I Tesla vyráběla nějakou ultimátní konzoli. Nebo aspoň integrované obvody do ní.
http://katalogy.ic.cz/MAS601.html
Ano, ta sada integrovaných obvodů byla tehdy vcelku běžně na skladě v prodejnách Tesly.
Asi je doma ještě mám. Někdy v roce 1983 nebo 84 jsem si je koupil, ale konzolu jsem už nepostavil - pořídil jsem si krátce poté Sinclair ZX-81 a ZX-Spectrum a už nějak nebyl důvod se těmi prehistorickými integráči zabývat....
Inspiroval jste mě....možná je najdu a konečně to dodělám :-)
No, vyrábět klony západních obvodů s cca 10 letým zpožděním v horší kvalitě bych úplně nenazval "držet krok".
Ale tenkrát vzhledem k nedostupnosti "tvrdé měny" ani nic jinýho nezbejvalo.
A taky rozjet výrobu MHB8080A asi taky tenkrát nebylo tak kapitálově a technologicky náročný, jako dneska rozjet výrobu nějakýho ARM nebo MIPS klonu, pokud beru něco co by se mohlo licenčně reálně vyrábět. Souvisí to s tím, že tenkrát procesory dělalo řádově víc firem než dneska. Prostě na to dneska má prostředky už málokterá firma.
Opravdu v tomto pripade nechci nikomu brat iluze, ale jak MHB 8080, tak i tyto TV hry byly temer na 100% licencovane ze zapadu, takze tady byla (o5) jen vyroba (a pokud nebyla MHB 8080 licencovana, tak jsme to proste ukradli ve stylu dnesni Ciny :-p ).
Ale jinak souhlas, globalni ekonomika s sebou prinasi mj. i to, ze se cele staty stavaji nesamostatne, coz je z dlouhodobeho hlediska dost nestastne a hoodne nebezpecne.
Při tehdejším chronickém nedostatku deviz o licencování u většiny obvodů pochybuji. Jenže ona byla i trochu jiná doba - třeba u analogových obvodů bylo zpočátku normální zobrazovat i vnitřní schéma IO. Také se dělaly funkční kopie - vnitřní uspořádání bylo trochu jiné, ale z hlediska celého IO to fungovalo stejně. Tesla v analogu kopírovala Philips, což je praktické dodnes - stále jsou náhradní díly :-) Rusové naopak vyvíjeli i vlastní konstrukce, tam se ekvivalenty hledají těžko.
Jen by mě zajímalo, jestli Tesla opravdu nějakou konzoli vyráběla. Ty IO byly v katalogu od začátku 80. let (takže měly za světem tak 5 let zpoždění), ale žádnou Tesláckou krabičku s nimi jsem neviděl. Zato jsem viděl verzi ruské TV Rubín, která v sobě integrované hry měla (taky z počátku 80. let).
Ty první konzole nemají s počítači moc společného. Jsou to takové kombinace analogu a digitálu.
"Jenže ona byla i trochu jiná doba - třeba u analogových obvodů bylo zpočátku normální zobrazovat i vnitřní schéma IO"
No ono je to ale jedno, jestli nekdo okopiruje schema jednoduse z papiru (pamatuji si je, to je ale urceno pro opravare, jsou tam mnohdy i merici body se zobrazenim prubehu signalu na osciloskopu) nebo nekdo udela uplny reverse engineering.
Uprimne receno me osobne je to celkem jedno (delam jiny obor nez elektroniku), ale je zajimave, ze si lidi z oboru stezuji na drze kopie z Asie a tady se (s velkou pravdepodobnosti) delalo pred necelou generaci totez (a kdyz uz srovnavame, ta Tesla byla mnohdy dost mizerna kvalita).
O 10 letech (cca) jsem mluvil kvůli zrovna MHB 8080A. Jinak vnitřní schéma se uvádělo u celé řady 74xx. Ještě pořád to jde stáhnout třeba z bitsavers.org. Jestli byla MHB 8080A licensovaná nebo ukradená se dnes asi nedozvíme. Já bych spíš tipoval, že ukradená. Třeba protože ten design ani trochu nevylepšili. Jenom kdyby přidali nábojovou pumpu, tak by odpadlo otravné napájení -5V, kvůli kterému často odcházeli PMDčka nebo IQčka. Ruské klony -5V nevyžadovaly, ale ty český převzaly vše včetně prehistorický napájecí technologie z roku 1974.
Větší část vývoje integrovaných obvodů v RVHP spočívala v nákupu západních součástek (v případně embargovaných v tajném dovozu) a pak v jemné práci s odbrušovacími přístroji.
Kdosi mi vyprávěl, jak jeden vývojář vytvořil nějakou nový skvělý odbrušovací přístroj, a tak ho vyslali na Západ na mezinárodní konferenci. Tam si jeho přednášku vyslechli, a pak se ho ptali: K čemu to vlastně používáte? U nás nic takového při vývoji nepotřebujeme.
Hmm mozna proto jsme byli (a mozna i porad jsme) #1 ve vyvoji elektronovych mikroskopu, coz vubec neni spatne (hlavne dnes, kdy se porad nekdo vrta ve virech atd. a chce se na ty potvurky podivat).
A zapad se branil tim, ze udelal vicevrstve cipy a porad zvysoval integraci, abysme to nemeli tak jednoduchy ;-)
To mi pripomina, ze v nekterych ceskoslovenskych osmibitacich se pouzivaly ruske (no spis sovetske :-) pameti DRAM, ktere taky vyzadovaly zaporne napajeni substratu, coz je strasna otrava, hlavne kdyz vse ostatni je cista TTL technologie.
Navic jesti si to dobre pamatuju u 8080 bylo nutne mit hodiny s petivoltovou amplitudou, coz je taktez mimo TTL hladiny (resp. u TTL je 5V napajeni, ale logicka jednicka ma min).
Tesla opravdu vyráběla televizní hru - XD 8001 - vypadala takhle: http://www.litildivil.cz/sbirka/ruzne/TV_hra_tesla.htm .
Strejda měl tohle: http://meganico.gamingblog.fr/151869/TANDY-TV-SCOREBOARD/
Vyhráli jsme si na tom až až :-D
To byly tenkrát na začátku osmdesátých let časy, kdy se v ČSSR vyvažovaly integráče AY38500 zlatem (nebo alespoň západníma markama)!
'Ostatně o koupi počítače (tehdy již domácího či osobního) za účelem hraní her se některé tuzemské autority i „autority“ nemile vyjadřovaly ještě před necelými dvaceti lety.'
Prosím, je nějaký odkaz nebo informace, o koho se jednalo? Nějak si nevzpomínám, a to už jsem byl na světě.
Díky moc
Tady je PDF s pomerne dobre citelnym schematem (mam pocit, ze je to soucast puvodniho manualu pro opravare):
http://www.pong-story.com/1tl200blak_sch.pdf