Som na tom obdobne, i ked to nebolo na atari (predsalen niesom najstarsi), ale na nejakej takej sivej veci s gamepadom. Malo to vsetky ukazovane hry vo svojej internej pamati (teda okrem supermaria, ktory bol tusim na prvom mieste). Dakujem za pekny clanok. Bez neho by som sa nikdy nedozvedel, ze som hral len nejake klony :-(
To je jedna z uplne prvnich her, ktere jsem natahl do Atari 800XL. Byla nahrana ve standardu (zadne Turbo, na to jsem si musel nejakou dobu pockat) a pouzivala nejake silene dlouhe bloky na nahravani (nebo dokonce jen dva bloky?), takze jsme to kopirovali pres dvojce :-)
Ale rekl bych, ze na Atari 2600 ta hra neexistovala, IMHO vznikla az na osmibitovou radu Atarek a pozdeji to nekdo jiny nez williams predelal na komouse.
Někdy v roce 1991 jsme s bráchou strašně moc chtěli k vánocům "televizní hry" Segu MegaDrive, se kterou jsme tehdy vyhráli na nakupovacím výletě do Deutchlandu (Sonic mě baví i dneska), už tehdy jsme měli doma ZX Spectrum+ se kterým sme si fakt užili.
No a mamina se tedy ujala úkolu zakoupit "televizní hry" a jeden podvodník z baráku jí prodal právě nějaký klon Atari 2600, který obsahoval stovky těchto her, jejichž grafika oproti Speccy byla fakt odporná... Dokážete si představit to zklamání? No samozřejmě jsme hned protestovali, přičemž jsme byli vystaveni značnému citovému vydírání...
No nakonec musím uznat, že jsme si jako desetiletí kluci vyhráli i s tímhle bazmekem, jelikož mezi tou asi 500 her bylo asi osm games, které měly docela dobrou hratelnost a navíc se nemuselo čekat na nahrávání z kazeťáku. Některé tyto hry si myslím, že dokázali proklestit i slepé uličky herního vývoje, protože třeba nevím, že by vznikl následovník simulátoru hry na schovávanou, který jsme hráli právě na 2600...
Zkuste zajit na http://emux.esero.net - vsechny zminovane hry tam hrajeme a souperime v nich mezi sebou. RiverRaid jsem tenkrat hraval, dnes to u nas hralo 38 lidi a nejlepsi se dostal do 47 kola ,..
Kopii Atari 2600 jsem měl a ty hry byly náhodou super. U hodně z nich jsem ani nepochopil co vlastně bylo cílem hry. :-) Hra na schovávanou je klasika.
Později jsem dostal Sega Megadrive II se Sonicem 2 a to byl mazec. Oproti Atari 2600 neuvěřitelný pokrok. Stejná věc se opakovala ještě u Sega Saturn. Ještě mám v živé paměti, když jsem si z půjčovny přinesl Need for Speed, první opravdu 3D závody včetně silničního provozu a bouraček, co jsem hrál. Stejně tak Sega Rally Championship se stylovým soundtrackem a tajnou Lancií Stratos.
Tenhle "Wow" efekt se v budoucnu už nekonal.
Hodně dobré hry byly ještě na Sega Dreamcast. Jsem rozehrál Shenmue přes emulátor a tak mě to vtáhlo, že jsem nakonec koupil i konzoli. Nakonec jsem se díky tomu dostal k peckám jako Rez, Jet Set Radio, Soul Calibur, Crazy Taxi, ChuChu Rocket, Space Channel 5, San Francisco Rush 2049...
Ta konzole měla neuvěřitelný podíl vysoce kvalitních her. Byť jsem ji koupil až asi 6 let po tom, co se přestaly vyrábět, tak si dodnes myslím, že to byla nejlepší konzole v historii. Vyšla asi rok před PS2 a od začátku měla zabudovaný 56kbit modem (vyměnitelný za 10/100mbit ethernet) s možností hrát online na serverech Segy zdarma a výstup podporoval i VGA 640x480p přes D-SUB, takže se to dalo připojit na PC monitor a získat naprosto ostrý obraz (což u některých her nebyla zas až taková výhra, nicméně jiné na tom zase vypadaly mnohem líp). Nemluvě o tom, že jako příslušenství byla klávesnice s myší a plnohodnotný internetový prohlížeč s podporou flashe... To vše v roce 1999 (v Japonsku 1998). A přitom byl Dreamcast levnější než PS2.
Jsem zvědav jestli v seriálu bude o této konzoli zmíňka. Saturn byl taky zajímavý stroj, nemluvě o kusu nábytku v podobě komba Megadrive + MegaCD + 32X. :-D
Dobrý den, děkuji za pěkný článek a vzpomínky. Většinu z těchto her jsem měl možnost hrát. Sháním ale již delší dobu název jedné hry. Už si moc dobře nevzpomínám o co v té hře šlo, ale na konci každého kola byl vidět zubní kartáček jak čistí zuby. Mám takový pocit, že cílem bylo udržet zuby bez kazu. Nevíte někdo název? Rád bych si tuto hru zahrál i dnes. Díky
Myslím, že ne. Ale díky Všemu videu jsem našel Plaque Attack a to je myslím ta hra. Jen nikde na videu není vidět na konci ten kartáček.
http://www.youtube.com/watch?v=8NvXbyDCgm8&feature=related
diky odkazu v predchozich prispevcich jsem nasel to co jsem mel na mysli: http://www.youtube.com/watch?v=8I19z3yJfFc&feature=related
Jj zuby běhaly mezi pohybujícími se linkami, vyžírali obsah mezi nimi a naháněly je tam takové kulaté ksychty. Když se s těmi zuby srazily tak následovala perfektní animace jak ty zuby vypadají z dásní :) Čas od času se někde objevil takový výrazný bílý čtverec po jehož sežrání protivníci změnily barvu (myslím, že na hnědou) a bylo možné je eliminovat.
Ani já nevím jak se ta hra jmenovala, ale faktem je, že byla dost chytlavá :)
Ajaj. Asi chybička v překladu slova "level"
O historickém významu této hry taktéž svědčí fakt, že pro (relativně) moderní hru Quake 3 vznikla obtížnost obsahující celý svět hry Adventure, samozřejmě převedený do trojrozměrné podoby.
+
v níž hráč ovládal loď plující po nekonečné a větvící se řece přehrazené mosty (území mezi dvěma mosty tvořilo jednu obtížnost).
Tak tenhle seriál je doslova boží :-) Moc jsem se těšil na konzole apod. a konečně je tu! Děkuji autorovi a nedočkavě očekávám další díl. Jako dítě jsem měl 800XL a tak mnoho těchto her znám, prošly konverzí i na osmistovku. A ty zuby, jak se objevilo nade mnou v diskuzi, tak na ty jsem dávno zapomněl, ale hál jsem je :-)
K Pitfallu je zajímavá prednáška Davida Crana z letošní Game Developer Conference
http://www.gdcvault.com/play/1014632/Classic-Game-Postmortem-PITFALL.
Případně další videa tvůrců zde http://www.realtimerendering.com/blog/gdc-2011-links/
Jen drobná poznámka: "BIOS" je cosi, co se týká výhradně počítačů IBM PC. Nejen Atari 2600, ale ani Commodore 64 neměl žádný BIOS (měl KERNAL), Amiga taky ne (měla Kickstart). Obecný název základního programového vybavení vypáleného do ROMky umístěné v počítači je firmware.
V CP/M byl BIOS dávno před tím, než v IBM někoho vůbec napadlo že by mohli vyrábět i osobní počítače: http://www.seasip.demon.co.uk/Cpm/bios.html
Bože můj, sypu si popel na hlavu!! Jak jsem jen na tenhle BIOS mohl zapomenout po tolika letech strávených s CP/M?!?! No snad jedině kvůli tomu, že v CP/M byl BIOS součástí OS a nešlo o firmware. I když taky jsou stroje, které to tak měly... Prostě - jako bych nic neřekl. ;-)
Mate pravdu v tom, ze firmware by bylo presnejsi (ostatne jsem psal "nejakou formu BIOSu" a ne primo BIOS), ale mam pocit, ze jeho vyznam se uz trosku posunul a dnesni ctenar zna spis BIOS (i kdyz popravde receno je tak 80 procent jeho funkci jen cisty anachronismus, alespon pro vetsinu modernich OS :-)
Jinak na osmibitovych atarkach (domacich pocitacich, ne konzolich) se pouzival jen termin OS, popr. s uvedenim verze OS/A, OS/B atd. a jeho koncepce zarizeni (disk D:, kazetak C:, obrazovka S:, textovy "terminal" E:, tiskarna P: ci kazetak s Turbem T:) a osmi kanalu je prekvapive podobna Unixu :-)
Díky za perfektní článek.
My jsme si hodně vyhrály právě s hrou River Ride. Říkali jsme ji jednoduše "koridor" :) Byla tam ještě jedna arkádová střílečka tohoto typu. nevím jak se jmenovala, ale stíhačka už nebyla omezena na poměrně úzký koridor, ale mohla létat po celé obrazovce, jinak vše bylo stejné. tedy až na barvu pozadí, která se s každým levelem měnila a na okrajích byly takové bílé obláčky (asi měly představovat nebezpečná skaliska) do kterých se nesmělo narazit. nezapomenutelné jsou jednoduché, ale půvabné animace například vrtule u vrtulníku. Mimochodem, za každý odstřelený tanker bylo 100 bodů. Pokud měl hráč trochu reflexy, tak šlo natankovat na full a ještě taker rovnou odstřelit. perfektní také byla možnost hry dvou hráčů, přičemž se hrálo na střídačku. Tohle byly asi naše nejoblíbenější hry.
Ale úspěch u nás slavil taky legendární Frogger, nebo jednoduché (ale na tu dobu skvělé) závodničky. :)
You kids think, your gear is iconic, but I'm gonna take you back to see some real electronics:
www.youtube.com/watch?v=qj9OEmUr0F8
Nezapomeli ani na ATARI 2600, ani na kapacitni zatezovani anteny alobalem ;)