Já ještě dělal v Turbo Pascal 5.0, následně se to už jmenovalo Borland Pascal.
A pamatuju si reklamu:
-- velká rána
-- co to bylo?
-- to padla hranice 640 KB. Nový Borlan Pascal umí adresovat až 16MB paměti.
Pak jsem tedy plně přešel na Borlan Pascal s DPMI.
(a posléze na Watcom C s Dos4GW)
(a pak na MSVC 6 pod Windows)
Právě proto byly dva: lišily se fíčurkama a cenou. Borland Pascal byl (zjednduším to) pro profi aplikace, co již potřebovali protected mode atd., levnější Turbo Pascal pak dostačoval pro začátky (pro školy), méně náročné aplikace a tuším tam chyběly i některé utility.
co je zajímavé - klidně by to mohli dneska vydat v podstatě nezměněné (možná jen přejít do GUI) a našlo by si to zákazníky, protože to prostředí bylo docela vymazlené, stabilní, mega rychlé.
Tenhle: http://webserver.ics.muni.cz/bulletin/articles/358.html ?
Z popisu nezni uplne jako prg editor, ale mozna se na to hodi.
Slo by zminit, v cem vynika? Nejaka fce navic, nebo ergonomie? Treba by melo smysl v myslence pokracovat, pokud tam nejaka je.
Fascinující byla makra, bylo možné je jak "odposlouchat", tak vyeditovat jako textový soubor na disku. V podstatě každé klávese (samotné nebo se Shiftem nebo s Ctrl nebo s obojím, a snad to reagovalo i na Alt) se dala přidělit nějaká funkce. Navíc bylo možné mít více sad maker a nahrát si je podle potřeby (makra na psaní html, makra na psaní TeXu, makra na psaní javy atd.). A dalo se napsat i makro, které nahrálo jinou sadu maker, provedlo makro z této sady a pak nahrálo do editoru zase svůj soubor.
Něco takového třeba u vim s jeho naprosto idiotskou prací s makry, kterých je navíc jen velmi omezený počet (o shitech typu "office" nemluvě) dost postrádám.
Nicméně těch výhod a vychytávek by se našlo víc.
Klasicky volaná makra ve vim jsou omezena počtem písmen anglické abecedy. Další už jsou pouze předdefinované příkazy (čili :map makro význam). To je podstatně méně pohodlné a rychlé než stisknout více kláves současně.
Navíc se mi nikde v dokumentaci k vim nepodařilo najít, jak makra uložit jako soubor na disk a opět nahrát (nezdokumentovaná, špatně zdokumentovaná funkce = neexistující funkce). Zatímco tohle měl csed vyřešeno normálně = dialogem ukládání souboru a otevírání souboru.
Pokud myslíš makra jako q<letter> a @<letter>, pak samozřejmě ano, ta jsou omezená anglickou abecedou. Nicméně to jsou skutečně makra typu potřebuju teď udělat něco desetkrát, tak to jednou nahraju a pak zopakuju. Používat tohle na persistentní makra, k tomu to není určené ani vhodné. Osobně si celkem vystačím s tečkou, k tomuto se dostanu opravdu ojediněle. Cokoliv serióznějšího je dobré napsat skutečně důkladně přes map (klidně jako paste z nahraného makra) nebo script.
Co se týče případného uložení, tak se ukládají do registeru (do stejných jako yank, paste a další operace), proto to omezení. Stejně jako jakýkoli jiný stav editoru, se ukládají do .viminfo (pokud je nastaveno, či explicitně).
Čili je to podstatně méně výhodné než makra v csed, kde jsem mohl mít např. všechny html znaky jako jednu sadu maker, všechny příkazy v javě jako další sadu maker (atd.) a když jsem nahrál do editoru příslušný soubor maker, tak to vše bylo na dvouklávesových kombinacích. A každá ta sada maker byla extra soubor, který se dal překopírovat na disketu a přenést na jiný počítač.
Na tomhle nic obskurního není, naopak je to zcela konsistentní. Makra, funkce, nastavení a obecně cokoliv je definováno ve zdrojovém skriptu. Když chcu specifické nastavení pro nějaký soubor, nahraju si celé "nastavení" editoru z jediného skriptu (můžu samozřejmě z více, když budu chtít).
Potom samozřejmě to makro či funkci už pouštím způsobem specifickým pro konkrétní feature...
To si dovolím trošku nesouhlasit. Tím, že je prakticky veškerá konfigurace řešena formou skriptu, je ten systém krásně flexibilní, tj. pokud je zapotřebí v makru udělat něco, co již vyžaduje programovou logiku, není problém, prostě se přes call zavolá nějaká funkce.
Jinak bych se opravdu v této diskuzi snažil přesně definovat, co si kdo představuje pod pojmem makro a co v této oblasti CSED může nabídnout. Mám takový pocit, že v porovnání s Vimem to bude slabota POKUD tedy nenabízí nějaký skriptovací jazyk (a to jsme zase na začátku).
Jako makro si představuji sled příkazů dostupných z klávesnice. Např. se přesunout na začátek následujícího řádku a něco tam vložit. V extrémně minimalistickém případě vložení znaku, který není na klávesnici (takto jsem měl v "psacím" makru místo < a > "namapovány" francouzské uvozovky, které vyžadoval ve zdrojáku sázecí program mého tehdejšího nakladatele, konkrétně tohle dnes řeší TeX lépe).
Pro složitější věci spíš vložím do textu nějakou značku a pak ho přežvýkám uložený na disku perlovským skriptem. Z tohoto důvodu opravdu nepotřebuji pro běžné psaní nějaká supersložitá nebo "inteligentní" makra, nebo samostatný makrojazyk.
Začínám chápat, takže klasický trolling:
1) "Vim to neumí"
2) když další řeknou, že umí, tak "je to moc složitý, není dokumentace"
3) když další řeknou, že není složitý a je dokumentovaný "ale já vlastně do dokumentu vkládám obskurnosti a používám Perl pro expanzi" (tím pádem zahazuješ jakoukoli rozumnou formu spolupráce na dokumentu)
Dobrý triky, takže to bude skutečně nejlepší zůstat u primitivního editoru a k tomu se učit jeden z nejbizarnějších jazyků vůbec (Perl :-)
Takže ještě jednou:
1) to, co se ve Vimu zaznamenává přes @ a vyvolává přes q jsou většinou throwaway makra, která se sice automaticky ukládají do .viminfo, ale můžeš takto použít asi jen 30 expanzí a ještě se to blbě vyvolává
2) pro expanzi přímo při psaní je dost dobré použít :iabbrev, zkráceno na :iab Klasická expance, nějaké ty závorky, náhrada ,bb za , tex za \TeX atd. atd.
3) na všechno ostatní se používá příkaz :map a jeho varianty. Díky tomu máš k dispozici *všechny* možné klávesové kombinace, jak zkratku vyvolat
Dobře, budu konkrétní. V csedu jsem si mohl např. pro psaní v TeXu napsat makro, které na stisk jedné dvoukombinace kláves umělo napsat třeba
\begin{tabular}{}\hline
\end{tabular}
a přesunulo kursor do těch složených závorek, kam se píšou parametry tabulky.
Když jsem pracoval na zdrojovém textu pro TeXový dokument, tak jsem nahrál příslušnou sadu maker pro psaní TeXu a mohl jsem je použít. Při psaní textů jiného typu (třeba program v javě) jsem nahrál jinou sadu maker a příslušná kombinace kláves, pokud byla využita, dělala něco úplně jiného. Takže se mi nemohlo stát, aby se mi třeba javovské příkazy pletly do TeXu a naopak, jak se může stát, pokud to mám neoddělené (jak je to zřejmě v tom vim).
1. Čili něco, co zhruba odpovídá těm vašim makrům ukládaným přes @ a volaným přes q, byla makra v csedu, ale dala se volat daleko jednodušeji a intuitivněji a s menším rizikem náhodného spuštění při přehmátnutí se na klávesnici, takže i ergonomičtěji.
2. Klasickou expanzi (kdy editor "cosi" automaticky doplňuje do textu) odmítám používat, v editorech, kde to je a jde to vypnout, tuhle funkci vypínám a editory, kde to nejde vypnout, pokud možno nepoužívám. Tudíž její existence ve vim pro mě žádnou výhodu nepředstavuje (maximálně zvýšení rizika, že to náhodně spustím a rozdrbu si dokument).
3. Volání příkazu :map a něco k tomu je neskutečně složitější a ergonomicky nevýhodnější než současné zmáčknutí dvou kláves (jako v bodě 1).
Jako třeba http://www.vim.org/scripts/script.php?script_id=93 (rok 2001!) nebo http://vim-latex.sourceforge.net/documentation/latex-suite/latex-macros.html ?
Jinak samozřejmě scripty (makra, funkce, nastavení) jsou (můžou být) per file-type jak už někdo napsal dříve.
Ad 2: mno, tak buď makra chcu nebo nechcu, to je pak těžké...
Takže znovu:
1. Mám zájem makra, která se budou spouštět na současný stisk dvou kláves.
Protože kláves je omezený počet (i s kombinacemi <Ctrl> a <Alt> a <Shift>), vyhovovalo mi naprosté oddělení různých skupin takto nadefinovaných maker (do různých souborů z nichž jeden se explicitně nahrál do editoru a další jakoby neexistovaly).
Asi jak funguje jediné makro pro vim, které používám, které po stisku <F8> umožní volbu kódování.
2. Nemám zájem o
- to, aby přístupnost nebo postup vyvolání maker závisely na typu souboru
- něco, co mi pod rukama mění nebo "intuitivně dopisuje" psaný text (jak to dělá "expanze" třeba u různých kancelářských editorů)
- současný přístup ke všem možným (existujícím) makrům, protože to zbytečně
-- komplikuje dostávání se k tomu, co potřebuji
-- zvyšuje riziko překlepů a dalších chyb
- něco, co budu spouštět z příkazového režimu, tj.
-- musím přepnout do něj,
-- musím zadat dvojtečku a příkaz map
-- musím zadat název nějakého příkazu
- možnost nějakého složitého skriptování, protože to raději budu řešit jinými prostředky než editorem
Prostě, jak to bylo uděláno v csedu, tak mi to vyhovovalo podstatně víc a bylo to i ergonomičtější, než jak je to uděláno ve vim (které sebou ve své koncepci vláčí dědictví velmi primitivních poměrů a omezených možností před érou DOS).
Nezlobte se, ale mám pocit, že jste si :map a jeho alternativy nikdy pořádně nevyzkoušel.
Na druhou stranu je to jedno, Vim má své uživatele a evidentně CSED taky své uživatele (takže tímto přeji hodně štěstí s podporou Unicode, podporou dnešních monitorů, dlouhých názvů souborů atd. v tomto DOSovém programu)
Příkazy vim znám a některé používám. Nicméně, nezlobte se vy, ergonomicky je docela rozdíl spouštění nějakého příkazu na víc ťuknutí do klávesnice a zmáčknutím dvou kláves současně. A to ve prospěch té druhé možnosti.
Jinak csed nemohu používat, protože se mi pod DOSBoxem nepodařilo vyřešit českou klávesnici. Pokud bych to rozchodil v DOSBoxu, tak bych se, pochopitelně, nemusel zalamovat s monitorem. Absence UNICODE (nebo UTF8) je to nejmenší, co by mě trápilo, stejně, když něco píšu pro zpracování TeXem, tak se to musí psát v ISO-8859-2, případně do tohoto kódování konvertovat (vim je jeden z mála editorů na linuxu, které toto kódování umějí, myšleno bez nějakých problémů). Ta "univerzální" kódování jsou jen zdroj nekompatibilit (pokud někdo má názvy souborů s diakritikou nebo jinými exotickými znaky, tak s nimi řada programů neumí korektně pracovat) a dalších problémů. Jsou prostě jako "superuniverzální nůžky", které měl pan Souček ve své knize "blázniví vynálezci", které měly snad třicet funkcí, ale stříhat se s nimi dalo mizerně. Jejich vynucené používání (někdy po roce 2000) jsem nesl těžko, do té doby (Mandrake a první Mandriva po jeho zániku) jsem si je nastavoval vždy jako druhotná, pro použití jen v jasně definovaných případech (např. titulky k filmům).
Nehodlám vám brát vim, sám jsem nucen ho na některé věci používat, a proto také pociťuji, že v oblasti maker při praktickém používání za csed těžce zaostává, jak z hlediska funkčnosti (počet maker na klávesnici), tak i z hlediska ergonomie. Vyzkoušel jsem obojí, takže prostě vím, co mi vyhovuje lépe. Mít všechna makra v jednom souboru, který má navíc "natvrdo" nastavený název, považuji za víc nevýhodu než výhodu
Není problém, jen to vypadá, že každý při psaní považujeme za ergonomické něco jiného (což nevadí, protože nástroje se každému mohou přizpůsobit).
Já kromě Shiftu při psaní žádné další přeřaďovače nepoužívám, v tomto Vim hodně pomáhá, zejména při mapování na čárku a zpětné lomítko. Teoreticky by bylo možné si hodit Ctrl tam, kam patří (namísto CapsLock), ale tam teď mám jinou funkci (Esc a prohazování layoutu klávesnice), takže osobně bych možnosti CSEDu už nevyužil (ale někdo jiný s ohebnějšími prsty určitě ano, však lidi používají i Emacs a vypadají spokojeně).
Jinak Re: "Mít všechna makra v jednom souboru, který má navíc "natvrdo" nastavený název, považuji za víc nevýhodu než výhodu" - tak to není, to jsme už řešili o pár stránek výše.
1) s Ctrl, Alt apod. jde ergonomie dolů, píšete vůbec na klávesnici správně nebo stylem pana Semtamťuka?
2) I kdyby CSED nakrásně jel v DOSBoxu, pořád to bude umět jen nějaká prastará rozlišení, takže "dobré" pro očička
3) Unicode - to je vtip co píšete žejo? Nebo jste někde na konci řetězce tvorby dokumentace a ten text jde jen na vytištění? S nikým dalším se nespolupracuje, žadný e-bookový výstup, nic? Zajímavé, asi fakultní prostředí...
4) s těmi makry to není pravda, mohou být klidně v deseti souborech, proč to pořád opakujete???
1. Pokud je alternativou přepnutí do příkazového modu a volání příkazů, tak asi ne. Školený na klávesnici nejsem, ale úhozů mám vcelku dost.
2. Rozlišení programů v DOSBoxu řeší OS, tam problémy nejsou. Stejně většinou píšu, nebo jinak pracuji, v emulátoru konzoly.
3. Opravdu nemám potřebu psát mnohojazyčné texty s mnoha autory různých národností (kde má použití Unicode či UTF-8 asi opravdu velký přínos). Opakovaně jsem se setkal s tím, že zazipované adresáře nešly rozzipovat, protože jména souborů byla v Unicode nebo UTF-8, případně s dalšími podobnými problémy.
e-book bych rozhodně přes Unicode neřešil, od toho je pdf, a to mohu udělat v TeXu. Formáty typu epub nebo pdb jsou jen na zlost. Stahoval jsem si Gliese (časopis o exoplanetách), co to přestali dělat v pdf a přešli epub, tak jsem s tím přestal, protože tahle konkrétní verze formátu epub, co používají, je win/apple only, na linuxu to nic korektně nezobrazí (prostě obskurní formáty s obskurním kódováním češtiny, u nichž není zaručeno korektní zobrazení a nezobrazují se korektně ani obrázky, a to na vícero verzích Debianu s FBreaderem, kdy je výsledek prakticky stejný, jeden z těchto formátů má umět načíst Libreoffice, ale nesetkal jsem se se souborem, u něhož by se to povedlo). Tahle kódování jsou pro mě zcela bezcenná a jen přinášející problémy.
4. Protože to nikdo pořádně nevysvětlil, popsané to v dokumentaci rozumně není. Nehledě k tomu, že, jak jsem to pochopil ze zdejší diskuse, v jedné sadě maker na jednu klávesu může být ve vim podstatně méně příkazů než v tom csed (počet písmen angl. abecedy u vim versus několik set u csed).
Ad 1, 4:
:help :map-commands
:help abbreviations
:help :source
Nevím, co jste pochopil ze zdejší diskuze, ale (4) je nesmysl, což už bylo mnohokrát řečeno. Odpovědi viz help výše. Kromě výše uvedeného existují komplexní templates, viz například odkaz na tex plugin, existují velice hezké pluginy na editaci HTML nebo Java atd. Opět platí, že je můžete, ale nemusíte používat. Pokud chápu popis csed správně, tak ekvivalent ve ViM bude :imap nebo :nmap.
Nastavení (nejen makra, ale cokoliv) je specifické pro editovaný soubor. Nastavení lze nahrát explicitně a/nebo automaticky podle typu souboru a/nebo automaticky podle typu souboru a projektu (to už vyžaduje trochu skriptování s detekcí adresáře). Můžete si vybrat co chcete, z mého pohledu je první varianta obvykle nesmysl, druhá většinou dostatečná, třetí se hodí spíš vyjímečně při různých konvencích u různých projektů, ale jinak proti gustu samozřejmě nic...
Ad 3: to snad ani nestojí za komentář, doporučuju se posunout o století dál...
Zrovna teď řeším opravy nějakého textu v libreoffice. Kurzor musí být 2 - 5 znaků napravo od míste, kde se v textu mažou nebo dopisují písmena (tedy jsem nucen to dělat zkusmo a na slepo) - protože UTF8, v němž se nedá korektně vztáhnout pozice písmene k nějakému byte v textu. Prostě nesmysl, který je jen zdrojem chyb a problémů.
S linuxem pracuji cca 20 let. Takže se cítím být kompetentní k hodnocení, že to či ono se za tu dobu zlepšilo a jiné věci se zase zhoršily (a co fungovalo dřív, tak nefunguje, nebo funguje hůř).
Kdyby nebylo nuceného přechodu linuxového systému na UTF8, tak bych si vystačil s joe (který mi vyhovoval víc než vim, ale nenašel jsem, jak ho donutit ukládat texty kódované jinak, než co je natvrdo nastaveno v OS - na rozdíl od vim). A tahle diskuse by byla z větší části zbytečná.
Tedy moc nechapu, proc by se v Libreoffice mel nekdo (jak?) divat na hodnoty jednotlivych bajtu. To je co za vychytavku? Vidim to spis na problem s praci s daty (nejsou zalohy ze? :-)
Ale i tak - v UTF-8 se *presne* vi, kde znak zacina, staci se podivat i jen na clanek na wikipedii, neni potreba se divat do normy.
Prostě jsem napsal text (jako zdroják pro TeX) v geditu, a protože výsledek měl být vedle tisku v presentační kvalitě odevzdán v odt nebo doc, tak jsem ho překopíroval a potřeboval jsem jen vymazat TeXové tagy, kterých tam naštěstí nebylo moc. A Libreoffice si zjevně nerozuměla s textem v iso-8859-2, písmenka sice zvládla správně, ale kursor neuměla najít.
Mimochodem, v textu kódovaném v utf8 musí program při skoku o 1000 písmen dopředu nebo dozadu projít všechny byte, protože jedno písmeno může být kódováno jedním až 3 (a u exotických jazyků snad i více) byte. To, pochopitelně žere výkon počítače a občas se vloudí podobná chyba, na kterou jsem narazil já. Pokud je to normálně, tak prostě stačí skok o 1000 byte.
Stejné problémy má s texty v utf8 i Midnight Commander, alespoň jsem se s tím opakovaně setkal. Prostě kooperace mezi utf8 a jednobajtovými systémy kódování písmen není stoprocentní.
Jak se mohlo kódování projevit při překopírování do Libreoffice tedy nechápu, ale na 99% je to problém mezi klávesnicí a židlí (resp. ještě jinak: kdyby náš dokumentační tým řešil takové s prominutím kraviny, tak by si nevydělal ani na slanou vodu :-) a to komunikují s celým světem a taky přebírají různé formáty s výstupem do DocBooku (TeX je již z principu slepá ulička, takže ten je jen součástí toolchainu úplně na konci).
A ano, UTF-8 je transformation format, pokud někdo potřebuje (skutečně potřebuje?) práci s jednotlivými znaky, je zde UCS, pořád ale výhody převažují nad touto relativně malou nevýhodou, která je navíc řešena knihovnami.
Prostě po překopírování zdrojového textu z TeXu v iso-8859-2 v gedit do libreoffice na některých místech se úkony jako mazání nebo vkládání znaků děly nalevo od kurzoru. Jev jsem pozoroval jen na některých místech textu a tam, kde se vyskytoval, byl na různých místech řádku různě intenzívní (= počet znaků mezi kurzorem a místem akce byl různě velký). Neprocházel jsem celý text, jen místa, kde byly TeXové tagy, jako uvozovky apod.
Jinak bych si dovolil oponovat názoru, že je TeX slepá ulička, a to ze dvou důvodů:
1. Neexistují jiné rozumně dostupné nástroje, kterými lze udelat text v presentační kvalitě; výsledkem činnosti nástrojů typu "office" je prostě typografický šit
2. Je jednoduchý a funguje bez nutnosti nějakého výkonného HW (s výjimkou zpracování dokumentů s velkoplošnými bitmapovými obrázky o vysoké kvalitě, tam se výkon HW projeví jednoznačně)
Opakovaně jsem se setkal s epub dokumenty, které byly nečitelné v FBReaderu a nešly ani načíst do Libreoffice - jeden příklad jsem uvedl zde v diskusi, časopis Gliese. Z tohoto důvodu považuji tento a podobné formáty za nespolehlivé, jimž je lépe se vyhnout.
Nene, to je nedorozumění, možná jsem to napsal blbě, TeX samozřejmě význam pořád má a jen tak ho neztratí!
Slepá ulička = TeX máme na konci toolchainu při generování PDF. To znamená, že původní dokumenty jsou buď v DocBooku nebo AsciiDocu, renderování HTML je jasné a při požadavku na PDF se použije TeX. Tj. autoři se se zdrojákem v TeXu nesetkají (což skutečně nemá význam, i když LaTeX uznávám), .tex jsou generovány automaticky.
Nojo, jenže jednobajtové kódování nedostačovalo už v osmdesátých letech, a pro komunikaci mezi platformami je UTF-8 ideální, už kvůli endianitě. A do paměti se dá načíst jako wchar_t, přičemž k posunu o 1000 znaků stačí skočit o sizeof(wchar_t)*1000, ne?
Navíc UTF-8 zvládnou zpracovat jakkoliv staré programy, i když s občasnými problémy, zatímco UTF-16 je pro ně lok vitriolu. Natož UTF-32 ;-)
Oh, ta trojka je tedy síla, snad jen tolik, že PDF skutečně není formát e-booku. Možná, možná a čistě teoreticky Tagged PDF, ale ten prakticky nikdo neumí zpracovat.
To by mě tedy zajímalo, kdo dnes ještě bere knížky v PDF produkované TeXem s tím, že žádný jiný formát není k dispozici.
Ano, to #1 se dá primitivně udělat přes autocommands, ale to jste psal, že nechcete :-)
Takže jiné řešení: mít makra pro každý typ souboru uložena zvlášť (tex.vim, latex.vim, html.vim) a načítat je přes :source
Alternativně mít víc .viminfo souborů, o5 zvlášť pro každý typ souboru (to bude kompatibilní s CSEDem z hlediska uživatele).
No právě, správně by se termínem "makro" mělo pojmenovávat cokoli (funkce, sekvence kláves) namapovaná přes :map nebo jeho varianty, a tam jsou možnosti velké - předřaďovače, sekvence kláves, celkem cokoli.
To, čemu se někdy říká "makra" (já to taky poněkud nepřesně používám), tj. sekvence kláves namapovaná na a-z, 0-1 (to je speciálnější) nebo dokonce na *+ atd., to je jen na throwaway kód, tam bych osobně nic delšího nedával.
Ale i kdyby - ukládá se to do .viminfo, které může být buď globální pro uživatele nebo lokální v rámci souborů, takže flexibilita dosti velká.
Navíc velké + pro Vim: v makrech se mohou používat všechny operátory, příkazy pro pohyb kurzoru a hlavně textové objekty. To je něco, co SLED AFAIK nemá.
Ad: "To je podstatně méně pohodlné a rychlé než stisknout více kláves současně."
není pravda, kombinace prefix+nějaká klávesa (klávesy) je rychlejší než hledat nějaké přeřaďovače, které nejsou pro psavce všemi deseti na zrovna nejlepších místech.
Ad: "Navíc se mi nikde v dokumentaci k vim nepodařilo najít, jak makra uložit jako soubor na disk a opět nahrát (nezdokumentovaná, špatně zdokumentovaná funkce = neexistující funkce)."
To mě tedy osobně dost překvapuje, protože Vim (a samozřejmě Emacs) mají jednu z nejlepších dokumentací vůbec.
Jinak mapování funguje pro Ctrl+klávesa, v GUI i pro Alt+klávesa (v terminálu záleží na nastavení, to je však problém konfigurace terminálu a ne Vimu).
Navíc pokud nestačí varianty :map tak na některé věci slouží digraphs, málo známá a přitom skvělá fíčurka.
Ja bych si prohodil rozhodne bYngo editor, nezada si s nim ani Vim :) Pocinaje editaci souboru radove previsujici pamet, pred perfektni prikazy, mapovani (vcetne vicepismenych zkratek), skriptovaci jazyk, az ja po nevim co. Jen pro pohyb kurzoru a bloky to melo asi 100 prikazu :) Pamatuju si, ze jsem si v nem udelal (snadno) "projekt", co otviral X souboru, kompiloval a posilal data... Na stisk klavesy a pri chybe to skocilo na prislusnou radku. Vsechno bylo vzdy jen par radku kodu. A ty makra, to byla radost. Skoda, ze to autor nedokopal do 32bitu, natrhlo by to ritni otvor vetsine dnesnich editoru :(
Jinak v nazvu je misto Y normalni i, ale vsevedouci root ma zabanovano slovo byngo. To jsme dopadli :)
R.
Skleroza... http://texteditors.org/cgi-bin/wiki.pl?Byngo_Text_Editor (misto "y" opet "i")
Ja som celu zakladnu skolu stravil na Turbo C 2.0 IDE a internom editore M602 na bat skriptiky. Na strednej skole (1997) mi spoluziak ukazal DJGPP s RHIDE a to bola moja srdcovka az do nejakeho 2002 a prechodu na windows. A samozrejme na linuxe som najviac kodu napisal v mcedite a pouzivam ho dodnes :)
Když jsem se před dvaceti lety živil programováním v Clipperu, tak jsme používali MultiEdit (spouštěl se ME.EXE).
Ten byl taky dost vymazlenej - více oken, sloupcové bloky, reindent, makra a spousta dalších fičur. Velmi jsem oceňoval vyhledáván/nahrazování a to včetně RE a prohledávání více souborů.
Ha, ďakujem za pripomenutie SPHINX C--, strávil som s ním dlhé hodiny na otcovej 286ke. Editor bol postavený na Turbo Vision, vďaka tomu vyzeral ako zvyšné IDE od Borlandu.
Inak, v DOSe som používal editory Norton a Volcov commandrov. Po prechode na Windows som používal FAR aj napriek módnym vlnám rôznych IDE, ktoré preplávali okolo (Visual Studio, Eclipse, ...)
"jednalo o projekt vytvořený jediným člověkem, na rozdíl od komerčních IDE."
kupodivu velke mnozstvi komercne VELMI USPESNYCH a ZNAMYCH projektu byly tvoreny primarne prave jednim clovekem (a nekolika "poskoky" na reseni drobnych uloh). Je to dle meho nazoru dano tim, ze team leader ma nejakou vizi a jen rozda ukoly co a jak delat, jenze ti pod nim se casto hodi opravdu jen na drobne upravy nejakeho pomocneho kodu.
Vychazi mi to prave z komunikace s par takovymi lidmi. Kupodivu jsou docela sdilni, i kdyz komunikace je obcas dost obtizna, protoze do jedne vety dostanou tolik o cem by se dala napsat cela knizka, tak potom chapejte jak to mysleli :-).
To je pravda, takovej Turbo Debugger maji na svedomi snad jen dva lidi.
Ale Turbo/Borland C/Pascal delala vetsi skupina vyvojaru (ted myslim verzi 2+, ne ty puvodni jeste pro CP/M). V tom vyvojovem prostredi staci v About dialogu stlacit tusim Alt+I a vyjede seznam. Vlastne, napriste udelam screenshot a bude :)
"Je to dle meho nazoru dano tim, ze team leader ma nejakou vizi a jen rozda ukoly co a jak delat, jenze ti pod nim se casto hodi opravdu jen na drobne upravy nejakeho pomocneho kodu."
Viz "Fred Brooks: The Mythical Man-Months. Addison-Wesley, 1975"
Škoda, že to není povinná literatura pro projekťáky, takže se tito dopouštějí už 40 let stále stejných chyb a není jim pomoci. Brooks totiž přesně toto tvrdí, že SW projekt je ze své podstaty spíš práce stylem jeden operatér + sekundáři, kdy operatér má vizi, představu, jak by to celé mělo vypadat a fungovat, navrhuje a sám píše nejdůležitější části a ostatní lidi má spíše jen k ruce, aby se zabývali mechanickou, méně podstatnou, dílčí prací, jež by ho akorát zdržovala a rozptylovala.
A vůbec, celá kniha je plná zajímavých postřehů z vývoje velkého SW projektu (systému Multics) a nápadů na jejich řešení. V praxi vidím, že se ale stále opakují tytéž chyby, proto také ty projekty vypadají, jak vypadají, a IT potřebuje stále víc a víc "lidských zdrojů".
Problém je, že tohle funguje do určité velikosti projektu. U malých projektů lze fungovat stylem "osamělý vlk" a to umí být opravdu velmi efektivní uspořádání.
Jak se projekt zvětšuje, je potřeba přibírat pomocníky, protože to už jeden člověk nenakóduje. Těm je nutno vysvětlovat, co a jak mají dělat - a mandaye se začnou utápět v komunikaci místo v kódování. Nepříliš dobří pomocníci potřebují pořádný dohled, dobří ho sice nepotřebují, ale zas vám nebudou ochotni moc dlouho dělat jen "lopaty" hlavnímu člověku.
U ještě větších projektů pak přichází to, že je jeden člověk v hlavě už prostě neudrží.
A další problém podobného systému je zastupitelnost. Když má celek projektu v hlavě jen jeden člověk a něco se mu stane nebo se s ním rozhádáte, tak to můžete zabalit.
Co se týče "strašné" moderní doby, tak výsledkem podobných úvah je třeba pozice SW architekta - člověka co má přehled o pokud možno celém systému, byť na poměrně high-level úrovni, aby to zvládl udržet v hlavě.
Dovolim si lehce nesouhlasit, existuje nekolik hodne velkych projektu (alespon dnes velkych), kdy na zacatku ten vizionar musel byt, musel navrhnout treba API, apod. Samozrejme, v dalsich fazich dela stale mene prace v pomeru k velikosti aplikace, ale praci velmi dulezitou, a to usmerneni vyvoje. Krasne je absence takoveho cloveka videt na Windows a jeho API.
Bohuzel nemohu jmenovat konkretni jmena lidi a konkretni projekty, ale skoro kazdy je pouziva.
Ad PT a Turbo Pascal vyse: s nikym z teamu TP se neznam ani po mailu, ale prave u TP mi kdysi davno nekdo vypravel, ze cely ten design stoji na jednom cloveku a hromade pricmrndavacu (sorry ze takhle znevazuju jejich postaveni :) ). Je to ale jedna-pani-povidala. U jinych projektu to mam z prvni ruky.
Ad: "ale prave u TP mi kdysi davno nekdo vypravel, ze cely ten design stoji na jednom cloveku a hromade pricmrndavacu"
však o tom to je, to je rozdíl mezi one man show a týmovou prací, kde je jeden architekt (kterej klidně může programovat strukturu či naopak se zaměřit na to nejdůležitější).
Právě díky tomu, že tomu supermanovi pomáhali borci s maličkostma, tak to mohl dokončit a asi ho to i bavilo. Ale jinak řešit problémy typu "v této situaci mě nejde menu", na to stačí každej, časově náročná a přitom jak píšeš pricmrndávačská práce, bez které to ale nejde.
Já myslím, že nejsme ve sporu. Samozřejmě určitě existují projekty, které na začátku byly obsáhnutelné jedním člověkem a mohly se tak vyvíjet a teď jsou větší. Ale jak se zvětšily, tak se od toho modelu "jeden člověk řídí všechno" muselo ustoupit, nebo se musel přesunout na vyšší úroveň abstrakce.
Přesně to, co píšeš, je IMHO právě to nepochopení celé té myšlenky. Brooks naopak tvrdí, že i velký projekt je třeba vést jedním mozkem. A společně s ním Chuck Moore dodává, že jakkoli velký projekt je možné dekomponovat tak, aby to bylo možné.
A naopak, i relativně jednoduchý projekt může postupně hypertrofovat do obludné hydry, když chybí autorita, která by ho dlouhodobě vedla.
Z předchozí odpovědi bych zdůraznil tu zastupitelnost. Z pohledu korporace je spoléhání se na jediného člověka u většího projektu až neúnosně riskantní, ať už proto, že ho může "srazit autobus", či proto, že se tak dostává do příliš silné vyjednávací pozice.
Ony "stále se opakující chyby" jsou potom pojištěním vůči tomuto riziku a jako každé pojištění se i toto zdá ve většině případů (kdy se nic nestane) zbytečně drahé.
Ještě si vybavuji jeden zajímavý editor, který se jmenoval Technical Editor, zkráceně Tedit. Jeho předností bylo, že v DOSu využíval DPMI a měl nějaký mechanismus pro swapování, takže se s ním daly otevírat i opravdu velké soubory v řádu až desítek megabytů. To jiné editory neuměly. Měl taky velmi bohatou sadu zkratkových kláves pro některé docela komplexní operace s textem, a existoval i ve verzi pro OS/2. Já jsem ho tehdy získal na jedné ze shareware disket, které tehdy vydávalo FCC Folprecht. Jo, to byly časy.... ;)
Turbo Pascal jsem pouzival jeste v dobach CP/M. To byly casy. Na poradne veci jsem pouzival Aztec C. Vsechno se veslo do 64KiB vcetne operacniho systemu.
Na DOSU jsem zustal verny Turbo C a posleze Borland C. Jedine, co chybelo do dokonalosti byla delka seznamu pametovych modelu. Tiny, Small, Compact, Large, Huge, ale chybel FLAT :-) Dnes je to skoro k smichu, ale pamatuju si, jak jsem pri prechodu na poradny operacni system slintal nad radkem
char foo[1024*1024];
Nejlepsi pak bylo, kdyz se podarilo rozchodit BorlandC pod dosemu (po nekolika patches do dosemu) a kompilace byla podstatne rychlejsi nez na tom samem PC v nativnim dosu. Ale muselo se u toho sedet a honit mys pres dosove okno, protoze jak tam chodily mysove eventy, tak ten dos dostaval vic casu procesoru. Pokud se tam ta mys nehonila, prekladalo to pomaleji.
To bylo v dobach, kdy jsem si myslel ze command line je naprosto nezbytny a graficke operacni systemy jsou nepohodlne. V te dobe jsem spoustel X jenom kdyz bylo potreba udelat neco grafickeho, jinak se pracovalo z textove console. To uz je taky prehistorie :-)
DOS je 16-bit real-mode OS a proto tam flat nebyl k dispozici a proto to nepřekvapivě nebylo ani v Turbo/Borland C :-)
Flat byl ve 32-bit specialitě DOS4GW, která ovšem DOS zcela obešla a převzala řízení celého PC na sebe.
Nativně byl flat poprvé až v 32-bit OS Windows 95.
Začínal jsem na cracknutém (dodavatel maďarská zbrojařská firma Videoton) Wordstaru pro OS CP/M. Tedy 8-bit, max 64kB paměti. Na počítači ale byly 2 procesory 8-bit, 16-bit, 1MB RAM (pro 8-bit využitelných jen 64kB, na zbytku paměti byl "rychlý" RAM disk), 20MB harddisk tehdy ještě nazývaný Winchester. Později jsem si ukradl i 16-bitový Wordstar, ale to už se objevil Turbo-Pascal a později Turbo-C - moje volba.
Nemohu zapomenout na Dos Navigator, který jsem měl dokonce koupený a startoval jsem ho přímo v autoexec.bat. Troufám si tvrdit, že to byl nejlepší souborový manager pro DOS. Ten zabudovaný editor byl ve své době jeden z nejlepších - sloupcové bloky, vícekrokové undo, highlighting, hexaeditor, editace velkých souborů (používal EMS a XMS)... a hlavně přenášení textu přes schránku mezi jednotlivými soubory! A při tom všem mohlo na pozadí probíhat kopírování! A kalkulačka a tetris! :-)
Skoro mám slzu v oku, když si vzpomenu, jak to zacházelo s FATkou - vestavěné undelete, mazání souborů - to nešlo přes INT21, ale přímo na disk - a bylo to asi 100x rychlejší.
Znáte někdo správce souborů IT? To jsem v DOSu používal (a stále používám, když DOS pouštím). Ten program kvalitami předčí všechny ostatní mně známé DOSové souborové manažery, ale kupodivu jsem o něm na internetu nikdy nečetl. Má dvě okna podobně jako Norton Commander, avšak umožňuje měnit jejich umístění a velikost a umožňuje otevírat další okna.
Má prohlížeč i editor souborů, umožnuje prohlížet i editovat větši množství souborů naráz a umožňuje mezi okny libovolně přepínat. Používal jsem to i jako jednoduché IDE, třeba na assembler.
Má to možnost vybrat si z několika textových videomódů, prohlížeč obrázků, přehrávač FLI videa, přehrávač MOD souborů, kopírování souborů na pozadí, jemně se pohybující kurzor myši (udělaný přeprogramováním čtyř znaků ve znakové sadě).
Je to freeware, patrně český program, od někoho, kdo si říká MDS Corporation (asi to bude přezdívka). Na internetu jsem o tom nikde nic nenašel, získal jsem ho tak, že jsem ho (v dobách, kdy jsem ještě internet neměl) odněkud zkopíroval.
Nahrál jsem ho sem, docela by mě zajímalo, jestli někdo neví, odkud pochází.
http://www.jikos.cz/~mikulas/it.zip
(případně ho Pavel Tišnovský může recenzovat v další části vedle M602 :-)
Myslim, ze jste prave naplnil skutkovou podstatu tr. cinu dle § 270 Porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi
(1) Kdo neoprávněně zasáhne nikoli nepatrně do zákonem chráněných práv k autorskému dílu, uměleckému výkonu, zvukovému či zvukově obrazovému záznamu, rozhlasovému nebo televiznímu vysílání nebo databázi, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
:-)
Ale zpet k tematu, tech ruznych manazeru existovala hromada, sam vim minimalne o dvou dalsich ceskych, dokonce k nim mam i original manualy a mozna i diskety. Docela by mne zajimalo, jestli se na tak maly lokalni trh vyvoj alespon trosku zaplatil (profi tisk toho meho manualu musel neco stat, takze autori to asi nemeli jako konicek).
Podle me tam uz skorem vetsina lidi jen troli, ale vaznejch tam bude hodne. Napriklad nekdejsi znamenitej (dnes uz asi zesilevsi) propagator NeXTSTEPu a obj-c. (Byl-li to on, kdo psal 199x serial o NeXT v SWN, jsem mu dodnes vdecen. Sice jsem s vlastnima pokusama rozumne pouzit OpenStep spis pohorel na zamrelost, ale myslenku to melo. Skoda, ze v GNU verzi neni ten 3D PostScript...)
IT mi něco říká. Matně si vybavuji, že jsem ho jeden čas používal, teď ale nemám u sebe prostředí, kde to zkusit. Každopádně jsem zůstal u Volkova :).
Dnes jsem bez FAR Managera jak bez ruky (ne, že bych si s tím neporadil, jak si někteří musí nutně s sebou tahat tcmd, jinak se ani neuprásknou, ale tam, kde dělám trvaleji, by FAR měl být ;).
Umí https://www.youtube.com/watch?v=Umb59mMvCxA , změní to ale něco na rozhodnutí mezi Vim a ST? :-)