Aneb blbiny přibývají, ale pro vývojáře důležitý věci, přitom implementačně prkotinový, na ty se se klasicky kašle.
"Web notifications should optionally be permanent, not automatically close after 4 seconds"
https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=875114
"I really don't understand why such a simple bug has not been closed. :-("
No, to já taky ne...
Pak jste BFU, a nic nevyvíjíte, když nevíte "k čemu"...
Firefox naštval mnoho vývojářů už jen tím, že zrušil status bar, a teď není léta schopnej ho nahradit alespoň "něčím"... Javascript má uživatele informovat jak? Ručně vytvořeným DIVem s fixní pozicí, nebo dokonce modálním alertem?
Pro rozšíření notifikace jsou, pro javascripty je jen tenhle nepoužitelnej paskvil...
No, jak u vatry v pračlověčí webový jeskyni...
Ja vyvijam a tiez nechapem, preco by stranka mala sama od seba o niecom notifikovat... Resp. preco by to mal mat prehliadac vstavane.
Ked chcem o niecom uzivatela informovat, tak to urobim tak ako uznam za vhodne a na takom mieste ako uznam za vhodne. Na javascript mam zase konzolove logy a ine konzolove hlasky.
Nechapem o co ti ide. Vyvijam uz dlho a doposial mi ani raz nenapadlo, ze by mi chybalo nieco take co ty popisujes.
Opravdu nemůžu za to, že si ani ten odkaz neotevřete, a nepřečtete si tamní názory s příkladama použití.
Ked chcem o niecom uzivatela informovat, tak to urobim tak ako uznam za vhodne a na takom mieste ako uznam za vhodne.
- A už vůbec nemůžu za to, že nevíte, k čemu je, nebo byl, zapisovatelnej status bar (pro neandrtálce - zápis skriptem se dal zakázat v nastavení, pak to nějaký nedouci utnuli úplně, a jiný možnosti jsou doteď neschopný dotáhnout do konce).
A co webové aplikace? Hmm? E-mail, kalendář, komunikace, kolaborace a nespočet dalších, kde se už běžně používají (Web Notifications API).
Notifikace lze uživatelsky zakázat / povolit. Firefox to má nastavené na principu opt-in (aplikace si musí vyžádat povolení), takže nevidím problém. Až na ten odkazovaný bug :-)
Umět „jenom prohlížet“ není blbý nápad, protože surový, ale uživatelsky přívětivý, technologicky moderní a hardwarově nenáročný browser dnes chybí (případné tipy uvítám).
Jenže browser od Seznam.cz nepodporuje rozšíření, z čehož dělá bezpečnostní výhodu. To dosud nenapadlo ani Microsoft, který stále s rozšířeními jenom koketuje (tzv. akcelerátory), takže jedno velké ironické bravo pro marketing české portálové jedničky :-)
Nicméně z uživatelského hlediska by byl zajímavý jednoduchý, ale přívětivý, nenáročný a moderní prohlížeč, do kterého si lze volitelně žádané funkce doplnit formou rozšíření. Zkrátka něco jako Firefox několik let nazpět. Líbila se mi původní myšlenka - poskládat si svůj vlastní prohlížeč. Firefox to dosud umí stále nejlépe, ale základ přesto bobtná a bobtná.
Tak jsem se zaregistroval do Hello. Nevim, jestli to funguje, nemam nikoho v kontaktech. Ale strasne ocenuji, ze sluzba pouziva ficuru, kterou strasne miluji u aplikaci a webovych stranek: Sama si nastavi jazyk nikoliv podle jazyku GUI FF, ale asi podle nastaveni locales v systemu nebo snad dokonce i podle toho, kde zrovna sedi ip adresa, coz by bylo jeste horsi, protoze takova dovolena v Thajsku by znamenala, ze clovek s Hello bude v prdeli, jak Bata s drevakama.
Ano, stydim se! Komunikuji na ruzne urovni od strasne az po sluznou ctyrmi cizimi jazyky, dalsi jeden jakz takz ctu, dalsi jeden ctu jeste hure. Kdybych pred lety tusil, ze FF vyvine Hello, mohl jsem se do toho obout a naucit se alespon 5 hlavnich asijskych jazyku, par stovek africkych a jeste nekolik dalsich evropskych a k tomu si nainstalovat par thajskych a cinskych fontu.
Ja sem to nekolikrat (bez registrace) zkousel, a ani jednou se to nespojilo. Nejspis to potrebuje stroj s IPckem bez firewallu, ale takovej blazen nejsem (posilalo to nejaky UDP s random portama ...).
Existuje asi tak bambilion radove lepsich kecalku, a jako bonus nezerou par GB RAM.
Můj komp má 4 GB RAM, ale mě to tolik netrápí, protože na něm neprovozuju zvrácené orgie typu protahování videa potratem z HTML skrze paměťovou černou díru. Nicméně taková kapacita je považovatelná za rozmar. Má pracovní stanice má „jenom“ 2 GB RAM. Přitom před pěti lety patřila mezi ty prej k ničemu (necelých šestnáct set korun mě stála).
To jen tak, když už tu machrujeme...
Nějak se začít musí. Skupinové videohovory zřejmě přijdou později. Alespoň ještě během léta byly mezi cíli projektu Mozilla Loop, ze kterého je dnes Firefox Hello. Teď tu stránku nemůžu na Mozilla Wiki najít, ale byla tam.
Mě spíše trápí, že se neřeší klasický instant-messaging. Neznám úspěšnou službu, která by vedle videa a audia nezvládala text. Spíše to bývá naopak (pouze text). Dále bude třeba nějak vyřešit transfer souborů, ale to už padla zmínka o využití API běžných cloudových úložišť, takže tady zřejmě půjde o outsourcing na služby třetích stran.
Trochu mi to připadá, že to teď naservírujou integrovaně a až bude dostatečnej počet uživatelů, tak jej oddělí do separátního projektu.
Jinak to posílání odkazů nelze přes Facebook, chatroom se otevře pouze pro DVA komunikující a FB má takovou nepříjemnou vlastnost, snaží se vytvořit "náhled" stránky i do zprávy, takže ucpe to druhý místo v chatroom a ta se pak pro adresáta hlásí jako zaplněná