Obsah
1. Historie vývoje počítačových her (24.část – hry pro konzoli NES)
2. Boulder Dash: osmibitová klasika
8. Obsah následující části seriálu
1. Historie vývoje počítačových her (24.část – hry pro konzoli NES)
V předchozí části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky jsme si popsali základní technické parametry osmibitové herní konzole nazvané Nintendo Entertainment System (NES), která je v některých zemích taktéž známa pod označením Family Computer (Famicom). Tato herní konzole se stala po komerční stránce velmi úspěšným zařízením, takže není divu, že pro ni vzniklo poměrně velké množství her, a to i přesto, že původní licenční politika společnosti Nintendo ve skutečnosti vývoji nových her příliš nepřála – každá hra totiž musela projít „testem kvality“ přímo ve společnosti Nintendo a pokud hra tímto testem neprošla, nemohla být vydána. To sice na první pohled vypadá jako velmi dobrá myšlenka, ovšem v praxi se někdy stávalo, že více než kvalita hry rozhodovaly spíše peníze (což nás asi v ČR až tak nepřekvapuje) a především menší softwarové firmy tedy měly s vydáním svých her problémy.
Obrázek 1: Emulátor HalfNES naprogramovaný v Javě.
Nicméně i přes tento nedostatek měla herní konzole Nintendo Entertainment System i mnoho kladných stránek, mezi něž patřila (samozřejmě vedle technických parametrů) i dosti dlouhá morální životnost této konzole. To znamenalo, že se vývojáři mohli s vývojem pro NES lépe sžít a zužitkovat svoje zkušenosti a navíc se v devadesátých letech minulého století na NESu objevily hry, které byly ve zhruba stejném čase portovány i na šestnáctibitové herní konzole, popř. na osobní počítače – kvalita konverzí na NES však v některých případech příliš neutrpěla, navzdory tomu, že se vývojáři museli spokojit s poměrně malou kapacitou RAM, pomalým osmibitovým mikroprocesorem, nízkým rozlišením grafických režimů i poměrně malým počtem barev. V dalších sedmi kapitolách si popíšeme některé hry, které pro NES vznikly, ať již se jedná o originální hry, nebo o konverze her z jiných konzolí, herních automatů či domácích počítačů.
Obrázek 2: Konfigurace emulátoru HalfNES.
Všechny screenshoty v tomto článku jsou zobrazeny s dvojnásobným zvětšením, tj. namísto 256×224 pixelů jsou použity obrázky o velikosti 512×448 pixelů, které lépe ukazují reálný obraz zobrazený na televizoru (bez použití softwarových filtrů). Následují odkazy na stránky s emulátory herní konzole NES i s ROM s hrami (při stahování her je však vhodné neporušit licenční podmínky):
- VirtualNES
http://www.virtualnes.com/ - VirtualNES Download
http://www.emulator-zone.com/doc.php/nes/virtuanes.html - HalfNES: A NES Emulator written in Java
http://code.google.com/p/halfnes/ - NES ROMs
http://www.freeroms.com/nes.htm - Nintendo NES Emulators
http://www.emulator-zone.com/doc.php/nes/
Obrázek 3: Úvodní obrazovka hry Boulder Dash spuštěná v emulátoru HalfNES.
2. Boulder Dash: osmibitová klasika
Již v předminulé části tohoto seriálu jsme se při popisu her určených pro konkurenční herní konzoli Sega Master System (SMS) zmínili o softwarové společnosti nazvané First Star Software (FSS). Programátoři z této firmy vytvořili například hru Spy vs. Spy určenou pro jednoho či dva hráče. Ovšem známějším herním titulem, za jejímž vývojem stojí First Star Software je hra Boulder Dash. Původní verzi této hry vytvořil programátor Peter Liepa pro osmibitové domácí mikropočítače Atari (kde využil především plynulý scrolling a vícebarevný textový režim čipu Antic), ovšem díky velkému úspěchu byla tato hra portována i na mnoho dalších osmibitových počítačů a později též na herní konzole a osobní počítače. Ve hře Boulder Dash hráč ovládá postavičku, která se musí prokopávat jeskyněmi, hledat v nich diamanty a naopak se vyhnout nepřátelům, kteří v jeskyních žijí (výhodou je, že pohyb nepřátel lze jednoduše odhadnout).
Obrázek 4: Titulní obrazovka hry Boulder Dash.
V jeskyních se taktéž nachází různé předměty, které se musí využít při řešení některých hádanek – jedná se především o kameny, „magické zdi“ měnící kameny na diamanty a naopak, „láva“, která se rozlévá po jeskyni a změní se na diamanty nebo kameny atd. atd. Navíc ještě hráče většinou omezuje odpočítávaný čas, protože pro každou jeskyni je určeno, do kolika sekund (resp. do kolika desítek sekund) musí být nasbírán určený počet diamantů, načež hráč navíc musí najít východ z jeskyně. Celkově je možné říci, že se jedná o velmi dobrou hru (jednu z nejlepších her osmibitové éry), která klade požadavky jak na hráčův úsudek a dobrý odhad, co se stane o několik kroků dále, tak i na rychlé reakce – jedná se tedy o podobné nároky, jaké na hráče klade další veleúspěšná hra osmibitové éry: Tetris (ten ostatně pro herní konzoli NES taktéž existuje). Zajímavé je, že varianta hry Boulder Dash pro NES vznikla pouze v licenci FSS a některé úrovně/jeskyně se liší od originální hry.
Obrázek 5: Výběr jeskyně.
Obrázek 6: Jeskyně, v níž se mj. vyskytují i motýli.
Obrázek 7: Další jeskyně ve hře Boulder Dash.
3. Donkey Kong
Při popisu her, které vznikly pro herní konzoli NES není možné zapomenout zejména na herní sérii Donkey Kong. Jedná se totiž o sérii, v níž se poprvé objevuje postavička Maria, která se stala maskotem vlastně všech herních konzolí Nintendo, podobně jako se maskotem konkurenčních herních konzolí firmy Sega stal ježek Sonic. Hra Donkey Kong vznikla v různých variantách určených mnohdy pro velmi odlišný hardware, včetně herních automatů. Varianta pro herní konzoli NES je velmi podobná verzím určeným pro osmibitové domácí počítače, ovšem hra Donkey Kong byla nabízena například i ve verzi jednoúčelové herní konzole s jedním či dvěma LCD (design těchto konzolí nám vlastně vydržel dodnes, protože je použit například i v Nintendo DS a Nintendo 3DS, což jsou konzole, kterým se ještě v tomto seriálu budeme věnovat podrobněji).
Obrázek 8: Úvodní obrazovka hry Donkey Kong.
Princip hry Donkey Kong je vlastně velmi jednoduchý – jedná se o (neskrolující) plošinovku, v níž hráč ovládá postavičku Maria, který ve většině úrovní musí zachránit Paulinu. Jednotlivé na sebe navazující úrovně se od sebe odlišují a připomínají tak již zmíněné konzole s dvojicí LCD (na každém LCD byla předtištěna část herní scény), ovšem posléze se začíná design úrovní opakovat. Mario zde vystupuje v pozici kladného hrdiny, jehož protivníkem je gorila Donkey Kong, která na Maria hází barely atd. Hlavní zbraní Maria jsou samozřejmě skoky, popř. předměty, které v jednotlivých úrovních nalezne, například kladiva, kterými lze barely ničit.
Obrázek 9: První úroveň hry Donkey Kong.
Obrázek 10: Dokončení první úrovně.
Obrázek 11: Druhá úroveň hry Donkey Kong.
4. Donkey Kong Jr.
Díky komerčnímu úspěchu se hra Donkey Kong dočkala mnoha pokračování a vznikla tak rozsáhlá herní série s téměř neuvěřitelně dlouhou historií – celých 30 let! (1981 až 2010). Z historického hlediska je velmi zajímavý především druhý díl nazvaný Donkey Kong Jr.. Zajímavost této hry spočívá především v tom, že hráč neovládá samotného Maria, ale gorilu-juniora, která se snaží zachránit svého otce Donkey Konga z klece (junior má na sobě dokonce plínky). Do klece byl Donkey Kong zavřený Mariem, který zde dosti netypicky vystupuje v roli záporného hrdiny. Design jednotlivých úrovní opět připomíná herní konzole s LCD a hra se opět stala úspěšným softwarovým titulem. V dalších verzích Donkey Konga se role opět prohodily a Mario stojí na straně dobra :-)
Obrázek 12: Úvodní obrazovka hry Donkey Kong Jr.
Obrázek 13: První úroveň hry Donkey Kong Jr.
5. Další díly hry Donkey Kong
V následující tabulce jsou vypsány všechny tituly herní série Donkey Kong. Ovšem na tomto místě je nutné říci, že ne všechny tituly jsou dostupné i pro herní konzoli NES:
Rok vzniku | Název hry |
---|---|
1981 | Donkey Kong |
1982 | Donkey Kong Junior |
1983 | Donkey Kong 3 |
1994 | Donkey Kong (Game Boy) |
1994 | Donkey Kong Country |
1995 | Donkey Kong Land |
1995 | Donkey Kong Country 2: Diddy's Kong Quest |
1996 | Donkey Kong Land 2 |
1996 | Donkey Kong Country 3: Dixie Kong's Double Trouble! |
1997 | Donkey Kong Land III |
1999 | Donkey Kong 64 |
2004 | Donkey Kong Jungle Beat |
2005 | DK King of Swing |
2007 | DK Jungle Climber |
2010 | Donkey Kong Country Returns |
Obrázek 14: Úvodní obrazovka hry Donkey Kong 3 ve variantě pro herní konzoli NES.
Obrázek 15: První úroveň hry Donkey Kong 3 ve variantě pro herní konzoli NES.
6. Super Mario Bros
Dostáváme se k další neméně slavné herní sérii, v níž vystupuje jako hlavní postavička Mario. Jedná se o herní sérii Super Mario Bros, jejíž vývoj pokračuje dodnes a asi není zapotřebí připomínat fakt, že Mario byl společně se svým bratrem Luigim ztvárněn ve stejnojmenném filmu. Původní hry v herní sérii Super Mario Bros byly klasickými dvourozměrnými plošinovkami se scrollujícím pozadím, tj. jednalo se o ten typ her, které byly relativně snadno implementovatelné právě na herní konzoli NES (viz minule zmíněné možnosti práce se sprity a způsob vykreslení pozadí scény s využitím předdefinovaných rastrových vzorků). Na novějších herních konzolích proběhl poměrně úspěšný přechod do 3D prostoru (což se zdaleka všem plošinovkám nepodařilo). Ovšem vraťme se k variantám pro konzoli NES. Tyto hry se vyznačovaly zejména pěkně prokreslenou a relativně jednoduchou grafikou (termínem „jednoduchá“ jsou zde myšleny dobře rozpoznatelné tvary) s plynulým scrollingem herní scény a velmi jednoduchým ovládáním (čtyři směrová tlačítka + tlačítka A a B). Podobný herní princip byl dodržen i v dalších pokračováních, kde se samozřejmě měnil design úrovní, Mario dostával nové vlastnosti atd.
Pokud vás zajímá seznam všech(?) her, v nichž vystupuje instalatér Mario, můžete navštívit stránku http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Mario_video_games s neoficiálním seznamem.
Obrázek 16: Úvodní obrazovka hry Super Mario Bros 2 ve verzi pro NES.
Obrázek 17: Super Mario Bros 2 ve verzi pro NES.
Obrázek 18: Super Mario Bros 2 ve verzi pro NES.
Obrázek 19: Úvodní obrazovka hry Super Mario Bros 3 ve verzi pro NES.
Obrázek 20: Super Mario Bros 3 ve verzi pro NES.
Obrázek 21: Super Mario Bros 3 ve verzi pro NES.
7. Herní série Castlevania
Je to velmi zajímavé, ale na herní konzoli NES najdeme kromě „nekonečných“ herních sérií typu Donkey Kong či Super Mario Bros ještě jednu herní sérii, jež pokračuje dodnes, i když je nutné říci, že oslavila prozatím „jen“ 25 narozeniny a nikoli narozeniny třicáté, jako je tomu u Donkey Konga. Herní série, o níž se zmiňujeme, se jmenuje Castlevania a jedná se o hru ležící na pomezí mezi klasickou plošinovkou a akční adventurou, v níž je možné nalézt i prvky (relativně jednoduché) RPG. První hra z celé série vznikla pro herní konzoli NES až v roce 1987, což znamenalo, že vývojáři již měli mnoho zkušeností s programováním pro tuto herní konzoli. To se týká i grafiků, protože Castlevania se stala oceňovaná mj. i díky velmi pěkně prokresleným scénám navozujícím tísnivou hororovou atmosféru, což dobře korespondovalo s ústředním tématem hry: bojem proti vampýrům, nemrtvým a v některých dílech i boj proti samotnému Drákulovi (osobně považuji grafiku her Castlevania I-III za to nejlepší, co pro NES vzniklo).
Obrázek 22: Úvodní obrazovka hry Castlevania I na NESu.
Jednotlivé verze této hry se od sebe odlišují: první verze byla vlastně klasickou plošinovkou s lineárním vývojem děje, ovšem v dalších verzích se již objevily prvky adventury či RPG a děj se tak stal částečně nelineárním (což popravdě řečeno vyhovovalo jen některým hráčům). Na okraj, i když to přímo nesouvisí s herní konzolí NES, je vhodné říci, že i herní série Castlevania se dočkala nových vydání využívajících 3D prostor, ovšem tyto hry zpočátku nebyly přijaty tak kladně, jako v případě „3D Maria“.
Obrázek 23: Pěkně navržená grafika hry Castlevania I (obrázek má jen 15 barev).
V následující tabulce jsou vypsány hry patřící do série Castlevania (zdroj: Wikipedia):
Rok | Herní tituly |
---|---|
1986 | Castlevania Vampire Killer |
1987 | Castlevania II: Simon's Quest |
1988 | Haunted Castle |
1989 | Castlevania: The Adventure Castlevania III: Dracula's Curse |
1990 | Kid Dracula (Famicom) |
1991 | Castlevania II: Belmont's Revenge Super Castlevania IV Kid Dracula (Gameboy) |
1992 | × |
1993 | Akumajo Dracula Castlevania: Rondo of Blood |
1994 | Castlevania: Bloodlines |
1995 | Castlevania: Dracula X |
1996 | × |
1997 | Castlevania: Symphony of the Night Castlevania Legends |
1998 | × |
1999 | Castlevania (Nintendo 64) Castlevania: Legacy of Darkness |
2000 | × |
2001 | Castlevania: Circle of the Moon Castlevania Chronicles |
2002 | Castlevania: Harmony of Dissonance |
2003 | Castlevania: Aria of Sorrow Castlevania: Lament of Innocence |
2004 | × |
2005 | Castlevania: Dawn of Sorrow Castlevania: Curse of Darkness |
2006 | Castlevania: Portrait of Ruin |
2007 | Castlevania: Order of Shadows Castlevania: The Dracula X Chronicles |
2008 | Castlevania: Order of Ecclesia Castlevania Judgment Akumajo Dracula: The Medal Pachislot Akumajo Dracula |
2009 | Castlevania: The Arcade Castlevania: The Adventure ReBirth |
2010 | Pachislot Akumajo Dracula II Castlevania: Harmony of Despair Castlevania Puzzle: Encore of the Night Castlevania: Lords of Shadow |
Obrázek 24: Castlevania I na NES.
Obrázek 25: Castlevania I na NES.
Obrázek 26: Castlevania I na NES.
8. Obsah následující části seriálu
V následující části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky budeme pokračovat v popisu her, které vznikly pro osmibitovou herní konzoli NES. Nezapomeneme například na hru (The) Legend of Zelda, jež stála na začátku další úspěšné herní série pokračující dodnes. Další hry, které budou popsány, bych rád vybral na základě reakce čtenářů a jejich osobního TOP 10…
Obrázek 27: Castlevania II na NES.
Obrázek 32: Castlevania II na NES.
Obrázek 33: Castlevania II na NES.
Obrázek 34: Castlevania III na NES.
Obrázek 35: Castlevania III na NES
Obrázek 36: Castlevania III na NES
Obrázek 37: Castlevania III na NES
9. Odkazy na Internetu
- Sega Master System Hardware
http://www.smspower.org/Development/Documents - SMS/GG hardware notes
http://www.smspower.org/uploads/Development/smstech-20021112.txt?sid=28c370e1fcac51d5774319979bf96f4c - Sega Master System Museum
http://alexkidd.com/ - Jadeite's Sega Master System Museum
http://rp_gamer.tripod.com/SMS/1.html - YM2414 FM Operator Type-LL (OPLL) Application Manual
http://www.smspower.org/maxim/Documents/YM2413ApplicationManual?sid=28c370e1fcac51d5774319979bf96f4c - Sega Master System (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Master_System - Sega Card (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Card - Sega Master System VDP documentation
http://www.smspower.org/uploads/Development/msvdp-20021112.txt?sid=28c370e1fcac51d5774319979bf96f4c - bee – The Multi-Console Emulator
http://www.thebeehive.ws/ - Sega Retro: H.E.R.O.
http://segaretro.org/H.E.R.O. - Sega Retro: The Castle
http://segaretro.org/The_Castle - Sega Retro: Star Force
http://segaretro.org/Star_Force - Sega Retro: Girl's Garden
http://segaretro.org/Girl's_Garden - Sega Retro: The Black Onyx
http://segaretro.org/The_Black_Onyx - Catalog of non-gaming Vectrex demos
http://vectrex.wikia.com/wiki/Catalog_of_non-gaming_Vectrex_demos - Nebula Commander
http://www.classicgamecreations.com/nebula.html - ParaJVE – Parabellum's Java Vectrex Emulator, version 0.7.0
http://www.vectrex.fr/ParaJVE/ - Vectrex System History – The Mini Arcade
http://vectrexmuseum.com/vectrexhistory.php - GCE Vectrex: unique system, unique subculture. Part 2. Unique subculture
http://lady-eklipse.livejournal.com/ - Novinky.org: PSPVE v1.0.2 (Emulátor konzole Vectrex)
http://psp.novinky.org/view.php?cisloclanku=2008060010 - 3 Generations of Game Machine Architecture
http://www.atariarchives.org/dev/CGEXPO99.html - Atari 5200
http://www.atariage.com/software_search.html?SystemID=5200 - Atari 5200 Hardware and Accessories
http://www.atariage.com/5200/archives/hardware.html - Atari 5200 Screenshots
http://www.atariage.com/system_items.html?SystemID=5200&ItemTypeID=SCREENSHOT - History of video game consoles (second generation): Wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_video_game_consoles_(second_generation) - Atari 5200: Wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Atari_5200 - 6502 – the first RISC µP
http://ericclever.com/6500/ - The Video Game Console Library: Fairchild Channel F
http://www.videogameconsolelibrary.com/pg70-fairchild.htm - Jerry Lawson
http://www.vintage.org/2006/main/bio.php?id=1586 - Fairchild Semiconductor F8
http://www.nyx.net/~lturner/public_html/F8_ins.html - Fairchild Channel F 101: A Beginner's Guide
http://www.racketboy.com/retro/fairchild-channel-f-101-a-beginners-guide - Lowell O. Turner: This old microprocessor
http://www.nyx.net/~lturner/public_html/OldCPU.html - VC&G Interview: Jerry Lawson, Black Video Game Pioneer
http://www.vintagecomputing.com/index.php/archives/545 - Fairchild Channel F
http://en.wikipedia.org/wiki/Fairchild_Channel_F - The Great CPU List Part II: Fairchild F8, Register windows
http://jbayko.sasktelwebsite.net/cpu2.html#Sec2Part2 - Fairchild F8
http://en.wikipedia.org/wiki/Fairchild_F8 - 6+ Nostalgic Emulators For Vintage Video Gaming Enthusiasts (1972–1980)
http://www.makeuseof.com/tag/6-nostalgic-emulators-vintage-video-gaming-enthusiasts-19721980/ - Channel F
http://www.giantbomb.com/channel-f/60–66/ - MESS Wiki
http://www.mess.org/ - O2 Homepage
http://www.the-nextlevel.com/odyssey2/ - Magnavox Odyssey2 (1978), Philips Videopac G7000 / C52 (1979)
http://www.mess.org/sysinfo:odyssey2 - The Video Game Critic's Odyssey 2 Reviews
http://videogamecritic.net/odd.htm - Computer Closet Collection: Magnavox Odyssey2
http://www.computercloset.org/MagnavoxOdyssey2.htm - PHILIPS Videopac C52
http://old-computers.com/museum/computer.asp?c=1060 - O2 Tech. Manual V.1.1 (PDF dokument)
http://www.atarihq.com/danb/files/o2doc.pdf - Magnavox Odyssey2
http://www.game-machines.com/consoles/odyssey2.php - Magnavox Odyssey2 (Wikipedia EN)
http://en.wikipedia.org/wiki/Odyssey2 - Magnavox Odyssey2 Games (Wikipedia EN)
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Videopac_games - The FPGA Videopac Project
http://www.fpgaarcade.com/videopac.htm - Last minute addition: Odyssey 2 (P824×) VDC chip!
http://ploguechipsounds.blogspot.com/2009/10/last-minute-addition-odyssey-2-p824×.html - Space Invaders (Killer List of Video Games)
http://www.arcade-museum.com/game_detail.php?game_id=9662 - Spy Hunter (Killer List of Video Games)
http://www.arcade-museum.com/game_detail.php?game_id=9742 - Spy Hunter (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Spy_Hunter - DP Interviews … Bob Whitehead
http://www.digitpress.com/library/interviews/interview_bob_whitehead.html - Atari Age: Video Chess
http://www.atariage.com/software_page.html?SoftwareID=1429 - Moby Games: Video Chess
http://www.mobygames.com/game/video-chess - Wikipedia: Video Chess
http://en.wikipedia.org/wiki/Video_Chess - The Video Game Critic's Atari 2600 Reviews A
http://videogamecritic.net/2600aa.htm - Classic gaming: Atari 2600 – Bezerk
http://classicgaming.gamespy.com/View.php?view=GameMuseum.Detail&id=13 - Classic gaming: Atari 2600 – E.T. the Extra-Terrestrial
http://classicgaming.gamespy.com/View.php?view=GameMuseum.Detail&id=290 - The Video Game Critic's Reviews With „ET“ Icon
http://videogamecritic.net/icon_ET.htm - Atari 2600 ROMs
http://www.atariage.com/system_items.html?SystemID=2600&ItemTypeID=ROM - Atari 2600 ROMs – #, A through E (582K)
http://www.atariage.com/2600/emulation/RomPacks/Atari2600_A-E.zip - Atari 2600 ROMs – F through J (298K)
http://www.atariage.com/2600/emulation/RomPacks/Atari2600_F-J.zip - Atari 2600 ROMs – K through P (432K)
http://www.atariage.com/2600/emulation/RomPacks/Atari2600_K-P.zip - Atari 2600 ROMs – Q through S (539K)
http://www.atariage.com/2600/emulation/RomPacks/Atari2600_Q-S.zip - Atari 2600 ROMs – T through Z (260K)
http://www.atariage.com/2600/emulation/RomPacks/Atari2600_T-Z.zip - Top 10 Best-Selling Atari 2600 Games
http://retro.ign.com/articles/903/903024p1.html - Top 100 Games Hits (past week) Atari 2600 VCS
http://www.atarimania.com/top-atari-atari-2600-vcs-_G2_7.html - Visitor Top 25 Total Downloads
http://www.atarimania.com/pgemainsoft.awp?type=G&system=2 - Atari 2600 FAQ
http://www.atariage.com/2600/faq/index.html - Atari 2600 Consoles and Clones
http://www.atariage.com/2600/archives/consoles.html - Atari 2600 Programming (odkazy)
http://www.atariage.com/2600/programming/index.html - Design case history: the Atari Video Computer System
http://www.atariage.com/2600/archives/design_case.html?SystemID=2600 - Atari 2600 (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Atari_2600 - Schémata zapojení Atari 2600 (překresleno)
http://www.atariage.com/2600/archives/schematics_pal/index.html - Schémata zapojení Atari 2600 (skeny původních schémat)
http://www.vintagegamingandmore.com/atari-2600-schematics - Adventure for the Atari 2600 Video Game Console by Warren Robinett
http://www.warrenrobinett.com/adventure/index.html - Mapa hry Adventure
http://www.warrenrobinett.com/adventure/adv-map1.gif - Jay Glenn Miner Interview Pasadena, September 1992
http://www.rabayjr.com/jay_miner.htm - Magnavox and the Odyssey systems
http://www.pong-story.com/odyssey_other.htm - Magnavox Odyssey First home video game console
http://www.pong-story.com/odyssey.htm - The Odyssey in France
http://www.pong-story.com/odypubfr.htm - Magnavox Odyssey at old-computers.org
http://www.old-computers.com/museum/photos.asp?t=1&c=883&st=2 - Magnavox Odyssey Series (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Magnavox_Odyssey_Series - MAGNAVOX ODYSSEY (1971)
http://balduin.wordpress.com/2007/10/15/magnavox-odyssey-1971/ - Magnavox Odyssey FAQ
http://www.pong-story.com/o1faq.txt - Richard Hewison – Level 9: Past masters of the adventure game
http://www.sinclairlair.co.uk/level9.htm - Level 9 Computing
http://en.wikipedia.org/wiki/Level9 - Worm in Paradise – Level 9 (CZ recenze)
http://sinclairzxspectrum.cz/software/recenze/worm_in_paradise.php - World of Spectrum: Jewels of Darkness
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0011293 - World of Spectrum: Hry společnosti Level 9
http://www.worldofspectrum.org/infoseekpub.cgi?regexp=^Level+9+Computing+Ltd$&loadpics=1 - Adventure International
http://en.wikipedia.org/wiki/Adventure_International - Stránky o firmě Infocom a jejích hrách
http://www.csd.uwo.ca/Infocom/ - atari.fandal.cz
http://atari.fandal.cz/games.php - Zork I: The Great Underground Empire (Moby games)
http://www.mobygames.com/game/dos/zork-the-great-underground-empire/reviews/reviewerId,4465/ - Zork I (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Zork_I - Zork I Walkthrough
http://www.gamefaqs.com/pc/564446-zork-i/faqs - Zork I: The Great Underground Empire
http://www.csd.uwo.ca/Infocom/zork1.html - Zork II: The Wizard of Frobozz (Moby games)
http://www.mobygames.com/game/dos/zork-ii-the-wizard-of-frobozz - Zork II (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Zork_II - Zork II: The Wizard of Frobozz
http://www.csd.uwo.ca/Infocom/zork2.html - Zork III: The Dungeon Master (Moby games)
http://www.mobygames.com/game/zork-iii-the-dungeon-master - Zork III (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Zork_III - SAGA – Scott Adams Grand Adventure
http://www.msadams.com/index.htm - Player 4 Stage 1: The Productivity Eaters
http://www.thedoteaters.com/p4_stage1.php - Textovky.cz – Textovkářův ráj
http://www.textovky.cz/ - Scott Adams (game designer, Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Scott_Adams_(game_designer) - Interview with Scott Adams (Adventure Classic Gaming)
http://www.adventureclassicgaming.com/index.php/site/interviews/129/ - Scott Adams game interpreter
http://www.ifarchive.org/indexes/if-archiveXscott-adamsXinterpreters.html - Ohlédnutí za herní historií: Textovky
http://www.slunecnice.cz/tipy/ohlednuti-za-herni-historii-textovky/ - BASIC Computer Games (published 1978) – Hammurabi
http://atariarchives.org/basicgames/showpage.php?page=78 - Hamurabi – zdrojový kód v BASICu
http://www.dunnington.u-net.com/public/basicgames/HMRABI - Hamurabi (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Hamurabi - Hammurabi naprogramovaný v JavaScriptu
http://www.hammurabigame.com/hammurabi-game.php - Empire – hratelné demo (připojení přes telnet)
http://198.212.189.111/ - Empire Classic (video game)
http://en.wikipedia.org/wiki/Empire_Classic_(computer_game) - Wolfpack empire (moderní verze hry Empire)
http://www.wolfpackempire.com/default.htm - FOCAL (programming language, Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/FOCAL_(programming_language) - Forty Years of Lunar Lander
http://technologizer.com/2009/07/19/lunar-lander/ - Category: Timelines of video games (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Timelines_of_video_games - Dennis M. Ritchie – home page
http://cm.bell-labs.com/who/dmr/index.html - Space Travel: Exploring the solar system and the PDP-7
http://cm.bell-labs.com/who/dmr/spacetravel.html - Yes, A video game contributed to Unix Development
http://people.fas.harvard.edu/~lib215/reference/history/spacetravel.html - Space Travel (video game)
http://en.wikipedia.org/wiki/Space_Travel_(video_game) - Computer and Video Game History
http://inventors.about.com/library/inventors/blcomputer_videogames.htm - OXO (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/OXO - Tennis for Two (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Tennis_for_Two - Who really invented the video game?
http://www.atarimagazines.com/cva/v1n1/inventedgames.php - The Video Game Revolution
http://www.pbs.org/kcts/videogamerevolution/history/timeline.html - The First Video Game?
http://www.bnl.gov/bnlweb/history/higinbotham.asp - První část schématu analogového „počítače“ se hrou Tennis for Two:
http://www.bnl.gov/bnlweb/history/images/VideogameSchematic1.jpg - Druhá část schématu analogového „počítače“ se hrou Tennis for Two:
http://www.bnl.gov/bnlweb/history/images/VideogameSchematic2.jpg - MUD (stránka jednoho z tvůrců hry)
http://www.mud.co.uk/richard/mud.htm - MUD1 (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/MUD1 - Text-based game (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Text-based_game - Text mode games
http://www.textmodegames.com/ - Why Text-Mode Games are Cool
http://www.textmodegames.com/articles/why-text-mode-games-are-cool.html - The Dragon Ate My Homework
http://www.wired.com/wired/archive/1.03/muds.html - Hunt the Wumpus
http://en.wikipedia.org/wiki/Hunt_the_Wumpus - A Brief History of „Rogue“
http://www.wichman.org/roguehistory.html - Rogue (video game) (Wikipedia)
http://en.wikipedia.org/wiki/Rogue_(computer_game) - Roguish Charm
http://www.1up.com/features/essential-50-rogue - Colossal Cave Adventure Map
http://www.spitenet.com/cave/ - Colossal Cave Adventure
http://www.rickadams.org/adventure/ - Here's where it all began…
http://www.rickadams.org/adventure/a_history.html - David Kinder's guide to Adventure downloads at the Interactive Fiction Archive
http://www.rickadams.org/adventure/e_downloads.html - Everything you ever wanted to know about …the magic word XYZZY
http://www.rickadams.org/adventure/c_xyzzy.html - Colossal Cave Adventure jako Java Applet
http://www.astrodragon.com/zplet/advent.html - Colossal Cave Adventure
http://en.wikipedia.org/wiki/Colossal_Cave_Adventure - iPod Adventure Game
http://hamimiami.com/ipod/adventure/index.html