Názor k článku HEIF jako nástupce JPEG? Nemusí to stihnout od klokan - Ono je překvapivě těžké definovat, co je v...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 10. 2017 14:17

    klokan

    Ono je překvapivě těžké definovat, co je v tomto případě "technicky lepší". Pokud jde čistě o poměr kvalita/komprese, VP9 a HEVC (alias H265) jsou oba až o 50% lepší, než předchozí AVC, a AV1 aspiruje na to, být zase až o 50% lepší, než HEVC a VP9 (alespoň u videa 4K až 8K, u 1K videa bude lepší, ale patrně ne o tolik). Takže z tohoto hlediska je AV1 o jednu generaci dál, než HEVC. Jenže...

    Úplně jinak to vypadá, když se berou v potaz nároky na CPU vs kvalita vs komprese. Například, při daném max. výkonu CPU (nebo max. komplexitě hardwarové implementace) a daných parametrech videa (rozlišení, FPS atd.), jak vychází poměr kvalita vs komprese? Tady je HEVC lepší než AVC, ale rozdíl je mnohem menší, pokud si pamatuju, tak je to něco kolem 15-20%. VP9 ve většině testů vychází zhruba stejný, jako HEVC, možná mírně lepší u videa až do 1K, a mírně horší u videa přes 1K. AV1 je sice navržen s ohledem na usnadnění hardwarové implementace dekodéru, ale to nic nemění na tom, že je algoritmicky složitější, než HEVC, a tudíž bude pravděpodobně i náročnější.

    Pak je tu otázka enkodéru. Tady je stále "nejlepší" AVC, protože moderní hardware dokáže nahrávat a komprimovat AVC video v reálném čase, což u HEVC ještě zdaleka není běžné. I tam, kde to hardware zvládne, je u AVC možné použít při stejném výkonu "vyšší" nastavení a získat tak kvalitnější video s lepší kompresí, než co by ve stejných podmínkách dal HEVC. VP9 v tomto případě vychází nejhůř, protože jeho implementace je při komprimování stále zoufale pomalá i ve srovnání s HEVC, natož s AVC. O AV1 se zatím z tohohle hlediska nemá smysl bavit, protože celý kód je zatím jenom experimentální vývojová verze a ani bitstream ještě není finalizován.

    Zkrátka a dobře, žádný kodek, AV1 a HEVC nevyjímaje, není zázračný všelék. Po veleúspěšném AVC se HEVC zdaleka neprosazuje tak rychle ani tak snadno, ovšem za to může hlavně licenční minové pole a naprosto přemrštěné požadavky ohledně poplatků. Naproti tomu za ním stojí Apple a část výrobců hardware, jak profesionálního, tak i pro širokou veřejnost. AV1 nabízí svobodnou technologii zdarma, což je prvotní motivace, má za sebou hlavní hráče internetového video a příslib podpory části HW výrobců. Teď jde o to, jestli ho dokážou dokončit a vydat podle plánu ke konci roku, a jestli ho doopravdy Youtube a Netflix nasadí během šesti měsíců, jak tvrdili.