mají pocit, že je v něm nevyužitý potenciál."
Neumíte to bez těch Strawmanů? A navíc ještě špatně. Já neargumentuju pro regulaci nebo zabrání jejich studia, jenom ríkam, že problém vznika jinde než že chudák obchodnik uz neví coby a ti zli zli zli divaci mu vsechno kradou. Do takové absurdni roviny to pořád stavíte.
To ale není pravda. Nemůže si každý vyrábět vsechno, co se rohodne nekdo jiný zprznit a dávno zabral trh. Ostatně, u Apple Store a nebo těch pojistek argumentujete opačně.
Ne, neargumentuju. Je to jejich právo - já to vidím, a reaguji na své straně. Některé pojistky jsem neobnovil, u jiných jsem přešel k jiné pojišťovně. Nestěžuji si na to, jen kroutím hlavou, protože si myslím, že pojišťovnictví, pokud bude pokračovat stejně, skončí. Až to nastane, nebudu nadávat, že tu nejsou pojišťovny, budu žít bez nich.
Já neargumentuju pro regulaci nebo zabrání jejich studia, jenom ríkam, že problém vznika jinde než že chudák obchodnik uz neví coby a ti zli zli zli divaci mu vsechno kradou. Do takové absurdni roviny to pořád stavíte.
Ne, nestavím, myslím to úplně přesně stejně, jako Vy.
Reagoval jsem zprvu na komentáře, které byly laděné tím směrem, že by je snad právo diváků si filmy upirátit, když nejsou k dispozici jinak.
Ten příměr s kukuřičným polem je z podstatné části mimo realitu. Musel byste tam totiž doplnit ještě pár zásadních "detailů":
Kukuřičné pole jednou oseju a víceméně bez dalších zásadních nákladů, myšleno např. na další osetí, odplevelení, apod., pak až do své smrti rozprodávám nekonečně velkou úrodu. Prodeje jsou omezené pouze zájmem kupujích a nikoliv mými prostředky k produkci kukuřice.
Po mé smrti ještě několik desítek let z toho samého pole tu samou množstvím neomezenou kukuřici rozprodávají moji potomci, případně ji za ně rozprodává někdo jiný, za což si nechává větší či menší podíl na zisku. Daná kukuřice je víceméně unikátní a nikdo jiný bez mého povolení takovou kukuřici nemůže pěstovat a prodávat. Pokud by se někomu náhodou podařilo z části stejnou kukuřici vypěstovat, zažaluji ho za porušení autorských práv, protože každý z jeho klasů má aspoň několik zrn stejných jako moje kukuřice.
Občas se mi někdo přikrade na pole a nějakou kukuřici si odnese - když si ho nevšimnu, nemám jak zjistit, vzhledem k její množstvím neomezené povaze, že si nějakou odnesl. Pokud si toho všimnu, chci, aby dostal pokutu a kukuřici uhradil, protože ji z pole odnesl bez mého souhlasu a mně z mého pohledu chybí (přestože jí mám pořád stejně, tedy neomezeně). Když se mi podaří někoho usvědčit z toho, že si z mého pole odnesl větší množství kukuřice, kterou pak dál (opět s prakticky nulovými náklady a úsilím) množil a dodával (i zadarmo) dalším lidem, budu po něm žádat úhradu za všechny takto vzniklé nové kukuřice v mnou stanovené vyši, argumentuje tím, že by všichni dotyční místo rozmnožené kukuřice zadarmo jinak koupili a snědli stejné množství kukuřice ode mě a za mnou stanovené ceny.
Takže asi tak nějak.
Pratele, moje snaha byla popsat situaci s vymahanim prav, ne aktualni business model. Na Netflixy a teoreticky nekonecne mnozstvi rozmnozenin autorskeho dila se samozrejme pole prilis nehodi.
[irony]Muzete to ale vzit i tak, ze mam pole opravdu hodne velke a bez vetsi udrzby se mi tam ta kukurice mnozi (nejaky monokulturni "isoland"). A Netflix? No to muze byt treba takovy ten model prijedte, co natrhate a snite u nas mate za pausal. :-). [/irony]
@mhi
Tak na ten Netflix to sedí, nicméně je to pouze malý segment. Jako kradení jakéhokoliv obsahu samozřejmě je problém, ale vidíme ostatních segmentech, že jsou i jiné modely než zostřit zákony a vyšroubovat ceny ... už prostě nesou devadesátky a lidi už nikdy nebudou rádi platit 500 za CD s jedním hitem a 6 docpávkami ... to už se nikdy nestane a vymahači by si to měli uvědomit. Řekl bych, že Netflix to pochopil.
Jen bych k tomu doplnil, ze trh dusevniho vlastnictvi (a zrejme i pojistovnictvi a dalsich oboru) se nejspis bude muset zmenit
Pojišťovnictví trpí podobnými problémy - např. u pojištění aut. Na jedné straně je tlak zákazníka na cenu pojistek. Na druhé straně je tlak automobilek - levná auta, ale velmi drahé díly a opravy + tlak ze strany zákonů, že do odpovědnosti spadá kde co (znehodnocení majetku pojistnou událostí, přísliušenství, ...).
Pojišťovny našly "řešení". Segmentují. Pojistky jsou plné výluk, takže ve skutečnosti čím dál méně kryjí rizika. U mnohých aut se víc vyplatí jezdit bez havarijního pojištění - což je globální nesmysl. Pojišťovna by měla najít cestu, jak vybírat přiměřené peníze široce, aby měla na vyplácení drahých, ale méně četných událostí. Stejně jako u duševního vlastnictví - v nabídce nejsou produkty, třeba i dražší, které by tu možnost poskytovaly.
A proc by proboha mel byt nesmysl jezdit bez havarijniho pojisteni?
Ja za desitky let denniho jezdeni mel jednu vaznejsi nehodu, kde doslo k opravdovemu poskozeni auta a jeste jsem k tomu prisel jak slepy k houslim.
Vubec netusim, proc bych mel havarijne pojistovat svoje8 let stare druhe auto, v soucasne cene cca 50000 Kc, co pouzivam k dojizdeni do prace.
A proc by proboha mel byt nesmysl jezdit bez havarijniho pojisteni?
To bylo myšleno z pohledu pojišťovny. Měla by chtít umět zaujmout široké spektrum zákazníků, protože pak funguje pojistná matematika. Pokud si auta pojistí jen ti s drahými novými auty, tak zaplatí na pojistce víc, než kolik jsou rizika. Dnes už se pojištění spíš podobá spoření na nehodu.
Jestli budou pojišťovny pokračovat tímto tempem a nenabídnou nic pořádného, tak celý obor zanikne.
Hlavni duvod je, ze oprava na pojistovnu je setsakra drazsi zalezitost, nez bezne.
Kdyz manzelka nakrapla roh sveho Kodiaqa, oprava stala 78000, pricemz se vucemene zbytecne menilo svetlo (tomu nic nebylo), kolo i s pnemumatikou (na kterem byl 1cm skrabanec vznikly davno predtim).
V realu stacilo vymenit blatnik a jakesi plastove listy a nalakovat.
A to je jenom Skodka. Kamos u BMW mel obdobny karambol za 120.
Nikdo jsme to neresili, nase penize to nejsou. A ani se to nijak vyrazne neprojevilo na pojistce, zdrazila mezirocne o asi o litr.
To uz si musi poresit pojistovny u svych smluvnich servisu.
"Druhou část poklesu mají na svědomí technologické změny v pirátění, kdy už nekraluje tak jednoznačně BitTorrent (ostatně, vzpomene si někdo dnes ještě na předchůdce, DC++?), řada stále pirátících lidí využívá nelogovací VPN a jiné metody jako torrentování přes cloudové služby či seedboxy."
Když už nekraluje jednoznačně bittorrent, tak se používá co? Nelogovací VPN a seedboxy jsou přece jen k anonymizování používání bittorrentu, jen doplněk. Nebo ne?
Nedá? Moc SIMky nekupuju, tak se nevyznám, ale tohle mě zaujalo. Třeba v Tescu mají svoje SIM karty v regálu. Můžu si jich vzít plnou hrst a hodit do košíku. jak by to v takové situaci probíhalo? U pokladny by mě zastavili a s každou SIMkou by se mnou udělali registraci s kontrolou dokladů?
Někdy předloni jsem si objednával přes Internet kartu od virtuálního operátora. A taky žádnou registraci ani ověřování nechtěli. Chtěli doručovací adresu (přirozeně, při vzdálené objednávce) a email pro komunikaci, ale nic dalšího. Na to, aby mi došla, by mi stačilo si to nechat třeba poslat na svou adresu na (smyšlené) jméno Pepa Novák, stejně by mi to hodili do schránky. Nebo na adresu zaměstnavatele, a kolegovi přebírajícímu poštu říct, že obálka na jméno Pepa Novák je pro mě - pokud bych nechtěl ani aby se v záznamech objevila moje adresa.
Ač mívám k autorovi zprávičky často různé výhrady, tak tady se ho zrovna musím zastat - o žádné přirovnání k StB nejde, pouze poukazuje na to, že to, že Hadopi má na někoho složku, nemusí znamenat vůbec nic a do konce života se to ten člověk nedozví a ani ho to nijak nepotká. Dá se diskutovat nad vhodností příkladu, nebo jestli to není vůbec zbytečná poznámka navíc, ale není to přirovnání.
Nikdo se zde nezmiňuje, jak je to u autorských děl(filmy, muzika, atd..), která byla vytvořena za přispění státních fondů či veřejnoprávní televize. V takovém případě by jednoznačně měl být spoluvlastník, každý daňový poplatník, či plátce televizních poplatků. Firmy co s tím nesouhlasí by neměli přijímat peníze z veřejných peněz. O výpalném OSE ani nemluvím. Takže tato problematika není tak jednoduchá, jak se zdá. Minimálně daňový poplatníci, jsou většinou kráceni na svých právech, nejdříve výrobu zaplatí a pak firma co dostala dotaci přijde za poplatníkem, že pokud chce své dílo vidět musí zaplatit znovu. To asi v pořádku není.
Už jsem to jednou psal:
Hoden je pracovník mzdy své.
Ale tahle (a x dalších na tohle téma) diskuse mi připadá, jako kdyby Ochranný Svaz Kočích A Podkovářů remcal, že automobily jim berou živobytí a požadoval, aby před každým autem byl zapřažen jeden kůň a pokud auto váží víc než 3500 kg tak dva.
Prostě technický pokrok překonal stávající obchodní model a zainteresovaní by měli přestat remcat po netu a měli by vymyslet něco co by se dalo použít.
16. 8. 2020, 14:35 editováno autorem komentáře
@qelurg
Tak na první pohled už jenom závažnost je velmi, velmi rozdílná
Spousta lidí jede ve vesnici 55 nebo 38 na 30, 98 na 90 a taky nemusíme mít radar každých sto metrů, hlídku za každou křižovathou a platit preventivní pokuty z každé jízdy nebo za každé auto (jako za rádio) a nemusíme si na toto všechno ještě platit ty hlídače (alias OSA), kteří neumí nic jiného než nařídit víc měřáků ... a už vůbec nemusíme srovnávat překračování rychlosti s vraždou ...
16. 8. 2020, 16:32 editováno autorem komentáře
@qelurg
Opravdu? Troufnu si trvrdit, že pirátění ve společnosti, minimálně v české, naopak ubylo. Nejenom že dobrá 1/2 až 2/3 společnosti nikde nic nekopíruje (důchodci kteří to neumí a lidi které to nezajímá), ale i ten zbytek poslední dobou klidně platí všechny ty měsíční paušálky. Jak se to pozná? Pozná se to tak, že takových služeb a službiček přibývá. To souvisí s dostatečnou nabídkou a dostupností, zase což souvisí s prosperitou a kupní sílou obyvatelstva.
@qelurg
To, že Vás nezajímají okolnosti (jako víc nebo míň) jenom potrvzuje, že je ta "Vaše" prognóza vytažená z rukávu. Představa, že ze všech okolností má zrovna pirátství ma nějaký nezanedbatelný vliv na morálku ve společnosti je směšná. Už jenom proto, že kdyby byla nutně nějaká ta Vaše morálka vysoká, nikdo vlastně ani nepirátí. Takže nakonec vidíme, že nejenom přehlížíte dalších asi tisíce okolností, ale ještě zaměnujete příčinu s následkem. Ovšem pokud se podíváme na Vaše příspěvky, závan trolla nemůžeme nezacítit.
Už netrollte a jeďte se třeba projet na kole. Za mě - někrm trolla: HOWGH.
@87vdf4vg82
Morální problém spatřuji v tom, že tyto služby lidé používají z donucení k "pohodlí" a ne kvůli tomu, že by uznávali duševní vlastnictví či autorská práva. Kdyby existovala pohodlná cesta k nelegálním obsahu, asi by to vypadalo jinak.
Je dobře, že nové formy distribuce jsou atraktivní, ale to má být atribut konkurenčního boje. Nikoliv hledání cesty, aby vašnostové vůbec byli ochotni za obsah zaplatit.
Ta neúcta k dílu a úsilí, které stálo, je evidentní, a není dobrou vizitkou pro společnost. Vždy, když čtu příspěvky o tom, že uděláním kopie autor o nic nepřichází, je mi smutno z toho, kam až jsme to dopracovali. Ještě lepší jsou úvahy o "nenažraných, bohatých" společnostech. Z toho pak vychází, že někteří by si představovali získat úspěšné AV dílo za hubičku (a ta neúspěšná ať si producenti financují "ze svého").
Zákonné regulace být samozřejmě mohou, ale neměly by popírat komerční charakter celého podnikání. Dovedu si např. představit ustanovení o tom, že distributor musí nabízet i kopii k offline přehrání - ovšem musí tam být dán prostor pro to, aby byla dána za poskytnutí takové licence jiná cena. Pak může nastat konkurenční boj. (Mimochodem, u audio děl to funguje, takže asi ani regulace není potřeba).
Dále má být v prvé řadě akcentováno, aby si práva každý hlídal a vymáhal sám. Stát má pouze doplňovat občanskoprávní cesty. Policie taky neřeší spory dvou subjektů - maximálně ověří, že nejde o trestný čin a zaprotokoluje svá zjištění. Pohopitelně není únosné, aby na jedné straně byla komerční volnost a na druhé straně stát dělal četníka soukromým firmám.
Morální problém spatřuji v tom, že tyto služby lidé používají z donucení k "pohodlí" a ne kvůli tomu, že by uznávali duševní vlastnictví či autorská práva. Kdyby existovala pohodlná cesta k nelegálním obsahu, asi by to vypadalo jinak.
Nebo právě naopak - konečně nemusíte pirátit, když si to můžete za rozumné peníze koupit.
Proč bych třeba pirátil hudbu, když si ji můžu koupit on-line, třeba suprahononline.cz je dobrý příklad. No a pak třeba vyjde Leonard Cohen: You Want It Darker a zkuste to koupit: jen v Německu, volba fyzický nosič (nechci, nepotřebuju) a mp3 - ovšem jen pro AT, DE, CH. Takže ne, nechtějí mých 10€ - tak jsem to upirátil, i když jsem nechtěl a věnoval jsem tomu neupirátění poměrně značné úsilí.
Nebo třeba Anime.
1, This Content is Unavailable in Your Country -nejčastěji
2 , Obsah je cenzurován aby vyhověl změkčilému západu.
3, Pouze divný anglický dabing , který 90% lidí nechce.
4, Obsah je k dispozici , dokonce necenzurovaný a s původním dabingem, ale jen první série, kde je zbytek nevíme. ( Je na jiné streamovací službě z nějakého důvodu. Tj. zaplať i tam)
5, Obsah je k dispozici , dokonce necenzurovaný a s původním dabingem, dokonce kompletní, ale po měsíci jsme ho vyřadili z nabídky i když jste to nedokoukali.
6, A moje oblíbené , koupili jsme obsah akorát je nevhodný (podle našeho zvráceného úsudku) tak ho nepustíme a ani nikomu nedáme práva, aby ho nikdo neviděl.
U hmotného zboží by byl.
U nehmotného taky. Distribuce mnohdy plánuje uvedení v jiné datum - např. aby se to netlouklo s vydáním lokálního díla, nebo jiným místním specifikem (např. státní svátky). Každým upirátěním se snižuje potenciál zisku prodejem (i když samozřejmě ne 1:1). Jednoznačně tak vzniká škoda na straně oprávněného. Proto to splňuje znaky nemorálního chování.
Přímá škoda samotného jednoho upirátění je zanedbatelně malá. Shlédnutí filmu, poslech hudby se nedá vyčíslit výš než na desetikoruny. Závažná však je nepřímá škoda: pirátství se na sebe nabaluje, je zesílené sdílením. Vniveč pak přicházejí obchodní/marketingové aktivity oprávněného - a ty už stojí miliony.
Pravděpodobně se zaměřujete jen na zanedbatelnost jednotlivého porušení.
Proč bych třeba pirátil hudbu, když si ji můžu koupit on-line, třeba suprahononline.cz je dobrý příklad. No a pak třeba vyjde Leonard Cohen: You Want It Darker a zkuste to koupit: jen v Německu, volba fyzický nosič (nechci, nepotřebuju) a mp3 - ovšem jen pro AT, DE, CH. Takže ne, nechtějí mých 10€ - tak jsem to upirátil, i když jsem nechtěl a věnoval jsem tomu neupirátění poměrně značné úsilí.
Nemůžete koupit, co Vám nikdo nenabízí ke koupi. Ukrást to ale nesmíte. Nejen u AV děl, ale ve veškerém v prodeji, si distribuce určuje, jaká "balení" jakého výrobku na který trh uvedou a kdy. Je zbytečné ztrácet čas diskusí o tom, co si Vy myslíte, že by měl udělat prodejce.
> Je zbytečné ztrácet čas diskusí o tom, co si Vy myslíte, že by měl udělat prodejce.
Jenže ta diskuze není o tom, co by výrobce měl udělat, ale o tom co se stane, když něco udělá.Jeden "problém" je ten, že pirátství je fundamentálně odlišné od krádeží fyzických věcí.
Z piráta má výrobce stejný zisk/škodu jako z někoho kdo se místo hudby jde projít do lesa. Nic nevydělá, ale ani se mu žádný výrobek neztratí. A pokud něco ani nenabídne k prodeji, pak padá i další argument. Že by si to aspoň někteří piráti koupili, kdyby to upirátit nešlo.
Vždycky, když něco nejde zařídit legálně, nebo jsou s tím trable, tak nastupuje šedý a černý trh. Tohle není unikátní pro AV díla.Tady se jen místo samohonky pálí CDčka.
Z piráta má výrobce stejný zisk/škodu jako z někoho kdo se místo hudby jde projít do lesa. Nic nevydělá, ale ani se mu žádný výrobek neztratí.
Ne, toto absolutně neplatí. Redukujte ad absurdum: kdyby výrobce prodal jen první kopii a dál by se šířila pirátsky: bylo by to stále jako procházka lesem?
A pokud něco ani nenabídne k prodeji, pak padá i další argument. Že by si to aspoň někteří piráti koupili, kdyby to upirátit nešlo.
Nepadá. Nevíte, jestli výrobce nechce distribuci spustit o něco později, nebo jestli stejnou skladbu neprodává na jiném albu (které chce podpořit v prodeju).
Vždycky, když něco nejde zařídit legálně, nebo jsou s tím trable, tak nastupuje šedý a černý trh. Tohle není unikátní pro AV díla.Tady se jen místo samohonky pálí CDčka.
To je pravda. Neděsí mě ani tak ten "pirát", ale spíš to, že je společnost "zamořená" vnímáním, že se vlastně nejedná o žádnou škodu a že na vině je distributor. To je hodnotový marasmus.
> Redukujte ad absurdum
Když to děláte v další větě sám, tak je to dobře, ne? ;)
> bylo by to stále jako procházka lesem?
Nebylo. Ale tohle se v realitě neděje, takže se tím nemá cenu dál zabývat.
> Nevíte, jestli výrobce nechce distribuci spustit o něco později, nebo jestli stejnou skladbu neprodává na jiném albu (které chce podpořit v prodeju).
A pokud to zákazníkovi jasně neřekne, pak si to jako každé špatné marketingové rozhodnutí oprávněně odskáče.
> To je hodnotový marasmus.
Po celou lidskou historii byly některé zločiny nemorální a některé až tolik ne. Jean Valjean, Jánošík, ... kdo ví jak se v budoucnu bude líčít Kim Dotcom. Já bych si tím hodnotovým marasmem úplně jistý nebyl. Ti distributoři taky nejsou zrovna morálně na výši.
Nebylo. Ale tohle se v realitě neděje, takže se tím nemá cenu dál zabývat.
Má. Ukazuje to, že celý konstrukt je chybný.
A pokud to zákazníkovi jasně neřekne, pak si to jako každé špatné marketingové rozhodnutí oprávněně odskáče.
Oprávněně? Takže když prodejce stáhne z trhu nějaký výrobek, tak mu půjdu "oprávněně" vyrabovat sklad?
Po celou lidskou historii byly některé zločiny nemorální a některé až tolik ne. Jean Valjean, Jánošík, ... kdo ví jak se v budoucnu bude líčít Kim Dotcom. Já bych si tím hodnotovým marasmem úplně jistý nebyl. Ti distributoři taky nejsou zrovna morálně na výši.
Brát plody cizí práce je nemorální. Románový Jean Valjean kradl chleba pro holé přežití. Srovnávat to s kradením zábavy je netrefné. Jánošík byl čistý zločinec (jehož činy byly zromantizovány), který nerozdával chudým, ale uplácel místní samosprávu aby ho kryla.
17. 8. 2020, 14:59 editováno autorem komentáře
Neukazuje, protože ta vaše redukce ad absurdum je úplně mimo. Sorry, ale takhle absurdní odtržení od reality nepřežije nic.
Pokud tu "realitu" opřete o neplatný argument, není ani závěr správný. Bylo by tedy spíš na místě říct: "poškozuje to distributory, ale to nás nezajímá, protože ...".
Tvrdit, že to nikoho nepoškozuje, je sebeklam.
Spoléhat na to, že distributory uživí ti poctiví (nebo bohatší Západ) je vyčůrané, s morálkou to nemá nic společného. Ti, co za obsah platí, se mohou oprávněně zamýšlet nad tím, jestli by nemohl být zas o něco levnější, kdyby nebylo tolik pirátství.
Souhlasím s Vámi jedině v tom, že určité tlaky musejí existovat - jinak by se trh nehnul. Nesouhlasím s tím nalhávat si, že je pirátství je něco morálního a promítat si takové činy skrz Valjeana a Jánošíka.
"Takže ne, nechtějí mých 10€ - tak jsem to upirátil,"
To je falesne dilema. Mel jste jeste moznost to ignorovat, proc jste ji nevyuzil?
Kterej z těch N>3 "bez přezdívky" jste? Ale to je jedno.
Já jsem chtěl win-win řešení. Oni, místo zaplacení 10€ a download nabízeli 15€ za fyzický nosič a k tomu 7€ poštovné (a ještě čekat cca 14 dní). To je win-loose řešení - protože pak bych musel ještě vylovit externí DVD mechaniku, udělat rip a teprve potom to mít na NASu. Já jsem zvolil legální download pravděpodobně nelegálního obsahu, to je zase loose-win řešení (nutno dodat, že to bylo snazší, než koupit ty mp3, kdyby náhodou tam neměli to geografické omezení). No a vy nabízíte loose-loose - ano, tak to většinou končí, v uvedeném případě ovšem ne.
Já jsem chtěl win-win řešení. Oni, místo zaplacení 10€ a download nabízeli 15€ za fyzický nosič a k tomu 7€ poštovné (a ještě čekat cca 14 dní). To je win-loose řešení - protože pak bych musel ještě vylovit externí DVD mechaniku, udělat rip a teprve potom to mít na NASu.
Tohle je lose-lose řešení. Oni poškozeni a Vy přestupce zákona.
No a vy nabízíte loose-loose - ano, tak to většinou končí, v uvedeném případě ovšem ne.
Neukrást a neobjednat není lose-lose. Pro ně je to win, protože je to přesně tak, jak si přejí (důvody mohou mít různé).
@Miroslav Šilhavý
"Morální problém spatřuji v tom, že tyto služby lidé používají z donucení k "pohodlí" a ne kvůli tomu"
To je klidně možné, ale tu esej s dalšími 30 spornými tezemi naprosto mimo téma jste si mohl ušetřit, protože nezkoumám to, jak moc je co nemorální, nýbrž že to v žádném případě není příčina úpadku společnosti a už vůbec ne narůstající. Byť třeba kvůli pohodlnosti ... všechno má nějaké rácio ...
nýbrž že to v žádném případě není příčina úpadku společnosti a už vůbec ne narůstající. Byť třeba kvůli pohodlnosti ... všechno má nějaké rácio ...
Ne, nemá. Moderní marketing (i ten politický) míří přímo na pudy. Lehké řešení (čehokoliv) a decentní zamlčení všech vedlejších cen, které jednotlivec i celá společnost zaplatí. Cílem je ratio z rozhodování o nákupu vymýtit.
Vyřazování vzdělání a myšlení lidí ze života považuji za úpadek.
@Miroslav Šilhavý
... a tím jste popsal to racio, které za tím je o kterém říkáte, že tam není.
Všechno nakonec míří na pudy. Nechcete mi snad tvrdit, že v dobách dřívějšich přemýšleli lidé víc a dnes méňe ;-) To, že reklamy a kampaně, což jsou taky nakonec jenom reklamy, míři na pudy je úplně normálni. Děláte, jako by snad před sto lety byly hesla, reklamy a kampaně založené na logice a pak se to nějak zvrtlo ...
Ano, třeba o morálce dříve lidé přemýšleli podstatně více než dnes. A co se týče zkaženosti a pudovosti, včetně reklamy, klesli jsme mnohem níž než oni. To nám ukazuje vývoj kultury oblékání, sexu, porna, filmu obecně a další. Naše doba rozuodně není stejná jako tehdy a to ani v myšlení. Naše myšlení se vyrazně posunulo. V některých oblastech pozitivně v některých negativně. Dříve lidem kázali kněží, dnes jim káže marketing. Dříve se třeba lidem kázala skromnost a odpovědnost. Dnes se tlačí na chamtivost a nezodpovědnost, pujč si, nevaž se, odvaž se, nemysli a kupuj, tohle musíš mít, jinak jsi nula.
@qelurg
Vaše románové představy o minulosti jsou, pardon, směšné ... celkem s pobavením Vás odkáži třeba na historické umění, které vlastně často reprezentovalo onen "styl" ostatním na oči.: např. zdobené domy, erby, šaty, brože ... a tak by se dalo pokračovat až do nekonečna. Nebo např. kroje, které měly vyjadřovat bohatost vesnice, dnešními slovy životní styl. To, co Vás mate je, že netušíte, že tehdy na to chudina neměla, dnes má ... Možná taky přeceňujete počet lidí, kteří na reklamy hlední, nebo je vůbec registrují ... A že by se lidé nechtělí blísknout a parádit před ostatními kdyby nebyly reklamy? To se budu smát ještě u oběda. Opět př.: i takoví původní obyvatelé se zdobí a snaží vyniknout - jenom mají kolem sebe jiné věci, které Vám nepřipadají tak "tohle musíš mít", tak jste si tohoto trendu nevšiml ....
Moje představy nejsou románové. Moderní psychologicky propracovaný marketing, který lidi svádí a postupně likviduje jejich morálku nemá nic společného s chlubením se, natož lidovými kroji. Počet lidí, které ovlivňuje marketing nepřeceňuji, ovlivňuje prakticky všechny lidi, zejména ty, co si myslí, že je nikoliv, a nevidí a popírají jeho škodlivý vliv na morálku a jednání lidí.
Nechcete mi snad tvrdit, že v dobách dřívějšich přemýšleli lidé víc a dnes méňe ;-) To, že reklamy a kampaně, což jsou taky nakonec jenom reklamy, míři na pudy je úplně normálni. Děláte, jako by snad před sto lety byly hesla, reklamy a kampaně založené na logice a pak se to nějak zvrtlo ...
Tak to jednoznačně tvrdit chci. Celé armády marketérů vymýšlejí mix reklam a PR, pracuje se s nadlinkovými i podlinkovými sděleními. Je důsledně prozkoumané, jak namíchat vjemy, aby je příjemce "pobral". Umí se pracovat s budováním značky i s akcentováním témat. Rychlost sdělování informací je mnohonásobná a kanálů je taky násobně víc.
V důsledku to znamená právě to, že je hodně pracováno s tím, aby zákazník přemýšlet vůbec nemusel. Aby se v jednom momentu přiklonil k výrobku/službě/značce a už nepotřeboval znovu svůj výběr přehodnocovat.
Neříkám, že se to "zvrtlo". Když přemýšlíte o člověku v době před padesáti, sto lety a dnes, musíte uvážit i tento vývoj.
@Miroslav Šilhavý
No jo, ale to, že máme stále "zákeřnější" marketingová oddělení neznamená, že to lidi baští. Mluvíme přece o přemýšlení lidí a o vlivu na ně, ne o tom, jestli máme sofistikovanější reklamní žraloky. Máme, ale taky jsou lidi více zvyklí. Vidíte snad, že by si po každé nové reklamě všichni, nebo aspoň polovina letěla koupit nový produkt, i když ho nepotřebují? Když vidíte nějaký politický slogan, tak jste přesvědčen? Ne. Problém spíš je, že věci už jsou dnes příliš složité a rychlé. Spousta lidí si prostě jenom neumí počkat na více informací, nebo se držet metodiky. Jsou pak hloupí? Možná, ale s lepšími marketingovými odděleními nebo pirátěním to nemá co dělat. Nemám moc rád příklady, ale jeden trefný a vtipný mě napadl:
To, že máme sofistikovanější mágy, kouzelníky a různé mistifikátory přece taky neznamená, že lidé víc věří na kouzla, přestože jsou pokaždé "okouzleni"
Myslím, že děláte chybu v tom, že se soustředíte jenom na jeden trend (ta sofistikace) a na jeden projeve v systému (společnosti) kde existují další stovky a tisíce jak příčin, tak důsledků. Ne, najít pouze jeden případ, který nějakým způsobem zapadá do trendu, který chcete vidět, to nestačí - musíte vyšetřit celý systém.
18. 8. 2020, 09:40 editováno autorem komentáře
Mluvíme přece o přemýšlení lidí a o vlivu na ně, ne o tom, jestli máme sofistikovanější reklamní žraloky. Máme, ale taky jsou lidi více zvyklí.
To si nemyslím. O pár postů výše jste se zamýšlel nad kroji, a že dříve to byl atribut výjimečnosti (cituji: "tehdy na to chudina neměla, dnes má"). To vedlo ke zploštění hodnot.
Problém spíš je, že věci už jsou dnes příliš složité a rychlé.
Možná jen jinými slovy říkáte totéž, co já.
Spousta lidí si prostě jenom neumí počkat na více informací, nebo se držet metodiky. Jsou pak hloupí? Možná, ale s lepšími marketingovými odděleními nebo pirátěním to nemá co dělat.
Ne, lidé jsou nadaní stále stejně. Pud však velí hledat jednodušší cesty. Marketing dělá věci složité, aby zákazník hledal úlevu ve zkratkovitém myšlení. To se přenáší do celé společnosti. Nekritizuji to, jen to konstatuji jako fakt.
Důsledkem je, že 90 % lidských činností je dnes extrémně jednoduchých. Proti tomu, zbylých 10 % je extrémně složitých. Životní hodnoty jsou zploštěné, ale složitost libovolného problému narůstá násobně.
V tomto konkrétním případě, o kterém hovoříme, vidím to, že by si lidé přáli mít i AV obsah dostupný jednoduše (zploštění). Na druhé straně jsme se ale dostali do bodu, kdy už se extrémně složitě hledá způsob, jak toho docílit (násobná náročnost). V jednu chvíli narazí kosa na kámen a není kam už jít dál (aspoň ne v tu danou dobu). Přemýšlet o tom, že ukrátíme na právech autora/distributora je už zcestná myšlenka. Jistě, můžeme to nařídit, vynutit. Důsledkem ale bude to, že obsah přestane vznikat, začne mizet apetit tvůrců k podnikatelskému riziku. To mi přijde zcela nepřiměřené na to, že mluvíme o zábavním průmyslu. Toto můžeme zvažovat u oborů, kde hledáme opravdový posun pro lidstvo - např. dříve zmíněná léčiva.
To, že máme sofistikovanější mágy, kouzelníky a různé mistifikátory přece taky neznamená, že lidé víc věří na kouzla, přestože jsou pokaždé "okouzleni"
Ne. My jsme magii povýšili na standard. Tam, kde není, cítíme se najednou ošizeni.
existují další stovky a tisíce jak příčin, tak důsledků. Ne, najít pouze jeden případ, který nějakým způsobem zapadá do trendu, který chcete vidět, to nestačí - musíte vyšetřit celý systém.
Absolutní souhlas. Jak jsem psal, zde ale hovoříme o zábavním průmyslu, ve kterém si spotřebitel žádné ochrany nezasluhuje. Klidně ať neposlouchá hudbu, ale pokud krade, nechť to pojmenováváme správným jménem.
@Miroslav Šilhavý
Neříkám to samé co Vy. ŘÍkám, že lidi nevěří něčemu jenom proto, že existuje někdo, kdo jim to sofistikovaně ukazuje. Jako kouzelník - debata přece byla o tom, jak reklamníci každého očarují, ne o tom, jestli to někomu chybí.
Ani nemluvím o zploštění hodnot. Ty jsou pořád stejné, nebo podobné, jenom prostředky se liší, možná nějaké detaily, v podstatě jsme pořád stejní - ostatně na to sázejí jak ti mágové, tak ti Vaši sofistikovaní reklamníci.
Ale vraťme se zpět k autorským právům. Vrátím se k otázce, kterou jsem položil už nedávno. Jaký má smysl pořád mít produkt, který vydělává shlédnutím či poslechem, dělat na něj reklamy a pak lidem omezit možnost jej shlédnout? Nikdo přece ... nebo nikdo ... já přece neříkám, že se má někomu krátit práva. Jenom říkám, že když v dnešní době, kdy můžete relativně jednodušše distribuovat content za rozumené ceny, začnete lidem content odpírat, začnou ho shánět jinak, Je to v podstatě jako s prohibicí. Věřím, že ten princip chápete. Já nenom říkám: Tak ať se pak nediví. Co se mi ale opravdu nelíbí, že si dělají z úřadů a zákona vlastní vymáhací agenturu na svá vlastní pravidla. O tom, že se platí různé poplatky by default a ještě tohle divadlo, o tom se ani nebavím.
Já jsem neviděl film zadarmo snad desetiletí, ale když nemohu sehnat a někde ho seženu "jinak" tak proč ne - sám se majitel připravuje o zisky. A já hlavně chci, aby si to uvědomili. Jinak se to nezlepší, jenom přibude zákonů.
18. 8. 2020, 18:07 editováno autorem komentáře
Ale vraťme se zpět k autorským právům. Vrátím se k otázce, kterou jsem položil už nedávno. Jaký má smysl pořád mít produkt, který vydělává shlédnutím či poslechem, dělat na něj reklamy a pak lidem omezit možnost jej shlédnout? Nikdo přece ... nebo nikdo ... já přece neříkám, že se má někomu krátit práva.
Důvodů může být více. Např. licence, kterou má distributor, je omezena územím. Důvody proč mohou být libovolné - např. i nechuť autora být poslouchán v neoblíbené zemi. U každého díla a pro každou formu distribuce a v každé zemi musíte neustále provádět compliance. Některé náklady jsou fixní, ale některé variabilní. Potenciál zisku musí převyšovat projektované náklady.
Všechny tyto postoje, tato posouzení, náleží držiteli práva. Za jeho rozhodnutí může být jasné ratio, nemusí to být zas až tak nelogické, jak se Vám zdá.
Je to v podstatě jako s prohibicí. Věřím, že ten princip chápete. Já nenom říkám: Tak ať se pak nediví.
Myslím, že se ve skutečnosti nediví.
Co se mi ale opravdu nelíbí, že si dělají z úřadů a zákona vlastní vymáhací agenturu na svá vlastní pravidla.
Tady je tenká hranice. Stát musí zajistit vymahatelnost práva a některé skutky nelze rozklíčovat jinak, než za pomoci státní moci. Vy, jakožto poškozený (kterému třeba ukradli bicykl), nemáte právo vynutit si ztotožnění podezřelého, nemůžete vstoupit do bytu, nemůžete ani požadovat vysvětlení. To opravdu nejde řešit jinak, než prostřednictvím Policie a soudů. V případě autorských práv může dávat smysl provozovat specializovaný úřad, než ubírat energii Policii. Není potřeba plýtvat penězi na výcvik policisty, aby nakonec jen seděl v kanceláři.
Nicméně souhlasím, že je nutné vyžadovat aktivitu i od držitelů práv. Tedy, aby prováděli svá vlastní šetření a stát zatěžovali až v momentě, kdy už nemohou činit další kroky. Nevím jak ve Francii, ale u nás stát žádnou vymáhací agenturu nedělá, pouze plní svou povinnost.
Můžeme se zamýšlet nad tím, že stát může nařídit, aby každý vynakládal přiměřené úsilí na předcházení vzniku kriminality. Automobil také musíte zabezpečit před neoprávněným užitím. Jenže to má své hranice. Stát může požadovat, abyste automobil či zbraň zabezpečili před neoprávněným užitím. Nemůže Vám ale nařídit, abyste si auto či zbraň nekupoval, nebo parkoval někde jinde. Policie musí vykradená auta řešit i v oblastech, kde vědí, že je kriminalita zvýšená. Když se podívám na AV díla, tak jsou chráněna tak, jak dnešní doba umožňuje. DRM naplňuje zrovna takové parametry, aby předcházelo pirátství - a taky je předmětem kritiky.
Mně rozčiluje to, že kritici by nejradši chtěli díla bez DRM, zároveň deklarují, že "za rozumné peníze" by si je koupili, a nechtějí si připustit, že pirátství reálně cenu zvyšuje. Jediné, co pak z těchto kritik vychází je, že by držitelé práv museli dát dílo za halíře (čímž by odpadla potřeba kopírování), ale zároveň stejně by DRM používat neměli. Z toho celého se jaksi vytrácí ochrana práv té druhé strany - jako kdyby neměla nárok rozhodovat si o svém majetku.
O tom, že se platí různé poplatky by default a ještě tohle divadlo, o tom se ani nebavím.
Poplatky jsou podle mě špatná a komplikující deformace tržního prostředí. Ochrana práv ze strany státu je naopak nutná - bez toho by to nebyl právní stát. Zítra bychom mohli říct, že Policie nebude vyšetřovat kapesní krádeže - protože to stojí moc peněz a každý si může svoje kapsy chránit sám, třeba i tím, že v nich nic nebude nosit.
@Miroslav Šilhavý
Ale to je právě ono. Máme tu deformované prostředí těmi poplatky. Pak tu máme ještě jednu nehezkou věc. Např. film není klasická záležitost. Když to někdo zkopíruje, není to krádež, je to kopie, majitel může svou užívat dál a i když to nabídne zkopírovatel ke shlédnutí, technicky nevznikla škoda - dílo nebylo poškozeno a není jak prokázat, že každý kdo se na to podíval, by se na to podíval i za peníze, kdyby to jinak nešlo.Takže technicky vlastně ani nelze vyčíslit škodu. Ale ona vyčíslována je. A drsně. Z tohoto pohledu jako odstrašující případ a to je nepřípustné. A to mi vadí asi nejvíc, že když se vždy začne plakat o autorských právech, tak tato strana mince se nikdy neotočí.
Když to někdo zkopíruje, není to krádež, je to kopie, majitel může svou užívat dál a i když to nabídne zkopírovatel ke shlédnutí, technicky nevznikla škoda - dílo nebylo poškozeno a není jak prokázat, že každý kdo se na to podíval, by se na to podíval i za peníze, kdyby to jinak nešlo.
Tak předně, škoda nevzniká jen poškozením. Ostatně, nový OZ užívá přesnější pojem "újma". Když Vám nasadím na auto botičku, zabráním Vám odjet na chatu. Nic nepoškodím, újmu Vám způsobím.
Důkaz "o shlédnutí" je jednoduchý. Když se na to dívám, tak to vidět chci; mohu to vidět pouze za určité peníze. Ty peníze jsou právě ta újma.
Takže technicky vlastně ani nelze vyčíslit škodu. Ale ona vyčíslována je. A drsně.
Naopak. Bububu se samozřejmě dělá, ale soudy drsně vyžadují, aby výše škody byla prokázána přesně a v každém konkrétním případě. To bububu je nepodstatné, právo se nalézá před soudem. Ve výsledku, za samotné shlédnutí (jednotlivcem) je škoda bagatelní.
Z tohoto pohledu jako odstrašující případ a to je nepřípustné.
To možná platí v trestním řízení, ne v občanskoprávním. Obecně se vychází z toho, že jakákoliv trestná činnost, která se lehce páchá a špatně odhaluje, bývá trestána vyššími sazbami. Za pojistný podvod dostanete taky mnohem vyšší trest než za podvod "obyčejný".
@Miroslav Šilhavý
Hezké. A můžete mi vysvětlit, jak je omezen majitel díla tím, že si jej někdo zkopíroval? Taky nemůže na chatu?
To ale není důkaz. To, že se na to podívám zadarmo neznamená, že bych vynaložil úsilí a peníze vidět to za peníze. Jsou filmy, na které bych se nedíval ani za 20Kč, protože má hodina a půl má daleko větší cenu. Pokud se na film podívám zadarmo, vůbec nic to nevypovídá o tom, že bych se na něj šel podívat za 50, 100 nebo 20, nebo i 15 ... absolutně nemůžete tušit, jestli bych si radši nešel číst.
Takové vymáhání škody je naprosto teoretické a je to úplně stejné, jako byste někoho chytil jak třeba dává kameny na koleje a dal mu zaplatit 250 mil. s tím, že to je cena za případně zničený vlak a odškodnění obětem, protože tolik by se to stalo/stálo kdyby ho náhodou nechytli. Je to jenom falešná predikce prolobovaná autorskoprávní lobby, aby si z práva udělali svou platformu na pomstu a vyhrožování. Tak právo fungovat nemá. Zloděj má být trestán jako zloděj a ne že si jedna lobby prosadí nějaké speciální tortury.
Jedna věc jsou různé výše trestu, druhá jsou výpočty hypotetických škod tak, aby to ukájelo jednu lobby.
> No jo, ale to, že máme stále "zákeřnější" marketingová oddělení neznamená, že to lidi baští.
Ale znamená, protože to funguje a proto se do toho investuje. Dnes se běžně do marketingu investují stejné i větší částky než do vývoje, a je to ekonomicky úspěšnější.
> Máme, ale taky jsou lidi více zvyklí.
Haha, a proto se sami sebe prodávají a stávají se sami zbožím, třeba na facebooku.
> Spousta lidí si prostě jenom neumí počkat na více informací, nebo se držet metodiky. Jsou pak hloupí? Možná, ale s lepšími marketingovými odděleními nebo pirátěním to nemá co dělat.
Jsou hloupí. Ještě moje babička (předválečná generace) považovala za ostudu žít na dluh, půjčovat si na spotřebu. Dnes chtějí mít všichni všechno hned. Proto tu máme miliony! exekucí. Souvisí to úzce s morálkou a ta zase s pirátstvím, jsou to různé projevy téhož.
Jsou hloupí. Ještě moje babička (předválečná generace) považovala za ostudu žít na dluh, půjčovat si na spotřebu. Dnes chtějí mít všichni všechno hned. Proto tu máme miliony! exekucí. Souvisí to úzce s morálkou a ta zase s pirátstvím, jsou to různé projevy téhož.
Bohužel, dnes už si připadá hloupý ten, kdo to nedělá. Vidí, že lehkoživky stát nejen nenechá padnout na dno, ale ještě se licituje o tom, jakou míru důstojnosti (rozuměj: peněz) si potřebuje bankrotář zachovat. Já třeba plně souhlasím s tím, že i zbankrotovaná osoba má mít možnost znovu začít pracovat a tvořit jmění - ale jaksi se vytratilo to hlavní: děláme to pro sebe, protože žebráci, zloději, prostitutky nás stojí víc. Taky zcela chybí trestnost pro ty, kteří institut osobního bankrotu zneužijí, nebo do něj spadnou vícekrát.
Chápu, že hodnoty se vyvíjejí, mění. Společnost nemůže ustrnout v době před sto lety. Jen mi přijde, že jsme se rozjeli nějak moc a opouštíme základní (přirozené) hodnoty. Tím myslím přirozenou svobodu společně s individuální odpovědností. Ochranu majetku společně s povinností o něj pečovat tak, aby nebyl přítěží pro druhé. Místo jednoduchých pravidel (můžeš cokoliv, co druhého neomezuje, nekrade se a nikdo ti nesmí ukrást, ...) diskutujeme o právních konstruktech a tím je od jejich základů odtrháváme.
Zdejší diskuse je toho příkladem. Teze "oni mají nahrabáno dost" či "kdyby to nabídli levněji, tak by se nepirátilo" ukazují na selhání výchovy. Nechť si jednotlivec film stáhne, ale měl by potichu doufat, že se ta ostuda neprovalí. Zdůvodňující kecy o tom, že "každá mince má dvě strany" jsou opravdu na zblití.
Doufám, že tyto produkty čtyřicetiletého bolševického prznění morálky společnosti a třicetiletého žití jak utržení z řetězu, se jednou vytratí.
Cele handrkovanie a prirovanvanie kradnutia umeleckych diel a fyzickych veci je uplny nezmysel. Kedze myslienka sa ukradnut neda. Da sa iba s kopirovat. Ta ista vec moze napadnut v ten isty cas aj 100-1000 ludi po celej planete. Ale zasluhy za objav ma iba ten, kto si to akoze prvy patentuje alebo prezentuje ako svoje dielo??!!?!? A tak isto chciet za autorske diela poplatky neobmedzeny cas je volovina. Starocia dozadu si nikto nenarokoval poplatky za kopie svojich diel. Dokonca sa to bralo ako bezne, ze sa ucen uci od svojho Majstra tym, ze kopyruje jeho diela.. Zato, ked ukradnes fyzicku vec, tak ta chyba a vzika tym skoda majitelovi. Alebo, ak zistis ze dana vec nesplna kvalitu, ktoru od nej pozadujes, tak ju vratis a dostanes spat peniaze.
V dnesnej dobe ti predaju nehotove, nedorobene dielo, za ktore chcu premrstene preniaze a tvaria sa, ze aky obrovksy prinos to malo. Vid herny priemysel. A ked to chces reklamovat, tak nemas ani ako, kedze sa to neda.
Ja osobne by som, autorom uznal platbu za dielo max 5-10 rokov a za patent max 15-25 rokov. Potom by boli diela bez naroku na poplatok. A nie ze si tu stoho niekto robi dozivotny ci viac generacny biznis a bere peniaze za nic.
Ta ista vec moze napadnut v ten isty cas aj 100-1000 ludi po celej planete. Ale zasluhy za objav ma iba ten, kto si to akoze prvy patentuje alebo prezentuje ako svoje dielo??!!?!?
Reálně se to nestává, jednotlivé případy se tu a tam najdou. Patentové řízení ověřuje původnost nápadu, i to, jestli není příliš obecný (nelze si patentovat "kolo"). Pokud tyto postupy přecijen selžou, pak se lze obrátit na soud, stejně jako když někdo cizí myšlenku využije bez zaplacení licence. Na tom není nic zvláštního: stanovena pravidla, stanoveny nástroje na obranu, stanoveny opravné prostředky.
Vid herny priemysel. A ked to chces reklamovat, tak nemas ani ako, kedze sa to neda.
V první řadě je potřeba kupovat jasně popsanou věc. Pokud koupím něco bez popisu, pak opravdu není o co opřít reklamaci (pokud nejde o zjevnou a obecně se projevující závadu). Zde je nutné, aby i spotřebitel přijímal svůj díl odpovědnosti a případně hru nekoupil.
Ja osobne by som, autorom uznal platbu za dielo max 5-10 rokov a za patent max 15-25 rokov. Potom by boli diela bez naroku na poplatok. A nie ze si tu stoho niekto robi dozivotny ci viac generacny biznis a bere peniaze za nic.
Například léčiva mají ochrannou dobu velmi krátkou, právě proto, aby se stimuloval vývoj vpřed. Stinnou stránkou takového řešení je přirozené zvýšení ceny. Je nutné náklady a zisk realizovat rychle.
U uměleckých děl je to ještě diskutabilnější. Spousta děl dosáhne věhlasu až dlouhé roky po vydání - např. až se autor stane uznávaným. Celý život na sobě pracuje, aby najednou zjistil, že prodejem jeho díla se živí jiní? To je dost plochá představa spravedlnosti.
Pak také zapomínáte na to, že spousta lidí se opravdu dře, ale jen jednomu z tisíců se podaří tzv. "udělat ránu". Právě ta vidina výdělku (i toho celoživotního) je stimuluje k tomu, aby dělali.
Za socialismu se taky razily teze o nespravedlivých výdělcích, uplatňovalo se víceméně rovnostářství. Špičkový vědec si vydělal je o něco víc, než hlídač sadu (v osmdesátých letech, kdy docházely devizy, se už vědci exportovali, ti si pak přišli na slušné peníze - ale to byla z nouze ctnost režimu). Výsledek? Mozky přestaly pracovat, vývoj stagnoval, ekonomika upadala. Přijde Vám to jako dobrý výsledek za ukojení Vaší závisti nad úspěchem (a štěstím) druhých?
Reálně se to nestává, jednotlivé případy se tu a tam najdou. Patentové řízení ověřuje původnost nápadu, i to, jestli není příliš obecný (nelze si patentovat "kolo"). Pokud tyto postupy přecijen selžou, pak se lze obrátit na soud, stejně jako když někdo cizí myšlenku využije bez zaplacení licence. Na tom není nic zvláštního: stanovena pravidla, stanoveny nástroje na obranu, stanoveny opravné prostředky.
No s tymi obecnymi patentami to tiez neni take ruzove ako sa zda, ked si Apple dalo patentovat obecny tvar telefonu, atd.. Ale nechcel som do temy patentov moc zasahovat, kedze to by bolo na inu diskusiu...
V první řadě je potřeba kupovat jasně popsanou věc. Pokud koupím něco bez popisu, pak opravdu není o co opřít reklamaci (pokud nejde o zjevnou a obecně se projevující závadu). Zde je nutné, aby i spotřebitel přijímal svůj díl odpovědnosti a případně hru nekoupil.
Tuto musim s Vami nesuhlasit a to uz len preto, ze ako zakaznik si nemam ako overit kvalitu produktu po tom, co ho zakupim. A nasledne mat moznost ho vratit. Resp. niektory distributory ako Steam, uz aj toto zacali umoznovat. Kedze su to bezne praktiky vyvojarov dodat nedorobeny, zabugovany, neotestovany software, lebo na nich tlaci distributor s terminom vydania... Kedze hra ci Software moze byt vychvaleny v recenziach. Na videach vypada tiez dobre, ale az pri pouzivani zistis jeho nedostatky, na ktore ta nikto neupozorni (su zamerne utajovane vyvojarmi/distributorom). A opravy su v nedohladne. To iste sa da povedat o AV dielach. V trileroch ti daju to najlepsie a pri pozreti ci pocuti zistis, ze vlastne len to, co bolo v tych uputavkach bolo dobre. A zvisok nestal ani za zlamany gros.
No u tych lieciv je to pochopitelne, kedze viri neustale mutuju a liek, ktory bol ucinny pred par rokmi uz nemusi mat ziadny ucinok.
Taktiez chapem, ze nie kazdy autor musi byt uspesny. Ale o tom sme sa nebavili ci? Skor ide o to, ze niektore firmy si prave zakladaju na tom, ze skupuju prava/patenty na diela inych a rizuju na tom niekolko generacii. Pritom sa vyvoj za uz davno zaplatil ci preplatil. A v konecnom dosledku autor s toho nevidi ani tych 10%, kedze sa nabali distributor a drzitel patentov/prav...
Uvadzam len niekolko prikladov z poslednej doby:
Prvy priklad: Sapkowskeho, ktory sa chcel nabalit na Zaklinacovi. Ktory nabral na popularite, len preto, ze CD PROJEKT spravil velmi uspesnu hernu seriu o Zaklinacovi. Pritom nebyt tychto hier, tak o jeho knihy, by asi
nikto hodne dlho nezakopol. A pritom pri kupe prav, mu ponukali precentualny podiel zo zisku, ale ulakomil sa a chcel hned peniaze.
Druhy priklad: Trump vs. Huawei
Tu sa to pekne ukazuje ako lahko moze niekto zruinovat inu firmu len preto, ze moze. Toto je typicky priklad patentovych bojov a vyvoj na dane patenty bol uz 100000x zaplateny a preplateny...
Nebyt patentovych pravidel ako su teraz, uz by sme sa davno posunuli ako civilizacia. Avsak tieto zabomysie boje to dost brzdia...
Staci sa pozriet na Cinu, ako sa za poslednych 10 rokov posunula dopredu v niektorych oblastiach. Jasne, ze ani tuto to neni take ruzove. A vsetko len pre to, ze kaslu na dake patenty a idu si svojou cestou.
ked si Apple dalo patentovat obecny tvar telefonu, atd..
A bylo to k něčemu platné?
Tuto musim s Vami nesuhlasit a to uz len preto, ze ako zakaznik si nemam ako overit kvalitu produktu po tom, co ho zakupim. A nasledne mat moznost ho vratit.
To by mělo platit v případě nezbytných potřeb života. Potřebujete prací prášek, který Vám nezničí prádlo. Potřebujete rohlík, kterým se neotrávíte. U zbytných věcí preferuji smluvní volnost. U zmíněných her není jednoduché určit, co je chyba a co je vlastnost (či state of art).
Kedze hra ci Software moze byt vychvaleny v recenziach. Na videach vypada tiez dobre, ale az pri pouzivani zistis jeho nedostatky, na ktore ta nikto neupozorni (su zamerne utajovane vyvojarmi/distributorom).
Opět, zde vidím nedostatek kritického myšlení. Vždy, když čtu recenzi, tak jí přikládám takovou váhu, jak moc dobrou (či špatnou) zkušenost mám s magazínem a autorem. Každý trochu vzdělaný člověk musí vědět, že to, co se napíše nemusí být úplná pravda. Spousta recenzentů si zakládá na tom, že je provádějí dobře a budují si tak jméno. Vyberte si správné zdroje informací.
Skor ide o to, ze niektore firmy si prave zakladaju na tom, ze skupuju prava/patenty na diela inych a rizuju na tom niekolko generacii.
No a? Penězi, za které to koupí je vyjádřená domluva s autorem a kupujícím. Kupující ty peníze vydělal také svojí prací nebo například tím, že něco riskoval a vyšlo to (a spoustě to nevyjde a rádi pak zkoupená práva prodají za hubičku). Význam patentu to nijak neumenšuje.
Druhy priklad: Trump vs. Huawei
Opět na tom nevidím nic neférového. Huawei (a Čína obecně) vědí, v jakém oboru pracují a jaká jsou rizika. Včetně těch politických.
Toto je typicky priklad patentovych bojov a vyvoj na dane patenty bol uz 100000x zaplateny a preplateny...
Na dalších 100000 patentů bylo vynaloženo značné úsilí a nepřinesly ani dolar zpět. Právě ta možnost zisku motivuje tvůrce, aby se pokoušeli o posun vpřed. Seberte jim možnost 100000násobného výdělku a 100000x se sníží úsilí o vývoj.
Nebyt patentovych pravidel ako su teraz, uz by sme sa davno posunuli ako civilizacia.
Naopak. Toto se snažily praktikovat socialistické režimy (celý východní blok i Čína). Technologicky naprosto upadly. Čína to "dohnala" tím, že skrze lacinou výrobu se k patentům a technologiím dostala. Tato cesta je ověřená jako nefunkční.
Staci sa pozriet na Cinu, ako sa za poslednych 10 rokov posunula dopredu v niektorych oblastiach.
Čína posunula minimálně. Kdyby světové firmy přesunuly výrobu z Číny pryč, začnou znovu stagnovat a za patnáct let se nebudou chytat. Čína je typický follower (lze-li to tak vyjádřit), ne leader.
> Cele handrkovanie a prirovanvanie kradnutia umeleckych diel a fyzickych veci je uplny nezmysel.
Není to nesmysl, je to naopak racionální. Jen je k pochopení potřeba vyšší úroveň abstraktního myšlení, kterého zdá se mnozí jedinci nejsou schopni (imho spíše ochotni). Jejích morálka je zkorumpovaná chtíčem a je pohodlnější si to nepřipustit, než tomuto faktu čelit.
> Kedze myslienka sa ukradnut neda.
Autorské dílo není pouhá myšlenka, je to výsledek tvůrčí práce, mnohdy desítek či stovek lidí a obrovských nákladů do tohoto díla vložených. Ať jde o software, fiom, hudbu nebo literaturu. Taková díla lze vytvářet jen za podmínky, že se jeho uživatelé kolektivně podílí na uhrazení nákladů. Přivlastnit si dílo bez tohoto je vysoce nemravné. Pirátům by se správně mělo říkat paraziti.
Není to nesmysl, je to naopak racionální. Jen je k pochopení potřeba vyšší úroveň abstraktního myšlení, kterého zdá se mnozí jedinci nejsou schopni (imho spíše ochotni). Jejích morálka je zkorumpovaná chtíčem a je pohodlnější si to nepřipustit, než tomuto faktu čelit.
Je to uplny nemzysel to porovnavat kradez fyzickej veci a abstraktneho diela. Uz len z pricipu. Ak ti zobere fyzicku vec, tak ti chyba a tym padom mas realnu skodu. Ak ju skopirujem, tak skodu nemas ziadnu a ani nevies, ze som ju skopiroval. A ak aj zistis, ze mam kopiu tvojho vytvoru, ako mi dokazes, ze ta ista vec nemohla napadnut aj mna ??? Ano suhlasim ze je to nemoralne, ale neda sa to porovnavat s kradezou.
A tu je ten VELKY ROZDIEL medzi KRADEZOU a KOPIOU. Ale to tu nikto nechape a nechce chapat. Len sa vsetci ohanate slovom kradez. Pritom to je len kopia povodneho diela/myslienky/idei....
Autorské dílo není pouhá myšlenka, je to výsledek tvůrčí práce, mnohdy desítek či stovek lidí a obrovských nákladů do tohoto díla vložených. Ať jde o software, fiom, hudbu nebo literaturu. Taková díla lze vytvářet jen za podmínky, že se jeho uživatelé kolektivně podílí na uhrazení nákladů. Přivlastnit si dílo bez tohoto je vysoce nemravné. Pirátům by se správně mělo říkat paraziti.
Tuna s Vami suhlasim len ciastocne. Na vytvorenie akehokovek diela mozete ale aj nemusit vynalozit velke prostriedky. Zalezi na tom, aky ocakavate vysledok. Najme u tej literaturi, asi vela prostriedkov na jej tvorbu nepotrebujete. Ale na jej distribuciu ano, ak zvolite blbu formu.
A suhlasim, ze privlastnit si cudzie dielo je nemoralne. Tak ako je aj to porekadlo "Nechval sa cudzim perim" ..
Ak ti zobere fyzicku vec, tak ti chyba a tym padom mas realnu skodu. Ak ju skopirujem, tak skodu nemas ziadnu a ani nevies, ze som ju skopiroval.
Ale houby. Mám spoustu věcí, u kterých bych si ani nevšiml, že mi chybí, přesto je to krádež, když mi je někdo vezme. Tím, jestli vím o konkrétním případu se nerozlišuje krádež.
Škodu máte. Přímou škodu máte tím, že konkrétní člověk získal prospěch, za který Vám příslušela platba. Tato škoda je mrňavá. Nepřímá škoda vzniká tím, že kopírování se řetězí; většinou si stáhnete obsah z nějakého serveru, ne jako kdysi, kdy jste z původní kopie vytvořil další. Díky možnosti datové kopie 1:1 odpadla i jeden z důvodů pořídit si obsah v původní kvalitě.
Tyto škody jsou naprosto reálné. Ten, kdo je ukradl, ji nevidí, protože ví, že přímá škoda je zanedbatelná. Jenže tady nejde o toho, kdo má neoprávněný prospěch, tady jde o poškozeného. Na jeho straně už je ta škoda nakumulovaná do vyšší částky.
Na vytvorenie akehokovek diela mozete ale aj nemusit vynalozit velke prostriedky.
Zjevně musíte. Jinak by to dělal každý. Každý ale úspěšný není. V čem je tedy rozdíl v tom úspěchu, když ne ve vynaloženém úsilí? V náhodě?
Ak chce niekto na svojej myslienke zarabat, tak ho automaticky beriem ako ochodnika. Z coho mi vyjde nasledovne:
Ak si ako obchodnik nevsimente, ze Vam chyba tovar, tak robite nieco hodne, ale hodne spatne. A asi ani neviete, co je pravidelna inventura... Pri tej by ste urcite zistil, aky tovar a ake mnozstvo Vam chyba.
Pri kopirovani tovaru/diela to asi nezistite a ani nemate ako zistit. A to je cely problem.
Ja som nikdy nepovedal, ze skopirovanim diela nespravite nikomu skodu. Ano spravite, ale urcite nie tak velku, ako ked to ukradnete. Stale ale opakujem, ze kradez a kopirovanie nie je to iste, ako sa tu stale snazite naznacovat. A ako sa to vsetci aj snazia prezetovat. Preto by sa mal zaviest iny termin ako zlodej..
Tym ze sa doba zmenila a aj samotny trh je z poctaty uplne iny, tak by sa mali zaviest aj ine pravidla. Ale to sa nikomu nechce, lebo im to vyhovuje, tak ako to je.
A to, ze niekto chce rizovat, na poplatkoch za nieco, za co ani nema narok. Ale vylobovalo sa to cez sproste agenturi je kapitola sama o sebe. Preco by som mal platit niekomu za to, ze si kupim zaznamove medium, ktore pouzivam len na svoj vlastne vyrobeny material. A to len preto, ze si niekto povie, ze som potencialny pirat/zlodej etc... nazvyte si to ako chce... !!! To je len sproste vypalne a nic ine... Autori diel s toho nemaju ani gros, alebo len par vyvolenych...
Stáhnutí díla zdarma by měli prodejci brát jako jistou formu neplacené reklamy. Furt se minimálně přemýšlí jen v tom smyslu, že dílo stažené zdarma = ušlý zisk. Jenže pokud by si daný člověk nestáhnul (něco neznámého) zdarma, tak by si to ani nekoupil, protože by nevěděl, že ho to zaujme.
Možné následující scénáře... dejme tomu, že dílo = film:
1) Stažené dílo ho nijak nezaujalo a nebude se o něj dále zajímat
=> prodejce přišel jen o ušlý zisk za to první stažení, reálně je škoda = 0
2) Stažené dílo ho zaujalo, ale nechce za něj platit v této podobě... třeba si stáhne toho víc zdarma, ale koupí si např. knižní předlohu.
=> prodejce filmů přišel o ušlý zisk za první stažení, škoda = 0. Prodejce knih získal 1 zákazníka, který by si jinak danou knihu(či více) nekoupil. Autor díla získá něco málo z prodeje knih.
3) Stažené dílo ho zaujalo natolik, že se rozhodl si dílo zakoupit a k tomu i další díly či ostatní související zboží.
=> prodejce filmů nakonec o ušlý zisk nepřišel a získal navíc i zákazníka, který si toho koupí víc. Prodejci ostatního zboží získali zákazníka a i autor z prodejů něco bude mít.
Na pomyslné váhy je tedy potřeba dát na jednu stranu ušlý zisk ze stažení zdarma a na druhou ušlý zisk z nezískání potencionálního zákazníka.
Co bude větší? Imho by všichni měli být spíš rádi, že se jejich dílo šíří i když je to zdarma. Potencionální budoucí zisky převáží nad možnými zisky aktuálními. Je to pro ně forma reklamy, za kterou navíc nemusí platit.
Tento nazor zdielam s stebou. Navyse, ak sa niekomu dany film, kniha etc paci, tak to povie znamim a ty si to kludne kupia tiez. Takze miesto usleho zisku za jedneho zakaznika, moze mat potencialne x novych zakaznikov, kedze ten jeden mu spravil zadarmo reklamu.
Sak v konecom dosedku to tak robil aj Microsoft. Kolko ludi by pouzivalo windows ci office, keby sa nedali nijakym sposobom ziskat zadarmo. Takto si nalakali ovecky a peniaze za nelegalne instalacie vymahali len od korporacii.. Kde vedeli, ze ich dostanu.
Uz teraz sa vyplaca skor model predplatneho za sluzbu, do ktorej autori pridavaju svoje diela a zakaznik nemusi za kazde platit nekrestanske peniaze. Ale platis pausalne za vsetko raz za mesiac. Ci si pozries, zahras alebo vypocujes 1 vec alebo 1000 je to bezpredmetne. Takto je ja vlk syty a ovca cela.
Preco sa na pc uz tolko nepirati. No asi preto ze dosiel Steam, ktory zaviedol skveli obchodny model. Pripadne Game pass ci ine sluzby tohoto typu. To iste bolo, ked prisiel iTunes na hudbu. Ludia su ochotny a aj chcu platit, ale nie za macku vo vreci. Takto si mozes vyskusat, co len chces. Ak sa ti nieco nepaci, alebo nemas cas, tak prestanes platit za sluzbu za cenu strati pristupu k obsahu, ktory ponuka.
Clanek je vyborny na rozproudeni diskuze (93 nazoru ted), ale velmi nizke urovne, pokud se jedna o obsah. Je mi lito.
Efektivitu provozu lze podle vynosu porovnavat u business firem, u represivniho aparatu jde predevsim vybudovani vztahu k obecne platnym pravidlum. I vzhledem k tomu, co redakce prave pustila, se zda, ze tady neni prilis vysoke pravni povedomi.
@87vdf4vg82
Nezaznamenal jsem zde žádný jiný názor než to, že by "tvůrci měli" (dělat něco jinak). Právo, ať už je jakékoliv, chrání i ty, co to chtějí dělat po svém. Tvůrce AV díla se do Vás nemontuje. Bude rád, když za to zaplatíte odměnu a oceníte tak jeho práci. Na druhé straně je nejen podle práva, ale i spravedlivé, aby se ostatní nemontovali do něj. Nelíbí se mi jeho tvorba nebo ceny - tak se holt otočím na podpatku, nic nekoupím, a jdu jinam.
Toto není umělý konstrukt, toto je jádro pudla.
@Miroslav Šilhavý
To je v pořádku, protože jak píši, nejedná se tady o striktně právní názory a nikdo je za ně ani nevydává. Jenom Vy a nikdo s Vámi pokud vím ani nepolemizuje o tom, že by právo říkalo něco jiného. Polemika se vede o tom, jestli by se právo nemělo změnit, nebo něco z okolností.
Když si ten příspěvek přečtete pořádně, evidentně tedy aspoň dvakrát, tak zjistíte, že o celém právu jako takovém mluvím jako o umělém konstruktu. A bezesporu je, protože pokud vím, tak ho nestvořila planeta země pomocí evoluce nebo nějakého třesku.
Jádro pudla je a vždy bude, jestli je právo nastaveno správě. To, že je něco podle práva ještě neznamená, že je to v zásadě správně - pouze se podle toho řeší spory předvídatelným způsobem. Ještě jinými slovy: na mou poznámku "Co je to právo, kde se vzalo a v jakém vztahu je ku společenské diskuzi" odpovídáte tím, co konkrétní oblast práva říká o nějaké konkrétní o věci.
Zpusob hodnoceni ucinnosti takoveho programu spada spise pod socialni, nez pravni, ci ekonomicky princip.
Pokud ovsem zastavate principialni defenzivni pozice, ano, nazory nemusi korelovat s jakymkoliv lidskym konstruktem. Treba ze clovek ma pravo na zivot, byt svobodny a vlastnit majetek. Pravidelne v historii jsou ruzne varianty konstruktu take prezkouseny v praxi. U nas, dalo by se rict, zkousime dopady volneho stahovani audiovizualnich del.
@jarda mira
Nazory nemusí korelovat s jakýmkoliv lidským konstruktem i když zastáváte jakékoliv jiné než pozice než "principialni defenzivni", ať už to zde má být cokoliv,
U nás zkoušíme svobodu. Stahování je jen další cestou přístupu k něčemu, o čem z principu svobody nemusíte zjišťovat, kde se to tam vzalo. To by samozřejmě mocná agresivní autorskoprávní lobby ráda - aby člověk automaticky s pocitem viny a strachu cokoliv odmítal a plazil se jenom k nim - ale ve skutečnosti ani ničeho jiného, co Vám kdo nabízí nemusíte zkoumat kde a jak to vzal. Když Vám kamarád nabídne k vytažení z balíčku cigaretu, nezkoumáte, jestli to není nelegální kopie značky. Když Vám někdo prodá auto, nenajímáte si sofistikovanou detektivní agenturu abyste zjistil, jestli to někdy v nějaké chváli nebylo kradené, když obchodník přijímá mince nezkoumá, jestli nebyly ukradeny. Často to není ani v silách policie. To jenom jedna zákeřná zlá a nadutá skupinka autorskoprávních trollů chce, abyste se bál a podřídil svůj život strachu a tím si zajistili pozici na trhu jinak bez práce.
Stahování je jen další cestou přístupu k něčemu, o čem z principu svobody nemusíte zjišťovat, kde se to tam vzalo.
To máte hodně pomatenou představu, co je svoboda.
co Vám kdo nabízí nemusíte zkoumat kde a jak to vzal
Nemusíte pouze, pokud jednáte v dobré víře. Dobrá víra je jedním z těch umělých konstruktů v právu, kdy nepřirozeně krátíme práva oprávněného, protože jsme došli k tomu že by společnosti neprospělo vymáhat práva absolutně. Přirozené v historii bylo přestupce pranýřovat nebo i odpravit, aniž by se zkoumala jeho motivace či dobrá víra. Jelikož je to výjimka z (přirozeného) práva, musíte neustále hlídat, aby se z ní nestalo pravidlo. (Což je přesně to, co hlásáte)
Když Vám někdo prodá auto, nenajímáte si sofistikovanou detektivní agenturu abyste zjistil, jestli to někdy v nějaké chváli nebylo kradené, když obchodník přijímá mince nezkoumá, jestli nebyly ukradeny.
Ne, sofistikovanou detektivní agenturu najímat nemusíte. Pokud však víte, nebo dokonce máte i jen podezření, že tomu tak je, odpovědnost nesete. Agentury se snaží o to, aby na poli autorských práv byla osvěta a zmenšoval se prostor pro dobrou víru. Na tom není nic nemorálního, ani tím nikomu neukracují práva.
To jenom jedna zákeřná zlá a nadutá skupinka autorskoprávních trollů chce, abyste se bál a podřídil svůj život strachu
No a? Pokud jsou práva na jejich straně a provádějí osvětu (vy tomu říkáte zastrašování), není na tom nic špatného.
@Miroslav Šilhavý
Jaký má smysl, když hodnotíte jednotlivé věty v kontextu jaký se hodí Vám, ne ve kterém jsem to napsal?
Za prvé je to porušení pravidel citace a za druhé to pak produkuje hloupé výsledky - jako když mi pak odpovídáte, že mám pomatenou představu o svobodě a o tom samém pak na dalším řádku píšete, že je to jednání v dobré víře - což je svoboda (protože jinak byste nemohl) a plynule opomínáte skutečnost, že skutečné ověření ani není v občanově síle, abyste mohl další větě přísoudit opět vlastní význam. A nakonec, to, jak to bylo v historii je irelevntní.
"No a? Pokud jsou práva na jejich straně a provádějí osvětu (vy tomu říkáte zastrašování), není na tom nic špatného."
Výpočty totálně vykonstruovaných částech a nucení lidí automaticky předpokládat že páchají zločin (předsudečný strach) je zastrašování. Je to to samé jako když komunisti neřekli jaké slova jsou přesně zakázané, ale všichni se už dopředu báli, protože dávali okatě najevo, co se může stát. Tak právní stát fungovat nemá - právo má být předvídatelné pro všechny. Kupující, zákazník, klient nemůže suplovat a přejímat spoluodpovědnost za distributora - to se chováte jako Bureš s těmi kontrolními hlášeními a DPH, kdy nějakou firmu zničí, protože někdo v 15 koleně něco někde nezaplatil. Svinstvo.
Máte nějaký ucelený názor, nebo umíte jenom hodnotit vytržené vety?
20. 8. 2020, 11:04 editováno autorem komentáře
odpovídáte, že mám pomatenou představu o svobodě a o tom samém pak na dalším řádku píšete, že je to jednání v dobré víře - což je svoboda (protože jinak byste nemohl)
To je právě to, co považuji za pomatené. Dobrá víra není svoboda. Dobrá víra je právní řešení situace, kdy jeden zasáhne do svobod druhého, ale úplná náprava stavu (což je přirozené řešení) by způsobilo neúměrnou zátěž ve společnosti.
plynule opomínáte skutečnost, že skutečné ověření ani není v občanově síle
Není? Diskutujeme zde mimo jiné o tezích "nedali to k dispozici, tak jsem byl nucen opatřit si to jinak" a "můžou si za to sami". V tom nevidím ani dobrou víru, dokonce náznak nemožnosti/neschopnosti rozpoznat protiprávnost jednání.
Výpočty totálně vykonstruovaných částech a nucení lidí automaticky předpokládat že páchají zločin (předsudečný strach) je zastrašování.
To je přeci přirozené. Když jdu po ulici, tak o zeď opřené kolo může někomu patřit a stejně tak může být opuštěné. I v tomto případě jsme vychováni k tomu, že předpokládáme, že někomu patří. Selhání výchovy je v tom, že si lidé neuvědomují, že i AV dílo někomu patří. Pokud se oprávněný věnuje tomu, čemu říkáte "zastrašování", tak já v tom vidím pouze doplnění výchovy.
Tak právní stát fungovat nemá - právo má být předvídatelné pro všechny.
Co je nepředvidatelného na tom vědět, že každé AV dílo někomu patří a nemám právo s ním nakládat bez uděleného souhlasu? Souhlas může být buďto přímý, nebo konkludentní (vyvodím ho na svoji odpovědnost ze situace - např. když se dívám na televizi, nebo koupím lístek do kina - tam už reálně nemohu ověřovat, jestli televize nebo kino má práva zakoupena).
to se chováte jako Bureš s těmi kontrolními hlášeními a DPH, kdy nějakou firmu zničí, protože někdo v 15 koleně něco někde nezaplatil
Ne. Nerozlišujete osvětu (podle Vás zastrašování) od represí a od preventivních represí. První míří k tomu vybudovat právní povědomí. Druhé je nástroj, kdy ukazujete, že právo platí a je vymáháno (podobně, jako měření rychlosti na silnicích). Třetí je svinstvo, kdy předpokládáte, že každý krade a zavádíte nástroje, aby byl de facto nucen prokazovat opak. Kontrolnímu hlášení se nevyhnete, AV dílo užívat nemusíte.
Máte nějaký ucelený názor, nebo umíte jenom hodnotit vytržené vety?
Pořád stejný. Cizího AV díla se nedotýkám. Rozlišuji zahrnutý obsah (který na na své stránce zahrnul někdo druhý, který vysílá TV stanice, ...) a obsah, který získávám do své dispozice (stahuji). Pokud získávám do dispozice, pak vím, že musím učinit aspoň základní činnosti k ověření právnosti svého postupu (např. tím, že věnuji úvahu tomu, kdo mi stažení nabízí, přihlížím i o tom, jestli je pravděpodobné, že žhavá novinka právě prodávaná na singlech může být k dispozici zdarma). Podle toho můžu nabýt přesvědčení, že je vše v pořádku (a jsem v dobré víře), nebo zůstat v nejistotě (a pak se musím dalšího konání zdržet).
Problém, který globálně vidím je to, že ve velké části případů moc dobře vědí, že konají něco nesprávného (některý z uvedených příkladových "testů" neprojde), případně nebyli vůbec naučeni se takovými úvahami zabývat. Pokud se takový globální jev ve společnosti objeví, je na místě reagovat nástroji práva - podobně, jako se o Velikonocích víc kontroluje alkohol za volantem.
Díky tomu, že jsem přesvědčený o tom, že v obrovské části případů lidé nekonají v dobré víře, jsem proti tomu povýšit tuto situaci na standard a mluvit o tom, že si za to mohou držitelé práv sami. Na minoritní případy, kde hrozí postih a zároveň osoba jednala v dobré víře, stačí existující principy práva - tedy institut dobré víry, zásada subsidiarity trestní represe a zásada in dubio mitius. Takové případy už proběhly a soudy se přiklonily na stranu podezřelého (žalovaného, obžalovaného apod.).
Pokud se situace změní, a naopak začnou převažovat represe vůči lidem, kteří skutečně nemohou rozeznat protiprávnost svého jednání, pak bude na místě přehodnotit i tento postoj. Rád to udělám.
@Miroslav Šilhavý
Aha, takže dokud nebylo právo a institut dobré víry, tak si lidé ověřovali původ zboží, kteřé jim někdo nabídl u každého blbého stánku nebo na posledním eshopu s oranžovými balónky či webu až po lustraci strojů na kterých se vyráběli a jak vůbec kdo nabyl tu fabriku, jestli na to měl povolení, práva a jestli někoho na právech neukrátil. A pak, náhle, začali toto lidi ignorovat, institut zneužívat aby mohli zadarmo krást filmy a tak je potřeba osvěta tím, že v soudních líčeních vynásobí počet stažení cenou lístku do kina, protože tolik lidí by na to do kina jistě určitě nepochybně přišlo. Ad absurgum? To je ale v důsledku to co píšete. Ono je to naopak. LIdi jednají v dobré víře a musí, protože nemohou právě ručit za každý poslední dodavatelský vztah a proto existuje i insitut dobré víry. Protože to jinak nejde.
A to jak vůbec nevíte co říkáte ilustruje i ten případ s kolem. Kolo opřené u zdi přece není na prodej nebo na odnos a nikdy žádné nebylo, takže to je jasná krádež. Ovšem když jdu kolem a podívám se na něj tak, jak ho tam někdo vystavil (shlédnutí filmu na internetu), přece není má povinnost kontrolovat, jestli se na něj mohu podívat, protože ten kdo ho tam dal ho mohl ukrást a tím způsobit majiteli škodu - protože bych si ho i to na dívání musel koupit - a pak vystaviteli stanovit škodu: prošlo kolem tisíc lidí, na kolo se podívali, jinak by si ho museli koupit, takže prodejci kol vznikla škoda 1000 x cena kola, kterou je vystavitel povinen nahradit - a říkejme tomu podle pana Šilhavého "osvěta".
A úplně stejně, jako je to se stahováním, třeba i za nějakou kačku jako mělo ulož.to, tak pokud někdo má stojan s koly a tam napsané za 5,- kaček jedna jízda, přece není vaší poviností kontrolovat jak ty kola nabyl, jestli jednomu poslednímu někde něco neošmelil, nebo jestli má autorské právo mít na ceduli napsané "Cyklo" ... což je ale to, do čeho všechny lidi autorskoprávní trolové nutí v případě filmů a shlédnutí, případně stažení. Pokud je někdo vystavuje nelegálně je to protiprávní, ale pořád ještě nejde mechanicky takto násobit škodu - naprosto ser* na to, že se normální sazba na krádež zdá nějakým funkcioířům z autorskoprávní mafie málo.
A to jak vůbec nevíte co říkáte ilustruje i ten případ s kolem. Kolo opřené u zdi přece není na prodej nebo na odnos a nikdy žádné nebylo, takže to je jasná krádež.
Opuštění věci taky existuje. Jak rozlišíte na ulici opuštěné kolo. Zjevně to nějak jít musí, když si opuštěnou věc můžete přivlastnit. Na to, abyste určil, jestli je věc opuštěná, musíte také vést vlastní úvahu. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89#cast3-hlava2-dil3-oddil2-pododdil1
Ovšem když jdu kolem a podívám se na něj tak, jak ho tam někdo vystavil (shlédnutí filmu na internetu), přece není má povinnost kontrolovat, jestli se na něj mohu podívat, protože ten kdo ho tam dal ho mohl ukrást a tím způsobit majiteli škodu - protože bych si ho i to na dívání musel koupit - a pak vystaviteli stanovit škodu: prošlo kolem tisíc lidí, na kolo se podívali, jinak by si ho museli koupit, takže prodejci kol vznikla škoda 1000 x cena kola, kterou je vystavitel povinen nahradit
Pletete si přivlastnění věci a užitek z ní. Nesmíte si přivlastnit ani cizí věc, ale ani plody a užitky. Kolo je majetek, jízda na kole je plod či užitek. Nesmíte si kolo přivlastnit, ale ani se na něm projíždět, když nemáte svolení. U AV díla je to stejné. Nekradete dílo (jeho práva patří dál tomu, kdo je má), ale užíváte plody. (U kola není užitkem to, že se na něj díváte)
Podle mě se se snažíte vnutit právě to rovnítko mezí "dívám se na kolo" a "dívám se na AV dílo". Ano, slovo "dívám se" je opravdu společné v obou případech - ale není podstatné. Podstatné je to rozlišení, jestli jde o zamýšlený užitek z věci, či ne.
Pokud je někdo vystavuje nelegálně je to protiprávní, ale pořád ještě nejde mechanicky takto násobit škodu - naprosto ser* na to, že se normální sazba na krádež zdá nějakým funkcioířům z autorskoprávní mafie málo.
V praxi se to pohybuje od ceny, která se určí znalecky až do koncové ceny. Nelze akceptovat argument, že "kdyby to nebylo zadarmo, tak bych si to nekoupil". Cenu určuje prodávající, spotřebitel jen ofertu akceptuje.
normální sazba na krádež zdá nějakým funkcioířům z autorskoprávní mafie málo
Jako příklad jsem uváděl pojistné podvody, které se trestají vyšší sazbou, než prosté podvody. Represe není úměrná jen způsobené škodě, ale i společenské škodlivosti. Jedním z faktorů určujícím společenskou škodlivost je i to, že některé činy se snadno páchají a zakrývají a složitě odhalují. V takových případech jsou - zcela přirozeně - sazby vyšší.
Když se zamyslíte, bylo by spravedlivé akceptovat stav, že když se na to nepřijde, tak vydělám. Když se na to přijde, tak zaplatím dokonce méně, než kdybych to koupit...? To by se každému opravdu vyplatilo, pokud umí násobit na kalkulačce, jen práva porušovat. Nic by neriskoval.
@Miroslav Šilhavý
Hmmm, super, ale o opuštěném kole nikdo nemluvil. Opravdu, měl byste se soustředit na sdělení a ne hledat cokoliv, co můžete nějak pootočit, abyste mohl ůžasně něco tvrdit. Nakonec tu tvrdíte a vyvracíte věci, které jste sám vymyslel. Jako opuštěné kolo.A vydáváte moudra jako:_
"Nelze akceptovat argument, že "kdyby to nebylo zadarmo, tak bych si to nekoupil"."
Ono to samozřejmě akceptovat lze, protože cena je nakonec velmi podstatný atribut každé koupě. Jenom se Vám to nehodí do Vašeho výkladu práva, které má agresivně zastrašovat lidi v určitých segmentech tak, aby se to Vám a několika skupinkám zdálo "dost".
Ještě se zastavím zde:
"Podle mě se se snažíte vnutit právě to rovnítko mezí "dívám se na kolo" a "dívám se na AV dílo". Ano, slovo "dívám se" je opravdu společné v obou případech - ale není podstatné. Podstatné je to rozlišení, jestli jde o zamýšlený užitek z věci, či ne"
Podle mě jste nepochopil, že v příkladu jde o to, jak je mechanicky vypočítána ztráta.
Zbytek už je jenom hromada blábolů ...
Ono to samozřejmě akceptovat lze, protože cena je nakonec velmi podstatný atribut každé koupě.
Bavíme se o přestupci, pro kterého to zjevně hodnotu mělo (když to užíval), ale nulovou hodnotou pouze argumentuje. Možná máte na mysli ten případ dobré víry - tedy nevěděl a nemohl vědět, že něco dělá špatně. V takovém případě se ale soudy ani nekonají - nebo snad víte o takovém případu?
Podle mě jste nepochopil, že v příkladu jde o to, jak je mechanicky vypočítána ztráta. Zbytek už je jenom hromada blábolů ...
Ale tak to v právu chodí!, nejen u AV děl. Důvody jsem psal v té zbylé hromadě blábolů.
Držíte se umíněně premisy, že člověk nemá nést za nic odpovědnost. Přijde mi dosti nepochopitelné, (a to už se opakuju, opakuju, opakuju), proč se domníváte, že na poli zábavy by měla existovat taková ochrana. Ochranu lidé potřebují u životních potřeb.
@Miroslav Šilhavý
A Vy, když jste ochotný něco koupit za 5,- nebo užít zadarmo, jste automaticky ochotný za to zaplatit i třeba 90,- protože to pro Vás má evidentně nějakou hodnotu, když jste to užil za předchozích podmínek? Co to je prosim Vás za divné konstrukce?
Ne, pane Šilhavý, já se držím premisy, že člověk by měl nést odpovědnost za to co způsobí, ne za to, co se mu jedna autorskoprávní lobby rozhodne naházet na hlavu skrze soud a zákony, na jejihž tvorbu má vliv. Jak jsem napsal, takový vystavitel filmů by měl být souzen se sazbou za krádež, jako každý jiný. A pokud na tom něco utržil, tak to zaplatit tomu, koho okradl. To je spravedlivé, tady přichází chvíle znalců. Ale nevím, jestli si uvědomujete, že se bavíme o tom, jak by to mělo být, ne o tom, jak to přesně je - to víme všichni jak to je, to nám tu nemusíte opakovat.
člověk by měl nést odpovědnost za to co způsobí, ne za to, co se mu jedna autorskoprávní lobby rozhodne naházet na hlavu skrze soud a zákony, na jejihž tvorbu má vliv
Na tvorbu zákonů má vliv každý. Každý může kontaktovat poslance. Rozdíl je samozřejmě v tom, že ne každý na to má čas.
Škodu způsobil. Vzal si něco, co má svoji cenovku a staví obhajobu na tom, že si myslí, že to má stát méně. Výrobní náklady Ferrari jsou taky zlomkové, ale když ho ukradnete, platíte částku, za kterou se prodává.
Jak jsem napsal, takový vystavitel filmů by měl být souzen se sazbou za krádež, jako každý jiný.
Jenže ony jsou to spojité nádoby. Svým dětem např. velmi těžko vysvětluji, co je špatného na tom sdílet filmy, když vidí, že se dají všude stáhnout.
Ale nevím, jestli si uvědomujete, že se bavíme o tom, jak by to mělo být
Jistě, bavím se pořád o tom, jak by to mělo být. Tj. že každý jedinec, ať už sdílí dál, nebo jen stahuje, měl by vědět, že to není v pořádku. Jedním z nástrojů, jak toho dosáhnout jsou i postihy. Od civilní dohody, přes civilní soud, přes přestupkové řízení až k trestnímu řízení.
Je nutné mít respekt k druhému - třeba i k tomu vydavateli. Je jeho svaté právo film zamknout třeba i na sto let do trezoru a za shlédnutí požadovat i milion. Moje svaté právo je natočit si svůj vlastní film a udělat třeba totéž.
Nelibí se mi však argumenty o tom, že si za to může vydavatel sám. To jsou kydy. Nelíbí se mi z principu - každý by se měl především starat o sebe. Hodnotit z gauče, ze kterého sleduji film, to, jak by to měli dělat tvůrci, kteří jsou úspěšní, je prostě nemístné. Ještě nemístnější je hodnotit to podle jejich zisků. To není ani socialistický způsob (socialismus se zabývá potřebami lidí - a AV díla do potřeb nepočítám), to je přímo komunistický pohled na věc (z principu nepřipustit "nezasloužený" úspěch druhého).
@Miroslav Šilhavý
"Na tvorbu zákonů má vliv každý. "
Jistě že. Myslím, že po takovém výroku je další diskuze zbytečná. Tyhle floskule nemám zapotřebí. Tím můžete oblbovat děti na základní škole v Občanské nauce, nicméně nakonec stejně zjistí, že to není pravda. Proto dál ani nečtu ...
@Miroslav Šilhavý
V prvním případě, krádeže, je to jasné, stát musí zajistit právo jednotlivce. Ale v druhém případě, drobné neplatiče daní, tam se to přece dá řešit i jinak. Třeba paušálem. Paušál má ale jeden problém. Politik pak nemůže strčit své nenechavé pracky do každého minibyznysu a zdanit další sazbo, nebo procentní třídou, každou další korunku, o kterou by nějaký nebožák vylepšil svůj byznys. A tam pramenení problém. A je to podobné, co autorsko právní lobyy. Zabedněnost, sprostota, nenažranost.
1) Právní stát zajišťuje právo bez ohledu na to, co to stojí. Diktatury se vyznačují tím, že v těchto úvahách relativizují.
Ne, diktatury se vyznačují tím, že malá skupinka diktuje ostatním. Debata o smyslu práva rozhodně není diktatura a přestaňte laskavě pužívat tyto lži jako argumentační fauly.
Ale v druhém případě, drobné neplatiče daní, tam se to přece dá řešit i jinak. Třeba paušálem.
Ano, dá. Ale není to žádná povinnost to umožnit. Nicméně, stát jsme my, občané. Můžeme si říct, jakým způsobem daně stanovíme, vybereme, a rozdělíme. Rozhodujeme sami o sobě.
Vaše komentáře směřují k tomu, že máme právo rozhodovat o někom druhém.
A je to podobné, co autorsko právní lobyy.
Pořád tady nějak nevidím, co tak špatného ta lobby dělá. Velmi diskutabilní jsou "odměny" z prázdných medií. Zbytek uplatňování autorského práva mi přijde logický.
Ne, diktatury se vyznačují tím, že malá skupinka diktuje ostatním. Debata o smyslu práva rozhodně není diktatura a přestaňte laskavě pužívat tyto lži jako argumentační fauly.
Co prosím? Diktatury vždy položí neplatnou premisu a z ní vybudují argumentační systém. Např. komunisté vše poměřují k úsilí člověka, kteréžto měřítko operativně mění, aby každá situace mohla být vyložena "v souladu" s doktrínou. Když bylo potřeba zkrotit národ, byla "inteligence" třídní nepřítel. Když teklo do bot, byla "inteligence" vyzdvihována. To není nic jiného než relativizování hodnot.
@Miroslav Šilhavý
Ano, skutečně není povinnost to umožnit. A taky to nikdo netvrdil. Tvrzení bylo, že je to lepší způsob a navazuje na premisu, že by to stálo méně a tudíž by to bylo účelnější. Pootočil jste argument, vypořádal se s ním, jenom tvrzení bylo úplně jiné. A co dělá špatného ta lobby? Už jsem Vám to napsal několikrát. Nemusíte souhlasit, ale aspoň v rámci diskuze byste to mohl přestat selektivně přehlížet. Dělá to, že si z pozice přístupu k zákonodárcům vylobbovala přísné až represivní tresty za činy proti autorským právům, které nejen že nejsou v souladu s obdobnými činny, ale ještě umožňují pochybnými výpočty udělovat absurdní pokuty, které mají jenom opět ukájet jejich potřebu po exemplárních trestech. A dokonce, pokud vím, pokud chcete vydělávat produkcí nějaké muziky, nezájem jaké, musíte být členem a platit poplatky. To dělají. Zločin. Pokud byste to pro další příspěvěk zase přehlídl, řekněte, mohu Vám to se m z příspěvků výše zkopírovat.
To, že někdo zkroutí argumentační systém z něj nedělá diktátora. Vlastní argumetnační systém není diktatura. To zněj dělá to, až to jednostraně nadiktuje ostatním - vetšinou ještě s nějakou genocidou. Máte to obsaženo i v tom slově diktatura. Slovo diktatura není odvozenina od vlastní argumentační systém, ale od slova diktovat. Nepochybuji ovšem, že mi umně různými obskurními příklady a konstrukcemi dokážete několik dnů vysvětlovat, že slovo diktatura je odvozenina od vlastní argumentační systém, ale to z Vás ještě nedělá diktátora.
Vaše komentáře směřují k tomu, že máme právo rozhodovat o někom druhém.
Máme i nemáme, to záleží na parametrech systému, ve kterém žijeme. Ostatně i to autorskoprávní zvěrstvo, které pořád obhajujete, je rozhodování někoho o někom jiném. V rámci státu, zřízení a systému.
Každopádně toto zpochybnění mé morálky a svobodomyslnosti beru jako argumentační faul.
22. 8. 2020, 13:30 editováno autorem komentáře
Tvrzení bylo, že je to lepší způsob a navazuje na premisu, že by to stálo méně a tudíž by to bylo účelnější.
Z Vašeho pohledu ano. Ale o účelnosti rozhoduje a má rozhodovat ten, kdo něco vlastní, nabízí, prodává. Uvažovat o tom, že Vy si myslíte, že pro druhého by bylo něco lepší, to mi připomíná diktaturu proletariátu. Tedy, že masy neschopných rozhodují o minoritě schopných.
Dělá to, že si z pozice přístupu k zákonodárcům vylobbovala přísné až represivní tresty za činy proti autorským právům, které nejen že nejsou v souladu s obdobnými činny, ale ještě umožňují pochybnými výpočty udělovat absurdní pokuty, které mají jenom opět ukájet jejich potřebu po exemplárních trestech.
Dejte k tomu prosím nějaký příklad. Ono se totiž nic takového reálně neděje.
To, že někdo zkroutí argumentační systém z něj nedělá diktátora. (...) Slovo diktatura není odvozenina od vlastní argumentační systém, ale od slova diktovat.
Zapomínáte, že diktatura musí mít nástroje, jak ovládat společnost. Diktatura je název pro důsledky uplatňování takových nástrojů.
Ostatně i to autorskoprávní zvěrstvo, které pořád obhajujete, je rozhodování někoho o někom jiném.
Ne. není. Zcela lehce zde můžete žít, aniž by se Vás důsledky autorského práva dotkly. Nepůjdete do kina, nestáhnete hudbu - a nezaplatíte ani floka. Nikdo o Vás v tomto ohledu nerozhoduje.
@Miroslav Šilhavý
Jenomže tvrzení o účenosti se týkalo daní. Mám Vám to sem vykopírovat nebo si laskavě zjistíte, o čem diskutujeme a přestanete mě zasypávat instatními moudry?
Na druhou stratnu to jasně obnažuje to, co zde pravidelně provádíté. Sypete rozumy pod každou zprávičku a pak, aniž byste přemýšlel o sdělení, si prostě vyberete několik vět na jejihž obecné znění jste schopen rychle zplácat odstaveček nějakých obecných rozumů, ideálně oponovat nebo poučovat. A dokola a dokola a dokola. Ani, nevím, jestli by mi stačily prsty jedné ruky abych to jen v této diskuzi spočítal.
A to potvrzuje i to vytahování vět. Vy nemáte v hlavě názor který předložíte nebo obhajujete., Vy nevíte, co Vám píši, Vy jenom vezmete větu nebo dvě, přemýšlením o ničem víc se nezabýváte a něco naplácáte. Hele, já nejsem korporát, mě nemusíte krmit každý týden prezentací s odpověďmi, klidně Lorem Ipsum. To si laskavě strčte za klobouk.
Pokud nemáte skutečný názor, tak nemusíte nic psát. Nemusíte všechny zasypávat Vašimi moudry, tady nejsou čokoládky za počet a dortík za poslední slovo. Za mě: Ende
23. 8. 2020, 10:25 editováno autorem komentáře
Já hlavně nikdy nepochopil, proč od začátku ten úřad, který chrání zájmy několika komerčních SUBJEKTŮ (A NAVÍC V DRTIVÉ VĚTŠINĚ ZAHRANIČNÍCH), provozují na náklady státního rozpočtu, místo aby to byla příspěvková agentura zainteresovaných subjektů. Vždyť je to tunel státního rozpočtu jako prase. Jako kdyby revizory MHD provozovalo ministerstvo financí.