Hadopi vede marný boj s větrnými mlýny. Dokud bude existovat filmový průmysl, bude existovat pirátství a těch pár ubožáků, které Hadopi za 10+ let pokutovalo, jsou jen zlomkem masy, která si filmy opatřuje různými neoficiálními cestami, bez ohledu na to, jaká motivace je k tomu vede.
Stejně tak bojuje s větrnými mlýny finanční správa či Policie. Stejně jako o cenové politice Hollywoodu, můžeme diskutovat o nastavení daní.
Jediná legitimní úvaha je možná nad tím, jestli (případně do jaké míry) má autor (držitel práv) právo rozhodovat jo tom, jak se jeho dílo šíří. Pokud/dokud uznáme, že autor svá práva má, pak je potřeba je chránit.
Porovnávat náklady a vybrané pokuty nic nevypovídá. Zejména chybí informace o tom, jestli tento postup předešel hlubším škodám i do jaké míry je jeho činnost důležitá pro celkové povědomí práva.
Zrušit úřad, ale zachovat v zákonech ochranu autora by nikam nevedlo. Případy by se jen musela zabývat Policie - pravděpodobně s vyššími náklady. Pokud je potřeba vést diskusi, tak jedině o tom, jak mají být dílo a právo autora chráněny.
"Zejména chybí informace o tom, jestli tento postup předešel hlubším škodám i do jaké míry je jeho činnost důležitá pro celkové povědomí práva."
No, jestli ten 128str dokument ve francouzštině obsahuje nějakou analýzu tohoto typu, nevím, neb francouzštinou nevládnu. Nedokážu si ale dobře představit, jaké by měly být ty "hlubší škody". Ono to, co by bylo potřeba k vyčíslení nějakých škod, jsou údaje o 100% pirátského trhu, což prostě Hadopi podchyceno nemá a v článku je to zmíněno. Ten úřad sice dělá nějakou práci, já proti té práci nic nemám (chrání práva vlastníků práv k dílům, to považuji za v principu správné), ale nedělá ji a ani ji nemůže dělat dostatečně efektivně. Je to činnost ve stylu "vlk se nažral a koza zůstala celá.
Ostatně to jak zametli s klukama z TPB je krásný příklad: TPB beztak jede dál, další torrentové stránky taky a další způsoby šíření taky. Nezměnili tím monstr honem na čarodějnice nic, jen zničili životy pár lidem. Tolik velmi stručně můj názor na toto celé.
Nezměnili tím monstr honem na čarodějnice nic, jen zničili životy pár lidem.
Tento princip se uplatňuje u všech tr. činností, které se těžko odhalují. Jako příklad mohou být tresty za pojistné podvody. Ty se taky lehce páchají a těžko odhalují. V trestním zákoníku proto mají výrazně vyšší sazby, než "prostý" podvod.
Mimochodem, když uděláte průzkum mezi lidmi, tak stejně jako u pirátství, zjistíte, že k pojistným podvodům mají naopak určitou míru tolerance. Nikdo by neviděl rád, že obětí je jeho soused, ale když je to pojišťovna, lidé si spíš představí Jánošíka okrádajícího bohaté. U přečinu na poli autorském to lidé vnímají podobně. Proto taky čteme často komentáře o tom, že rozmnožením díla přeci autorovi neubude.
Myslim, ze toto je velmi dobre napsane. Jen bych k tomu doplnil, ze trh dusevniho vlastnictvi (a zrejme i pojistovnictvi a dalsich oboru) se nejspis bude muset zmenit, aby prava vlastniku byla chranena. U toho IP vidim jednoznacny presun smerem k poskytovani sluzeb od licencovani/vlastneni.
Tedy ze si napr. nekoupim aplikaci XYZ, ale pronajmu si ji na rok a je online, bez moznosti plnohodnotneho offline pouziti. U filmu treba cesta Netflixu apod.
Stejne tak automobilky se myslim snazi prejit na poskytovani mobility. Jsou tam 2 benefity, lepe se to pojistuje, a je to pro automobilku levnejsi protoze na konci retezce muze repasovat (onehda jsem slysel, ze Fabie bez VINka - pro ruzne testovaci/skolici/specialni ucely stoji asi 60k).
@mhi
Ale to co píšete, pak působí odpor klientů. Už jste nedodal, že takových služeb musíte mít nakonec deset a každou pořád dokola platit, protože mistři se místo hlavně poskytování obsahu za rozumnou cenu rozhodli jít do obchodní války. A toto je výsledek. Co se týče filmů, mohli bychom se taky začít bavit o kupování zajíce v pytli, co se týče pronajímání služeb, mohli bychom se bavit o ceně, monopoulech a cpaní zákazníkovi věcí, které nepotřebuje, ale platit je musí - ano musí. Je to jako s mobilem. Mít ho nemusíte, ale pak Vás málokdo zaměstná. Společnost prostě má určité požadavky na pracovníka. A pak musíte platit ať chcete nebo ne. A takových příkladů by se našlo víc. Chci Vám tím hlavně říct, že ukazujete pouze jednu stranu mince.
Ostatně, nepamatuji si z historie, kdy by větší a větší represe přinesly něco dobrého namísto změny systému. Pokud si dobře pamatuji, nejvíce se např. muzika a filmy kopírovaly když byly zakázané nebo stálo 500,- cdčko (v tehdejší ceně) a pak, jako např. na Spotify, lidi celkem ochotně zaplatí drobný peníz nebo zaplatí čučením do reklamy. A bylo by taky slušné si říct, že tato debata není jenom o okrádání chudáků, kteří nemají na chleba, ale o trvdé maximalizaci zisků pomocí tvrdých represivních zákonů. Taky neuvádíte.
14. 8. 2020, 11:12 editováno autorem komentáře
@87vdf4vg82 Ja to napsal sice hodne odosobnene, ale citim to podobne jako Vy. Nechci SW pronajimat, ale mit licenci, aby mi fungoval kde a kdy potrebuju ja. Nechci mit data v cloudu, chci je u sebe, mit nad nimi kontrolu. Atd. V podstate se s Vami shodnu, az na posledni odstavec. Zmenu neprinesou represe, ale prave to, ze ochrana IP neni dostatecna.
Ja to vidim z obou stran. Delame SW, ktery funguje zcela offline (licencni model), a bohuzel diky zvyklostem trhu bez moznosti si nechat zaplatit za aktualizace. To je neudrzitelny stav, navic mira piratstvi je obrovska. Jak vidite, jsem business modelem na presne opacnem polu nez je SaaS (SW as a service). Rad bych nasel jine reseni, nez si "vynutit" ten SaaS model, intuitivne ale tusim, ze jinak to nejspis nepujde.
@mhi
Ale jo, to souhlasím, já se neperu za pirátství, to rozhodně ne, sám nic takového nepoužívám a pokud nechci platit, nemám. V pohodě, to je prostě vlastně taky karma, když něco chci, musím za to něco dát.
Já ani tak nemám problém se SaaS modelem, já mám problém s tím, že některým prostě hrabe a začali provádět šílenosti. Jako právě s těmi filmy. Na jednu stranu je zdražují jako mohou, na druhou stranu se diví, že jim to pak lidi kopírují, když mohou a tak se snaží uzákonit víc a větší represe To není dobré a to prostě zachvátí celý segment SaaS. Kromě těch rozumných nebo těch, kteří nemají přístup k zákonnodárcům. Možná je to podle práva, ale je to, co chceme?
Ja se SaaS modelem docela problem mam, stejne tak s cloudem apod. Nevim jestli to je nejaka patologie me osobnosti, ale dulezite veci chci mit "pod kontrolou", tedy mit napr. moznost za 10 let otevrit nejaky vykres/dokument/cokoliv bez toho abych musel doufat, ze jeste bude existovat nejaka sluzba ktera mi to udela.
Moc casto to nepotrebuju, nicmene uz jsem sahal do temer 20 let starych dat (rok 2000 apod). Bohuzel treba mam sifrovany image disku, ktery uz nemam jak otevrit, resp. vetsinu dat jsem posbiral jinde, takze mne to az tak netrapi.
@mhi
To naprosto chápu. Nicnémě už se to prostě stalo. Někdo přišel na to, že obnovit licenci každý rok nese víc než někomu něco prodat a pak se 10 let jenom dívat, jak je s tím spokojený. Navíc takový SaaS přináší v podstatě continuální vytížení aspoň nějakých vývojových kapacit, tedy příjem plyne plynule. Platí zákazník. Na volbu obchodního modelu ale mají protě plné právo a nedivím se jim.
Čeho se u toho nejvíce bojím je to, co udělalo Adobe ve Venezuele. Prostě na mávnutí politické kouzelné hůlky zablokovali všechny. Takže jak se země dostala do problémů, tak ještě zk...zkazili privátní byznysy lidem kteří jim do té doby platili. A to samé by se stalo i v případě krachu takové společnosti. To už by se snad dalo dokonce i považovat za bezpečnostní hrozbu - např. u úřední komunikace. A pak, tímto modelem, který provozovat není úplně levné, taky udržují v podstatě svou výhodu na trhu - pravidelný příjem na již běžící infrastruktuře. To se mi stalo, když jsem se naposledy stěhoval. Musel jsem elektronicky podepsat smlouvu a hádejte, ve kterém softu se to muselo udělat - Adobe. Ne jinak to nešlo, zkoušel jsem. A to nejsem obyč. uživatel.
Ale už je to venku a kdo může, tak se na tento model naveze, protože pravidelný příjem. A samé se snaží udělat s filmy. Technologie na to jsou a teď ještě zostřit právo a zvýšit i paušální platby. Všechno tam je, jenom ta morálka chybí ...
15. 8. 2020, 12:12 editováno autorem komentáře
Co se týče filmů, mohli bychom se taky začít bavit o kupování zajíce v pytli, co se týče pronajímání služeb, mohli bychom se bavit o ceně, monopoulech a cpaní zákazníkovi věcí, které nepotřebuje, ale platit je musí - ano musí. Je to jako s mobilem. Mít ho nemusíte, ale pak Vás málokdo zaměstná.
Toto srovnání neplatí. Mobil můžete koupit za cenu tří obědů. Bez filmů se obejdete úplně; kulturní základ (který je pro společnost nezbytný) plní veřejnoprávní služba ČT a ČRo.
A bylo by taky slušné si říct, že tato debata není jenom o okrádání chudáků, kteří nemají na chleba, ale o trvdé maximalizaci zisků pomocí tvrdých represivních zákonů.
Ne, ty zákony nejsou represivní. Zákony chrání vlastníka čehokoliv, aby o svém vlastnictví směl co nejvíc rozhodovat a nebylo mu do jeho práv zasahováno. Natočte si vlastní film a dejte ho třeba zadarmo všem - ale nestrkejte nos do toho, co vyrobil jiný. Jestli na tom vydělává hodně, nebo málo, je naprosto zcestná úvaha. Pak byste musel být ochotný platit víc za film, který vyprodukovala firma, která je ve ztrátě (a takových případů není málo). Vaše úvaha se pohybuje v mezích: jsem to ochotný za film dát - nejsem ochotný to za film dát.
Podobnými skopovými úvahami byste brzy došel k tomu, že v krámě můžete ukrást čokoládu, protože výrobce vydělává i tak dost.
Obávám se, že tu fundamentalisticky prosazujete zákony jako to, co je pevně dané, jediné správné atd. a vůbec neuvažujete, k čemu ty zákony jsou, resp by měly být. Jako určitá kodifikace společenského konsensu jak by společnost fungovat měla a neměla.
A tady je určitý rozpor, zákony kolem IP ani zdaleka neodpovídají nějakému konsensu, ale jsou draze vylobované jednou zájmovou skupinou na úkor všech ostatních (dokonce včetně autorů), na jedné straně (na náklady všech) tvrdě chrání zisky distribuce, na stranu druhou konzumentům ubírají i ty základní práva.
Však kdybyste v obchodě prodával rohlík s tím, že ho musí člověk dojíst pod dohledem kamery, tak byste asi brzo skončil na psychiatrii.
A tady je určitý rozpor, zákony kolem IP ani zdaleka neodpovídají nějakému konsensu, ale jsou draze vylobované jednou zájmovou skupinou na úkor všech ostatních (dokonce včetně autorů), na jedné straně (na náklady všech) tvrdě chrání zisky distribuce, na stranu druhou konzumentům ubírají i ty základní práva.
Konsensu odpovídá striktní ochrana majetkových práv. Nelze říct, že Váš dům, auto jsou chráněné, ale třeba zahrada už ne. Nevím, jestli byste nesl dobře, kdyby společenský konsensus pravil, že by bylo "dobré", abyste strhl plot, protože i o statní chtějí na Váš trávník. Duševní vlastnictví je jak ten trávník, musel jste hodně udělat pro to, abyste ho měl.
Ne ze by si nejakou formu ochrany nezaslouzilo, ale rozhodne to neni to same, jako vlastnit lahev whisky nebo barak.
Souhlas, velmi dlouze se dá mluvit o patentech, výsledcích výzkumu ve vědě atd. Tam určitě musí platit jiná pravidla. U umění (zábavy) žádná speciální pravidla nejsou potřeba. Mám => rozhoduji. Nemám zaplaceno => páchám přečin. Páchám přečin => zásah zákona.
[i]Konsensu odpovídá striktní ochrana majetkových práv. Nelze říct, že Váš dům, auto jsou chráněné, ale třeba zahrada už ne. [/i]
Ale ony jsou chráněny rozdílně. Auto si může prohlížet policajt prakticky do posledního šroubku, na dům potřebuje povolení soudu. Co se týče práv co si můžu dělat na vlastní zahradě versus ve vlastním domě, o tom by mohl vyprávět každý právník který řešil sousedské spory. A zkuste vybírat od sousedů poplatky za to že se na váš trávník koukají.
@Miroslav Šilhavý
Zkuste si přečíst znova co jsem napsal. Nesrovnávám filmy a mobily, ale u rúzných odvětví, kde se přechácí do pronajímání/resp. odpírání, uvádím i neduhy - pohled z druhé strany. Na to se totiž často zapomíná. Jeden u filmů, jeden u mobilů. Možná, že kdybyste nevyškubávál části textu a pak na nich neřádil, neuniklo by Vám to ; -)
A opět, podsouváte mi něco, co jsem neřekl. Já se pouze vypořádávám s častým argumenterm, že díky kopírování nemají autoři co žrát, který se pravidelně používá při zavádění nových represí. Což není pravda.
Už jsem Vám to napsal minule. Vy si pořád myslíte, že jediná správná odmítavá reakce zákazníka je si to nekoupit. Možná, ale já Vám říkám, že zde se ta odmítavá reakce zákazníka projevuje tím, že si to prostě vezme, když může.
Tak buď můžete postavit kolem sadu střelecké věže a natáhnout drát pod proudem - vše ošetřeno zákonem a nebo začít ta jablka prodávat za normální ceny ke konzumaci, každý den, ne jenom na jedno kousnutí.
PS: Já už se třeba na filmy prostě nedívám, nestahuji je, už vůbec ne zadarmo, nehraji hry.
"Podobnými skopovými úvahami byste brzy došel k tomu, že v krámě můžete ukrást čokoládu, protože výrobce vydělává i tak dost."
Strowman? ... to od Vás není hezké
14. 8. 2020, 12:03 editováno autorem komentáře
Ja bych filmovy prumysl mozna prirovnal k tomu mit kukuricne pole a proste tolerovat to, ze mi nekdo nejakou kukurici sebere zadarmo (odcizi), protoze se nevyplati to hlidat, resp. vyplati se to jen pred dalsimi zemedelci aby tam neprijeli s technikou a nesklidili mu ho cele.
Problem je v tom, ze kdyby zemedelec fungoval jako filmovy prumysl, tak na poli ma treba 50 000 kukuric. Z toho mu 49 000 rozkradou lidi, a tech zbylych 1 000 on proda za 300 Kc/ks tem, kdo si neumi/nechteji nakrast kukurice.
U kukuric jsme se uz naucili srovnat trh, u toho nehmotneho to bude chtit asi nejakou dobu, nez se zmeni mindset lidi a treba Windows budou mit vsichni legalne a budou tak moci stat 100 Kc.
PS: Cisla si cucam z prstu
@mhi
Joo, je to přesné s tím kukuřičným polem. I u něj však můžete na zloděje zavolat Policii a musí Vám poskytnou pomoc a můžete se dovolávat ochrany zákona - třeba i chtít po "pachateli" nahradit škodu. Je to jen na rozhodnutí vlastníka pole, jestli tu ochranu zákona chce využít, který postup se mu vyplatí. (V praxi obětuje pár klasů jednotlivcům, ale zakročí proti velkým nájezdům na úrodu)
Fajn, utrhnu si klas (kdo to kdy neudělal?). Počítám i s tím, že majitel mě může sprdnout, případně že mu dám i nějaké drobné, abych si ho udobřil. Rozhodně mu ale nebudu vysvětlovat, že mu neubude, nebo že mám právo si utrhnout.
Jenže ekvivalent s polem odpovídá tomu, že byste chtěl, aby policie kolem toho pole udělala rojnici a kempovala tam celé léto, a policie tam opravdu ve velkém kempovala.
Ne, to bych opravdu nechtěl, nevím z čeho jste takový dojem nabyl. Myslím si, že práva si má hlídat vlastník a stát musí v konkrétních případech zasahovat. U toho pole taky nemůžete ztotožnit pachatele (pokud to neudělá dobrovolně), musíte zavolat Policii a ta musí přijet. Obdoba bohatě stačí u autorských práv. Jen to obvykle nedělá Policie, která k tomu nemá specializaci, ale jiný pověřený úřad.
Mindset si srovnejte vy - kdo má dnes pirátská Windows? Ne, že by to neexistovalo, ale jak dřív měli lidi doma dost běžně XP s nějaký VLK neznámého původu, tak dnes takové věci potkávám vzácně. Ostatně, repasovaný notebook nebo PC za pár tisíc má v ceně legální licenci Windows (ta je pro repasující firmy velmi levná).
@mhi
S tím polem to není dobrý příklad. Ale dá se poupravit, aby to odpovídalo. Bylo by to tak, že většina pěstitelů kukuřice tu svou kukuřici přestane prodávat v obchodech. Zavede si své obchody s paušálem za vstup a kukuřici si nesmíte vynést, musíte ji sníst hned, najednou a nemůžete dopředu vědět, jestli bude chutná. Pak mezi sebou rozjedou ekonomickou válku ne v honbě za výdělkem, ale za co největším vytěžením toho, co může zákazník za jednu kukuřici ještě dát. Zákazníci jim začnou kukuřice vynášet, občas někdo vybere pole a odnese si kukuřici domů, protože jinak ji domů ani nedostane, aby nemusel čekat před specializovaným obchodem. Pěstitelům kukuřice se to nelíbí, tak se platí na každou nákupní tašku daň z kukuřice, každý právnický subjekt platí dań z kukuřice jakmile má mikrovlnku nebo troubu. Pole se začnou oplocovat a přichází další úřad na hlídání polí a konzumace kukuřice. A nakonec se dozvíme, že se to celé děje proto, protože jsme zloději.
14. 8. 2020, 14:57 editováno autorem komentáře
@87vdf4vg82
Ale je to přesně tak, jak říkáte. Kukuřici si může každý prodávat i s paušálem, nebo i spálit ve spalovnách, jak se mu zlíbí.
Máte právo si vypěstovat vlastní kukuřici a dělat to jinak.
Pokud si lidé odůvodní zlodějnu tím, že se jim nelíbí, co dělá vlastník, pak je na místě, aby úřady zasahovaly. Obdobně např. i u squatterů, kteří si dělají nárok na užívání majetku jen protože oni mají pocit, že je v něm nevyužitý potenciál.
Náhradní plnění by se mělo zrušit, s tím souhlasím, to jde naprosto proti logice trhu.
@Miroslav Šilhavy
To ale není pravda. Nemůže si každý vyrábět vsechno, co se rohodne nekdo jiný zprznit a dávno zabral trh. Ostatně, u Apple Store a nebo těch pojistek argumentujete opačně.
"Obdobně např. i u squatterů, kteří si dělají nárok na užívání majetku jen protože oni mají pocit, že je v něm nevyužitý potenciál."
Neumíte to bez těch Strawmanů? A navíc ještě špatně. Já neargumentuju pro regulaci nebo zabrání jejich studia, jenom ríkam, že problém vznika jinde než že chudák obchodnik uz neví coby a ti zli zli zli divaci mu vsechno kradou. Do takové absurdni roviny to pořád stavíte.
To ale není pravda. Nemůže si každý vyrábět vsechno, co se rohodne nekdo jiný zprznit a dávno zabral trh. Ostatně, u Apple Store a nebo těch pojistek argumentujete opačně.
Ne, neargumentuju. Je to jejich právo - já to vidím, a reaguji na své straně. Některé pojistky jsem neobnovil, u jiných jsem přešel k jiné pojišťovně. Nestěžuji si na to, jen kroutím hlavou, protože si myslím, že pojišťovnictví, pokud bude pokračovat stejně, skončí. Až to nastane, nebudu nadávat, že tu nejsou pojišťovny, budu žít bez nich.
Já neargumentuju pro regulaci nebo zabrání jejich studia, jenom ríkam, že problém vznika jinde než že chudák obchodnik uz neví coby a ti zli zli zli divaci mu vsechno kradou. Do takové absurdni roviny to pořád stavíte.
Ne, nestavím, myslím to úplně přesně stejně, jako Vy.
Reagoval jsem zprvu na komentáře, které byly laděné tím směrem, že by je snad právo diváků si filmy upirátit, když nejsou k dispozici jinak.
Ten příměr s kukuřičným polem je z podstatné části mimo realitu. Musel byste tam totiž doplnit ještě pár zásadních "detailů":
Kukuřičné pole jednou oseju a víceméně bez dalších zásadních nákladů, myšleno např. na další osetí, odplevelení, apod., pak až do své smrti rozprodávám nekonečně velkou úrodu. Prodeje jsou omezené pouze zájmem kupujích a nikoliv mými prostředky k produkci kukuřice.
Po mé smrti ještě několik desítek let z toho samého pole tu samou množstvím neomezenou kukuřici rozprodávají moji potomci, případně ji za ně rozprodává někdo jiný, za což si nechává větší či menší podíl na zisku. Daná kukuřice je víceméně unikátní a nikdo jiný bez mého povolení takovou kukuřici nemůže pěstovat a prodávat. Pokud by se někomu náhodou podařilo z části stejnou kukuřici vypěstovat, zažaluji ho za porušení autorských práv, protože každý z jeho klasů má aspoň několik zrn stejných jako moje kukuřice.
Občas se mi někdo přikrade na pole a nějakou kukuřici si odnese - když si ho nevšimnu, nemám jak zjistit, vzhledem k její množstvím neomezené povaze, že si nějakou odnesl. Pokud si toho všimnu, chci, aby dostal pokutu a kukuřici uhradil, protože ji z pole odnesl bez mého souhlasu a mně z mého pohledu chybí (přestože jí mám pořád stejně, tedy neomezeně). Když se mi podaří někoho usvědčit z toho, že si z mého pole odnesl větší množství kukuřice, kterou pak dál (opět s prakticky nulovými náklady a úsilím) množil a dodával (i zadarmo) dalším lidem, budu po něm žádat úhradu za všechny takto vzniklé nové kukuřice v mnou stanovené vyši, argumentuje tím, že by všichni dotyční místo rozmnožené kukuřice zadarmo jinak koupili a snědli stejné množství kukuřice ode mě a za mnou stanovené ceny.
Takže asi tak nějak.
Pratele, moje snaha byla popsat situaci s vymahanim prav, ne aktualni business model. Na Netflixy a teoreticky nekonecne mnozstvi rozmnozenin autorskeho dila se samozrejme pole prilis nehodi.
[irony]Muzete to ale vzit i tak, ze mam pole opravdu hodne velke a bez vetsi udrzby se mi tam ta kukurice mnozi (nejaky monokulturni "isoland"). A Netflix? No to muze byt treba takovy ten model prijedte, co natrhate a snite u nas mate za pausal. :-). [/irony]
@mhi
Tak na ten Netflix to sedí, nicméně je to pouze malý segment. Jako kradení jakéhokoliv obsahu samozřejmě je problém, ale vidíme ostatních segmentech, že jsou i jiné modely než zostřit zákony a vyšroubovat ceny ... už prostě nesou devadesátky a lidi už nikdy nebudou rádi platit 500 za CD s jedním hitem a 6 docpávkami ... to už se nikdy nestane a vymahači by si to měli uvědomit. Řekl bych, že Netflix to pochopil.
Jen bych k tomu doplnil, ze trh dusevniho vlastnictvi (a zrejme i pojistovnictvi a dalsich oboru) se nejspis bude muset zmenit
Pojišťovnictví trpí podobnými problémy - např. u pojištění aut. Na jedné straně je tlak zákazníka na cenu pojistek. Na druhé straně je tlak automobilek - levná auta, ale velmi drahé díly a opravy + tlak ze strany zákonů, že do odpovědnosti spadá kde co (znehodnocení majetku pojistnou událostí, přísliušenství, ...).
Pojišťovny našly "řešení". Segmentují. Pojistky jsou plné výluk, takže ve skutečnosti čím dál méně kryjí rizika. U mnohých aut se víc vyplatí jezdit bez havarijního pojištění - což je globální nesmysl. Pojišťovna by měla najít cestu, jak vybírat přiměřené peníze široce, aby měla na vyplácení drahých, ale méně četných událostí. Stejně jako u duševního vlastnictví - v nabídce nejsou produkty, třeba i dražší, které by tu možnost poskytovaly.
A proc by proboha mel byt nesmysl jezdit bez havarijniho pojisteni?
Ja za desitky let denniho jezdeni mel jednu vaznejsi nehodu, kde doslo k opravdovemu poskozeni auta a jeste jsem k tomu prisel jak slepy k houslim.
Vubec netusim, proc bych mel havarijne pojistovat svoje8 let stare druhe auto, v soucasne cene cca 50000 Kc, co pouzivam k dojizdeni do prace.
A proc by proboha mel byt nesmysl jezdit bez havarijniho pojisteni?
To bylo myšleno z pohledu pojišťovny. Měla by chtít umět zaujmout široké spektrum zákazníků, protože pak funguje pojistná matematika. Pokud si auta pojistí jen ti s drahými novými auty, tak zaplatí na pojistce víc, než kolik jsou rizika. Dnes už se pojištění spíš podobá spoření na nehodu.
Jestli budou pojišťovny pokračovat tímto tempem a nenabídnou nic pořádného, tak celý obor zanikne.
Hlavni duvod je, ze oprava na pojistovnu je setsakra drazsi zalezitost, nez bezne.
Kdyz manzelka nakrapla roh sveho Kodiaqa, oprava stala 78000, pricemz se vucemene zbytecne menilo svetlo (tomu nic nebylo), kolo i s pnemumatikou (na kterem byl 1cm skrabanec vznikly davno predtim).
V realu stacilo vymenit blatnik a jakesi plastove listy a nalakovat.
A to je jenom Skodka. Kamos u BMW mel obdobny karambol za 120.
Nikdo jsme to neresili, nase penize to nejsou. A ani se to nijak vyrazne neprojevilo na pojistce, zdrazila mezirocne o asi o litr.
To uz si musi poresit pojistovny u svych smluvnich servisu.