Názor k článku HelenOS nikdy nebude dokončený, říká jeho autor Jakub Jermář od M.D. - Nechci rozhodně mluvit za Jakuba Jermáře, ale z...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 5. 2011 9:17

    M.D.

    Nechci rozhodně mluvit za Jakuba Jermáře, ale z mého pohledu vidím asi tak tři důvody, proč pracujeme na vlastním mikrojádrovém OS.

    Tak to prostě začalo: Jak už říkal Jakub v rozhovoru, původní kořeny HelenOSu jsou v jeho školních zápočťácích a projektech. I pro nás ostatní to vždy bylo "learning by doing" a to jde podle mě rozhodně lépe, když člověk pracuje vlastním tempem na vlastním projektu, než když se musí zapojovat do práce "cizí" komunity. Aniž bych měl něco proti zapojování se do rozjetých projektů, je asi lepší, když to člověk dělá už jako zkušený programátor.

    Historické souvislosti: Před pár lety se Hurd zmítal v dilematu, zda má být postaven nad Machem nebo L4, a byl rozhodně ještě méně použitelný než nyní. O MINIXu se pro změnu ještě před pár lety hovořilo jen jako o "tom výukovém operačním systému z knihy Andyho Tanenbauma", jako plnohodnotný OS ožil až s příchodem verze 3.

    Vlastní design: Pár lidí z HelenOS týmu si myslí, že design Hurdu je příliš deformován potřebou být "UNIX compliant" a fungovat jako drop-in náhrada Linuxu nebo BSD kernelu v rámci GNU. Podobně se nám nelibí některá konkrétní rozhodnutí v MINIXu. V případě L4 některé z nás zase odrazuje ne přiliš hezký zdrojový kód.

    Zkrátka chceme dělat věci po svém a tak, jak si myslíme, že to je správně. Jestli je to dobrá cesta, to ukáže čas :)