Jeden z obrázků u tohoto článku mi připomněl, že jsem dlouhou dobu hledal něco jako editor JOE (který používám v DOSu a v Linuxu), ale pro klasický Mac OS, konkrétně aby fungoval v Mac OS 7.5.5. Hlavně mi šlo o to, aby bylo možné používat klávesové zkratky pro práci s textovými bloky jako ve WordStar a aby šlo nastavit automatické zalamování řádků na určitém sloupci (tedy ne na hranici okna editoru, ale po určitém počtu znaků na řádku). Neví někdo, jestli něco takového existuje?
jj, to je docela dobře možné a díky za postřeh :-)
Já totiž (jako autor) připravuji pouze obrázky v plné velikosti, tj. tady šlo většinou o screenshoty získané z DosBoxu v rozlišení 640x400 pixelů. Tyto screenshoty potom konvertuji na 16barevné PNG a následně nechám optimalizovat pomocí pngcrush s volbou -brute.
Výsledek - dosti malý obrázek s pouhými 16 barvami (paleta) - se nahrává do redakčního systému, kde se z něj v nějaké černé skříňce :) vytvoří náhled o menším rozlišení. To znamená, že z původních šestnácti barev je hned díky resamplingu šestnáct milionů barev, ostré hrany jsou nahrazeny různými přechody a kdoví, s jakou kvalitou se potom kóduje.
Takže dotaz na Petra K. - jde pls. nějak ovlivnit vytváření náhledů na obrázky?
Funguje bez problémů (resp. s očekávanými problémy :-) s residenty, keyb2cs apod.
Mezi běžné problémy patří zejména řazení, ale to podle CS normy stejně umí/uměl málokterý program, jinak se XyWrite tváří na české znaky docela rozumně - lze je zadávat do příkazového řádku atd.
Samozřejmě se musel nějak řešit download českých znaků na laserovky, ale to teď nemám jak vyzkoušet. V každém případě na jehličkové tiskárně s "českou" ROM (asi nejběžnější konfigurace u nás) to fungovalo.
To co se stalo XyQuest ohledně IBM mi připomíná situaci když ztrátový Sun měl uzavřít spolupráci s IBM - v tu dobu akcie Sunu šli slušně nahoru, a těsně před podpisem smluv IBM odskočilo. Akcie Sunu tak jak šli nahoru, šli ještě rychleji dolů tak že zoufalé Sun skoupil Oracle. Z toho vyplývá že hraní vysoké hry s velkými hráči přináší vždy velká rizika.
Nojo bylo toho jeste vic, hlavne se to tykalo SW a HW z prevzatych firem, kdyz byli puvodni vlastnici vyplaceni a odesli :-)
Kupodivu to IBM nevyslo ani s MS (spoluprace na vyvoji OS/2), tam se naopak MS trhnul drive a jeho tandem Windows 3.x a Windows NT to nakonec vyhral (a tady tezko rici, jestli je to dobre nebo spatne, protoze co se tyce vendor-locku, tak to obe firmy umi na 100% :-|
Microsoft se trhnul proto, že mu bylo jasné, že IMB OS/2 pošle do kytek.
Já tu dobu zažil. Najděte si kolik stála licence OS/2 a jaký byl tehdy průměrný výdělek.
Sám Microsoft propagoval OS/2 jako skutečného nástupce DOSu.
Když Gates nepřesvědčil IBM, že je třeba prodávat levněji, trhnul se. Prostě když IBM stanovila strategii, která blokovala prodeje – musel MS jít sám.
Na rozdíl od XYWrite byl Gates chytrý – a pochopil, že IBM se nezmění a že pošle celý projekt do kytek. Tak se zařídil.
Jinak já jsem od OS/2 dal ruce pryč v době, kdy se považovala za hvězdu a budoucnost a už tehdy jsem odmítl s OS/2 dělat, učit se na něm, programovat pro něj a vůbec jakkoli zajímat a říkal jsem ne, tohle bude propad, ne budoucnost.
Bylo to předražená potvora, a kromě toho IBM asi tak 2× ročně ohlašovali konec OS/2 a upozorňovala všechny zákazníky, že mají přejít na jiný systém, protože oni OS/2 utnou. To IBM dělala fakticky od začátku OS/2. Management IBM jeho produkt OS/2 upřímně nenáviděl a snažil se ho zničit všemi prostředky. Od první chvíle co OS/2 existoval až do jeho konce a zastavení IBM minimálně 1-2× ročně bez přestávky celý svět i zákazníky obesílala tím, že OS/2 chce ukončit a poslat do kytek. Zákazníci IBM pokaždé ukecali až jednou neukecali a to byl konec OS/2 (dnes je to něco jako eCommerce, ale je to mrtvola).
Na konci OS/2 nemá MS žádnou zásluha. Gates měl jedinou možnost – buďto spolupracovat s IBM a utopit se a skončit jako XYWrite, a nebo pochopit, že IBM jsou idioti a jít vlasntí cestou.
Kdo to nepochopil a s IBM spolupracoval a myslel to kdy vážně dopadl špatně. Vítej Sune, vítej XYWrite. I ten Apple pochopil, že procesory je lépe vzít od nikoho kdo se nejmenuje IBM.
Celá historie kolem IBM je jednoduchá: Kdo se pokoušel spolupracovat kolegiálně s IBM – skončil a zkrachoval. Kdo všas od IBM utekl, toho čekala zářná budoucnost. Kdo to nepochopil, hnije v zapomění.
Gates udělal s IBM a OS/2 jedinou možnost věc, jinak by dnes dělal v Tescu pokladního. Já bych IBM neglorifikoval, historie ukazuje, že kolegiální spolupráce s IBM je možná jen tehdy pokud člověk myslí na sebe a včas zdrhne.
Jinak bych chtěl říci, že doby, o které pan Tišnovský píše jsem osobně zažil. Často jsou to pro mně vzpomínky a plně potvrzuji mnoho z jeho seriálů.
Ale s oblibou XYWrite to myslím silně přestřelil. Já sám si nepamatuji jediného člověka, který by o něm vůbec věděl – že existuje jsem zjistil až dnes z jeho článku.
Byla to doba, kdy se používalo mnoho editorů celkově. Co člověk to jiný kus, z toho některé byly obecně oblíbenější. Pamatuji si a na disketách jsem měl několik desítek textových editorů a o řadě jsem slyšel.
Ze svých osobních zkušeností si dovolím silně pochybovat o XYWrite a o superlativech, ve kterých se tu pan Tišnovský zmiňuje. Je pravda, že i Kalousek je „nejlepší ministr financí všech dob“, ale poprvé s panem Tišnovským nesouhlasím o jeho až příliš okatou snahu udělat z velmi minoritního editoru legandu.
Ja jsem si to hodnoceni vsech ctyr (DisplayWrite ted nepocitam) editoru myslim mohl dovolit udelat, protoze jsem v te dobe pracoval prevazne se zcela jinym editorem na zcela jine platforme, nez bylo IBM PC (a cesky trh asi stejne nema cenu brat prilis v uvahu, protoze ten zacal existovat az po roce 1989, kdyz tedy vynecham predrazene nonamy ze Slusovic :-)
XyWrite jsem myslim nijak nevynasel nad WordStar nebo WordPerfect, pravda je, ze mezi novinari, pravniky a spisovateli byl XyWrite hodne oblibeny a dokonce i zurnaliste, kteri psali clanky o WordPerfectu tyto sve clanky psali na firemnim XyWrite :-)
Jinak plati (co jsem psal a nezpochybnuji - pokud to tak vyznelo, tak se omlouvam), ze prvni byl nakonec (>85) WordPerfect nasledovany PC-Wordem, XyWrite tyto editory skutecne v poctu prodanych kusu neprekonal.
Kdyby chtěl XyWrite někdo náhodou vyzkoušet, tak je ke stažení zde: http://www.xywrite.com/apps/xy4_installed.zip
Stačí jen rozbalit do C:\, jinde nefunguje. Pod Win XP funguje i bez DOSBoxu.