Názor k článku Historie linuxových virů: moc jich není, ale existují od Lael Ophir - No to zase tak "divný" není, když víte...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 1. 2015 8:06

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    No to zase tak "divný" není, když víte jak funguje tisk. Ve WinXP se by default spoolují EMF soubory, které se pak asynchronně převádějí na tiskový jazyk. Když do souboru zapíšete nekomprimované bimapy (nedej bože škálované na rozlišení tiskárny), samozřejmě je pak spool file velký. Starší verze MS Office ukládaly (a tedy tiskly) bitmapy vždy nekomprimované. Problém se dá obejít přímým tiskem na tiskárnu, který se dá nastavit v preferencích spooleru. Dalším problémem jsou třeba gradienty. GDI je sice umí, ale tuším až od Windows 2000 (nemám tu starou dokumentaci). Aplikace psané pro starší verze Windows je rastrovaly do bitmapy, což je pochopitelně nevýhodné. A například starší verze Adobe Readeru tuhle techniku používaly ještě dlouhá léta.

    Pokud je pomalý i tisk, je to nejspíš nastavením driveru tiskárny. Například drivery od HP uměly nastavit konverzi rastrových fontů na bitmapy, což výrazně prodlužovalo tisk. Nastavení tiskárny je například ve Wordu součástí souboru, nejspíš včetně téhle option. Když změníte tiskárnu (třeba na tisk do souboru), můžete mít jiné nastavení. A značnou roli hraje i sada podporovaných operací driveru. Driver například nemusí (ale může) umět gradienty, a GDI je pak musí převést na veliké bitmapy.

    Mimochodem od Windows Vista můžete používat XPS print path. Ta používá modernější jazyk popisu stránky (XPS namísto EMF), který pro některé operace výrazně úspornější. Samozřejmě ale potřebujete XPS driver tiskárny.

    To jsou ovšem všechno věci, které by dobrý admin měl znát. Administrace Windows není jen o klikání na ikonky. Chce to také vědět co člověk dělá.