Niekedy v rokoch 2005-2007 na web serveri s Fedora (?) som cez pstree nasiel nezamy perl skript (IRC bot) spusteny z /tmp. Bol nefunkcny pretoze selinux mu nepovolil odchodzie pripojenia. Uz si nepametam detaily ale bol to urcite nejaky xss exploit ktory sa tam dostal pravdepodobne cez phpnuke. Narychlo som to riesil tym ze som zo servera zakazal odchodzie pripojenia a naslednym updatom.
Na win taky neexistujou temer zadny viry, myslim ze i pomerne poznamenanej cilkurarkou bys je spocital. Pokud se tedy budem bavit o necem, co se siri samo.
99% tzv "viru" je jen spustitelny cosi, co neco vice ci mene nepeknyho dela, ale spustit si to musi uzivatel sam. Mno a widle pro takovej sajrat poskytujou pomerne dobry podminky, protoze narozdil od tuxe mas pomerne slusnu jistotu, ze ten co si to spusti bude zaroven admin => muzes svymu ditatku zaridit spousteni pri startu systemu a dalsi pekne veci.
Ad mas pomerne slusnu jistotu, ze ten co si to spusti bude zaroven admin - to už od Visty není pravda ani když jede uživatel pod adminem, protože UAC. Ale v praxi je to jedno, protože malware může fungovat pod limitovaným uživatelským účtem. Může se natáhnout se při přihlášení, odposlouchávat klávesnici, pořizovat screenshoty obrazovky, rozesílat spam, účastnit se DDoS útoku, ukrást dokumenty, zašifrovat je... Takže na co toho admina vlastně potřebuje? Leda na spuštění při přihlášení jiného uživatele, což je z praktického hlediska poměrně nepodstatné omezení.
Aaaa mr placal ...
Jo, on user urcitne neodklipne nejaky otravny pindy, obzvlast kdyz je vidi co 10 minut. A on urcite nebude admin, kdyz bez toho nejde pouzivat skoro nic. Trebas uzasny aplikace od adobe. A ve 100% FAQ si precte, "kdyz vam to nefunguje, spustte to jako administrator" ...
A co teprve kdyz si chce pridat tiskarnu. No to by neslo. To bude trvat aspon dalsich 20let, nez widle implamentujou tu hyperficuru, ze se proste bude na tiskarnu tisknout standardnim protokolem a nebude treba instalovat posratej driver pro kazdou extra.
On se kupodivu ten srackomet nespusti, pokud by user nebyl admin, treba pod tim adminem, takze se pak da pomerne slusne vycistit, jenze to by se muselo dat bez admina fungovat, zeano. Z praktickeho hlediska se pak v nejhorsim smazne uzivatelskej profil, vs smazani celych widli, ale to TY samo nemuzes chapat.
UAC prompt se objevuje jen při aktivitách které potřebují práva admina, což se při běžné uživatelské práci nestává.
Ad v nejhorsim smazne uzivatelskej profil, vs smazani celych widli - programy se dají "čistit" v principu stejně jako profil uživatele, i když to může být náročnější. Navíc pro uživatele jsou důležitější data v profilu, což je mnohdy výsledek mnoha let práce, než vlastní instalace Windows, kterou lze vyčistit antivirem, vyčistit ručně. přeplácnout z instalačních médií apod. Admini to chápou, "admini" ne.
Ad ze se proste bude na tiskarnu tisknout standardnim protokolem - aha, a jak u vás takový "standardní protokol" pro tisk na tiskárně vypadá? Různé tiskárny mají různé tiskové jazyky v různých verzích, liší se rozlišením, nainstalovanými fonty, vstupními a výstupními zásobníky, typy médií, mají různé akce typu čistění hlavy, nastavení sešívání atd.
Já sice vím že na Unixech jste prakticky závislí na PostScriptu (historicky díky Ghostscriptu), ale ve zbytku světa to tak není. PostScript je prostě jeden z tiskových jazyků. Navíc je jeho rastrování na tiskárně dost náročné na CPU a RAM, a vyžaduje licencovaný rasterizer. PS najdete u laserových tiskáren (zdaleka ne u všech) a u (většiny) osvitových jednotek; všude jinde je raritou.
Navíc ani PS není samospasitelný. Tiskárny se opět liší verzí podporovaného PostScriptu, rozlišením, interními fonty, vstupními a výstupními zásobníky, barevným prostorem, velikostí paměti...
Většina tiskáren používá nějakou verzi PCL, často s různými vendor extensions; pak je tu také řada GDI printers, občas potkáte ESC/P-R nebo i něco exotičtějšího.
Blábolil, jako vždy, a nepochopil. Zrovna o fontech by ses jako Widlousák radši vůbec neměl zmiňovat, protože problémy s nimi jsou na kopanec bagančetem do držky. Opakovaný kopanec, mnohokrát opakovaný.
Ale ten "zbytek světa" mě pobavil, těch sotva pár procent PC z celkového počtu všech počítačů, které jsou nuceny používat kupu nekompatibilního binárního sajrajtu...
Me kdysi naprosto dostal fakt, ze PPD soubor (postscript printer description) obsahuje prave konstrainy, velikosti papiru, zasobniky atd. a je mozne jej upravit presne na miru tiskarny (napriklad zakazat duplex pri tisku ze zasobniku X, protoze tam jsou uz z jedne strany popsane smiraky - hodi se doma ;)).
Pokud se nemylim, v pripade PS tiskarny na Windows jim uz ten PPD take staci, ale nejsem si jistej. Ale kdyz si otevres takove ty detailni preferences tiskarny, co vypadaji jako seznam, je toto vsechno prave treba i v tom PPD.
PCL a jine "moderni" tiskove jazyky jsou jen dusledkem toho udelat levnejsi tiskarnu, bez naroku na vlastni procesor a presunout vypocet na stranu tiskoveho klienta a posilat pokud mozno primo na model naformatovany rastr.
Obe reseni maji sve vyhody a nevyhody, PS me prijde univerzalnejsi.
Na domaci sukani inkoustem klidne PCL, proc ne.
Ad PCL a jine "moderni" tiskove jazyky jsou jen dusledkem toho udelat levnejsi tiskarnu, bez naroku na vlastni procesor a presunout vypocet na stranu tiskoveho klienta a posilat pokud mozno primo na model naformatovany rastr - to není tak úplně pravda. Různé tiskové jazyky používají různý popis stránky. Od bitmapy pro příští průjezd hlavy po papíru až po komprimované XML s vektorovým popisem stránky. Nepíšu pro root články, ale zkusím něco málo z historie PS a alternativ.
Jehličkové tiskárny se krmily typicky přes ESC/P, tedy prakticky bitmapou. PS napsali v Adobe pro laserové tiskárny, se kterými začali u Applu. Ty měly na svou dobu velmi vysoké rozlišení, navíc je stránku nutné nanést na imaging drum (typicky selenový válec) v podstatě najednou. Přenos bitmapy by byl dlouhý, zvlášť přes tehdejší pomalý AppleTalk. To vedlo k modelu kdy do tiskárny pošlete poměrně malý PS program vygenerovaný aplikací, ten tiskárna spustí na silném CPU (svého času silnějším než měly Macy), vyrastruje tak výsledek do poměrně velké interní paměti, a nakonec ho vykreslí laserem na imaging drum.
Tehdejší omezené drivery MacOS vedly k tomu že nově vzniklé DTP aplikace musely ve vlastní režii generovat PS kód pro tiskárny, podle parametrů v PPD souboboru. Je to dost příšerný postup, kdy se vlastně obcházejí drivery OS. Dneska to tak dělají jen historické DTP aplikace, plus to lze použít pokud máte PS tiskárnu (včetně image setteru). V "normálních" případech se používají drivery OS, které umí kreslit po jakémkoliv zařízení, včetně obrazovky, tiskárny a plotteru. Volání kreslicího API jsou prostě driverem přeložena do jazyka cílového zařízení. K tomu samozřejmě OS umožňuje rozšířit komunikaci s tiskárnou o zjištění stavu toneru/inkoustu, čistění mechanismu atd.
Problémem PS je v tom že vyžaduje na straně tiskárny spoustu paměti, silný procesor, a licencovaný PS interpreter. Pro zařízení jako jsou inkoustové tiskárny navíc nedává žádný smysl zbytečně držet celou stránku v paměti - stačí jim paměť na to co se tiskne příštím průchodem tiskové hlavy po papíru. U laserových tiskáren je pak problémem cena PS rasterizeru a HW náročnost rastrování. Proto se používají různé jiné jazyky. Od "čisté" bitmapy (GDI printers, založené například na JBIG), přes PCL (v různých verzích přenáší text+komprimovanou_grafiku pro příští řádek hlavy, vektorové EMF celé stránky apod.) až po ECMA-388 (XPS, založené na XML, lepší než PS a zdarma).
Ne, to vy jste nepochopil. Úkolem OS je (mimo jiné) poskytovat interface nezávislý na HW. To zahrnuje i driver tiskárny, nezávislý na konkrétním tiskovém jazyku. Spoléhat na to že tiskárna umí PS je jako spoléhat se že grafická karta je kompatibilní s ATI RadeOn. Pokud vám tenhle koncept nedochází, je problém na vaší straně.
Ad Zrovna o fontech by ses jako Widlousák radši vůbec neměl zmiňovat - ve Windows fonty prostě fungují, a tisk prostě funguje. Srovnejte s fonty na Unixech, kde vám je různé aplikace rastrují různě, na Linuxu pak bez hintingu, a jako připomínku minulosti můžete mít třeba X11 font server :D. Navíc máte oddělené API pro zobrazení a tisk, což jistě velmi usnadňuje vývoj :)
Ad sotva pár procent PC z celkového počtu všech počítačů, které jsou nuceny používat kupu nekompatibilního binárního sajrajtu - jak jsem psal (a jak jste zjevně nepochopil), i váš oblíbený PS má problémy s kompatibilitou, navíc zbytečně navyšuje cenu tiskárny. Proto většina tiskáren PS neumí a používá jiné tiskové jazyky, včetně ECMA-388. BTW jestli myslíte že například tiskárny HP LaserJet umí PostScript, tak v řadě případů jde pouze o emulaci, kdy driver ve Windows umí přeložit PS na PCL.
Nevsim sem si, ze by user bezne nekam prisel, a zacal vymenovat grafarnu, protoze si chce neco zobrazit na zakaznickym monitoru. Zajimavy, vsechny ty monitory maji stejnej konektor, zapoji se to a funguje to. ZAZRAK.
Zajimavy, kdyz prijdu s tucnakem, pripojim tiskarnu/najdu si ji po siti/... a tisknu. NIC se neinstaluje.
Ad ze by user bezne nekam prisel, a zacal vymenovat grafarnu - monitor dostává (většinou) nekomprimovaná rastrová data která jen zobrazuje. Tiskárny mají daleko vyšší rozlišení, v 600dpi jde o cca 30Mpx, a jsou připojené přes USB (v minulosti dokonce přes paralelní port). Proto dostávají data v tiskovém jazyku, který dál interpretují. Jinými slovy tiskárny mají obdobu grafické karty vestavěnou, každá ta "grafická karta" v tiskárně může používat vlastní jazyk.
Ad monitory maji stejnej konektor, zapoji se to a funguje to - LOL. Pro připojení monitoru máme dneska VGA, DVI, HDMI, DisplayPort, a z toho například HDMI má pět typů konektoru. Vyjma toho mají monitory různá rozlišení, obnovovací frekvence, barevné profily i bitovou hloubku. A to jde jen o hloupé zobrazovače, které obraz nemusejí nijak složitě dekódovat.
Tak já mám s Linuxem trochu opačnou zkušenost. Tisknulo to snad vždy napoprvé na všech. Ale. Někde to tisklo s obrovským okrajem a nedalo si to vymluvit. Jindy to tisklo ne na střed, ale k jedné straně a nahoru (zkrátka jeden okraj cca 3mm, druhý 3cm). Zažil jsem barevnou tiskárnu, ze které to ale lezlo nekoukatelně a jediné řešení bylo to tisknout černobíle. Zažil jsem tiskárnu, které se muselo po každé vytištěné úloze ručně v menu potvrzovat, že má místo "Letter" použít A4. Přitom v počítači bylo vše jako A4. A také se mi občas stalo, že jsem chtěl tisknout oboustranně, tiskárna to uměla, ale ne v Linuxu.
Zkrátka to bylo v řadě případů tak jak popsal Lael - sice to tisklo, ale zjevně každá tiskárna měla trochu jiný názor na defaultní nastavení a nepodporovala asi ten úplně správný postscript.
Takže notebook s Linuxem a tisk na tiskárny zákazníků prostě nebyl žádný med. Tahat ssebou velkou tiskárnu nešlo a malá na tisk testovacích protokolů prostě nestačila. Nakonec se zažil postup, kdy jsme to vytiskli do .pdf souboru, ten přes flashku dali někomu od zákazníka a ten nám to vytiskl. Mně osobně to přijde ujeté, vzít si cizí flashku a strčit ji do vlastního počítače. Dnes už se to posílá emailem.
Zajímavé. Moje zkušenosti s tiskem na Linuxu jsou podobné jako u předřečníka, a to jsem zkoušel jen na pár strojích.
Ve Windows jsem při tisku neviděl moc problémů. Osvědčily se dva způsoby: 1. Jedno PC v každém kanclu mělo nasdílenou tiskárnu včetně driverů, a ostatní se k němu připojovaly. PC sdílí i drivery, takže je to zcela bez problémů. 2. Síťové tiskárny. Po více pokusech se nejvíc osvědčilo mít tiskárnu připojenou (většinou síťově) k file serveru, ten k ní nabízí i drivery, a klienty pak směřovat na ten file server.
Drivery doporučuji ty nejjednodušší, typicky rozbalit balíček od výrobce a instalovat jen driver.
Nějaké problémy se samozřejmě také vyskytovaly. Když vám někdo přinese výtisk s tím že na straně 3 chybí háček nad písmenem, který tam v dokumentu je, tak je to trochu k neuvěření. Holt drivery od HP. Ty jednoduché Unidrv drivery obecně fungují nejlépe. Pak se také dost liší rychlost tisku. Netištitelné okraje, rozměry ani barvy problém nikdy nedělaly, pokud tedy člověk použil driver určený k danému zařízení :)
I ty unidrivery od HP mají svoje mouchy. Mám tu HP tiskárnu, ze které lze lokálně tisknout bez problémů. Když ji nasdílím a připojím se k ní z jiného PC, to si v pohodě nainstaluje drivery, tisk probíhá, až na to, že z tiskárny nevyleze ani papír. Po restartu PC s připojenou tiskárnou to pak ze spoolu vyjede všechno, ale online netiskne nikdy. Tak to dělá pod libovolnou instalací v XP, v jiných verzích Woken (třeba i ve W2k, kde to bylo připojené kdysi) to běží :-)
Popisujes ale windows, ne? Protoze tohle resim dnes a denne prave u widli.
A samo, tresnicka, platici zcela vseobecne. Vemes si takhle pulmegovy PDF, das ho vytisknout a zacnou se dit veci ... nejdriv 20 minut chroupou widle tvoje, dalsich 20 mihnut widle serverovy a pak se na tiskarnu dalsich 20 minut tlaci 5GB dat.
Nacez se z toho tiskarna posere, protoze se ji to nikam nevejde.
Pokud to chces vytisknout, tak si nejdriv musis (od vist vejs horko tezko) pripojit prn, pak tu vec vytisknes do souboru (a zjistis, ze to ma stejnych 1/2MB jako to pdf) a pak to copy file prn vytisknes, a vyleze to hned, paac to i na tu tiskarnu posle 1/2 MB .... zazrak.
To může být věc aplikace nebo driveru. Špatně napsané aplikace například v některých případech škálují obrázek na rozlišení tiskárny, takže když máte něco velikosti ikony roztažené přes celou stránku, přeškálují to bitmapu přes celou stránku ve 1200 dpi :). Případně u starších aplikací, zvlášť těch co rády používají PS, můžete vidět lahůdky jako šedou barvu realizovanou výplní nějakým písmenem, typicky 'X' nebo '.'. Z toho mají mimochodem dost i PS tiskárny při přímém tisku. Jedna stránka pak může trvat půl hodiny; v lepším případě to vytiskne, v horším nakonec dojde paměť. U driverů bývá nejčastěji problém s těmi, kde výrobce "iniciativně" nahradí PCL Unidrv obsažený ve Windows nějakým vlastním, který nejspíš moc netestovali.
Joooo, spatne napsany aplikace ... M$ word? Presne stejne totiz funguje jeho hromadna korespondence. Kdyz se posle na tiskarnu 10 000 adres, tak to vygeneruje stovky mega, nejspis bitmap ... a tiskarna pak tiskne 2stranky za minutu.
Ostatne, cekal sem estli se chytnes, uspesne ...
A lecivo na to funguje presne stejny. A do toho souboru to kupodivu tiskne presne stejnej driver, divny co?
No to zase tak "divný" není, když víte jak funguje tisk. Ve WinXP se by default spoolují EMF soubory, které se pak asynchronně převádějí na tiskový jazyk. Když do souboru zapíšete nekomprimované bimapy (nedej bože škálované na rozlišení tiskárny), samozřejmě je pak spool file velký. Starší verze MS Office ukládaly (a tedy tiskly) bitmapy vždy nekomprimované. Problém se dá obejít přímým tiskem na tiskárnu, který se dá nastavit v preferencích spooleru. Dalším problémem jsou třeba gradienty. GDI je sice umí, ale tuším až od Windows 2000 (nemám tu starou dokumentaci). Aplikace psané pro starší verze Windows je rastrovaly do bitmapy, což je pochopitelně nevýhodné. A například starší verze Adobe Readeru tuhle techniku používaly ještě dlouhá léta.
Pokud je pomalý i tisk, je to nejspíš nastavením driveru tiskárny. Například drivery od HP uměly nastavit konverzi rastrových fontů na bitmapy, což výrazně prodlužovalo tisk. Nastavení tiskárny je například ve Wordu součástí souboru, nejspíš včetně téhle option. Když změníte tiskárnu (třeba na tisk do souboru), můžete mít jiné nastavení. A značnou roli hraje i sada podporovaných operací driveru. Driver například nemusí (ale může) umět gradienty, a GDI je pak musí převést na veliké bitmapy.
Mimochodem od Windows Vista můžete používat XPS print path. Ta používá modernější jazyk popisu stránky (XPS namísto EMF), který pro některé operace výrazně úspornější. Samozřejmě ale potřebujete XPS driver tiskárny.
To jsou ovšem všechno věci, které by dobrý admin měl znát. Administrace Windows není jen o klikání na ikonky. Chce to také vědět co člověk dělá.
Zaujala mě zmínka o emulaci Postscriptu.
Moc se v tom nevyznám, ale žil jsem v přesvědčení, že také i tiskárna, která má emulaci Postscriptu, obsahuje interpret Postscriptu, avšak jedná se o interpret, který nepochází od Adobe, ani není od Adobe nijak schválený, jedná se tedy v zásadě o interpret klonu Postscripu, zatímco tiskárna, která je vybavená Adobe Postscriptem má svůj interpret Poscriptu certifikovaný přímo od Adobe. Myslel jsem, že tohle je jediný rozdíl - oba typy tiskáren v sobě obsahují interpret Postcriptu, avšak interpret tiskárny obsahující "emulaci Poscriptu" může vykazovat některé bugy a odchylky od normy, zatímco interpret přímo od Adobe ochylky vykazovat nemůže a bugy má jedině certifikované. :p
Že by ale driver na počítači, který odesílá pokyny tiskárně, v případě tiskárny s emulací PS, musel překládat PS->PCL, přiznám se, že tohle slyším poprvé.
Pokud by to tak bylo, jak je teda možné, že tiskárny s emulací PS naprosto bez nějakých speciálních driverů poslouchají počítač s Linuxem - CUPS? Stačí mít jen soubor ppd. Minimálně tohle je moje zkušenost s Xerox M20i a Samsung ML-3710ND.
Xerox M20i má v brožuře psáno "PCL6 emulation; PostScript 3 printing support". Ten Samsung má psáno "Emulation: PostScript3, PCL6/5e, IBM ProPrinter, EPSON".
http://www.office.xerox.com/latest/W20BR-01U.PDF
http://www.samsung.com/uk/business/business-products/printers-multifunction/mono-laser-printers/ML-3710ND/SEE
Po skouknutí pár webů to vypadá že máte ve většině případů pravdu. Ovšem měl jsem na stole barevnou laserovku přesně s tím co jsem popisoval. Je to podobné jako když máte aplikaci generující PS, pak GhostScript a nakonec PCL tiskárnu. Akorát je ten PS interpreter vestavěný v driveru (mimochodem v mém případě neskutečně zmršeném). Neodvažuji se odhadnout v jakém procentu případů "emulace PS" znamená neoriginální implementaci PostScriptu na straně tiskárny, a v jakém jde o emulaci na straně driveru.
Jiste, kazdy spusteni cehokoli jiste potrebuje admina ... lol. A jasne, zajebanej system sa da vyscistit vpohode - tydeni reinstalaci. Fakt ty magore chci videt, jak budes cistit widle, na kterych bezi vir. lol.
Kupodivu, vsechny tiskarny ktere se daji normalne koupit, umi alespon jeden z max peti protokolu. Dokonce se tu o fous vedle resi, jak tisknou s driverem xeroxu na HP ... (to kdybys nevedel, tak proto, ze jste tam v M$ kreteni, a s kazdou verzi widli menite system driveru).
Ad chci videt, jak budes cistit widle, na kterych bezi vir - ono vždycky potěší mluvit s "expertem" :). Konkrétní virus modifikuje systém konkrétním způsobem. Spoustu virů umí odstranit antivirus, za tím účelem vytvořená utilita, nebo je k dispozici konkrétní postup. Další možností je třeba použít nástroj sigcheck. Ten umí zkontrolovat digitální podpisy všech executables, dotázat se v databázi VirusTotal na shodu hashe s malwarem, a soubory které nebyly nikdy skenované umí volitelně uploadovat do cloudu a zkontrolovat čtyřiceti antivirovými jádry. Pro jistotu to celé můžete provést po připojení disku k jinému stroji. Výsledek si můžete vyexportovat ve formátu CSV, vyhodnotit, a pak promazat vybrané položky. Reinstalace je samozřejmě jednou z možností, zvlášť pokud máte instalaci automatizovanou. Ve většině případů je to ale řešení pro pseudo-adminy, kteří nevědí co dělají.
Ad vsechny tiskarny ktere se daji normalne koupit, umi alespon jeden z max peti protokolu - ze kterých má každý X verzí a Y vendor extensions. To že moje multifunkce umí PCL je pěkná informace, ale není z toho jasné jakou verzi PCL, jaká umí rozlišení, kolik používá inkoustů (ta moje šest), jaká je přesně barva těch inkoustů, jak vyberu tisk na CDčka nebo na fólii, jaké má netištitelné okraje stránky, jak provedu tisk až do kraje stránek, jak se provádí oboustranný tisk atd.
Ad jste tam v M$ kreteni, a s kazdou verzi widli menite system driveru - to je samozřejmě blbost. Drivery jsou poměrně stabilní. Změnou bylo odstřelení podpory kernelových printer driverů (tuším v XP), a ve Vistě zavedení XAML print path, která ale není povinná. Problém je spíš v tom že výrobci místo driveru dodávají setup package s hromadou smetí - integrace do shellu, vlastní utility atd. Většinu starších driverů lze použít buď přímo, nebo jen jako driver po rozbalení balíčku.
Samozřejmě vám také nikdo nebrání použít generický PCL, PS nebo XPS driver, případně si k němu napsat jednoduchý popis vlastností tiskárny pomocí GPD/PPD souboru. Možná tím nepostihnete všechny vendor extensions které tiskárna umí, ale to nemusí být na překážku.
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/ff549891(v=vs.85).aspx
sem myslel ze csv z sigcheck rucne kontrolovat na virustotal...
ale koukam ze ten sigcheck to umi automaticky a navic ma jen 170kB, tak je videt ze to neni z dilny microsoftu, to se pozna kvalita od SysInternals, jeste by to chtelo aby microsoft koupit od nekoho sikovneho operacni system, kancelarskej balik a email klienta i server ;)
kazdopadne uz vidim jak toto nekdo resi, nez aby udelal reinstall za 15m vcetne aktualizaci s restartem do 30s :-D
Ad jste tam v M$ kreteni.... - to je samozřejmě blbost
jste si jistej ? v nekolika studiich toto bylo potvrzeno, zdroj si najdete pres Bing ;)
Ad je videt ze to neni z dilny microsoftu, to se pozna kvalita od SysInternals - SysInternals jsou Mark Russinovich a Bryce Cogswell. Ten první pracuje pro MS, druhý údajně odešel v roce 2010.
Ad uz vidim jak toto nekdo resi, nez aby udelal reinstall za 15m - jak jsem psal, pokud máte instalaci automatizovanou, je to jedna z možností. Pokud instalaci patláte týden, jak to popisuje "fd", je asi lepší stroj vyčistit.
Ad Ad jste tam v M$ kreteni....; jste si jistej ? v nekolika studiich toto bylo potvrzeno, zdroj si najdete pres Bing ;) - dokoukejte do konce
tak Mark jako CTO Azure asi do Widli toho moc nenapise, ale aspon ze MS ma rad Linux ;)
dalsi moznost je windows nepouzivat, to je ta uplne nejlepsi moznost :)
a tohle dokoukejte do konce vY ;)
Já jsem se kdysi dávno, ještě na Windoze, řídil pravidlem:
"Virus, který mi v počítači dokáže existovat tak, abych si ho nevšiml, má právo na život."
Ale zavirovaný počítač jsem také nikdy neměl, zato jsem tenkrát nashromáždil slušnou sbírku virů od kamarádů a známých, když jsem jim ty jejich šneky čistil :)
Na svém webu věnující se virům mám ve své sbírce 9 aktivních virů pro GNU/Linux a dva viry určené pro Unix, + pár tisíc funkčních starších virů pro MS Windows (TM) a nějaký 4 pro OS/2 :-)
http://biohazard.xz.cz/
kdyby to chtěl někdo studovat, jsou ke stažení v sekci "Cryogenic Room", jsou tam zazipované, takže sosnutím archivu zip ještě nic neriskujete, ale co stím budute dělat po rozzipování je již na vás, ale před vstupem do této sekce budete stejně muset potvrdit varování, že jste poučeni a že se vzdávám veškeré zodpovědnosti za škody, které si způsobíte, nebo někomu jinému. Mám je pro studijní účely, by jste nevěřili, jak měl třeba můj zaměstnavatel radost, když jsme vyvíjeli na serveru antivirovou ochranu mailových schránek, nebo antivirovou kontrolu stahovaného streamu přes proxy server, že mám sbírku virů a mohli jsme opravdu otestovat, že náš software funguje dobře a maily vyčistil, či proxyserver odmítl stáhnout virový soubor a místo toho zobrazl uživateli stránku s hlášením, proč to nepůjde, píši to jen pro případ, kdyby mě tu chtěl někdo osočovat, že provozuji web, který má škodit lidem... :-)
Linux.Bliss.a
Linux.Dido.478
Linux.Diesel.969
Linux.Kagob.b
Linux.Svat.a
Linux.Winter.343
Linux.Manpages
Linux.Quasi
Linux.ZipWorm
UNIX.Molus.a
UNIX.Bash
No, hezky, biohazard ... a mas na to povoleni hlavniho hygienika?:)
Ty skripty se jen replikujou kde muzou, spis zajimave z hlediska programatorskych praktik.
No a ty 32bit binarky uz dneska moc lidi nepusti. Bylo by moc zajimavy nejaky info o sireni, nebo zdrojaky. Siri se mozna jako prilohy mailu?