Že to půjde, o tom žádná. Trochu obavy z absence AVX - nedávno tu byla zpráva, že některé distribuce budou vyžadovat AVX nebo dokonce AVX-2 ...? Tyhle instrukce jsou navíc už běžně používané, takže bude asi i znatelný vliv na výkon u videa, 3D, matematiky apod.
A pak ta spotřeba - asi jsem rozmlsaný dnešními laptopy, ale 50W idle? Pokud poběží 10h denně, tak mě to bude stát o 1500 Kč ročně víc než aktuální laptop nebo mini PC - za dva až tři roky se mi repasovaný laptop nebo mini PC zaplatí a navíc budu mít relativně aktuální hardware. Jako hračka zajímavé, ale ekonomicky to smysl nedává.
PS: Elektriku jsem vzal hodně odhadem bez studia ceníků, můžu být ještě o desítky procent pod.
Jenze to bys nesmel chodit na root vis? Zdejsi "ITci" dostavaji 15k cistyho (max) ... ale pod 1/2 mega nevstavaji z postele ... a tak resej, jestli neco nahodou nebude mit o 2W min ... aby usetrili.
Ve skutecnosti ma v domacnostech zdaleka nevetsi podil prave lednice, protoze narozdil od toho vareni a peceni ... bezi porad.
Kupovat novy spotrebic kvuli uspore energie se nevyplati naprosto nikdy.
Může být, ale nemusí.
Počítač při mírné zátěži (prakticky idle) může žrát třeba 75w a komu 35w monitor. Zapnutý 6h denně už je to 0,66kWh. Za třicet dní je to 20kWh. Když k tomu člověk hodinu a půl hraje nějakou hru při které má PC spotřebu 200W, jsme zas jinde. Ale je PC a PC, někdo může mít podstatně úspornější sestavu a podstatně výkonnější grafiku, sedět u toho déle, nebo mít notebook co v idle žere 15-20w včetně displaye a v zátěži 60w které má problém uchladit. Pak bude největším žroutem lednička.
Ja kdyz otevru v lednici, tak je tam porad svetlo a zarovky zerou dost elektriky, takze bych doporucoval te lednici vymenit dvere za pruhledne a pak ve dne ji vypinat, protoze kdo potrebuje svetlo ve dne. :-D
A pak vecer si vyndat teple jidlo z lednice.
26. 5. 2023, 15:56 editováno autorem komentáře
Tož to není vždycky pravda. Rodičové měli starou plazmu(32palců +-) TV z roku 2006 (+-) a ta potvora se satelitním receiverem měla spotřebu cca 320 W. Nová TV LCD Sony (65palců) s DVB-S2 jede na cca 55 W(úsporný režim). Takže úspora cca 270 W/hod provozu. Ta úspora za rok udělá cca 0,5 MW při -+ 5 hodinové denním běhu. Ale jak říkáš, u většiny spotřebičů nedošlo k nějakému drastickému snížení spotřeby/vůči požadovanému efektu v domácnosti (např. ledničky, pračky, myčky nádobí, počítače, atd..), snad jenom přechod z PC (200W) na NTB (30W) nebo LED osvětlení (40,60,80 W na 2-5 W)
2Oscar_Romero: ano, pravděpodobně ano. Nekontroloval jsem, pouze nastavil režim max. úspory(ale taky si myslím že jas je na minimu). I s tím min. jasem jde obraz vidět skvěle, střední režim dělá spotřebu cca 100 W a je to jenom trošičku jasnější. No já mám též Sony 55palc, 4K a jedu též na max. úsporný režim a jsem na 45W. Obraz je pro mě velmi zřetelný jak během dne tak i v noci. V noci je obraz samozřejmě lepší, tma je prostě tma. Jinak zkoušel jsem kdysi režim středního a maximálního jasu a pro mě to nemá zásadní efekt. Tak jsem to prostě nechal na tom maximálním úsporném režimu. Kdyby to byl pro mě rozdíl jako je rozdíl 640x480 vs 1920x1080 tak ten jas nechám ale pro mě(mé vidění a můj mozek) to osvětlení nehraje skoro vůbec roli.
Ta plasmova potvora mela spickovou spotrebu 320W, ktera se dala namerit (horkotezko) pri rozsviceni cele obrazovky do bila. Realnou provozni spotrebu mela kolem 100W, coz je kupodivu naprosto bezna spotreba i u OLED a dalsich podobnych zobrazovadel - v zavislosti na velikosti a rozliseni.
Tudiz zadna uspora nenastala.
Pricemz i kdyby si rocne usetril tech 500kWh ... tak to je nejakych 2k5Kc ...Kolik ze stala ta nova televize? 25k? Takze za 10 let budes na nule. Pokud tech 10 let tedy prezije.
Tudiz zpet k tomu, ze se nikdy a v zadnem pripade nevyplati menit naprosto zadny spotrebic kvuli spotrebe.
2bez prezdivky ... : Co se týče té spotřeby, nechal jsem to měřič běžet tak hodinu nebo dvě, přesně si tu už nepamatuji ale měřič vyhodil hodnotu 320 W. Pokud zohledňuješ čistě spotřebu pak ne. Nicméně hrají roli i tyto faktory : přirozená výměna v případě poruchy, starší zařízení se blbě opravují (problém dílů, atd..), zastarávání technologií(např. ta stará měla jenom SCART), přebytek peněz(do hrobu si je nevezmeš), problém zraku u starších lidí( na 65 je obraz větší než na 32tce), atd.. Ale v konečném důsledků skutečně nedošlo u spotřebičů k nějaké KLÍČOVÉ revoluci která by snížila jejich spotřebu tak aby se v dohledné době (5,10 let) vyplatila ekonomicky jejich výměna.
Vypadá to, že máte problém rozlišit výkon (W) a energii (Wh). Což má bohužel většina lidí. Pokud jste měřil „hodinu až dvě“, tak jste zřejmě dostal spotřebovanou energii 320 Wh, což je ale právě silně závislé na tom, jak dlouho jste měřil. Za čtyři hodiny by to bylo 640 Wh a tak dále. Tedy pokud to byly dvě hodiny, má ten přístroj příkon 160 W, což je úplně jiné číslo.
Příkon měříme ve wattech a určuje okamžitý tok. Pokud chceme znát celkovou energii, musíme příkon vynásobit časem. Tím dostaneme watthodiny, což je hodnota, kterou měří elektroměr a za ni platíte. Protože nezáleží jen na tom, kolik spotřebič přijímá energie v zapnutém stavu, ale také, jak dlouho je zapnutý. Proto watthodiny, tedy násobek příkonu a času.
NE NEMÁM. Skutečně si myslíš, že člověk co studoval publicistiku(to jest ty) může poučovat člověka(to jest mě) co udělal techniku s kde měl vysokoškolskou fyziku? Dané měření jsem prováděl někdy pár let zpět takže si nepamatuji přesně detaily ale protože ten měřák používám stále tak vím jak měří. Jedná se o průměrné měření za čas(příkon/čas). Takže jediná chyba byla že jsem nenapsal W/h, akorát nemám potřebu to podrobně rozepisovat.
PS. v jednom prvních příspěvků jsem mluvil o úspoře cca 0,5 MW/rok(mělo tam být 0,5MWh) = (320-55) * 5 hod *365 dní = 483 625 W/h = 0,5 MWh. Jak říkám netrpím potřebou to podrobně popisovat.
Není potřeba být hrubý, ani se rozčilovat nebo povyšovat. Mám zkušenost, že i lidi z oboru v tom mají hokej. Mám v rodině člověka, který dělal čtyřicet let v elektrárně a stejně to nechápe.
Je to kontraintuitivní, obvykle základní jednotka označuje množství a pro určení toku je třeba doplnit čas. Ovšem ve wattech už ta sekunda je ukrytá (joul za sekundu), proto to lidi mate.
Mimochodem, já jsem v první řadě studoval elektro a počítače, až pak média. To jen pro pořádek.
Za duben nám lednice vzala 28 kWh. To je desetina spotřeby našeho bojleru. Sušička i pračka jsou kolem 40 kWh měsíčně. Největší podíl má vaření, ohřev vody (bojler, ne těch pár litrů v pračce nebo myčce), topení, případně EV pokud je. Jestli se vyplatí nový spotřebič se musí změřit a spočítat. Říct obecně, že se to nevyplatí, je blbost.
No u mě je na prvním místě PC s monitorem (30-60kWh/měsíc dle množství HO, hraní her, jiných aktivit - v zimě víc - tak řekněme 500kWh/rok) a kotel resp. oběhové čerpadlo (80W,16h denně, tak 8 měsíců v roce (~350kWh/rok) pak bude lednička s takovými 0,55kWh/den a 200kWh/rok. On Ryzen teda žere jak tele, samotný počítač se pod 57W nedostane a stačí minimální zátěž a je někde na 70-80W.
Pak je tu kabelový modem s 11W a UPS s 5.5W, vypnuté PC 3W což se nastřádá na 170kWh/rok. Jasně, nějakou tisícovku ročně nemá při dnešních platech a cenách smysl řešit, ale u cen komponent a síťových prvků už je se dá uvažovat o tom, že je jedno jestli to stojí dva nebo tři tisíce, ale pokud věc za tři tisíce žere o 5w méně (44kWh/rok), tak se to za pár let vrátí.
To PC asi nieje vypute ak zerie 3W alebo je nieco nedobre.
Uz nejaky cas plati norma,kde vypnute zariadenia bez displeja musia mat spotrebu max 0.5W a s displejom 1W.
PC to zvladaju bez problemov. Co som naposledy meral rozne PC, tak ta ta spotreba bola max 0.25W pri starsom kusku(znackove HP PC s hawell CPU) po v podstate nemeratelnu hodnotu u noveho PC.
Mám jistou představu o tom, kolik mě stojí provoz čeho. A lednice ta největší položka fakt není. Za hodinu pečení jednoho kuřete propálím tolik, co lednice za tři čtyři dny. Takže jenom kuře k nedělnímu obědu udělá to, co lednice za půl měsíce a to ještě nějaká obyčejná v teplejším prostředí.
Jenomže my vaříme denně. Lednice z téch našich čtrnácti set za elektřinu spotřebuje tak stopadesát korun, nepřetržitě běžící počítač a konektivita tak tři stovky. Tři stovky bude pračka se sušičkou a zbylých sedmset je sporák a trouba. Protože jiné spotřebiče s vyšší než minimální spotřebou doma nemáme.
Lednice nebezi porad. Jen kdyz se rozjede kompresor pokud to neni peltier jako vinoteky nebo stara absorbcka. Zmeril jsem spotrebu 9let kombinovane lednicky a je 0.5-0.6kWh/den.
Moderni s invertorem a dalsimi wifiorgany pry daji i o polovinu min.Nezkousel jsem
Takze nejvic dava kumulativne pocitac s 90-250W spotreby minimalne 8h denne. A to jsem nezapocital nejakych 60-100W na sitovych prvcich ( bez pritapeni starlinku).
26. 5. 2023, 23:35 editováno autorem komentáře
Podle me se to nestane, ze by nejake distro chtelo AVX / AVX2, protoze porad existuji procesory ktere je nemaji .
Jsem si s novou instalaci Gentoo (na kodi) krasne nabehl.. instaloval na i7-8700 a az bylo hotovo, tak tam hodil Pentium G5400 ... a pak se divil ze to nebootuje - /sbin/init nenalezen. dmesg nastesti prozradil, ze se jednalo o invalid opcode .. tak jsem nad tim bloumal.. a zjstil ze ty celery a pentia nemaji ani AVX ani AVX2.
Pekelna zrada od Intelu - kdyby alespon dodrzovali v ramci jedne rodine konzistenci.. ale ne.. potrebuji to z cpu skrtnout, at se do trhu vnese bordel.
Pockejte, az Intel uplne pohrbi 32bit, to asi par dalsich smutnych lidi pribude :)
Nevím jestli se to řešilo už pod původním článkem, ale nejedná se o pohřbení 32bit, jde od odstranění 16bit (a 32bit) a všeho s tím spojeného v ring 0, likvidace ring 1&2, a optimalicace instrukční sady.
Co se týče 32bit, stále dostupný bude v userspace. Takže nativně 32bit systém nastartovat nepůjde, ale 64bit jádro s 32bit userpace fungovat pořád bude.