Jojo, já udělal před lety na 3770K delid a místo pasty dal Conductonaut, a doteď mám velmi podobnou sestavu v dobré kondici, zvládající dnes všechno, s moderní grafikou i některé AAA hry na 60fps. A vpodstatě všechny starší hry tam jedou stejně, jako na nové sestavě s DDR4 a Ryzenem 5600. I ta práce ve windowsech je stejně rychlá. Rozdíl jen v benchmarcích, spotřebě, kódování videí, a sem tam něco najede krapet rychleji nebo je krapet svižnější, ale nic výrazného.
Že to půjde, o tom žádná. Trochu obavy z absence AVX - nedávno tu byla zpráva, že některé distribuce budou vyžadovat AVX nebo dokonce AVX-2 ...? Tyhle instrukce jsou navíc už běžně používané, takže bude asi i znatelný vliv na výkon u videa, 3D, matematiky apod.
A pak ta spotřeba - asi jsem rozmlsaný dnešními laptopy, ale 50W idle? Pokud poběží 10h denně, tak mě to bude stát o 1500 Kč ročně víc než aktuální laptop nebo mini PC - za dva až tři roky se mi repasovaný laptop nebo mini PC zaplatí a navíc budu mít relativně aktuální hardware. Jako hračka zajímavé, ale ekonomicky to smysl nedává.
PS: Elektriku jsem vzal hodně odhadem bez studia ceníků, můžu být ještě o desítky procent pod.
Jenze to bys nesmel chodit na root vis? Zdejsi "ITci" dostavaji 15k cistyho (max) ... ale pod 1/2 mega nevstavaji z postele ... a tak resej, jestli neco nahodou nebude mit o 2W min ... aby usetrili.
Ve skutecnosti ma v domacnostech zdaleka nevetsi podil prave lednice, protoze narozdil od toho vareni a peceni ... bezi porad.
Kupovat novy spotrebic kvuli uspore energie se nevyplati naprosto nikdy.
Může být, ale nemusí.
Počítač při mírné zátěži (prakticky idle) může žrát třeba 75w a komu 35w monitor. Zapnutý 6h denně už je to 0,66kWh. Za třicet dní je to 20kWh. Když k tomu člověk hodinu a půl hraje nějakou hru při které má PC spotřebu 200W, jsme zas jinde. Ale je PC a PC, někdo může mít podstatně úspornější sestavu a podstatně výkonnější grafiku, sedět u toho déle, nebo mít notebook co v idle žere 15-20w včetně displaye a v zátěži 60w které má problém uchladit. Pak bude největším žroutem lednička.
Ja kdyz otevru v lednici, tak je tam porad svetlo a zarovky zerou dost elektriky, takze bych doporucoval te lednici vymenit dvere za pruhledne a pak ve dne ji vypinat, protoze kdo potrebuje svetlo ve dne. :-D
A pak vecer si vyndat teple jidlo z lednice.
26. 5. 2023, 15:56 editováno autorem komentáře
Tož to není vždycky pravda. Rodičové měli starou plazmu(32palců +-) TV z roku 2006 (+-) a ta potvora se satelitním receiverem měla spotřebu cca 320 W. Nová TV LCD Sony (65palců) s DVB-S2 jede na cca 55 W(úsporný režim). Takže úspora cca 270 W/hod provozu. Ta úspora za rok udělá cca 0,5 MW při -+ 5 hodinové denním běhu. Ale jak říkáš, u většiny spotřebičů nedošlo k nějakému drastickému snížení spotřeby/vůči požadovanému efektu v domácnosti (např. ledničky, pračky, myčky nádobí, počítače, atd..), snad jenom přechod z PC (200W) na NTB (30W) nebo LED osvětlení (40,60,80 W na 2-5 W)
2Oscar_Romero: ano, pravděpodobně ano. Nekontroloval jsem, pouze nastavil režim max. úspory(ale taky si myslím že jas je na minimu). I s tím min. jasem jde obraz vidět skvěle, střední režim dělá spotřebu cca 100 W a je to jenom trošičku jasnější. No já mám též Sony 55palc, 4K a jedu též na max. úsporný režim a jsem na 45W. Obraz je pro mě velmi zřetelný jak během dne tak i v noci. V noci je obraz samozřejmě lepší, tma je prostě tma. Jinak zkoušel jsem kdysi režim středního a maximálního jasu a pro mě to nemá zásadní efekt. Tak jsem to prostě nechal na tom maximálním úsporném režimu. Kdyby to byl pro mě rozdíl jako je rozdíl 640x480 vs 1920x1080 tak ten jas nechám ale pro mě(mé vidění a můj mozek) to osvětlení nehraje skoro vůbec roli.
Ta plasmova potvora mela spickovou spotrebu 320W, ktera se dala namerit (horkotezko) pri rozsviceni cele obrazovky do bila. Realnou provozni spotrebu mela kolem 100W, coz je kupodivu naprosto bezna spotreba i u OLED a dalsich podobnych zobrazovadel - v zavislosti na velikosti a rozliseni.
Tudiz zadna uspora nenastala.
Pricemz i kdyby si rocne usetril tech 500kWh ... tak to je nejakych 2k5Kc ...Kolik ze stala ta nova televize? 25k? Takze za 10 let budes na nule. Pokud tech 10 let tedy prezije.
Tudiz zpet k tomu, ze se nikdy a v zadnem pripade nevyplati menit naprosto zadny spotrebic kvuli spotrebe.
2bez prezdivky ... : Co se týče té spotřeby, nechal jsem to měřič běžet tak hodinu nebo dvě, přesně si tu už nepamatuji ale měřič vyhodil hodnotu 320 W. Pokud zohledňuješ čistě spotřebu pak ne. Nicméně hrají roli i tyto faktory : přirozená výměna v případě poruchy, starší zařízení se blbě opravují (problém dílů, atd..), zastarávání technologií(např. ta stará měla jenom SCART), přebytek peněz(do hrobu si je nevezmeš), problém zraku u starších lidí( na 65 je obraz větší než na 32tce), atd.. Ale v konečném důsledků skutečně nedošlo u spotřebičů k nějaké KLÍČOVÉ revoluci která by snížila jejich spotřebu tak aby se v dohledné době (5,10 let) vyplatila ekonomicky jejich výměna.
Vypadá to, že máte problém rozlišit výkon (W) a energii (Wh). Což má bohužel většina lidí. Pokud jste měřil „hodinu až dvě“, tak jste zřejmě dostal spotřebovanou energii 320 Wh, což je ale právě silně závislé na tom, jak dlouho jste měřil. Za čtyři hodiny by to bylo 640 Wh a tak dále. Tedy pokud to byly dvě hodiny, má ten přístroj příkon 160 W, což je úplně jiné číslo.
Příkon měříme ve wattech a určuje okamžitý tok. Pokud chceme znát celkovou energii, musíme příkon vynásobit časem. Tím dostaneme watthodiny, což je hodnota, kterou měří elektroměr a za ni platíte. Protože nezáleží jen na tom, kolik spotřebič přijímá energie v zapnutém stavu, ale také, jak dlouho je zapnutý. Proto watthodiny, tedy násobek příkonu a času.
NE NEMÁM. Skutečně si myslíš, že člověk co studoval publicistiku(to jest ty) může poučovat člověka(to jest mě) co udělal techniku s kde měl vysokoškolskou fyziku? Dané měření jsem prováděl někdy pár let zpět takže si nepamatuji přesně detaily ale protože ten měřák používám stále tak vím jak měří. Jedná se o průměrné měření za čas(příkon/čas). Takže jediná chyba byla že jsem nenapsal W/h, akorát nemám potřebu to podrobně rozepisovat.
PS. v jednom prvních příspěvků jsem mluvil o úspoře cca 0,5 MW/rok(mělo tam být 0,5MWh) = (320-55) * 5 hod *365 dní = 483 625 W/h = 0,5 MWh. Jak říkám netrpím potřebou to podrobně popisovat.
Není potřeba být hrubý, ani se rozčilovat nebo povyšovat. Mám zkušenost, že i lidi z oboru v tom mají hokej. Mám v rodině člověka, který dělal čtyřicet let v elektrárně a stejně to nechápe.
Je to kontraintuitivní, obvykle základní jednotka označuje množství a pro určení toku je třeba doplnit čas. Ovšem ve wattech už ta sekunda je ukrytá (joul za sekundu), proto to lidi mate.
Mimochodem, já jsem v první řadě studoval elektro a počítače, až pak média. To jen pro pořádek.
Za duben nám lednice vzala 28 kWh. To je desetina spotřeby našeho bojleru. Sušička i pračka jsou kolem 40 kWh měsíčně. Největší podíl má vaření, ohřev vody (bojler, ne těch pár litrů v pračce nebo myčce), topení, případně EV pokud je. Jestli se vyplatí nový spotřebič se musí změřit a spočítat. Říct obecně, že se to nevyplatí, je blbost.
No u mě je na prvním místě PC s monitorem (30-60kWh/měsíc dle množství HO, hraní her, jiných aktivit - v zimě víc - tak řekněme 500kWh/rok) a kotel resp. oběhové čerpadlo (80W,16h denně, tak 8 měsíců v roce (~350kWh/rok) pak bude lednička s takovými 0,55kWh/den a 200kWh/rok. On Ryzen teda žere jak tele, samotný počítač se pod 57W nedostane a stačí minimální zátěž a je někde na 70-80W.
Pak je tu kabelový modem s 11W a UPS s 5.5W, vypnuté PC 3W což se nastřádá na 170kWh/rok. Jasně, nějakou tisícovku ročně nemá při dnešních platech a cenách smysl řešit, ale u cen komponent a síťových prvků už je se dá uvažovat o tom, že je jedno jestli to stojí dva nebo tři tisíce, ale pokud věc za tři tisíce žere o 5w méně (44kWh/rok), tak se to za pár let vrátí.
To PC asi nieje vypute ak zerie 3W alebo je nieco nedobre.
Uz nejaky cas plati norma,kde vypnute zariadenia bez displeja musia mat spotrebu max 0.5W a s displejom 1W.
PC to zvladaju bez problemov. Co som naposledy meral rozne PC, tak ta ta spotreba bola max 0.25W pri starsom kusku(znackove HP PC s hawell CPU) po v podstate nemeratelnu hodnotu u noveho PC.
Mám jistou představu o tom, kolik mě stojí provoz čeho. A lednice ta největší položka fakt není. Za hodinu pečení jednoho kuřete propálím tolik, co lednice za tři čtyři dny. Takže jenom kuře k nedělnímu obědu udělá to, co lednice za půl měsíce a to ještě nějaká obyčejná v teplejším prostředí.
Jenomže my vaříme denně. Lednice z téch našich čtrnácti set za elektřinu spotřebuje tak stopadesát korun, nepřetržitě běžící počítač a konektivita tak tři stovky. Tři stovky bude pračka se sušičkou a zbylých sedmset je sporák a trouba. Protože jiné spotřebiče s vyšší než minimální spotřebou doma nemáme.
Lednice nebezi porad. Jen kdyz se rozjede kompresor pokud to neni peltier jako vinoteky nebo stara absorbcka. Zmeril jsem spotrebu 9let kombinovane lednicky a je 0.5-0.6kWh/den.
Moderni s invertorem a dalsimi wifiorgany pry daji i o polovinu min.Nezkousel jsem
Takze nejvic dava kumulativne pocitac s 90-250W spotreby minimalne 8h denne. A to jsem nezapocital nejakych 60-100W na sitovych prvcich ( bez pritapeni starlinku).
26. 5. 2023, 23:35 editováno autorem komentáře
Podle me se to nestane, ze by nejake distro chtelo AVX / AVX2, protoze porad existuji procesory ktere je nemaji .
Jsem si s novou instalaci Gentoo (na kodi) krasne nabehl.. instaloval na i7-8700 a az bylo hotovo, tak tam hodil Pentium G5400 ... a pak se divil ze to nebootuje - /sbin/init nenalezen. dmesg nastesti prozradil, ze se jednalo o invalid opcode .. tak jsem nad tim bloumal.. a zjstil ze ty celery a pentia nemaji ani AVX ani AVX2.
Pekelna zrada od Intelu - kdyby alespon dodrzovali v ramci jedne rodine konzistenci.. ale ne.. potrebuji to z cpu skrtnout, at se do trhu vnese bordel.
Pockejte, az Intel uplne pohrbi 32bit, to asi par dalsich smutnych lidi pribude :)
Nevím jestli se to řešilo už pod původním článkem, ale nejedná se o pohřbení 32bit, jde od odstranění 16bit (a 32bit) a všeho s tím spojeného v ring 0, likvidace ring 1&2, a optimalicace instrukční sady.
Co se týče 32bit, stále dostupný bude v userspace. Takže nativně 32bit systém nastartovat nepůjde, ale 64bit jádro s 32bit userpace fungovat pořád bude.
A co je na tom zvlastniho?
Moje Lenovo T430 z roku 12 pouzivaji deti denne na.minecraft a roblox, chrome a office 365 tam taky jedou obstojne.
A to je to z HW pohkedu jeste mnohem slabsi.
Jenim jsem musel vymenit panty vika, neustaly detske zachazeni.
Ani cena neni nijak zazracna, za 8 jsem nedavno zene kupoval novy laptop Lenovo V12, 16GB Ram a Ryzen rady 5xxxx. Velice oekne zoracovany a lehoucky tenky notebook
Co a v com vyvijas?
Mam podobny stroj ako ma Jezek(bez externej GPU) a je to fest na hrane. Nielen, co sa tyka vyvoja ale aj vseobecne. Uz sa to zadychva, ked mam viacero tabov otvorenych, pri youtube uz sa dvihaju otacky ventialtora a ked pozeram nieco na Eurosporte online, tak je to fest na hrane. Posuvanie vpred/preskakovanie znamena velke riziko, ze sa to sekne.
Na uplne zakladnu pracu este OK ale na nieco viacej uz nie. Uz je to viac utrpenie.
Chystam sa predeslat na Asus PN53 alebo nieco podobne.
Neni to S...? Jeste tak dekadu zpet davne pameti kdyz clovek mel stovky tisic souboru z repa mohl na praci zapomenout. Nebo nejake idecko ktere oteviralo hromady souboru.
Doufam ze od te doby uz nemusi mit kvuli tomuhle kazdy developer nechutne vykonou mobilni workstation. TTL 1h do smrti nove baterky.
mam T430s (i7-3520M [2c/4t], 16GB, 2TB SATA SSD, FHD IPS, 7rada klavesnice z T420, WWAN LTE, Wifi AC) take jako primarni NB, je pravda ze YT v prohlizeci "zveda fan otacky", ale v FreeTube je to ok :-) jinak v tom prohlizeci mam (hibernovanejch) par stovek tabu, activnich dle potreby 1-30, k tomu par Terminalu, Remmina, Signal/Skype/Telegram, Geary, Clementine.. s tim idle zatez CPU ~8%
Za toto akoze dostanete plat? Uz nebudu clanky ako zit s 8 rocnym pc ale s 11? Aky ma toto zmysel/prinos? Kto to realne pouziva alebo vlastne na co ste zabil x hodin vytvarania clanku o nicom? Sak vy okrem okopirovanych noviniek a takychto o kkte clankov neprodukujete nic rozumne. Ste vobec schopny napisat odborny clanok o niecom co nema "100" rokov bez emocii a vlastnych vyfabulovanych faktov? Za toto si mam platit? Pan krcmar nedala by sa anketa alebo to dako nastavit aby som ako predplatitel mohol rozhodovat kto dostane moje predplatne?
Napiste lepsi clanek, kdyz jste tak chytrej. Jinak samozrejme ono vdechovani zivota starym strojum je stale popularnejsi disciplina. A jen tak mimochodem s Linuxem hodne spjata - ono na starsim pocitaci, kde se Windows uz pekne zadychavali dokazal bezet Linux celkem obstojne.
A jestli vas ty clanky tak strasne moc obtezuji, nevim proc je vubec otevirate, notabene proc tu zalozku s textem nezavrete, kdyz vas tak moc pohorsuje :-)
Neříkám, že by ten článek byl na Pulitzera, ale svůj účel plní. Popravdě si už ani nevzpomenu, kdy jsem kupoval do firem nový počítač. On totiž není ve většině případů důvod.Většina zákazníků si bohatě vystačí s "repásky" za pár tisíc a těch několik nových notebooků si pořizuje vesměs management a to né z důvodu výkonu, nebo úspory energie, ale prostě proto, že chtějí mít něco nového. Stejně tak většina našich serverů jsou "repásky". Poměr cena/výkon je nepřekonatelný :D
Pokud někdo mohl ještě před rokem provozovat ve velké serverovně i7 920, tak je asi možné všechno.
https://www.youtube.com/watch?v=5eo8nz_niiM&t=304s
V zemích s levnější elektřinou by se zřejmě našly i tragičtější kusy křemíku.
26. 5. 2023, 12:28 editováno autorem komentáře
Na o něco horší konfiguraci než je tahle běžně vyvíjím. Vlastně žádné výkonnější stroje nemám protože nic výkonnějšího ani k práci, ani doma nepotřebuju. Hry nehraju, video nestříhám. A pak najednou člověk zjistí, že dvanáct let staré CPU stačí úplně v pohodě a při troše štěstí ještě nějakou dobu budou.
A na běžnou kancelářskou práci by úplně bez problémů stačila i ta osm set sedmdesátka.
Jenže pokud na tom vyvíjíš a zároveň třeba trávíš i volný čas, tak se lehce dostaneš na 10 hodin denně a to už je šílenost, protože spotřeba a cena elektřiny. U starého PC, které je zaplé víc jak pár hodin denně musí být jedině softwarový důvod (práce na starším SW, hraní starých her), protože jinak je opravdu nesmyslné nevzít cca 6 tisíc a nekoupit něco na 7 nm do AM4.
Ryzen 4600G 2500 Kč
RAM 2x8 GB 900 Kč (2x16 GB 1600 Kč)
Deska 1500 Kč.
Bazarové USFF PC s i5-6500t leden 2017: 5.5-6w idle, 8-10w mírná zátěž a usb wifi, 40w plná zátěž. Ale je optimalizované na spotřebu.
Desktop s Ryzenem 5900x listopad 21: 60w idle, 70-80w mírná zátěž, 220w plná zátěž cpu. Z té spotřeby dělá grafika nejspíš něco jako 8-12w a zdroj má gold certifikaci.
Mám za to, že od skylaku je ta spotřeba v idle výborná a i starší intely jsou ok. Jak jsou na tom nová PC s DDR5, PCIe4 nevím.
Dost by mě zajímala spotřeba toho ryzenu 4600g, protože u mě to vypadá, že procesor bez zátěže nic nežere, ale spíš věci kolem v pouzdře (řadič paměti, pcie, ...), takže samotný procesor hlásí tak 22-28% socket power z 142W limitu, 17W SoC power a třeba jen 1-3W CPU power (program ryzen master pro windows)
AT skrine, rikate? Nuda... da se jit mnohem dal smerem do IT praveku :-)
Jak už tu někdo napsal, kvůli ceně elektřiny už to dává smysl jen jako PC co je zaplé málo často a u kterého nevadí případné odcizení nebo zničení dětmi/zvířátky - třeba na chalupě nebo u hodně chudých lidí co u toho nebudou sedět 8 hodin denně.
Jako referenční výkonové dno udržuji kombinaci HDD-8 GB RAM-Core 2 Duo. Jsem ve fázi, že už se docela těším na poruchu HDD a následný upgrade na SSD. Kdybych na tom nehrál starší hry, tak už by letělo.
Co mě ale fascinuje je nízké napětí, na kterém dokáže běžet to Core 2 Duo E8500 - jen 0,85 V při 2 GHz, což je vynikající i v porovnání s tím nejlepším 5 nm procesem. Pokročilá výroba při undervoltu přestala dávat smysl a je to "jen" o lepších maximálních frekvencích.
Gratuluji panu Ježkovi. Složil si počítač, na kterém funguji posledních deset let. Ta 3770 je držák, uživím na ní jednu 1060tku a na to hraní Factoria mi to stačí. Ano, disky jsem už taky dvakrát měnil. Akorát deska zlobí, protože nemá ráda upgrade BIOSu, ale dokud to jede, jsem spojený.
Ve své praxi se ale potkávám se staršími kousky, především notebooky, a popravdě pokud počítači stačí na oživení přihození RAM a přesun systému na SSD, musí pro mě splňovat ještě jednu dvojpodmínku - musí umět přehrát youtube s Windows 10. To je taková indikace uživatelské/spotřebitelské spokojenosti.
Pro škarohlídy dodávám: Je snadné skládat, opravovat a oživovat mašiny, když jsou na to prachy. Pokud ale uživatel peníze nemá a šetří, tomu se říká praxe. Na IT je nejlepší to, že můžete být i kouzelníkem ať tak, či onak.
Taky nechápu.
Mám Dell vostro 470 od roku 2012, jediný změny
2012 - přikoupeno 16 GB RAM (celkově 24, 1600 DDR3)
2017 - výměna zdroje (odešel) a při té příležitosti i výměna grafiky (místo HD 7770 jsem tam dal GTX 1060).
Disk běží pomalu ale jakžtakž ok od roku 2012 (čas zapnutí 30 tisíc hodin), i7 3770 šlape fajn.
Všechny hry co vyšly do roku 2019 běží ve fullhd na nejvyšší možnou grafiku (AC Oddysey např.)
Plus já stejně spíš dohanim zameskane hry, takže kupuju ve slevě starší hry, takže win win, běží to krásně na max a ušetřím
Jde o to, co s tím počítačem potřebuji dělat. Pokud chci sdílet data a výsledky práce s někým kdo má superhyper strojovnu s nejnovějšími wokny a nejnovější verze programů, tak to asi bude hodně skřípat. Na druhé straně nejnovější počítač se vším na úrovni už dávno neumožní dělat to co bylo běžné na archaických plečkách a leckomu se hodilo.
https://www.root.cz/clanky/bbc-basic-i-qbasic-oslavuji-sva-kulata-vyroci/nazory/vlakno/13/
:-(
Bude. Resp. může být.
Pokud bych ten počítač potřeboval jen pro sebe, třeba by mi tam chodil AutoCAD R11 nebo ještě R10 (kdysi jsem s tím kreslil), troufám si tvrdit, že hodně uživatelům to může stačit.
Ale pokud bych chtěl spolupracovat s kýmsi kdo by měl novější verzi a chtěl bych, aby mi poslal nějaký výkres, vím, že to jde, existuje příkaz na uložení ve starší verzi, ale ne v jakkoliv staré. Tak bych si musel koupit novou verzi programu a to by znamenalo i nový počítač s novým operačním systémem..
Na Lynnfieldu normálně jedu já. Funguje krásně a zatím mě nic moc nenutí upgradovat. Jinak pokud by jste chtěl zkusit opravdu "pekáč" a spotřebu hodil za hlavu, tak jakž takž s odřenýma ušima a chvilkama na kafe se dá žít i s Pentiem D 945 obohaceném o nějakou Nvidia GT 1030, či něco podobného. Ale tam už člověk fakt musí vybírat, co na to nainstaluje a hodně věcí si odpustit.
Pentium D je jediné označení procesoru u kterého ani nezkoumám bližší parametry a automaticky vyhazuju. To i některé Pentium 4 jsou pro retro hráče mnohem lépe použitelné, pokud se k nim dostane zadarmo. Naštěstí díky spotřebě a větší zátěži pro čipset je tohle akademická debata, protože drtivá většina PC s těmahle obludama je už dávno zrecyklována.
Nespletl, jen jsem zapomněl uvést, že Celeron D vyhazuji automaticky taky. Milost pro některé Pentium 4 vychází z jejich nižší spotřeby a že to není na rychlo udělaný slepenec s těma všema nevýhodama. Pokud na retro hraní musí být dvoujádro, tak jakékoliv dvoujádrové AMD a od Intelu až Core.
26. 5. 2023, 19:25 editováno autorem komentáře
Ne, dvousocketovky řešíš jen ty, protože nikoho jiného to nezajímá z důvodu malé rozšířenosti.
Pentium/Celeron D je křemíkový odpad i pro retro použití, protože AMD a o něco později i Intel, měly lepší produkty. Dvousocketová Pentium III na tom nic nezmění, i přesto, že je tak trochu příbuzná s tímhle odpadem, ale můžeš se s ní vyfotit a cítit se jak king.
Sháněl jsem nedávno PC, který bude mít jednoduchý účel: jednou za týden (nebo i déle) bude probuzen přes WoL a přes rsync se na něj nasypou zálohy. Takže cokoliv, co má gigabitový ethernet a dvě SATA pozice. Nakonec jsem skončil u Dell Optilex 7020 (SFF), který má i3-4160 [1].
Je to pro daný účel neskutečně předimenzovaný stroj. (A díky SFF nezabírá moc místa.) Sice by šlo sehnat i ještě starší PC (třeba právě s C2D), ale tady už jsme přesně v momentě, kdy přestává dávat smysl jít s cenou níž a přesouvat se z čásky okolo jednoho tisíce korun na vyšší stovky korun.
Vyšší částku jsem nakonec dal za nový pevný disk :-)
Tenhle stav na poli HW mi vlastně dělá radost. Náklady na jiné než herní počítače jsou mizivé, což je prostě ideální stav pro děti z nízkopříjmových rodin potřebující PC do školy nebo pro (pra)rodiče potřebující PC pro základní účely apod. Překážka pro pořízení PC v podobě nákladů je dnes patrně menší, než kdy předtím byla, takže i hrozba digitálního vyloučení je malá.
1. https://aukro.cz/dell-optiplex-7020-sff-i3-4160-8gb-500gb-zaruka-7032872127
Ja som si za podobnym ucelom davnejsie (~10 rokov dozadu) postavil lacnu masinu pre starsie disky, ktore sa mi povalovali v sufliku.
Lacna doska s vela SATA portami (8x SATA, nieco od Asrocku), Celeron, 4GB ram, a viacej (4-6) starsich diskov, na ktore som nasypal offline zalohy. Uplne cele aj so skrinkou a zdrojom to stalo do 150 eur. Cenovo neporovnatelne s NASkami pre 8 diskov.
Mam to PC dodnes, disky som trochu obmenil, ale stale sluzi zaloham.
26. 5. 2023, 17:22 editováno autorem komentáře
to jsem na mysli nemel :)
slo mi celkove o smysl. k tomu remasteru totiz dochazelo prave proto, ze ten rozdil v kvalite mezi dvd a FHD byl tak zasadni, ze tehdy dostupne mastery te kvalite FHD nestacily a proto se negativy musely naskenovat znova.
to nebylo proto, ze by rozdil mezi dvd a fhd byl “tak maly”
a rozdil mezi FHD a 4K opravdu vetsina lidi nevidi jako vyrazny? ale to se ptam, bo me to docela zaujalo …
Jsem stále přesvědčen o tom, že jde o zaměnění příčiny a důsledku. a nebo jen neštěstná formulace.
Rozdíl (ve schopnostech) mezi DVD a FHD byl tak propastný, že se vyplatilo kvůli dosažení maximální kvality udělat nové skeny a nebo rovnou i dát do kupy negativy (ty, které byly poškozené).
Ta věta v článku (... rozdíl příliš malý ... ) je, nemůžu si pomoci, formulována dosti neštastně.
Nešťastná formulace. Jen bych dodal, že já prostě rozdíl mezi dobře authorovaným DVD a BD nepovažuji za tak markantní (třeba zvuk může být v obou případech DTS žejo), významnou část toho rozdílu dělaly právě ony nové skeny a digitální pucování, které často políčko po políčku prodělaly. Takto se leckdy vedle BD dělaly i nově authorovaná DVD a i ona vypadají viditelně lépe než původní DVD releasy. Vždyť třeba mezi lety 1996 a 2006 se zlepšila i kvalita MPEG-2 kodérů, přišla i do MPEG-2 adaptivní kvantizace (pokud se nepletu) atd.
Můj hlavní počítač je postaven kolem 12 let starého i7 2600s. 24GB RAM, 1TB SDD a 2TB plotny.
V Idle to žere 27W. S puštěným Spotify v prohlížeči cca 30W, což je běžný stav. Už pár let uvažuji o výměně za něco nového, ale vždy to skončí u toho, proč? Výkonnostně mě to zatím víceméně neomezuje a ta spotřeba je docela v pohodě.
Hodně nahnuté to měl ten počítač asi rok a půl tomu, když jsem si koupil monitor s 2560x1440. MB má na výstupech z integrované grafiky na digitálních rozhraních maximum 1920x1200. Nakonec jsem si jako před čtvrt stoletím udělal vlastní Modelines, které těch 2560x1440 jede v 55 Hz.
Pokud neklene deska, kterou novou už dávno koupit nejde a i jako jetá se shání blbe, tak spolu asi ještě nějakou chvíli vydržíme.
Mne sa nedavno dostali pod ruku tiez nejake starsie retro PC, konkretne Pentium 233 MMX a Pentium II 450.
Pokusne som zapol Pentium 233 MMX. Windows 98 pekne nabootoval. Pripojil som kabel do 10Mbit sietovky, otvoril Internet Explorer (tusim 3.x/4.x ?, neviem presne), zadal google.com a na moj podiv sa stranka nacitala bez chyb. Zadal som nejake slovo do vyhladavaca a v sekunde som dostalal vysledky takisto normalne zobrazene :-). Samozrejme, dalsie weby uz nesli tak dobre. Sranda je, ze google.com drzi kompatibilitu aj s takymito starinkami. S prizmurenim oboch oci by takyto stroj mohol byt stale pouzitelny (samozrejme bez videa a narocnych aplikacii, mozno len email, jednoduchy web a office) ;-).
Diky za clanek. Podle me pro vetsinu lidi (kancelarsky SW + internet) je to PC uplne ok. Vyjimky (vyvojari, grafici, hraci, video) si koupi lepsi, ale tech neni tolik. Nebo mozna jeste servery, tam hraje roli vykon a taky spotreba (na to ja hodne hraju), ale tam jde o sdileni stroje (virtualizace, sluzby), treba prave pro takova PC na druhe strane dratu jake popisujete uplne v pohode . Takze trh s PC a ntb se mozna nasytil a poptavka po novych technologiich je tady sporna...
26. 5. 2023, 15:17 editováno autorem komentáře
V článku zmiňovaný počítač je ještě celkem raketa. Já jako hlavní počítač provozuji notebook Ausus Ux305, specifikace Intel Core M 5Y71, CPU: 2×1,2 GHz, GPU: Intel HD 5300, 8 GB RAM. Mám na tom XUbuntu a na takové to serfování, drobnou práci v Libreoffice, občas upravení nějaké fotky v GIMPu mi naprosto stačí.
Ono se dá fungovat na takto starém PC, naši běží na stroji, který jsem jim skládal v r. 2008. AMD Athlon64X2, 2.8 GHz. Je to výkonnostně tak tak, ale stále to stíhá běžné věci na internetu. Proběhla výměna grafické karty, výměna vadné RAM, nový SSD disk, a nový větrák na procesoru. Drobnosti. Dokud to poběží, tak to necháme. Možná v r. 2025, jak přestane být aktuální win10, zvážíme novou sestavu. Nebo linux, ale nevim, jestli to projde.
26. 5. 2023, 16:36 editováno autorem komentáře
Tys dlouho nezapnul nějaký PC s Windows 10/11, co? I bez jediného vyloženě náročného programu platí, že stokrát nic umořilo osla a já už po zkušenostech s takhle zasekanými OS preventivně přestal osazovat pohodové nepřehřívající se SATA SSD. Ono to sice nepomůže, ale aspoň mě žádný trochu bystřejší BFU neobviní ze šizení, že je to tím blbým SATA SSD, protože PCI-E 4 jsou 8x rychlejší.
Z mého pohledu jsou to hlavně problémy prvního světa. Jestli se mi systém nastartuje za deset nebo dvacet sekund je mi úplně jedno. Ano, Windows jsem nezapínal asi deset let a nějak mi to nechybí.
Hlava mi tedy trochu nebere, proč si někdo dokonce platí za systém, který jim znemožňuje výkon počítače využít.
Jasně že jsou to problémy prvního světa. vždyť celý Root.cz obsahuje výhradně texty řešící problémy prvního světa. Můžeme se patlat v tom, je-li lepší DEB čip RPM, X či Wayland, BSD či Solaris, KDE či GNOME, protože neřešíme půl dne, že jdeme 20km ke studni pro pitnou vodu a co udělat s prosem, když jsou letos tak brutální sucha, že se evidentně příštího půl roku moc nenajíme. Jasně, přeháním, ale dohadování nad tím, jak kvalitní či "kvalitní" jsou třeba Windows 11 jsou spíš úsměvná. Za sebe bych řekl, že od XP jsou ty problémy celkem malé, a to jsem jel 3.1 - 95OSR2 - 98 - 98SE - 2000 - XP - Vistu - 7 - 8 - 10 - 11 (po XP už jako sekundární, tu a tam pouštěný systém).
Pozitivní lidskost aspoň někde porazila marketingové vymývání mozků. Nutno podotknout, že s nemalou pomocí zpomaleného tempa vývoje - dnes můžem jen vzpomínat na ty 3 pětiletky od 1990-2005, kdy se každých 5 let frekvence procesorů průměrně zvedla 5x a hodně podstatných změn v architektuře jádra (změna Zen4 proti Zen1 je proti nim nepodstatná) bylo asi 6.
26. 5. 2023, 20:17 editováno autorem komentáře
Hmm, to je zajímavé. Já mám spotřebu 47W v idle, a to mám Ryzen 7950X, 64 GB RAM, 4xSSD a 2xNVME disky, k tomu externí zvukovku a dedikovanou GPU (GTX 1070). A tato sestava nebyla absolutně laděná pro spotřebu (Zen4 platforma není zrovna úsporná, zdroj 650W). Myslím, že by to šlo ještě dolů, kdybych použil tu integrovanou GPU.
Normálně používám powersave governor nastavený na max 3 GHz, takže i když zatížím všechny jádra, tak se spotřeba zvýší na 90W (když teda nedělám něco, kde bych chtěl plný výkon).
Při normální práci i s velkým monitorem se pohybuju kolem 85W - ano, 40W si dnes sežere velký monitor. Takže i ti co budou tvrat na tom, že laptop je efektivnější, se buď budou shrbení dívat do malého okýnka a nebo stejně dají dalších 300% energie navíc do monitoru a budou muset si zapojit docking station. A jako bonus budou mít pomalý komp co když se zatíží tak začne vysávat...
Na kompu vydělávám, řešit 1-2k ročně na spotřebě by mě ani nenapadlo. Powersave governor používám jen kvůli tomu, že chci absolutní ticho.
Jo to sedí, s podobnou sestavou jsem asi o 10W výš, GTX1060 v idle vezme tak 8-12W a běží pasivně chlazená. Ale mám teda dva 4TB disky.
Na ticho jsem trochu poladil křivky CPU a GPU chladiče, nějaký mírný hluk při zátěži všech jader třeba během kompilace snesu.
I tak bych byl raději, když by sestava v idle žrala třeba jen 20W a nějak moc neznám důvod, proč žere tolik, co notebook v zátěži, protože těch pár tisíc ročně dělá za životnost PC už dost. No ... pocitově, jsem nějak zvyklý, že 10000 je hodně peněz a ne plat za necelý týden.
Ta cena mi nesedí.
Já mám denní spotřebu kompu + monitoru a věcí okolo kolem 1.2 kW. To je nějakých 438 kW / rok, kdybych počítal 7 Kč / kW tak to jsou 3k ročně, to mi přijde OK - v podstatě něco málo přes 100 EUR.
Podle mě nejlepší způsob jak ušetřit je ten komp na noc uspat, v takovém případě to žere 4W.
Asi časem zkusím i tu integrovanou grafiku. Tu NV stejně mám jen kvůli tomu, že mi vždycky fungovala a s AMD grafikama jsem měl hrůzné zkušenosti.
Podle měřítek tohoto článku jsem hluboko po dnem pana autora - i5 3570K, Ivy Bridge, Socket 1155, k tomu 16 GB DDR3. Na hraní to není, ale videa 4K to přehraje, grafika běží přes procesor. Jen ventilátor přidá otáčky, ovšem ve skříni jsou pouhé tři - zdroj, procesor, šasi (nízkootáčkový 120 mm). Tedy žádný hrdinský výkon, jen šeď běžné denní činnosti (pošta, banka, zprávy). Jo, celé to táhnou W7 instalované 2009.
Mám naprosto identickou sestavu (hardware i software), pouze rozšířenou o systémový SSD disk a grafickou kartu GTX 1060 a stále mi plně vyhovuje. A možná Vás překvapí, že stačí i na současné hry (namátkou Atomic Heart, Returnal, Control, RE Village, Forza Horizon 5...). Je pravda, že pouze ve Full HD (víc jsem ani nezkoušel, nemám důvod), ale na desetiletý stroj je to myslím docela obdivuhodné. Jede celou dobu bez jediné poruchy, tak proč bych se ho měl zbavovat a pídit se po něčem novějším? Jen proto, abych byl takzvaně IN?
Keď čítam článok o hľadaní výkonnostného dna a počítač je lepší, ako môj thinkpad E330 s procesorom pentium B970, uvažujem o upgrade :) Inak všetko vpohode, len na youtube mi niekedy sekajú videá so 60 fps.
Teda, ešte mám macbook, ale ten je novší tak o dva roky, LOL. Ale momentálne používam to lenovo.
Díky za (pro mne) dobrý článek. Pokud jde o Lynnfield, tak Vám můžu jednu sestavu zapůjčit na testy - je to Xeon X3470, což je obdoba I7-870 (tzn 4c/8t, 2.93GHz, turbo 3.6GHZ). Kupoval jsem tenkrát xeon, protože stál půlku toho co stejná I7 (tenkrát přes ebay). Nemá to sice iGPU, ale mimo spotřeby navíc za grafiku navíc to nemá stejně dnes vliv...V sestavě je tuším deska intel P55, 8GB DDR3 a GTX 460. A je to jedna z mých oblíbených sestav (jsem sběratel). Co se týká výkonu... už jsem to tuším psal jinde - je třeba si definovat co je vlastně to "užívání" PC a definovat si nějaké přesně stanovené testy. Podle výsledků je pak možné určit, jestli je ještě PC ucházející či nikoliv. Například ten příspěvek výše a to youtube + win10 mi přijde OK, jen k tomu doplnit i další parametry jako rozlišení, doba načtení videa (ms), spotřeba sestavy při přehrávání, rychlost fps přehrávání. Z toho už dle mého něco lze vyčíst a každý si pak může odvodit, jestli to je pro něj ještě OK. Já osobně mám slabost pro "staré vykopávky" a třeba CORE 2 už považuji za pro mne moc moderní. Přesto si myslím, že na Q9500/Q9650 se dá v pohodě manažersky pracovat (tzn. office, web) pokud se neřeší spotřeba. Zrovna teď dělám upgrade C2D E4300 (2c/1.8 GHz) na C2Q Q6600 (4c/2.4GHz), tak jsem změřil spotřeby sestavy jsou 100 W (idle) , 142 W (1C) a 173 W (4c). Deska je P965, 4GB RAM DDR2, Quadro fx570, Win10. Pro dlouhodobou zátěž tedy ekonomicky nevhodné... co se týká odezvy na kancelářskou činnost, je to trochu pomalejší než můj pracovní MacBook Air 2023 s Apple M2, ale zase ne tak moc... Nemám Alder Lake / Raptor lake desktop, tak nemohu posoudit jejich spotřeby. Jestli někdo ano, schválně dopiště, kolik je spotřeba celé sestavy v idle, 1T a max core. Možná se ukáže, že kromě idle není ten C2Q Q6600 v absolutních hodnotách tak energeticky špatný, jak se na první pohled zdá... (myšleno tak, že pokut to dostatečně funguje, je jediný parametr spotřeba). Jo a je to rok 2007 :-)
Ten rozdíl je velký, spotřebu Alderu ve 4core/8HT verzi máš v tomto článku, jinak je potřeba jít na hw web, ale ono kromě hi-end modelů jako 13900K (prostě Káčkové modely) to taková trága není. Jo, u vyšších s více jádry je load horší než to C2Q, ale zase výkonu je 50x tolik (to jsem si vymyslel, prosím nechytat za slovo :-)), takže úloha sice proběhne při spotřebě PC 1,5× vyšší než u C2Q, ale za zlomek času.
C2 Q6600 byl super procesor, doslova bych řekl nadčasový a tedy v roce 2007 jsem SILNĚ uvažoval nad tím, zdali Q6600 + nechat starej Radeon X550, nebo jít do Athlonu X2 + HD 3850. Nakonec tehdy dilema "video × Bioshock" vyhrál právě Bioshock :-).
Oblíbenost Q6600 vycházela ze snesitelné ceny a taktovacího potenciálu, ale nadčasový CPU moc nebyl. Nic co v té době končilo na SSSE3 (i v kombinaci slepenec a paměťový řadič mimo CPU) nebylo nadčasové. Už o 3 roky později přišly první i3 (např. i3 530) a pohádka o nadčasovosti Q6600 se změnila na dokonalou ukázku slabin - velká zaostalost ve všech ohledech kromě počtu jader, jenže ta zaostalost byla tak velká, že ani ten počet jader už nestačil. Quad Q6600 byl proti i3 530 humpolácký až na půdu.
"Deska je P965, 4GB RAM DDR2, Quadro fx570, Win10. Pro dlouhodobou zátěž tedy ekonomicky nevhodné... co se týká odezvy na kancelářskou činnost, je to trochu pomalejší než můj pracovní MacBook Air 2023 s Apple M2, ale zase ne tak moc... "
Win10, 4GB RAM, Quad 6600 a je to jen "trochu pomalejší" než mac s M2? Nevěřím. Stařík quad v kombinaci s desítkami je vyhlášený shnilouš.
27. 5. 2023, 21:26 editováno autorem komentáře
Hovořit v kontextu roku 2007 stylem "už o tři roky později" je mimozita, tehdy to byly ještě razantní změny takřka co rok. I když přišly tyhle i3, tak majitelé Q6600 neměli důvodu k upgradu, i kdyby jejich CPU vykazovalo v testech třetinový výkon. To je ta pointa, která je stejná s Ivy Bridge dnes, nebo bude stejná s Ryzenem 3950X za 7 let ode dneška, kdy za pár dnů uběhnou 4 roky od jeho vydání..
Tempo vývoje bylo rychlejší - to nikdo nezpochybňuje. Jestli majitelé Q6600 neměli důvod k upgradu je diskutabilní, protože bez OC byl jednojádrový výkon hodně podprůměrný (v té době to bylo ještě důležitější než dnes) a s OC to moc topilo (přičemž stejně nedokázalo porazit lepší dvoujádra - na 32 i 45 nm) a každý neměl špica desku.
Za mě byly nadčasovější Core 2 Duo na 45 nm, protože Q6600 přišlo s jedinou výhodou v podobě 4 jader příliš brzy a v době kdy už to byl zajímavý plus, tak tady byly ty ve všem lepší i3, které tu výhodu zastaralých quadů vymazaly. A to ta doba ukazující velký přínos 4 jader pro leckteré přišla později než v době prvních a taktovatelných i3.
Všechny 65 nm Quady mířily na specifickou cílovku, která byla v menšině.
Ze stejného důvodu, proč se neprosadily dvousocketové desky - někdy více neznamená lépe. Životnost desky je taky delší, a tak je zdánlivě paradoxně nadčasovější. Obojí je dnes nevýkonné retro a většina si vybere raději dvoujádro, protože dává větší smysl se starým SW a s novým je blbost provozovat první i druhou možnost, takže ani tady Core 2 Quad nezazáří.
27. 5. 2023, 23:30 editováno autorem komentáře
No právě, životnost dvousocketové desky byla delší, protože stejně jako si lidi mohli dokoupit druhou grafickou kartu Voodoo na hry, tak i druhý procesor na práci. Já tu dobu zažil, takže vím, o čem mluvím. Měli jsme 2x Pentium 3 1GHz desktop a brácha si ve ThinkPadu vyměnil C2D za C2Q (a taky displej, WiFi, HDD-->SSD, ...). Samozřejmě pokud si dnes někdo staví retro PC, tak se rozhodne jinak, protože má jiné možnosti a staví to z gruntu a ne postupně.
Jasně, dneska chce každý co nejvíc jader, ale předtím si řekli, že dvou socket není future-proof, tak se budu trápit s polovičním MT výkonem. Dokonce i ten poměr obyčejných PC a "HEDT" nebyl nižší než dnes - dnes je taky naprostá většina procesorů je se základním počtem jader. Toť ta objektivní realita.
Porovnávat jen podle výkonu při gamesení je trochu málo, ne? Zatímco těm dvoujádrovým i3 první generace začal docházet výkon, pokud toho běželo trochu víc, čtyřjádro mělo navrch. Navíc ta první generace iX byla pořád dost žravá. Jasně, Q9550 bylo podstatně lepší než Q6600, ale taky přišlo o dost později. A kdo měl Q6600, měnit nemusel.
V situaci Q6600 vs i3 530 to není jen o hraní.
https://www.anandtech.com/show/2921/2
Testy pro OC zrozené i3 si už dohledej sám. Lidi si asi neuvědomují, jaký slimák ta Q6600 je. Není čtyřjádro jako čtyřjádro...
Věřte , je to tak…. Ale by to bylo fér, je třeba říci co pro mě znamená ta “kancelářská práce”. Je to puštěny outlook (kde je dokončena indexace), 1-2 excely (velikosti do 500Kb), 1-2 wordy (velikosti max do 1 MB), a 1-2 PDF (opět malé velikosti). Web max tři okna (spíše 1-2, a to ještě web typu Justice, Ares, atd- neběží tedy ani YouTube, ani jiný stream). ERP už neřeším, ale kdyby, stejně bych ho řešil (jako kdysi) skrze citrix. Asi jsem měl tedy spíše napsat “manažerská práce”, třeba by to bylo více zřejmé. A i když na tom c2q pracovně nedělám (je to sběratelský kus), tak teď zrovna jsem při tom jeho upgradu využil jeho služeb a převáděl stare PST do thunderbirdu + k tomu četl nějaké texty. No a kromě pomalejsi odezvy to bylo relativně Ok. Na cokoli jiného je to samozřejmě vrak. Jde tedy zejména o typy úloh a podle toho lze usuzovat, které typy HW jsou ještě dostatečně (a opět se vracíme k těm parametrům typu odezva atd). PS: kolegové z Francie z nadnárodního holdingu to řeší po svém a dávají pracovníkům pouze chrombooky (kde je třeba aktuálně celeron N5100). Vše jim jede na Google a tím šetří dost na nákladech za HW a SW (nemají ani Win a ani Office)
Externě jede vše mimo interních obslužných systémů kritické infrastruktury. Pamatuji si (tuším 1-2 roky zpět) když měl Google největší výpadek ve své historii tak nejelo nic... Navíc problém řešení "Google" je samozřejmě opravdu bídná kompatibilita s MS Office (například režim změn ve Wordu je opravdu tragický, rozložení textu je jiné atd.), ostatně na Applu bez Office je to stejné. Snad se někdy v budoucnosti prosadí otevřený formát natolik, že pokročilé funkce bude možné řešit bez MS Office napříč všemi platformami (tedy na mobilu i PC). Už se to lepší, ale zejména firemní prostředí má stále řešení Microsoft jako mantru (myšleno většinově, výjimek je stále více). A proto je dobře, že existuje podpora Opensource + weby jako je ROOT, který může alternativní řešení přiblížit širšímu okruhu uživatelů / správců / manažerů.
Někdy není potřeba se vracet, protože sám svět se zlepšuje k horšímu. Místním masochistům doporučuji desktop (Ratpoison pojede určitě svižně) na ARMu (skoro cokoliv a speciálně doporučuji Raspberry Pi zero ale i třeba 3b a podobné, mnohdy úplné novinky). Extremisty pak uspokojí RISC-V (tady neuděláte chybu se žádným SBC které je dostupné). Ještě se budete rádi vracet na svoje břečťanový mosty...
tak testy (např. proti i7-7900K a i9-9900K) existují (rok 2020) viz: https://diit.cz/clanek/test-intel-core2quad-q6600-v-roce-2020-aneb-nechme-uz-core-2-spat/provozni-vlastnosti-spotreba
No moje máma teď přešla z tlačítkové Nokie na android pod 3000 Kč. Poco C40.
A má deel optiplex core 2duo který vyhlazovali v mě práci. Je tam 4x512 ram. Je tam devuan a LXDE. Donedávna říkala že jí to stačí a nechce vyměnit plotnovy disk za SSD. Ale v poslední době když otevře více panelů/záložek se to začíná "sekat". Takže tam strčím 64 GB SSD co mám někde v šuplíku. Možná kvůli tomu odpojím DVD aby tam mohl být původní HDD na filmy a fotky...
Také asi z devuana přejdu na arch a LXDE.
Když jsem to zkoušel dřív tak byl problém s jehličkovou tiskárnou. Mimochodem páska do jehličkové tiskárny stojí 40kč a vydrží rok.
Spotřebu jsem nehlídal.. neumím to moc měřit. Grafika je integrovaná na desce..
Další podobný PC provozuji u jejího přítele. Přestala mu fungovat krabička na O2 TV. Takže PC trošku modernější než C2D o 1 generaci tuším jsme připojil k jeho plasma TV s velkou úhlopříčkou. Stejně na to moc nekouká..
Zajímavější je optimalizace co se týče volání a internetu. Dá se vejít s kaktusem 100min 100 SMS a net po vyčerpání 6GB fup 2Mbit za 300 měsíčně kompletně náklady na volání a internet..
Mobil s USB thetering slouží jako "modem" pro PC..
Jakože mrzí mě že mobilní telefony nemají v sobě konektor pro monitor a více USB. Pak by nebylo třeba mít PC vůbec a náklady na elektřinu by byly dost nižší.. USBc redukce hub stojí stejně jako starý PC nebo něco úsporného alá rabsperi pi..
Spousta telefonů má opravdový USB-C (ne jen na standardizované nabíjení a jinak je to jen USB 2.0), s DisplayPortem. Zároveň nemálo monitorů má integrovaný USB-C hub a PD (Power Delivery) aspoň těch 15 W pro mobily. Tj. jediným kabelem připojím mobil k monitoru, z mobilu "proudí ven" obraz a USB a "dovnitř" napájení. K monitoru je připojena klávesnice, myš, repráky, externí disk, USB ethernet atd. Na mobilu se přepne Android do desktopového prostředí a uvnitř něj jde pustit Linux (např. Termux) a dokonce i virtuálka s Windows (Google inženýr ukazoval na telefonu Pixelu na Twitteru). AAA desktopové hry jde hrát v cloudu nebo vzdáleně streamovat z jiného PC doma (Steam Link).
Tak to je jen o tisíc míň, než co brácha kupoval chytrý mobil před 3 lety, co stačí připojit jedním kabelem k monitoru, ke kterému má připojenu klávesnici, myš, repráky atd. Pro mou práci to taky stačí (.NET programátor - Microsoft oficiálně nabízí .NET, Visual Studio, SQL Server, PowerShell atd. pro Linux/ARM - kdybych na telefonu nechtěl rozjíždět VM s Windows on ARM).
29. 5. 2023, 10:53 editováno autorem komentáře
PC by sa malo stále kupovať s výhľadom na pár rokov - nie na rok dva. To nemá zmysel zakaždým upgradovať dosku, CPU a dosahovať 10 - 20 percentné zrýchlenie.
Ja som si pred rokom a pol zaobstaral stroj s ktorým by som chcel vydržať minimálne 7 - 10 rokov. Moja zostava je určená na editovanie grafiky/videa/audia, virtualizáciu (hlavná činnosť nakoľko mám na tomto stroji asi 12 rôznych virtuálnych strojov na testovanie aplikácii) + testovanie generatívnych AI na lokálnom stroji (či už textové alebo obrázkové modely) a obcasny gaming.
Keďže som človek ktorý má stále veľa veci pootváraných súbežne a PC skoro nevypína musel som investovať hlavne do poriadne veľkej RAM.
Moja zostava:
CPU: Ryzen 9 3900x, 64MB cache, 12 jadier, 24 threadov + SilentiumPC Fera 5 ARGB fan
MBR: ASUS X570 PLUS GAMING
GPU: Gigabyte RTX 3060 OC 12GB
RAM: 128GB DDR4 (4x 32GB DDR4 3200Mhz Cl16)
SSD_SYS_A_DATA: 2 TB NVMe Samsung 980 Pro
SSD_VIDEO: 1TB NVMe Western Digital WDC PC SN730
SSD_VIRTUAL_STORAGE: 1TB NVMe Viper M.2 VPN100
HDD_MEDIA: 16 TB Seagate IronWolf Pro
HDD_BACKUP_AND_SNAPSHOTS: 16 TB Seagate IronWolf Pro
Zdroj: Seasonic Focus GM-850 Gold
Case: Fortron CMT211
LCD: LG ULTRAGEAR 32"
+ mechanická klávesnica Corsair a myš Logitech
Spotreba v idle asi 60-70W pri zatazi cez 250W. Ale spotrebu neriesim. Ide mi o to ze sadnem k PC a robim veci ktore potrebujem bez čakania a okamžite bez ohľadu na počet otvorených aplikácií či virtuálnych mašín, tabov v prehliadači a pod. A môžem paralelne riešiť transcoding videa aj virtuálky aj úpravu fotiek a naozaj bez čakania či kontrolovania voľnej RAM.
Vida, kombinace hladovější AMD platformy s hladovější vyšší grafikou, plus výkonnější SSD a k tomu dvě HDD a hned to místo <20W v idle žere o 50W výše. Právě tohle je jeden z důvodů, proč typicky jedu na iGPU (a kdybych si nááááhodou chtěl zase chvilku zahrát Skyrim, tak hodím z krabice ve skříni do PC ten Radeon RX 6500 XT a Steam si v klidu překompiluje Vulkan shadery) a 4TB HDD jsem přesunul z bedny do USB boxu (a zapínám ho tak jednou za měsíc na hoďku-dvě).
Btw měřils spotřebu LCD? Já teď ke tchyni přehodil svůj loni koupený 24" FullHD Acer a vzal si zpět 21.5" FullHD Acer z roku 2014. V obou případech to LCD papaá rovných 12W. Zajímallo by mě, kolik si vezme takovýto úhlopříčkou větší kus (mimochodem když AMD měla jeden z těch posledních dual-GPU Radeonů, už ani nevím typ, ale byl to odhadem rok 2014 - tak s tím dodávali na test 32" Asus 4k IPS monitor - nádherný supertěžný bytelný s kráááásným obrazem. Tehdy mi nabídli, že si ho můžu po testu nechat na trvalou zápůjčku (takové to "máš to půjčené, ale nikdy to nebudeme chtí zpátky) - odmítl jsem to, neb můj Acer (ten 21,5", tehdy nový) žral těch 12W a tento Asus cca 100W).
Mimochodem k tomu kolik jader je nezbytně nutné a proč já nemám 12core Ryzen, ač bych klidně mohl: já taky na nic nečekám, mohu paralelně dělat cokoli co potřebuji, i kdyby se mi na pozadí kódovaly třeba tři 4k->1080p x265 videa. To pořeší priority úloh automaticky. Kdysi jsem i v rámci nějakého předmětu na VŠ potřeboval provozovat ve Virtualboxu současně Windows Server 2016 s Active Directory a k tomu Windows 10 stanici, co se k tomu připojuje jako klient. No, jel jsem na Lubuntu s LXDE, na dvoujádrovém Haswell Celeronu s 8GB RAM. Tak holt WS2016 dostal ve virtuálu tuším 4GB RAM a 2 CPU jádra, W10 dostaly 2GB RAM a 1 CPU jádro a podařilo se mi všechny věci potřebné pro ten předmět udělat / natrénovat atd. Bylo to HODNĚ hraniční, ale po tomto nastavení to běhalo celkem v pohodě.
Dell U3818DW žere asi 37W a staré 24" HP podsvícené zářivkama na to bylo tuším podobně. Ale 21,5" monitor nechci ani zadarmo.
A když kompilujete nějaký větší projekt v C++ tak je ten počet jader **** poznat, co dá notebook s i7-7500u za hodinu, dá to 12/24 jádro za šest minut. Jednak má 6x tolik jader a jednak vyšší frekvenci.
Když u PC travím většinu času (v práci i doma), tak si za ten komfort prostě pár tisíc připlatím, pokud se pořizovací náklady rozpočtou na životnost, tak to není nějaká katastrofa. A svého času si taky trochu cením.
Jinak: Fujitsu Q956 žere 5,5w idle, tak 8w s minimální zátěží, 27W při přehrávání youtube videa a 37w při kompilaci kernelu. Ale v zátěži je to dost hlučné a bez zátěže trochu pískají cívky. i5-6500t na normální činnosti stačí v pohodě (pokud jsou akcelerované video kodeky). Hádám, že USFF PC s Intely tak 6-8 generace a možná i novější (ty mě nezajímaly) na tom budou podobně. A pak se dají ještě sehnat terminály, ale rozdíl ve spotřebě není velký (i kdyby to žralo půlku), ve výkonu ano.
MB Sandy Bridge, CPU Ivy Bridge 3570, 16GB DDR3 RAM na SSD, Nvidia 1060 6GB.
Upgrade až s Windows 12.
Spotřebu neměřím.
Jas na IPS monitoru mám kvůli očím snížený. Díky tomu mi nedělá problém do toho civět furt i přes noc bez dalšího zdroje světla. Samozřejmě mám všude i SW filtr na modrou.
Aktuální hry si zahraju také. Některé na ultra.
Jak tu někdo zmiňoval, že mu to moc dejchá při videu. Tak nevím, ale u mě mám naráz puštěný Twitch, 1000 tabů, hráji 3D hru, komunikuji přes Discord třeba a pohoda.
Běžná desktop. prostředí Windows, Linux jedou svižně plynule.
Wine též.
27. 5. 2023, 12:16 editováno autorem komentáře
Intel i7-860 Nehalem 45nm je můj "rychlý stroj", když potřebuju udělat něco svižně, co NTB i5-3.gen mobilní CPU nedává - kancelářština, a hlavně Chrome s milionem otevřených tabů. Ten NTB taky dost topí a fučí, když má něco dělat, to mě štve.
Onen Nehalem jsem kupoval strašně dávno z druhé ruky za 3 tisíce, furt nemám pocit, že je to potřeba vyměnit. Kupuju rád věci z inzerce, levné, cirkulární ekonomika...
Jediné, co mě napadá je,, že koupím nějakou lepší grafárnu na úrovni GTX1050Ti, abych mohl pár hodin hrát WII emulované gamesy v Dolphinu, než mě to přestane zase bavit (. S tou GPU, co tam je, to bylo mírně pod hranou přijatelných FPS, tak jsem to po zprovoznění zas vypnul. )
Jaký je teď ten AfterShotPro? Už jsem to léta neviděl, ale kdyby mi to zefektivnilo a zrychlilo workflow oproti RT5/GIMPu, tak bych to klidně i koupil. Jen mám tak nějak v povědomí stále ten dojem, že Bibble5 se nepovedla, pak to koupil Corel a doprasil ještě víc. Budu rád, pokud se pletu. Hlavně mě zajímá, jestli to má nějaký slušnější upscaling (klidně už i AI), nebo stále ne. Šum neřeším.
Kdysi (těsně před rokem2000) se mi "zadařil" počítač, u něhož se fullscreen (monitor) video sekalo, když jsem měl natažené KDE, ale když jsem video spustil po restartu do LXDE, tak jelo dívatelně.
K těm ledničkám: Kupovali jsme před dvěma lety novou a zjistili, že se nedá sehnat chladnička, která by snášela teplotu okolí pod 10 stupňů (některé vyžadují 15 či ještě víc). A už předtím byly zakázány dvoukompresorové chladničky s mrazničkou (s jedním kompresorem pro mražení, druhým pro chlazení). Takže nejde udělat to nejekologičtější a nejekonomičtější opatření, tj. umístit to zařízení do co nejchladnější místnosti v domě (což je naprosto logické pro venkovskou chalupu, chatu a podobné destinace, nicméně se to dá realizovat i v řadě rodinných domků ve městech).
Naopak, novou chladničku jsme museli umístit do boudičky pod schody (jako jistého mladého kouzelníka) a tu boudičku jí přes termostat elektricky (jak jinak) vytápět na těch 10 stupňů. A u chladničky s mrazničkou se společným kompresorem musíte udržovat teplotu místnosti nad teplotou v chladícím prostoru (čili na nějakých 6 stupních), protože jinak se vypne a mražák vyteče. Zlaté Calexky! Pochopitelně, tento nesmysl do "energetické třídy" či "úspornosti" toho zařízení nikdo nezapočte.
Jestli myslíte chladničku bez mrazáku nebo samostatný mrazák tak ok. Jestli nevadí, že mrazáku nebude tak -15C, ale sotva pod nulou, takže se potraviny zkazí za pár týdnů, taky fajn.
Ale protože kombinované chladničkomrazničky mají regulovanou teplotu jen v chladničce a jeden společný okruh a spoléhá se na to, že při teplotě v místnosti větší než XX stupňů bude mrazák fungovat dobře a v létě v něm bude teplota spíš nižší. Pokud máte v místnosti 5C a v chladničce 5C tak nebude chlazení spínat nikdy a mrazák rozmrzne.
Lynnfield ne, ale Clarkdale tady mám - Core i5-650, za Lynnfield bych se nezlobil, protože deska je Intel DP55KG, takže v tom procáku je nevyužitelná grafika (a abych mohl aspoň občas konzolit, je tam navíc Radeon HD 6450).
Ten stroj mi každopádně tvoří datové úložiště a web server, je to děsná směsice, je tam fyzických disků od sda až po sdi - sda je systémový SSD navěšený na PCI kartu s VT6421, zbytek jsou posbírané plně funkční HDD navěšené na čipsetu a integrovaných přídavných řadičích, celkem k dispozici dvě políčka: 1,2 TB RAID5 poskládané ze dvou 640GB a dvou 320GB disků v RAID0 a ~1,4 TB RAID5 poskládané ze čtyř pětistovek.
Na daný účel je ten procesor výkonný až až, vlastně bylo hlavním cílem dostat do jednoho stroje těch devět disků a tohle byla jediná platforma, co jsem doma vyhrabal, na níž by to šlo udělat (původně jsem měl na daný účel stroje dva, v jednom z nich bylo Core 2 Duo, to hrálo roli toho web serveru, což už trochu nestačilo, ve druhém tohle i5-650 a ten hrál roli Minecraft serveru, což ale bylo už zřetelně nedostatečné, takže se MC server přestěhoval do virtuálky běžící na Commet Lake Core i3-10100F, kde jsou v mirroru dvě héliová 18terárka a stále aktivní šindelový 8TB Seagate Archive, plus samozřejmě SSD na OS, no a web server si z Core 2 Duo polepšil právě na Core i5-650).
No, a pak bych tu snad měl mít někde nejvyšší Sandy Bridge, momentálně leží ladem. Na tom se jelo ještě letos, nahrazeno notebookem s Ryzenem a ta náhrada byla hlavně kvůli odešedší PCIe grafice, kterou už v tom nemělo smysl nahrazovat.
27. 5. 2023, 21:39 editováno autorem komentáře
Prave vyrazuju system s i5-2500k (SandyBridge, coz je jeste o generaci starsi nez IvyBridge) +16GB ram s nakou gtx780. Mel sem tam Mint, a na nem veci do prace (matlab, solidworks, modelica, citrix pro vzdalenej pristup, atd), a nake velke omezeni sem necitil. Snad jen takove ty veci jako transkodovani videa trvaly dele, a vice nez 1-2 VM soucasne to neutahlo.
Samozrejme, 7800x3d + 64gb ddr5 a 4070ti je vykonem nekde jinde. Ale cekam, ze mi taky vydrzi alespon 5-6 let bez nakeho vetsiho upgradu...
s Autorem článku p. Ježkem poměrně často souhlasím. Asi jsme vyrůstali ve stejnou dobu nebo máme podobný level (já téměř 42) :-D
Mám podobné zkušenosti... úplným minimem pro nenáročné uživatele je C2D... bohužel 2x2Ghz je už dnes opravdu pomalé. 3Ghz je ještě použitelný (windows s ssd naběhnou použitelně) s grafikou urychlující 720p videa, ale už jsem to též vyředil (2j jsou pro youtube prostě mále)...C2Q již není vhodný upgrade (prostě jednomu jádru dojde dech a ikdyby to bylo Core 2 Octo , tak se zbylé jádra budou flákat) a předávám kompy fajnšmekrům,,, ... Core i- 1.gen jsou stejně nenažrané - též nemá smysl :-( .... mým minimem, který aktuálně zvládne přehrát pohádky + 4K filmy na TV, většinu 3D her alespoň na min. detaily a windows se s nimi rozumně hýbají je teď Core i-2gen---- jedna i5-2400 mi teď vrčí pod TV spolu s 1050ti a nemám jedinou obavu, že bych na něco čekal jako u C2D
A abych byl upřímný, počítám s tím, že za rok budu muset opět přehodnotit a přejít jako minimum na 3/4gen :-(
Upřímně: primární důvod vzniku tohoto článku je zprávička o corebootu pro Sandy Bridge HáPéčko. Nějak mě to v tu chvíli vzalo za srdce a do hodiny jsem jedno takové HP měl v košíku repasovýho eshopu. Ale řekl jsem si, že to prostě nesedí, ostatně jsem v minulosti měl Z68+2600K, už by to prostě nebylo unikátní, zatím Ivy, na kterej jsem léta nadával, jsem narozdíl od dřívějšího spokojeného Haswellu nikdy neměl. Takže jsem sáhl po mém oblíbeném Dellu (mimochodem coreboot by tam taky měl jít nacpat) a bylo to. Prostě poslední kapka přibyla do hrnečku a já zkombinoval několik reálných potřeb i "vzpomínek na mládí" ... btw mě je aktuálně 44 :-).
A jestli je to někdo z DIIT-AMD fanklubu: fakt je mi šuma fuk, že za ty prachy by třeba pomalu byl celej 8core Ryzen. To by byla šílená nuda, navíc s vyšší idle spotřbeou.
No tak to prrrrr. Vzít ten 8jádrový Ryzen za cenu hodně blízko Ivy Bridge (4C/8T) by nebyl projev AMD-fanouškovství, ale správná volba. Sám jsem se dostal k Ivy i5 (jen 4C/4T) zadarmo a pasta šedivka se už trochu projevuje, tudíž ryzen s 2x větším počtem jader, poctivou pájkou a lepší architekturou by byl jasná volba, i kdyby fakt žral o něco víc v idle (záleží dost na desce). Shánět desku k Ivy je narozdíl od Ryzenu, taky ztráta času a podstatný mínus. Vzít i přesto Ivy by za takových cenových podmínek bylo i nad Intel-fanouškovstí a blížilo by se to bláznovství.
29. 5. 2023, 12:30 editováno autorem komentáře
Mám rád tyto články. Hlavně to ukazuje, jak stárnem. Živě si pamatuju, jak jsem si dovezl domů nový Athlon 64 3000+ a mysel si, jaký mám dělo. Po 4 letech přesedlal na C2D 3.0 a myslel si jaký mám dělo. Po pár letech 6jádro FX a myslel si jaký mám dělo. Vždy se snažil kupovat takovou tu lepší třídu, aby to hned nezastaralo. Dnes zjišťuji, že 3-4 roky starý komp není důvod vyhazovat.
To C2D mám dodnes. Hodí se na provozování starých systémů. Dají se na něm rozběhat ještě prastará W98, WXP. Dokud bude fungovat, bude tu se mnou.
IMHO za rozumnou hranici výkonu, zastaralosti považuju období 16 nm. procesorů. Ne, že by se nedalo jít níž, ale pokud plánuji nějaký ten střih, konverzi videa, tak bych asi níž nešel.
Díky za článek.
Nojo, tohle je výhoda Apple světa. Člověk neřeší miliardy nepodstatných drobností z vývoje systémů (psaní o čemž je 99,99% mé náplně zde na rootu a totéž platí i pro ostatní autory). Jablíčkář prostě koupí, zapojí, přihlásí se a jede dál a kolikrát ůbec neví, že místo Intelu tam má najednou ARM. Ty stroje výkonově odpovídají dané době a když to začne být dýchavičné, je čas na nový stroj, k čemuž jablíčkáře donutí Apple zaříznutím macOS pro daný stroj. Neekonomické, neekologické, ale veskrze bezstresové (pokud to nemá baterku či jiné ku*vítko).
Vidím to stejně. Na Apple řeším pouze velikost nastavení účtu a s nim spojeny cloud. Na všech zařízeních (počítač / mobil / tablet) mám to stejné nastavení a při změně HW to je jakobych ani nový HW zrovna nepořidil. A výměnu HW řeším většinou když dosluhuje baterkách, tedy cca po 2 letech. Člověk to musí brát jako operativní leasing - určitou částku stojí se udržet se “na správném železe” a když to rozpočitá na měsíce, tak je to vlastně fix… Jen je trochu smutné, ze aplikace jsou pro mne stále zklamání a moc se to nelepší. Stovky programů, které neumí nic moc a častou jsou v pro verzi placené. Samozřejmě ze mezi nimi jsou i ty dobré ale hledat něco v appstoru, když nevíte přesně co chcete a víte jen, co by to mělo umět, to je utrpení. Zlaty software centrum z debian/ubuntu/…
martinpoljak - asi jste nepochopil. To "dělo" jsem nekupoval proto, abych se pak vychloubal jaký mám dělo. Ale aby mi PC nezastaral hned třeba druhý rok. To, že něco aktuálně stačí neznamená, že to bude stačit za rok, dva. Tedy aspoň v minulosti. Dnes toto už naštěstí neplatí. Dnes i průměrný PC bude za ty tři roky v poho stačit. Takže toto už neřeším.
Moje sestava minulý rok oslavila minulý rok 10 let, je to taky Ivy Bridge - i5-3570K, tedy nemusím "živit" grafickou kartu. Linux i W10 běží bez problémů, i ta integrovaná grafika v pohodě utáhne WQHD na monitoru. I po těch 10 letech nevidím žádný výkonnostní problém (na novější hry stačí GeForce NOW). Jediné upgrady byly nákup 32 GB RAM (původně jen 8 GB) a větší HDD. Systémový disk je původní 120 GB SSD od Intelu, taky pořád funguje (a to bývalo řečí o omezené živnosti SSD).
Dík za článek. Osvěta se hodí...
Taky provozuju HP 6300 SFF s tímhle procesorem a během covidu mi zachránil nervy. Naprosto jsem přestal používat firemní laptop s win10. Ten má dost starostí sám se sebou, vzhledem k náloži zabezpečení, běžicí na pozadí. Tak k nějaké práci se moc nehodí. Naštěstí máme v práci možnost používat virtuální desktop nebo Office365. A právě na oboje mi postačí to HPčko. Odezva je Boží, na laptop mám už alergii. Vlastně to je až moc silný, protože CPU je využito na 5 - 10 % (ještě mi jede na pozadí Kodi nebo Elisa, VLC, a tak dále..) Vlastně CPU zatížím jen při komprimaci záloh.
Až klekne, jako že klekne, protože je to fakt starej kus a nevydrží věčně, tak zkusím něco jako HP EliteDesk 800 G3 Mini, kde je k mání i7-7700T.
To zase 2-3 roky vydrží. Nebo dýl..
Jo a pod čarou. Kupoval jsem během posledních dvou let laptop manželce a pak tchánovi a ty procesory v nich mají benchmarky stejný, jak tenhle střep (+-10 %). No nic, to jsem radši doma moc nevětral...
6. 6. 2023, 20:44 editováno autorem komentáře
Ja minuly rok opustil Core 2 Duo T7300 @2Ghz a x3100 GPU, 4GB ram a notebook zamiril na chatu, kde dela dalsi sluzbu. Tata ma C2Q 2.7Ghz, 8GB ram a jede dodnes, mama Core i3 druhe generace a 16GB ram a slape jak vino. Ja mam doma 8 vlaknovou Visheru s 24GB ram a nepotrebuji vic (vse stroje 9+), na narocnou praci (3D modelovani) mam notebook s ARMem.