S tím dielektrickým olejem bude spojeno hodně moc problémů a v podstatě dosažená úspora ve spotřebě chlazení bude naopak proinvestována v nákladech na recyklaci a ekologickou likvidaci oleje. Taktéž náklady při poruše nebo údržbě budou vyšší (olej váže vlhkost a následné kaly budou ten problém). Další např. kacířská, a teoretická otázka, je: "jaký hasič, a nebo BOZP poučený zaměstnanec, strčí ruku do vany pod napětím do dielektrického oleje aby vyndal probíjející a jiskry sršící základní desku/server".
Jinak mne fascinuje že používají komerční servery (HP na snímcích). Měl jsem takový dojem, že úspor dosáhnu tím, že si nechám postavit server podle svého návrhu, který bude optimalizovaný na konkrétní provozní podmínky a výkonnostní požadavky. Tzn. např. základní deska bude zalitá do nějaké otestované a certifikované pryskyřice, samotný CPU a RAM je naletován, budou použity konkrétní pomocné čipy např. Intel LAN a naopak tam nebudou zbytečné čipy (audio, USB, SATA atd.), napájení nebude řešeno "potopeným" zdrojem AC230V nebo DC48V, ale připojeno na externí přímé např. DC12VO, periférie budou vyvedeny jako optika mimo prostor vany atd.
Znám, ale vím taky že se odpojí celý daný okruh. tzn. každý server má svůj jistič/proudový chránič?
A nebo se odpojí celá vana?! A o tom mluvím. Místo výpadku jednoho serveru chlazeného vzduchem, bude výpadek celé vany ve které je 20 serverů. Tím pádem musím udržovat vyšší množství fyzických serverů které si s takovým to výpadkem poradí.
Ale to je taková akademická diskuze, snad tam používají servery na DC48V.
Většina těch debat je tady o tom, že lidi neznají vlastnosti oleje a nechápou čím se liší do jiných médií.
Ten olej má trvanlivost a životnost desítky let. Sami ho používáme asi už osmý rok...
Vodu neabsorbuje.
Izolační vlastnosti jsou vynikající a je to mnohem bezpečnější, než třeba "vzduch", kde přeskočí jiskra.
A tak by šlo pokračovat...
Ano, problémy tam jsou. Člověk je při manipulaci mastný. A potom "tvrdnou" některé kabely a pod "bužírkou" vzlíná olej. Nefungují některé druhy těsnění v potrubí...
Nechci vyhledávat aktuální typy Google, ale je to veřejná informace že Google má vlastní základní desky. Tuším že od Gigabytu.
Testování je ti k ničemu, pakliže ti výrobce nedá osvědčení o bezpečném používání v daném prostředí. Stejně to bude s ESČ. Např. každý rozvaděč musí mít zkoušku. To jsou takové detaily, které snad má Wedos vyřešené.
Silně pochybuji že od Dell a nebo HP získají certifikaci na provoz v oleji. Nejde vůbec o záruky, tady se na záruky nehraje, ale o to aby to náhodou někoho nezabilo a to je pak blbá reference a reklama pro ty globální firmy.
https://www.theguardian.com/technology/blog/2009/apr/02/google-server-secrets
https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fgreaky.files.wordpress.com%2F2009%2F05%2Fgoogle_server.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fgreaky.wordpress.com%2F2009%2F05%2F05%2Fgoogle-servers%2F&tbnid=KQm-5VsZFU3YuM&vet=12ahUKEwj2zuOChLX6AhXIOuwKHQ1bA8UQxiAoAXoECAAQFw..i&docid=BtArRSMLlRyagM&w=450&h=338&itg=1&q=google%20datacenter%20computer&hl=cs&ved=2ahUKEwj2zuOChLX6AhXIOuwKHQ1bA8UQxiAoAXoECAAQFw
Srovnavat firmu velikosti Googlu lze tak snad leda s Metou nebo asi s Microsoftem, ale ne s Wedosem. Takze zpatky a plati opet uspora z rozsahu pri vyrobe a pouziti bezne dostupnych systemu.
Ad zkousky bezpecneho provozu - ty si wedos muze udelat taky, na to nepotrebuje HP. Navic staci testovaci misto omezit pro volny pristup, oznacit to jako vyvojove pracoviste a s potrebnosti zkousek jsme pak uplne jinde.