Ještě bych si dovolil přihodit jeden relevantní odkaz: http://ondras.github.com/rot.js/hp/
psat roguelike hry ve skriptovacich jazycich jako python, ruby, lua apod neni uplne stastny reseni. duvodem je radove snadnejsi odhalitelnost tajemstvi, ktera autor(i) do hry zaclenil a na ktera by mel prijit pozorny, inteligentni a vynalezavy hrac v ramci hry a nikoli nahlizenim do skriptu, pripadne predzvykany dekompilerem/deobfucatorem. napr. u puvodniho adomu napsaneho v cecku si hodne lidi vylamalo zuby pri hledani alternativniho konce - jako Khelavastar saving nebo red herring v prodobe nesifrovaneho retezce "Red rooster inn" v binarce.
jeste odkaz na dodnes (po 10 letech !) nevyresene otazky
http://www.adomgb.info/adomgb-5.html
pravda, ale ta relativni snadnost juknout pri zakysu do zdrojaku hodne svadi. louskani disassemblovany binarky je pro vetsinu neprekonatelna prekazka a hlavne chybi motivace, kdyz jde jen o hru.
ja se priznam k "sizeni", kdy jsem si kdysi pri hrani Adomu archivoval/obnovoval sejvy, protoze smrt opravdu cihala na kazdem kroku a nezachranila ani vysoka uroven postavy nebo kvalitni vyzbroj. vse bylo hlavne o taktice, pozornosti a znalostech, ale ani to kolikrat nepomohlo proti nepriznivemu rng :-) pak jsem to jel poctive, ale kdyz moji postavu na skoro 40 levelu zabil keriax, tak to bylo o infarkt a zaprisahl jsem se, ze adom odinstaluju a nikdy uz na nej nesahnu.
jj uznavam, ze parmadeath je pro hodne lidi (predevsim tech odkojenych na mainstreamovych hrach) dost velkej problem. Taky hodne roguelike her ma nejaky prepinac, jak to vypnout. Ale napriklad Angband bych rekl, ze se snazi byt docela ferovy, hlavne kdyz clovek zbytecne neriskuje, ADOM je proste ADOM, on je mozna Thomas takovej vyvojar-sadista :-)
Neví někdo, jak jsou na tom roguelike hry v současnosti s popularitou u nových hráčů. Chápu, že v době minipočítačů a univerzitních sítí letěly hry typu roguelike, textové MUDy a klasické adventury, ale co dnešní mainstreamový hráč, který hodnotí v první řadě vzhled a v druhé řadě framerate :-)
Dá se nalákat na tento typ her až do toho bodu zlomu, kdy ho to skutečně chytne? Trošku mě připadá, že tyto "textové" hry jsou záležitostí jedné generace, což je trošku škoda, protože se za pár let znovu bude objevovat kolo...
Prave naopak, momentalne roguelike scena vzrasta a zaziva boom. Kazdy rok vznika neuveritelne mnozstvo novych roguelike hier (aj vdaka 7day roguelike programatorskemu challenge).
Tie vacsie byvaju prepracovanejsie a maju aj grafiku a privetivy interface.
Dokonca vznikaju aj komercne roguelike hry a velmi uspesne. Napriklad na steame Dungeons of Dredmor. Ten byva casto aj branou pre novych hracov do sveta roguelike hier. Niektori si dokonca zvyknu aj na ascii, aj ked ich asi nie je vela.
Dobrý den,
za sebe mohu napsat že ještě před pár dny jsem textové hry bral již jen jako nostalgický úlet "drsnej adminů".
Ovšem díky zmínce o Dwarf Fortress a možnosti využití grafické nadstavby se rázem celá hra posunula hodně zajímavým směrem. Takže už se těším na víkend až budu mít pár hodin v kuse na odzkoušení. :o)
Jsem tedy žijícím důkazem, že za jistých okolností může přilákat i běžného hráče. Ale je pravda že v čistě textové podobě bych tuto kategorii her nadále s klidem ignoroval a věnoval svůj čas OpenTTD.
Podle mě to není zas tak zoufalé, i když "core" rogue hry už asi začne hrát málokdo.
Já si třeba oblíbil hru Terraria, což je podle mě rogue-like hra, jenom je dvourozměrný prostor mírně pootočen a doplněno o stavební část. Viz http://www.terraria.org/ Částečně i Minecraft vychází z podobných vzorů, i když tam chybí dost RPG prvky a ten už je primárně spíš pro stavebníky a tvořiče, průzkumná část tam celkem dost chybí.
Popravdě ale nevidím důvod, proč u nových her zůstávat u znakového zobrazení. Jistě, je to mnohem jednodušší na výrobu a zakládá si to na proměnlivých světech. Ty se dají ale ve 2D grafice generovat stejně dobře, v nepříliš náročné 3D taky, a hrát hry přes SSH už dneska bude zkoušet asi málokdo.