Já používám ZHA, aktuálně s 19 zařízeními. Začínal jsem s donglem CC2531 který se však po cca 2 letech používání začal nepravidelně "zasekávat" a vždy pomohlo jeho odpojení a opětovné připojení do USB.
Pak jsem zakoupil SONOFF Zigbee 3.0 USB Dongle E a ten mi jede zatím bez problémů.
Se Zigbee2MQTT nemám zkušenost, ale zdá se mi to proti ZHA zbytečně složitější. Se ZHA se mi vždy vše napáruje na 1. dobrou bez nastavování čehokoliv.
Na Zigbee2Mqtt jsem přešla kvůli nemožnosti rozumně nastavit binding, tj. přímou komunikaci mezi zařízeními. Interface pro to je dost základní a nebyla možnost vidět aktuální nastavení. Bez toho třeba Zigbee ovladač nezvládne ovládat světla, pokud je z nějakého důvodu Home Assistant offline.
Až tohle zlepší, ráda přejdu zpátky na ZHA, protože integrace do HASS byla jinak citelně lepší.
9. 8. 2023, 08:18 editováno autorem komentáře
Jak to vypada, kdyz se to udela spatne: https://arstechnica.com/gadgets/2023/01/us-school-runs-lights-24-7-365-the-smart-lights-have-been-broken-since-2021/
Trvalo dva roky pouzivania, kym som prisiel na to ze sa zariadenia daju bindovat priamo medzi sebou. Pritom je to zakladna feature zigbee.
Nastal ale problem. Doteraz som pouzival jeden vypinac na viacero roznych ziaroviek (Jedno tlacidlo zazihalo v obyvacke, druhe v kuchyni, tretie v jedalni...). Ak ho nabindujem na konkretnu light group, kazde tlacidlo bude vykonavat iba svoju defaultnu funkciu pre danu grupu, cize ak mam 4 grupy, potrebujem 4 vypinace, miesto jedneho.
Existuje na toto nejaky workaround?
Tak to bude vzdycky. Bud bude rozhrani jednoduche - ale pak vam to neumozni skoro nic nastavit a musite se spolehnout na nejakou skrytou auto-magii. A nebo to bude na prvni pohled mozna slozitejsi, ale umozni to take nastavovat pokrocilejsi veci tak nejak "podle potreby" a sobe na miru. Zigbee2MQTT je mozna na prvni pohled slozitejsi, ale funguje dobre i s defaulty - ktere ale muzete libovolne zmenit. ZHA je subjektivne v tomto podle me proste takove "tupejsi", ale samozrejme nekomu to ke stesti staci :-)
mám pracovní deformaci, nepodařilo se mi přinutit HA, aby běžel ve vysoké dostupnosti a mohl jsem mít dvě zařízení s testovací prostředí, prostě hromadu vědí řeší in-memory bez možnosti persistence.
Jakmile člověk na to napojí i jiné věci než ambient osvětlení u televize, ale řeší přes to kotel, světla, zásuvky, výpadek může způsobit nemalé komplikace, zejména, když to umí opravit pouze jeden člověk z domácnosti a nelze si na to ani snadno objednat nějakého "elektrikáře".
Také jsem experimentoval s Sonoff Zigbee 3.0 USB Dongle E a pokud člověk dá oběma stejný klíč, je možné je v sítí prohazovat a mohou fungovat v režimu active-standby, pokud si člověk jejich zapnutí řídí. U HA se mi to nepodařilo, takže jsme nakonec skončil pouze u Zigbee2MQTT a zbytek si řeším sám
HA má velmi vyspělý a spolehlivý backup/restore. Je to lepší než komplikované high availability, které ve výsledku přinese víc problémů než užitku. Stačí si druhý kus připravit s poznámkou: "Přepoj kabely do druhého RPi, zapni ho, stáhni soubor z http://XYZ a až to naběhne tak ho vlož do restore formuláře". Za 20 minut to je zase up.
a to je přesně ten problém, dokážeš si představit, že ti tohle bude dělat nějaký neIT člen domácnosti? Vždyť dnes jsme ve stavu, kdy ani moje manželka nemá počítač a je jen na mobilu.
Krom toho, zkoušel jsi tuhle funkci? Ten vyspělý restore může trvat ne minuty, ale hodiny, HA je navenek mrtvý, bez logů a po pár hodinách najednou se rozjede. To mluvím o verzi core-2023.7.3.
Tohle nedokaze pochopit vetsina lidi kteri tyhle pitomosti prosazuji.
Pokud ma neco fungovat, tak nejslozitejsi ukon kterej musi zcela vzdy vest k vyleceni je "dojdi k jisticum, shod 4ku, pockej, a pak ji nahod". A i to muze byt poradny vopruz, kdyz to clovek ma delat potme.
A presne proto mi podobny volotrkarny domu nesmej. Hracek mam hromadu, ale kdyz kterakoli z nich a klidne i vsechny najednou chcipnou, tak se vlastne nic zasadniho nedeje, nepojede net, neprehraju si film ... ale porat si rozvitim a splachnu.
Mal som presne rovnaky postoj. Ked sa vratim z prace, chcem prestat pracovat, nie riesit bug reporty na ziarovky.
Vsetky tieto obavy sa rozplynuli v momente, ked som pochopil ze nemusim vstat z postele aby som zhasol svetlo.
Najskor som mal ibe jednu ziarovku napojenu na rele, ovladane cez GPIO na Raspberry pi, kam som sa pripajal cez SSH pomocou androidovej appky Mercury-SSH, ktora tomu robila primitivne gui.
Ked som sa dozvedel ze zigbee zariadenia roznych vyrobcov dokazu spolupracovat, a existuje nieco ako HA, plne som skonvertoval na smart home nabozenstvo.
Snazim sa to samozrejme montovat tak, aby od kazdeho svetla existovalo jedno fyzicke tlacitko, co funguje aj uplne offline, bez ohladu na stav wifi a zigbee siete.
ZHA.
Začínal jsem se Zigbee2MQTT, protože na to historicky vedla většina tutoriálu, ale pak jsem jednou zkusil ZHA a nebyl důvod se vracet, naopak. Stovka zařízení, > 20 různých druhů, a vše co jsem mu předhodil se bez problémů chytlo. Sonoff zigbee usb dongle, nyní HA Skyconnect.
Proto také každému, kdo se rozkoukává, doporučuju zkusit nejdřív ZHA.
- Nepoužívám blbosti jako chytré žárovky. Všude mám "chytré" vypínače a zásuvky, které jdou ovládat manuálně. V případě jejich poruchy je to stejné jako při poruše obyčejného - partnerka to nevymění sama, ale známý nebo elektrikář s tím nebude mít problém.
Pokud se porouchá pohybové čidlo, tak se maximálně samo nerozsvítí světlo na chodbě nebo WC a to snad přežije...
Klimatizace má alternativní ovládání ovladačem nebo tlačítky na těle. Plynový kotel to samé.
- Partnerka má přístup do HA a ví jak funguje. Základní ovládání HA by neměl být problém pro nikoho. Do Tuya nebo ostatních cloudů přece umí přidat zařízení každý Jouda.
9. 8. 2023, 10:30 editováno autorem komentáře
Ve spolecne domacnosti je snad zakladnim predpokladem to, ze k tomu maji pristup vsichni obyvatele te domacnosti. Naucit se ovladani slozite neni - zvlast kdyz ty "zakladni" veci oddelite od nejakeho pokrocilejsiho nastavovani (coz v HA samozrejme jde). A to, ze nekteri zde diskutujici maji potrebu v tomto smeru zeny shazovat mi neprijde jako uplne stastny :-)
Zkuste se na to podivat takhle: byl jsme v nemocni mesic na pristrojich, docasne moje zena byla omezena v pouzivani chytre domacnosti na uroven toho co mame doma nastavene. Kdybych v te nemocnici umrel tak ta investice do chytre domacnosti bude zbytecna protoze moje zena to neumi spravovat (nerozumi tomu stejne jako ja nerozumim chirurgii).
> To jiste, zavolala by si nejakyho elektrikare, zaplatila mu par desitek kKc a chtela po nem at to vsechno vytrha a udela normalne.
Tohle mě fascinuje, protože to implikuje že předpokládáš že tyhle rozhodnutí lidi dělají partnerce navzdory a nakonec to partnerka s úlevou nechá vyrvat a nechá udělat „Normálně“ (A jsme zase u toho špatného řešení fallbacku mimochodem, protože proč by sakra měl někdo něco nechávat vytrhávat pro vyřazení automatizace? Ok, pokud jsi diletant a nevíš co děláš, nedělej chytrou domácnost.)
Ale to fakt nedáváte dohromady domácnost se svými partnery na základě společných rozhodnutí?
Podivej se, to neni o zenskych ani o partnerech, i kdyz tyhle vopicarny typicky iniciuje chlap. A dokud to opecovava a oprasuje a neustale opravuje, tak ono to nejak funguje, tak to ten zbytek obyvatel domu/bytu nejak prezije.
V okamzeni, kdy opecovavatel na mesic(nebo navzdy) zmizi, se to behem par dnu, maximalne tydnu zacne vsechno rozkladat. A to neni mozna a nekdy a kdyz je to spatne ... to je zcela 100% a vzdy. Plati to i v pripade, ze si to za penize (a ne maly, videl sem i nekolik mega) nechas udelat.
Kolikrat mesicne menis vypinace? Ja zadny nemenil poslednich 30 let. Ale kdybych pouzival jakoukoli z techto vopicaren, musel byc to za stejnou dobu kompletne vymenit nekolikrat ze? Protoze se meni protokoly, meni se HW, chipy, nove nebudou komunikovat se starsimy ... a to vubec nemluvim o tom, ze chci videt jak takova rekneme stovka enektronickych nesmyslu (maly byt) prezije aspon 10 let. Za tu dobu se z toho podela nejmene 50%.
Ja uz par vypinacu menil (a nebojte, platnou padesatku mam). A krasneho veku triceti let se fakt nedozily. A vase kriterium s 10letou zivotnosti nesplnovala ani obycejna zarovka, ze? :D Mozna ve sklepe, kde clovek moc nesviti tech deset let vydrzela. Ale zrovnatak tech deset let mi drzi uz taky LEDkova zarovka, co mam na chodbe. A kdyz uz je rec o svitidlech, tam to s tema paticema neni taky vzdycky az tak jednoduche... ze? :-)
"zivotnosti nesplnovala ani obycejna zarovka,"
To jiste, proto mam ve sklepe uplne obycejnou zarovku (a k ni pekny cerny otocny vypinac), ktera tam je uz nejmene 50 let, a kupodivu ... sviti. A ne nechystam se ji vymenovat, protoze "uspora" za tech 5 minut mesicne by byl cisty minus a chci videt, jak by LEDka a jeji elektronika v tom vlku prezila aspon mesic.
Osobne sem jeste nemel LEDku, ktera by prezila zaruku, takze v nekterych pripadech mam uz i 5tou v rade, gratis (od zmeny zakona si samozrjeme nechavam vracet penize). At zije ekologie, hip hip ..
Svoje predchozi "smart" reseni pro rizeni topeni postavene na proprietarnich radiich vyrobce s obskurdnim protokolem operujici v pasmu 868 MHz jsem mel pres devet let a kdybych nezatouzil po necem trosku funkcne precijen lepsim, funguje jeste ted - rozhodne to neodeslo. Fungovalo to celou dobu spolehlive, jenom to byl blackbox a ja radsi veci, do kterych precijen vic vidim... vy chytry zkuseny stariku :-)
No, a stejně tak bude zbytečná investice do spousty jiných věcí co vlastním a spravuju já, ne? Třeba 3D tiskárna, osciloskop, měřáky, pájecí stanice a tak. To opravdu snižujete veškeré věci v domě na to co umí používat / zrekonstruovat nejméně znalý člen domácnosti? Osobně neumím žehlit, tak je zbytečná investice žehlička, co kdyby partnerka smrtelně onemocněla.
Jinak zrovna své ženě bych věřila že si s tím nějak poradí, stará se nám tu o sítě a jejich zabezpečení, a dlouhodobě chce rozchodit domácí SIEM, protože žít s infosec bláznem občas takhle dopadá :)
Ano, pokud jste člověk diletant a nastaví si automatizaci tak, že se bez jeho přítomnosti všechno sesype, pak to vaši ženu možná ovlivní…
Nic to nemění na tom, že tu celou dobu mluvím o situaci, kdy je fallback nastavený správně. Navíc je docela fajn nechat u složitějších věcí návod co dělat v naší nepřítomnosti. Třeba jak zalít kytky, nebo přenastavit / vypnout home assistant.
Mesh je někdy trošku dvojsečná zbraň. Když vypadne nějaký router (tj. zařízení, které je schopno přeposílat pakety dál, typicky zařízení připojené do zásuvky), připojená zařízení si sice najdou jinou cestu, ale podle mé zkušenosti to někdy chvíli trvá. Takže po vypojení světla na chvíli vypadnou i některé nesouvisející věci.
I když nevím proč mít chytré žárovky, k čemu nebo chytré vypínače apod. To je někdo tak líný rosvítit si tlačítkem na steně a tak všude doma nosí telefon a ovládá to přes aplikaci ... budiž.
Ovšem! To opravdu na toto zařízení a další podobná napojuje někdo infrastrukturu domu? Jako kotle, klimatizace, FVE apod. Vždyt je to všechno zboží velmi sporadického charakteru. To je fakt šílenství! Nejsem paranoik, ale NIKDY bych infrastrukturu domu nevystavil ven do internetu. To už bych se musel zbláznit.
Už aby nastala doba, kdy se to celé bezpečnostně sesype. :-D Útoků, kdy se do těchto sítí někdo naboural už také několik bylo. Jako dobu, kdy jsem se byl schopen dostat do WiFi sítí třeba sousedů nebo někoho, kdo měl signál na zahradě, už mám za sebou, ale když vidím, že někdo má takto napojenou infrastrukturu domu, možná mu někdy něco rosvítím.
To ovšem na tom, co píšu, nic nemění.
Ale jestli chcete, doporučuji:
https://gizmodo.com/the-house-that-spied-on-me-1822429852
nebo zkuste stránky Schneier(a). Ten mám stran těchto věci také mnoho pěkných textů.
Předpokládám, že vy vše máte zapojené a na dálku řízené přes VPNku s vlastním klíčem nebo certifikátem. Je to tak nebo se pletu? :-)
Vůči běžnému připojení, ANO. Vůči němu je záruka bezpečnosti mnoho násobně větší. Pokud to nevíš, je to smutné.
A jestli jsi toho názoru, že pokud neznáš přihlašovací údaje, nedostaneš se tam, tak je to také smutné, viz příklad níže.
Od Windows XP do Windows 11 se dostanu do každého účtu - tedy i k datům uživatele, pokud je nemá šifrované nebo jnak zabezpečené, pokud sedím přímo u PC. Upřímně si myslím, že to umí více než 1/4 uživatelů. Ještě před pár lety, když se hojně používalo šifrování TKIP, nebylo problém poslochat i toto spojení. Resp. stačilo dostatečně dlouho poslouchat a hash klíče se dala za pár hodin nebo dnů zjistit. Na škole jsme to s kolegou zkoušeli a nebyl to problém, chtělo to jen čekat. Dnes už by se šifrování TKIP používat, právě kvůli malé bezpečnosti, nemělo.
=> není to o přihlašovacích údajích.
Proto jak říkám, když má někdo v chytré domácnosti žárovky a podobné prvky, u kterých jejich zapnutí způsobí jen to, že se rozsvíti, tak proč ne. Já řeším pouze infrastrukturu domu. Nebo jste snad toho názoru, že Temelín je připojený na monitoring příkladně přes 4G či 5G jen tak, jako to máte vy doma? Nesmysl.
Když už se vám tam jednou někdo dostane a způsobí škodu za 100K budete stále tvrdit, že to se stane a že 5 let jste němel problém a tak to budete s plnou důvěrou používat dál? Co znám lidi, kteří mají chytrou domácnost takto napojenou, tak neví absolutně nic o zabezpečení a jejich důvěra spočívá pouze v jejich naivitě o tom, že jim se zrovna nic nestalo nebo někomu jejich blízkému.
Na e-mail nebo do banky chodím zásadně přes korporátní síť, kdy intranet je za poměrně silným FireWallem a tak je riziko toho, že někdo "poslouchá" menší, než u mě doma. Když už jdu na tato místa z domova jdu přes VPNku, proč ne. Nevidím důvod, proč je to špatně. Vy ano?
A to ještě ani nechci nikterak pytvat to, že mnoho lidí se přihlašuje přes své mobilní telefony. Mě stačí jet pouze tramvají a znám skoro vždy tak u dvou lidí jejich PIN nebo gesto na odemčení, protože ho prostě zadávají aniž by se podívali, zda jim třeba já! nekoukám přes rameno. Opět, už jsem to u známých zkoušel okoukat, když jsme seděli v hospodě apod. a velmi se pak divili, že jim telefon odemknu. A to odemykám já, znám je a oni znají mě. U těch lidí v tramvají by to mohlo dopadnout mnohem hůře.
Mícháš všechno dohromady a pak z toho děláš špatné závěry. Je prostě větší šance, že se nám sem někdo fyzicky dostane, než že to někdo rozlouskne z venku. Zatímco krádeže jsou tu v poslední době na denním pořádku (předevčírem byl vykradej sousední dům, zatímco majitelé byli na dovolené), tak hackování našeho HA ne. Včasné aktualizace a monitoring provozu na lokální síti je pro mě prostě dostatečné potlačení rizik.
Opravdu se tam bez přihlášení nedostaneš? Viz https://github.com/home-assistant/core/security/advisories/GHSA-2j8f-h4mr-qr25, zranitelnost v autiorizaci tam byla několik let a až letos v březnu jí opravili.
Podobný SW by nikdy neměl být vystaven přímo ven.
To byste nesmel dat nikdy nikam nic. Authentication bypass je typ incidentu, ktery rozhodne nepostihnul jen HA, podobne diry najdete historicky v ledacemz. A generalizovat v tomto fakt nelze - vzdy je to o zhodnoceni miry rizika a tomu se daji prijmout adekvatni opatreni. Jeden by rekl, ze nam trosku NUKIBovatite... tam se take snazi skrze podobne "jednoduche" vyroky rizika resit... ;-)
jde o snižování rizika, klasicky mít SSO bránu, který se o autorizaci postará a nenechávat to na aplikaci samotné. Aplikace mývá spousty endpointů a prostě ne vždy se podaří všechny ošetřit, brána zajistí, že bez přihlášení tě to k nim nepustí.
Dříve jsme používali basic auth na http serveru, dnes můžeme využít sofistikovanější řešení. Tohle snad platí už od 90. let, to není přece žádná novinka.
Podobny korporatni kanon na vrabce neni uplne reseni, ktere si lidi budou implementovat na sva domaci reseni. A porad je to reseni, ve kterem muze by take nejaka dira, to se proste stat muze... kdy ve vysledku vy sice spolehate na to, ze ta SSO brana je bez der - ale kdyz tu neco nedejboze prolomi, tak mavnutim proutku mate tu diru projistotu rovnou do vseho :-) Pro potencialniho utocnika je to i jednodussi - zameri se prave na podobna centralizovana reseni, stravi u toho mene casu v porovnani s tim, kdyby zkoumal kazdou "na neco specializovanou" aplikaci (HA, NextCloud, ...) a detaily jejich API. Aneb on ten chleba ma taky dve kurky, ze? ;-)
Opravdu chceš tohle řešit? Opravdu se musíme bavit, proč používám třeba ssh forward na přístup k mariadb místo, abych rovnou otevřel 3306/tcp, když přece mariadb má také přihlašování a přece má být logicky bezpečná?
Jde přece o snížení vektoru útoku. Pokud nějaká aplikace má příliš moc funkcí, je tam i příliš moc prostoru pro chybu, pokud naopak má jedinou funkci (přihlášení), prostor pro chybu výrazně snižuji, nemluvě o snadné možnost nad tím mít audit, alert a proaktivní ochrany.
Další pohled je renomé, HA má historicky za sebou spoustu chyb, které umožnili přístup neautorizovaným uživatelům. Když se naopak podívám kolik takových chyb historicky bylo u spnego přes haproxy, nevidím ani jedinou.
U HA či podobných komunitních nástrojů z principu očekávám, že budou mít bugy a zranitelnosti, proto jsem psal obecně, že aplikaci, která k tomu není určena nedoporučuji nikdy vystavovat ven.
S tou Mysql jste si vybral fakt blby priklad. Ono ani v pripade HA se prece nebavime o tom, ze mate do internetu vystavit cele MQTT, ze? A historicky ma za sebou nemalo skaredych bezpecnostnich chyb treba i samotny Linuxovy kernel a nebo i ty implementace SSH. Presto to do internetu vystavene taky jak sam priznavate mate...
Ne, vy se proste jen snazite okecat to, ze nekomu prijde vystavit HA do internetu riziko z jeho pohledu akceptovatelne zrovnatak, jako vam prijde akceptovatelne vystavit SSH, potazmo vubec Linuxovy stroj s potencialne deravym kernelem. A dost pochybuju, ze mate prostudovano 30M radek kodu kernelu a date ruku do ohne za to, ze tam zadna dira zarucene neni ;-) A to plati i o tom vasem SSO - i tam muze byt chyba, o ktere nevite. Coz se snazite zakecat prozmenu tim, ze prece tu jednu funkci to musi delat urcite dobre, presneji receno v to doufate. Ale pomijite, ze pripadna chyba v teto komponente zpusobi podstatne vetsi prusvih a to, ze si nekdo blika zarovkama bude v ten moment ta mensi cast problemu, ze? ;-)
proč bych to dělal, předpokládám ,že už jí máš záplatovanou.
Ale bance to právě děláme přes ty brány, aplikační firewally, proxy. Žádná (pokud jde o ty největší banky) nemá nikdy listen aplikace na veřejném interfacu, kam se připojují lidé.
Pokud jde o 3 největší banky, tak nemůžeme být podle vnitřních předpisů ven vystavena žádná aplikace, která by nebyla za SSO bráno.
Samozřejmě že ji mám záplatovanou. Aby si se tam dostal, tak musíš najít jinou, musíš najít mou instanci HA a musíš tu chybu zneužít dost rychle, než aplikuji aktualizaci. Za mě to je pro tento konkrétní případ menší riziko, než nemít kontrolu nad domem odkudkoli v moment, kdy se nám sem někdo snaží dostat.
Přihlašuju se do své banky bez SSO. Přihlašuju se do svého emailu bez SSO. Přihlašuju se do pracovního SSO bez VPNky.
@byCx [...] Za mě to je pro tento konkrétní případ menší riziko, než nemít kontrolu nad domem odkudkoli [...]
ja to mam reseno jednoduse tak, ze na routeru mam povolene jen SSH a to jen po spravnem poklepani portu, na telefonu (Android) tedy poklepam (3 click), pustim forward pres SSH routeru (1 click) a pustim HA app ktere ma nastaveno externi na lokalhost:ForwardnutejPort (si samo pozna zda ma dostupnou interni nebo externi)...
v NB mam to vse na jednu ikonu a v prohlizeci jen dam "nick" pro HA externi url...
Verejnou IP adresu nemam, ale je to k dispozici pres SNI proxy zde: https://9ogdwzdog7w40okds8bbhb9pjouifr2u.ui.nabu.casa
Az mi budete rozsvecet ta svetla, tak prosim vse nastavit na modro.
10. 8. 2023, 16:09 editováno autorem komentáře
Tak má logika spočívá v něčem úplně jiném, řeší to už od začátku. Důležitá je pro mě infrastruktura domu. Jestli máte na HA napojenou rychlovarnou konvici mi je vcelku jedno. Každopádně opět - kotel, (H)FVE či klimatizaci, rekuperaci, čerpadla, kamery, NASky apod., to mě zajímá. To tu řeším celou dobu. Ono tady stačí, aby se do systému dostal někdo jednou a nadělá vám takových škod, že to budete platit i z důchodu, pokud ho vůbec za pár let někdo tady v ČR dostane. A opět, nezajímá mě vaše "mě se to nestalo" a proto ten problém nastat nemůže. Nechci tu dlěat v debatě nějaké konspirace apod. Mě zajímá zabezpečení celého toho systému - od jednotky až po váš telefon. Článek, kde nějaký technik zprovozňuje HA nebo úložistě apod. to napíše kde kdo. Článek, kde vám někdo vysvětluje, jak to zabezpečit a jak to monitorovat, to už vám nikdo nenapíše. Tento článek není vyjímkou. Také píše jen o tom, jak to zprovoznit a je to vlastně celé takové hraní s technikou.
Probém bezpečnosti tu je, váš subjektivní názor ho nezmění. Mě zajímá, jak to řešit. Jesltiže tu bude nějaké řešení, které umožní připojit infrastrukturu domu do internetu, tak o.k., zkusím, pokud bude bezpečné, aplikuji a nemám s tím problém.
A jen pro informaci. Před cca 1/2 rokem jsem zákazníkovy připojoval na jeho chytrou síť závlahovou jednotku, která řídí i čerpadla apod. Za týden zákazník volal, že má větší průtok, než je obvyklé (monitoring mám nastavený spolu s notifikací). Zákazníkovy se prostě spustila závlaha a on ani jednotka to spuštění neinicialovala. Kdž jsme tam byli s kolegou řešit tento problém, stalo se to dokonce 2x za těch pár hodin, co jsme projížděli logy apod. Monitoring jsme poté zaslali do firmy, co jednotky prodává a má blízký kontakt na výrobce. Ano, byl tam nějaký průnik zvenčí. Změnila se tedy hesla, jednotka se přemístila do odděleného VLANu a zákazník dostal na mobil ESET + se vše napojilo na VPNku. Rázem vše přestalo.
Jestli tedy chcete vést nějaou debatu (né o svíčkách apod.), napište mi, prosím, jaké nástroje na zabepečení používáte apod. Budu velmi rád za vaše názory a když budou rozumné, rád je ozkouším. Děkuji
Nocni svetlo ve forme petrolejky ke svemu chodu nepotrebuje ani prisun elektrickeho proudu. A fungovat bude taky ;-)
Ano, pohybovy senzor neni nic neobvykleho, daji se mj. poridit i hloupe zarovky, co jej maji integrovany. Ale ono ne vsude jednoduse vytvorite nocni svetlo s tim, aby ten svit byl mensi a soucasne se dalo v prostoru poradne rozsvitit, kdyz to svetlo potrebujete na neco jineho. Tohle jsou veci, ktere jsou hodne individualni - zavisi mj. na konkretnim objektu, na to fakt nejde aplikovat nejake univerzalni poucky. A "smart" reseni muzou byt cesta, kterak s omezenimi, ktere ta stavajici elektroinstalace v objektu ma realizovat i tyto pozadavky.
On není problém cestu na záchod olemovat svíčkami a natáhnout zápalnou šňůru - jedním škrtnutím má člověk osvětlenou cestu od ložnice až k prevetu, klidně přes dvě nádvoří. Jen nesmí zapomenout cestou zpět táhnout novou šňůru a ty svíčky sfouknout.
Můj hrad - můj dům. ;oD
A hlavně pak nepoplést v ložnici šňůru vedoucí do spižírny s tou do hladomorny.
10. 8. 2023, 12:17 editováno autorem komentáře
OK, seženu vypínač s regulací. Jenže:
1. Budu s tím muset ručně kroutit, nenastaví se to samo třeba podle času.
2. Tradiční vypínače s regulací fungují… se žárovkou. Ne s LED. Když budete pozorně hledat, najdete speciální vypínač s regulací pro LED a k tomu speciální kompatibilní LED, která se tím nechá ovládat.
3. U LED asi není samozřejmost, aby se snížením intenzity se tomu uzpůsobila i teplota světla. Asi něco takového též najdete, ale je to další komplikace.
I když nevím proč mít chytré žárovky, k čemu nebo chytré vypínače apod. To je někdo tak líný rosvítit si tlačítkem na steně a tak všude doma nosí telefon a ovládá to přes aplikaci ... budiž.
A k čemu třeba auto? To je někdo tak líný osedlat si koně? ;-)
Reálně? Proč bych se měl zvedat z postele abych zhasnul a cestou zpět si zlomil nohu když to můžu udělat z postele...
A kdo vlastně řekl že to máte ovládat přes mobil? Chytrá domácnost je ideálně právě od toho abyste v nejlepším případě nic ovládat nemusel (nebo minimálně)... (pohybová čidla, bluetooth senzory, čidla na dveřích, smart assistent s rozpoznáváním řeči, teplotní senzory, světelné senzory...)
To opravdu na toto zařízení a další podobná napojuje někdo infrastrukturu domu?
Lepší to napojit do HA "offline" než to napojit do cloudu výrobce (i když výrobce většinou moc na výběr nedává :-/). Furt ta "chytrost" dává výhody (např. ovládání kotle podle toho jestli je někdo doma (nebo míří domů), podle teploty venku (a očekávané dnešní teploty) atd. atd.)
nevystavil ven do internetu. To už bych se musel zbláznit.
VPN známe?
Už aby nastala doba, kdy se to celé bezpečnostně sesype
Řekněme že jestli se někomu takováhle síť sesype, může za to
- ten člověk sám
- dodavatel
... nikoli koncept chytrého domu ;-)
"Proč bych se měl zvedat z postele abych zhasnul a cestou zpět si zlomil nohu když to můžu udělat z postele..."
Chodíte vůbec z té postele ven?? Já jen, že tam hrozí víc, než jen ta zlomená noha. Co když vás někdo přejede na ulici koňským povozem?
Výhody? Přijdu domu, zatopím. Je tma, rozsvítím. Je kolem nuly, zatopím v krbu. Je pod nulou, zatopím v kotli. Kde je problém? Na dost věcí jde používat automatizaci, na škole jsem to také studoval. I bez HA zvládnu dost věcí, na které lidi musejí mít HA.
O VPN píšu výše a ano, pokud to umíte, máte VPN s vlastním klíčem, máte dobře zabezpečený telefon, internet doma - router apod. Ano, beru. V tom případě jste udělal vše, aby vám v domě netopil někdo jiný, než vy. Navíc znáte rizika. To je myslím v pořádku a s tímto nemám problém. Pak už je to vystavení infrastrukturu domu čiště můj názor, který byť je objektivní, tak v tomto úhlu přiznávám, že víte, co děláte.
A jen tak mimoděk když už jsme byli u toho koně. Koně mám rád a jezdím na nich. Namísto auta? Beru! A to i v zimě :-) Navíc když nebyla GPS, lidé používali mapy, uměli se orientovat. Dnes, za těch cca 15 let s GPS? Neznám ve svém okolí nikoho, kdo když mu dám do ruky mapu s aizmutem, trefí ke mě domů. A to ani nemluvím o obecné práci s mapou, to už také dost lidí nedává. Jinak o ztrátě třeba tohoto smyslu je napsáno dost prací, prostě už to "nepotřebujeme" a tak to neumíme. A až GPS nepůjde nebo budeme mimo signál, tak co?
Když už, tak má chytrá domácnost jakožto technologie opravdu pomáhat. Jsem nemocný, mám zlomené nohy apod. O.K., nemusím se "lámat" s topením, svícením apod. Můžu mít klid na lůžku a nohy se mi zatím "srovnají". Ale protože jsem líné prase a neumím zvednout zadek, abych klapnul vypínačem? Tak jestli k tomu mají technologie sloužit, díky, nechci.
To je o automatizacii: Odchadzam z domu 3 klik na vypinac alebo zapnut alarm. Vypnu sa vsetky svetla, vypne sa obehove cerpadlo, zacne sa meranie vody (nieco sa nechava na umyvacku neviem kolko inac spotreba > ako nieco vola panicka), pritiahnu sa zaluzie v lete, vypne sa klima, znizi sa teplota v miestnostiach v zime.
Ak sa ti toto vsetko chce robit pri odchode OK, mne nie.
Inac vsade na chodbach, satnikoch, pritomnostne cidla ktore sa daju 'overridovat' vypinacom.
Reálně v "nepropojené" domácnosti budete řešit jen časovač topení. A tam odjezd na dovolenou - zmáčknu tlačítko a otočím kolečkem jak dlouho budu na dovolené (a ano, když jednou za 10 let přijedu dříve, tak bude doma zima), nemoc či státní svátek znamená zmačknout tlačítko "jsem doma" jednou za den, někdy dopoledne. Na pár dnů nemá smysl hrát si s časovači.
Nechtěl jsem flame, to fakt ne. Rád si tu počtu o těchto fíčurkách, jen sjem se chtěl svěřit, že ne každý (včetně mě) najde použitelný use case. A přitom to mám hezky zmechanizované, tak jsem to chtěl tu zmínit. A propo, to topení také nenechávám, na kotli mám delay až o týden, tak jen OT info, zatím se mi nestalo, že po odjezdu jsem potřeboval remote access :-)
Tak to plati o kazdem software. Ja treba nemam smysluplny use case ani na microsofti Office365, ale jsou lidi, kteri to vyuziji... a treba i HA sam provozuju v podstatne mensim rozsahu, nez autor clanku. V obecne rovine jde rict ale i to, ze nektere veci clovek resi s tim, ze by se mohly nekdy treba hodit - i kdyz je nutne nepouzijete hned - ono resit jak to udelat v dobe, kdy bych to zrovna potreboval taky nebyva uplne stastne (spise je to zdrojem chyb, neb jde o reseni casto uspechana a nepromyslena). A treba ja uz veci jako "predcasny navrat z dovolene" ja uz zazil... byt teda v lete... ale stat se to v zime, tak moc zenu take nepotesim tim, ze byt je nevytopeny :-) Aneb kdo je pripraven, neni prekvapen...
pisali ste o plytvani na mojej strane, to nie je "nikto to nepotrebuje".
druha vec je, ze nestastnik, ktory sa vyberie na 2-3 tyzdne v zime prec usetri par desiatok eur rocne hranim sa s kurenim. Naklad na "home assistant", ktorym sa to v diskussi navrhuje realizovat, bude predpokladam radovo vacsi.
ehm... ako sa k tomu chcete dopocitat?
Sachovanie typu "cez den znizim teplotu pretoze tam nik nie je" IMHO nerobi usporu v niecom co je uspokojivo zateplene. Tym padom si myslim, ze konstatna teplota cely rok je relativne optimalna, co sa tyka nakladov.
btw. Osobne som vypol cidlo, ktore skusalo regulovat klimu podla toho ako bolo vonku :). Pretoze pri konstantnej vnutornej teplote to robilo zimu, ked zasvietilo vonku slnko.
Tak předně se bavíme o vícepatrové stavbě se dvěma rodinama, takže to není regulace tří radiátorů v bytě. Do topné soustavy přispívá solární kolektor + tepelné čerpadlo. Pokud je přes den část domu prázdná (lidi jsou v práci a kočky chladnější místnosti zvládnou), je pro mě výhodnější teplo z kolektoru ukládat, přičemž ukládání tepla chci ještě posílit. V létě chci naopak podle světla automatizovat rolety, aby se místnosti příliš nezahřívaly, což bude dost podstatné po instalaci klimatizace.
Celkom rad by som videl vypocet vysokych uspor z toho, ze nechate zatepleny dom cez den chladnut a potom to budete vyhrievat naspat. To co spochybnujem je, ci to robi zmysluplnu usporu (ak vobec) v penazenke ospravedlnujucu sekundarne problemy (zvysena cena za zavedenie / zvysena cena udrzby / nutnost vediet to obsluhovat).
Nastavovatelne zaluzie nespochybnujem, to je bod kde je ista automatizacia uzitocna.
"ehm... ako sa k tomu chcete dopocitat?"
Oni to predevsim vubec nepocitaji, a zaroven neovladaji ani zaklady fyziky. Kdyz s odchodem do prace vypnou topeni, tak nez se ochladi o jeden stupen, bude to trvat hodinu. Jenze kdyz si s prichodem z prace to topeni zapnou, totez bude trvat ohrev. Jinak receno, musi topit mnohem razantnejs, a tudiz maj naopak mhohem vetsi spotrebu, nez kdyby topili konstantne a nevypinali to.
Minimalne 2 tvory, kteri stravili nekolik let automatizaci topeni a nastavovanim cidel, regulatoru, krivek, ... znam osobne. Nakonec to vsechno vyhodili (v jednom pripade po tom, co mu manzelka rekla, ze bud ona nebo ty jeho kramy, ze uz nehodla dal sedet v obyvaku v kozichu).
Tady bude víc lidí co neovládají fyziku. Přechod tepla z teplejšího do studenějšího prostředí závisí na rozdílu teplot. Pokud tedy na 8 hodin co nejsem doma nechám vychladnout byt o 1,2,3,5 stupňů (dle tepelné setrvačnosti, izolace a venkovní teploty), tak tepelná ztráta prostě bude menší. A pokud nejsem pitomec, tak nastavím aby se začalo topit předtím než přijdu domů a ne až potom.
Zda to má ale celkově smysl závisí na druhé věci. Zda zdroj tepla co používám má konstantní účinnost nezávislou na požadovaném výkonu (což v běžném rozsahu asi splní asi všechny moderní kotle co něco spalují) nebo zda účinnost s požadovaným výkonem klesá (např. tepelná čerpadla). Takže pokud mám masivní novostavbu s topením tepelným čerpadlem, tak to smysl asi nemá. Pokud mám starší stavbu s topením na plyn, tak měnit teplotu smysl dává.
Proto je dobré nepumpovat vodu z čerpadla přímo do topení, ale do zásobníku. Navíc je tu třeba v mém případě ten další ohřev vody v zásobníku i solárním kolektorem. Pak to dostává nový rozměr, kdy se mi může v případě že je zásobník plný naopak vyplatit pustit topení a vyhřát místnosti víc - protože mám v tu chvíli teplo ze slunce zadarmo.
Akorat jste u sve litanie zapomel na to, ze kazdy stupen, o ktery vytapite navic take neco stoji - a o tom to cele je. A ono kdyz vite, jak dlouho trva prostor vyhrat a jak dlouho se ochlazuje, tak se i s tim co popisujete da pracovat. A neni to jen o vypinani topeni pred odchodem do prace (resp. vcelku dlouho predtim, jak jste sam spravne naznacil), ono treba na noc nemusite az tak moc topit v obyvaku, ze? Vsak i "nechytre" termostaty, nepocitam-li teda "rego" kolecko (ale i to melo mechanicky prepinac den/noc) maji casovac... jehoz programovani byl ale casto pekny bolehlav, ze? :-)
Zaizolovany dom ma podla mna dostatocne velku tepelnu zotrvacnost, aby akekolvek sachovanie, ake popisujete nemalo zmysel.
Takze ako som povedal: ked vyladim konstatnu teplotu na cely rok pre vsetky casti domu, mam pokoj a nepovazujem to za plytvanie. A ako bonus sa nemusim tvarit ako early adopter zo vsetkymi problemami s tym spojenymi.
"Zaizolovany dom ...."
Na to nepotrebujes mit ani zatepleny dum, barak postaveny z kamene bez jakekoli izolace = v lete bude trvat nekolik tydnu, nez teplota uvnitr vzoste do nesnesitelnych hodnot (=prakticky nikdy se to nestane) a v zime bude po nekolika dnech topeni drzet obyvatelnou teplotu i tyden. Stitove zdi v tomto pripade maji 800, ty zbyle 600mm. A vrtat do toho dirku pro hacek na obrazek je posusnani ;D.
A vsimnul jste si, ze smart home je mj. postaveny na cidlech, kterych muzete mit... spoustu? :-) Takze i vysledne rizeni je o tom, ze vychazite z nejakych dat, ktere o danem objektu mate - a to vc. historie, se kterou muzete pracovat a cele rizeni tomu prizpusobit. Zatimco klasicke "analogove" pojeti stoji ciste jen na pocitech a dojmech, ze?
a ta spusta cidiel vam ako zmeni teplotne uniky na hrubej rovnej stene?
druha vec je ze diskusiu plevelite uplnou hlupostou. Ak je jediny dovod pouzivat "Home Assistant" nejake sachovanie s teplom, ktore zjavne cast ludi povazuje za hlupost, chce to nieco lepsie ako dovod preco to vobec zavadzat.
Zaznelo:
- ovladanie zaluzii - to je zjavne uzitocne
- dynamicke ovladanie tepla - ked po tom niekto tuzi, tak jasne HA potrebuje
- ovladanie svetiel - z diskusie plynie, ze je to rozumne pouzit maximalne na centralne zhasnutie. Na to zjavne HA netreba
- zapinanie Alarmu - ocividny overkill pre dovod zavadzat HA.
Suhrnne: nic-moc.
Ale som rad, ze to skusate, vdaka ludom ako Vy technologia dozrie a ja sa dostanem k uz funkcnej technologii :).
Vidite, a ja skrze HA ovladam treba i televizi :-) Navic ty odrazky jste vypichnul zda tak, ze predpokladate nasazeni HA jednoucelove na jednu konkretni vec. Ale ono tam integrujete vse dohromady - takze treba s rozsvicenim svetel muzete stahnout v jednom kroku i ty zaluzie nebo pri zapinani alarmu zhasnout cely barak a nemusim u toho premyslet, jestli jsem nekde nahodou nezapomel zhasnout (a treba u toho ty zaluzie stahnout taky)... ale promezame si po svym baraku litejte jako za starejch dobrejch casu... jen nechapu, proc svuj jeskynni zivotni styl mate potrebu vnucovat druhym :-) Nikdo vas prece HA instalovat nenuti...
Navic tu automatizaci v HA muzete vyuzit treba i zpusobem, kdy pracujete s informacemi, co vam zadne senzory nepovi - tedy treba i s predpovedi pocasi - kdy treba nemusite zalejvani zahrady resit, kdyz vite ze bude za chvili stejne prset. Kreativite se meze nekladou, ze? Ale ano, muzete klidne mit automaticky casovac, co vam tu zalivku travniku spusti bez ohledu na to, jestli za dvacet minut zacne prset... :-)
Ja osobne to koli usporam nemam, ja to mam koli pohodliu. Napriklad taketo cidlo:
https://shop.loxone.com/enen/flush-mounted-presence-sensor-tree-white.html
Vdaka tomu to detekuje 'pritomnost' (nie pohyb), svetelne podmienky a napriklad aj tlesknutie.
Takze zapaluje svetlo aj v miestnostiach a chodbach podla toho kolko je tam prave svetla. Takze v izbe to napriklad svetlo este nerozsvieti ale na chodbe uz ano. A robi to podla skutocneho svetla takze aj ked je zamracene.
Ked urobim 3 klik pri posteli, zapne sa alarm na prizemi, vypnu sa niektore pritomnostne cidla, zaluzia do prisneho stavu podla dna a podla toho ktory clen domacnosti ma co rad.
Uz iba hlupe zdvihnutie zaluzii pri otvoreni balkonovych dveri je setrenim. Sceny, zapnem mod terasa, zaznu sa vsetky svetla okolo terasy, okolo bazena, zapne sa bazenove osvetlenie, zapne sa naladove osvetlenie v 2 miestnostiach ktore susedia s terasou. Zapne sa plne svietenie na spolocnych priestoroch na max, nechava sa zapnute obehove cerpadlo, vypne sa zalievanie travnika, ... tych pravidiel co tu mam je milion. Pre predstavu toto je skor party mod, mam tam aj chill out scenu ktora to vsetko trochu postahuje.
A to je terasa. Pre predstavu mam tu aj 3 audio systemy NAD vsetky niekde poskryvane, naozaj sa mi ich pri odchode nechce kontrolovat.
A este kurenie a este centralne ovladanie vody a este ovladanie chladenia, ...
Ak vsetko co doma potrebujete ovladat je centralne miesto pre kurenie a obehnut chodbu skontrolovat vsetky vypinace v okruhu 3 metrov tak naozaj nepotrebujete centralne riadenie a vase predstavy su limitovane vasou situaciou.
Ovládání světel:
- v noci se na chodbách ztlumí světla na pohybová čidla ze 100% na cca 15%, aby mohl člověk jít na záchod a nevypálil si sítnici, případně nebudil světlem ostatní (stejně tak aby to samé nedělaly kočky)
- nastavení teploty světel podle potřeby
- V zimě "simulace rozednění" postupným pomalým rozsvícením před zazvoněním budíku, fakt se do toho vstává líp
- Občas i pitomé "sakra, už jsem v posteli a fakt se mi nechce jít do kanclu kontrolovat jestli jsem zhasla a vypla větrák"
Další automatizace v domě:
- čidla úniku vody v koupelnách s notifikací na mobil
- čidlo vrat u garáže pro "Sakra, nezapomněla jsem je zavřít?"
- mobilní notifikace když dopere pračka
- hlídání teploty a vlhkosti vzduchu v domě a na půdě, automatické varování, případně sepnutí zvlhčovače
- hlídání pevných částic ve vzduchu
- hlídání vydýchanosti vzduchu (zatím jen v ložnicích)
Další momentálně plánovaná automatizace u nás:
- regulace rolet spolu s osvětlením
- zatažení rolet a ztlumení světla nad televizí při zapnutí televize
- hlídání kvality vody v bazénu
- celková regulace topení (sestavuju na příští zimu)
- posílání důležitých notifikací na televizi
- částečně hračka, ale ušetří trapné momenty: varovná ceduli před dveřma kanceláře která se automaticky sepne při zapnuté webové kameře (aby mi někdo nevlezl do pracovního callu)
Pre mna by z toho zoznamu bolo zaujimave napriklad to upozornenie "zabudol si zavriet branu". Som si primerane isty, ze keby ma to hryzlo, zozniem nieco co bud autonomne posle SMS alebo sa to cez wifi niekde pripoji a zabezpeci push notifikaciu (alebo cokolvek ine). Ked ma niekto rozbehanu HA, tak to samozrejme moze vyriesit elegantnejsie.
Nocne svetielka mame v statickom prevedeni. Vecer ich niekto zapne a rano vypne.
K senzou voci vytopeniu: ked uz by som spravil stavebnu upravu, ktora by doplnila moznost elektronicky stopnut vodu, predpokladam, ze by nebol vazny problem mat k tomu nejake hlupe cidlo, ktore by to aktivovalo a dalo vediet von. (ked to prezeniem, jedna sa len o mutaciu meteostanice)
Alternativne, ocakavam, ze sa da zohnat senzor, co mi da vedit na telefon, ze je pod vodou a aktivujem z plaze susedov, nech idu zavriet ten otvoreny kohutik :)
--
Ale uznavam, ze mozno si to predstavujem ako Hurvinek valku. Ked som tieto veci kedysi riesil, tak poziadavka dveri otvaranych otlackom prsta bola za "to je iba v hollywoodskych filmoch" :P. Dnes by som samozrejme, aspon zasiel obzriet, ci nechcem HA v nejakom tvare.
Jde o to, že když se to sejde všechno v jednom bodě, tedy v HA, tak nepotřebuju mít v telefonu 20 aplikací, abych zvládl to samé, co HA s jednou. K tomu tam mohou spolupracovat zařízení, které by jinak spolupracovat nikdy nemohla. Navíc HA funguje v prohlížeči, v telefonu, na hodinkách, v Android autu, nepotřebuje cloud a když si člověk dá pozor co kupuje, tak se mu nestane, že se výrobce nějakého bazmeku rozhodne, že přestane podporovat starší zařízení a to přestane ze dne na den fungovat bez náhrady. Zdravím Energomonitor.
Jasne. Mal som meteostanicu, ktorej vyrobca to vzdal a ostal mi nefunkcny HW :).
Keby som to teraz riesil, tak by som sa zamyslel nad poziadavkami a keby som dospel k "20im aplikaciam v telefone", tak samozrejme by som siahol po niecom ako je HA. Momentalne mam v telefone jednu appku tohto typu, takze keby som nieco nove vyhutal a mal druhu, tak je to stale akceptovatelny stav. (co je samozrejme dosledok toho, ze HA nemam a poziadavky do istej miery tomu prisposobujem)
A to je přesně moje filozofie. Drtivá většina věcí v domácnosti je čistě HA, bez vlastních aplikací a cloudu. Něco si stavím a programuju sama. To co je skrz cloud musí mít možnost napojení na HA, a pořád mít fallback (pro mě zmíněná pračka. Lokálně fungující nejspíš neexistuje, navíc je tam větśí konflikt mezi "Dobré IoT" a "dobrá primární funkce" než u jiných zařízení.)
Ale cloudové věci se dají delegovat do separátní VLAN, a pokud zrovna u té LG pračky výrobce vypne cloud, bude to fungovat dál. Pak jen stačí hodit do zásuvky wattmetr třeba od Shelly, a poslat notifikaci ve chvíli, kdy spotřebič přestane odebírat proud.
Tak nějak to mají i věci používající Tuya cloud. Aspoň obě věci, které mám. Potřebuje to rozšíření do HA (z hlavy neřeknu, jestli localtuya, nebo tuyalocal).
Roomba s trochou snahy šla i připojit na Wi-Fi bez jejich aplikace.
Věci, které nepotřebují přístup na Internet, jej ani nemají. Router jim to nedovolí. Každá věc má svoje vlastní heslo na Wi-Fi (vázané na mac), takže ani změnou mac adresy omezení nepřekonají – pak jim přestane fungovat heslo na Wi-Fi.
No zrovna tu televizi bych na 2.4GHz nedaval. Resp. ma zkusenost rika, ze pri nekterych use-case je to ve vysledku horsi i nez ten 100Mbit kabel :-) Uz jen proto, ze tech neprekryvajicich se kanalu tam moc neni a zdroju mozneho ruseni je hodne.
Tohle se mimochodem opomelo zminit v clanku - ze volba kanalu pro ZigBee je pomerne zasadni vec, kterou je treba vyresit uz pri instalaci, neb jeho zmena obvykle znamena nutnost znovu naparovat vsechna zarizeni. A neni dobre byt na kanale, co vedle pouziva prave ta domaci wifi ci wifi u sousedu.
Já podobnou věc (IoT doma nevedu - na chytré věci jsme příliš malá domácnost) řešil úplně oddělenou wifinou (na vlastní frekvenci), takže ta zařízení se připojují do stejné wi-fi, ale nevidí na sebe, mají každé svou stabilní adresu (seskupenou podle typu zařízení) a na firewallu to pak filtruji podle potřeby. (Opakuji, nejsou to IoT, takže některá zařízení přístup ven potřebují.)
Výhodou je, že to lze snadno a pochopitelně naklikat na obyčejném domácím routeru a zvládne to udržovat/doplňovat i školou povinné dítko, bylo-li by třeba.
Různé drobnosti:
* Dálkové ovládání, když jsem pryč, chci doprat ideálně v okamžik návratu, ale očekávaný příchod se mění.
* Přehled o spotřebě.
* Notifikace o doprání – když se na něco soustředím, jsem schopen ignorovat melodii pračky, takže se hodí opakovaná notifikace.
* Občas se hodí pokročilejší ovládání než na displeji – jednak uložené programy (uložil jsem si praní mopu, abych to nemusel ťukat pokaždé znovu), jednak občas využiju průvodce, kterému řeknu, co do pračky dávám a jak moc je to špinavé, a on mi navrhne program. Tyto věci by mohla teoreticky umět i hloupá pračka, ale ještě jsem neviděl, že by někdo na to řešil UI…
Tak ona automatizace je široký pojem, že ... Mít kruciální věci napojené na HA, tak se bojím, že se právě někde něco zasekne a já se do toho vytopeného bytu vrátim.
Jinak já mám ovládání dvou čerpadel na vodu přes 24V a v případě zatopení tech. místnosti mi sonda sepne stykač a ten odpojí 24V trafo, resp. odpojí napájení čerpadel. Jediná možnost je pak jít a zmáčknout čudlík. Jinak se čerpadla nedají nahodit.
Pro případé prasknutí vody v domě je pak použit čítač pulzů na pulzních vodoměrech. Není problém před odjezdem nastavit, že více jak 2 pulzy (pulzy 1:10) znamenají odpojední 24V.
Jako HA není jediná věc, co umí ovládat čerpadla. Technologie na hlídání tu jsou a mnohem lepší a efektivnější a hlavně spolehlivější. Jen to už se musí člověk zajímat a musí něco umět.
Jinak pro ty, co nemají čerpaldo. Už jsem i instaloval 24V servopohon na kulák. Opět, lepší, efektivnější a stabilní.
Tak přes noc není problém nastavit právě ty průtoky, max. 30 litrů rozepne čerpadla/zavře servokulový ventil.
Přes den je to už horší, přiznávám, na druhou stranu já mám vestavěné WC a tam jde do té nádržky PPR a pak je závit. Hadička je v nádobce. Hrozí tak max. protékání a né vyplavení. A to už mě opět čítač pulzů může oznámit, že je průtok vyšší než obvykle.
Jinak mít HA pouze na report - s tím souhlasím, to si myslím, že je dobré řešení. V tom případě, když se někdo dostane do systému, tak maximálně uvidí, že máte doma teplo :-D o.k. :-)
Zajímalo by mne, zda existuje samostatná brána/koordinátor, která by nevyžadovala připojení k počítači a místo toho se připojila k vzdálenému mqtt brokeru, se kterým by pak komunikoval home automation server.
Lze např.
https://www.kaufland.cz/product/443721095/?utm_source=shopping&utm_medium=non-paid&utm_campaign=pricecomparison&sid=65799960
nebo
https://vi.aliexpress.com/item/1005004630775720.html?spm=a2g0o.cart.0.0.597038dathzwv5&mp=1&gatewayAdapt=glo2vnm
použít tímto způsobem?
Shánítr v podstatě něco jako Raspberry Pi s předinstalovaným Zigbee2mqtt + ZigBee dongle? Hádám, že to bude tak specifický produkt, že bude nejjednodušší si to složit sám. Běžní frantové většinou dají přednost kompletní bráně, pro bastliče by to naopak bylo příliš jednoúčelové zařízení, a většina k tomu stejně bude chtít provozovat HA na stejném stroji.
Ne.
Jelikož v mém případě home automation běží jinde, než jsou senzory, nepotřebuji v místě, kde jsou senzory umístěny, žádný server, pouze bránu ZigBee <-> mqtt.
Řešení Raspi + ZigBee-usb-dogle + ZigBee2mqtt zprovoznit umím a samozřejmně to splní mé požadavky, ale přijde mi to jako "kanón na vrabce".
Navíc na svém raspi občas trochu experimentuji, takže pro případ nějaké drobné sw nehody je lépe mít ZigBee síť provozuschopnou nezávisle na serveru, kde HA běží (můžu případně provozovat i záložní HA server, připojený k jediné hw ZigBee-mqtt bráně).
Od svého minulého příspěvku jsem trošku pokročil v googlení a zjistil, že hotové hw brány jsou to, co hledám, až na to, že směrují zigbee provoz do nějakého čínského mqtt cloudu a asi se nedají překonfigurovat tak, aby provoz směrovaly na můj vlastní mqtt server. Pokud se ale flahnou alternativním firmware (Tasmota?), měly by jednoduše fungovat popsaným způsobem.
Máte s tím někdo zkušenosti?
Jak daleko to je ta home automation, že zigbee nedostřelí? Nestačí repeater? Jinak zkušenost nemám, ale tohle vypadá rozumně https://www.zigbee2mqtt.io/advanced/remote-adapter/connect_to_a_remote_sonoff_zbbridge.html
U těch hotových bran bych si vůbec nebyl jist, že používají MQTT, a pokud, pak je dost otázka, co z nich reálně vypadne (jak moc to bude použitelné v HA*) a která zařízení budou podorovat. Hádám, že podpory srovnatelné s Zigbee2MQTT ani alternativním firmware jen tak nedosáhnete. (Ale samozřejmě záleží, co všechno tam chcete mít připojeno. Pokud třeba jen žárovky a remote controls od jednoho výrobce, možná nepotřebujete nějakou moc širokou podporu.)
Mít Zigbee2MQTT na jiném stroji než HA by v principu jít mělo (a hádám, že na Zigbee2MQTT by stačila i nejstarší malina). Otázka je, čeho tím docílíte. Když nepojede HA, máte něco dalšího, co by komunikovalo se Zigbee <-> MQTT bránou? Pokud ano, pak mi to dává smysl. Pokud ne, pak si IMHO nepomůžete. To, co by fungovalo napřímo (např. pokud si spojíte přímo ovládání a světlo), bude fungovat dál. To, co napřímo nefunguje, nebude po výpadku HA fungovat tak jako tak.
*) Asi nějak jo, ale už jsem jedno pro jedno MQTT zařízení musel do HA přidávat konfiguraci, aby HA věděl, co s tím. Nebylo to tak přímočaré jako Zigbee2MQTT.
Dobrý den,
u hotových řešení bran typu Philips, Lidl, Xiaomi apod. MQTT řešeno IMHO nebude.
Jinak Zigbee2MQTT klidně může být mimo instanci HA a může to být i jakýsi fallback pro případ, že HA neběží. Sám se snažím mít doma vše na Zigbee (včetně náhradního USB dongle, abych nemusel čekat dny/týdny na doručení) - konkrétně 59 zařízení, takže výpadek HA pro mě znamená, že nemůžu komfortně ovládat FVE a další v tu chvíli nezajímavé integrace, ale zbytek vyřeším (pokud to neumožnuje Zigbee Binding) přes dashboard Zigbee2MQTT. Nouzově je to OK.
Jinak USB dongle může běžet i takhle: https://www.zigbee2mqtt.io/advanced/remote-adapter/connect_to_a_remote_adapter.html
VS.
Jsem podobného názoru. Plus hotové brány budou typicky umět jen to, na co se zaměřuje výrobce, tedy například Philips nejspíš nebude umět žaluzie a IKEA nebude u senzoru pohybu umět pracovat se senzorem osvětlení. Prostě proto, že to s jejich produkty není potřeba, protože nic takového nenabízejí.
Philips se tuším snaží/snažil být více interoperabilní s výrobky třetích stran, aby jejich brána šla použít s kdečím, ale nejsem si jist, jak moc to odpovídá realitě. Zrovna u žaluzií, co jsem to naposledy hledal, to moc slavně nevypadalo. A s updaty firmware taky moc ne. Víceméně se tím dostávám k tomu, proč jsem se vykašlal na hotové řešení a rozhodl se pro HA a Zigbee2mqtt.
Na Philps bránu se mi, než jsem kompletně přešel na Zigbee dongle, povedlo připojit různé typy IKEA žárovek.Takže už v takovém setupu bylo možné např. Philips pohybovým sensorem spínat IKEA žárovku. Ale to párování bylo šílené, muselo se na pár centimetrů přiblížit žárovku k bráně a nízkoúrovňově jsi pomocí Touchlink spárovat.
VS
Tak ano, Philips podporuje chytré žárovky, a dokud budete chtít se žárovkami z IKEA dělat jen to, co lze dělat i se žárovkami od Philips, nejspíš to poběží. Pokud se ale odchýlíte (např. budete chtít nahrát nový firmware od IKEA), můžete snadno narazit. A pokud budete chtít úplně jiný výrobek (např. žaluzie), pak bez označení Friends of Hue máte nejspíš smůlu.
11. 8. 2023, 10:35 editováno autorem komentáře
Pak je problém že třeba Ikea Tradfri gateway přes svoje API neposílá eventy stisků tlačítek. Náš dům začal s Tradfri GW a postupně zařízení překlápím na Zigbee2Mqtt.
Výhoda je pak že různá zařízení mají různé limitace ohledně bindingu (které se mohou lišit podle verze FW), což vendor gateway úspěšně skrývá, protože má tyhle limitace hardcoded.
je nebo není chytrá domácnost užitečná?
od antény po žárovky, soláry na střeše, ohřev bazénu na zahradě, baterie ve sklepě, zalévání trávníku, topení v obýváku a praní prádla - pak je to velká pomoc; jediná otázka je, zda to zvládnou i ostatní členové domácnosti. (Proč by ne, obvykle jim to stačí ukázat.)
overkill. Třebas naše rodina obývá středně velký byt 2+kk, kde regulace osvětlení spočívá v rozsvícení jednoho světla v každém pokoji (v tom průchozím a na chodbě jsou schodišťáky) a hlavní problém u regulace topení spočívá v tom, jaká komu vyhovuje teplota - a na tom se musíme shodnout v diskusi úplně stejně, jako na tom, jaký si pustíme film. Nepotřebujeme k tomu přidat dohadování o intenzitě a barevné teplotě osvětlení.
aby se hlava rodiny zabavila...
nějakej obskurní nesmysl, kterýmu nerozumí ani domácí, ani případný příští nájemník.
Pokud na tu chytrou domácnost (SH) připojíte infrastrukturu domu a tu nějak zabezpečíte - oddělená VLAN, VPNka, přístupy z mobilů apod. Tak věřte tomu, že až se to sesype, ani ten "hlavní" člověk to za 8 let nedokáže hned rozchodit. Ostatní členové domácnosti to budou max. používat, ale kruciální problémy NIKDY nevyřeší. Všichni budou někde lovit přístupy, nastavení apod.
Problém je v tom, že je zde mnoho pisatelů, kteří to "nějak" rozchodili u sebe doma a to je vše. Na základě toho si pak dovedou vyvozovat mnoho věcí. Jenomže je to nesmysl, takový lidé neví vlastně vůbec nic.
Já mám příkladně pod svojí přímou správou cca 500 PC koncových uživatelů a tak když se se mnou někdo hádá o tom, jak je příkladně Windows 10 príma, tak je vidět, že má maximálně svůj PC a NB člena rodina a tak ani malé problémy nevidí, natož ty veliké. S těmito lidmi se o čemkoliv na toto téma odmítám bavit.
Osobně už jsem byl v nižších desítkách domech, kde byla SH zapojena. Spravovat a ovládat to celé uměl jen jeden člověk a to ten, co to dělal. Ostatní se na něj spoléhali. Jakmile by se něco se SH stalo a dotyčný byl mimo - služební cesta, nemocnice apod. bylo by topení v zimě otázkou zdravý.
Mám doma systém tří čerpadel na vodu, tři velké rozvadeče, automatizační ochrany na dva kotle, bude HFVE apod. a i přesto, že mám schémata na vše a vše mám popsané a označené, jsem jediný, kdo to zlvádne "řešit". Když bude v zimě problém, mám souseda, který je velmi zručný, ale i ten přiznal, že by mu to nějaký ten čas zabralo a že doufá, že budu dlouho živ a zdráv :-)
Prvky, které v systému mám použité, používám i na jiných el. systémech, co dělám a vše běží bez problému i cca 15 let (moje nejstarší zapojení). Takže tomu věřím. Jelikož také dělám přes 15 let s PC, tak i vím, že napojit na PC ovládání infrastruktury, je prostě pitomost. Jsou to jenom stroje. Umí se zaseknout, umí se sesypat OS apod. I taková elementární věc jako Arduino, dokáže pořádně zazlobit a to je prd v porovnání třeba s distrem Linuxu nebo s MS či Apple. Nejlepší jsou normální automatizační prvky, optimálně bez elektroniky nebo s jejím minimem.
Jinak na monitoring je SH dobrá, to beru a stím souhlasím. Na ovládání infrastruktury je to velmi sporadické.
Také jsem výše vznesl, konkrétně na uživatele byCx, dva dotazy, na které může samozřejmě odpovědět každý, a ticho po pěšině. On je to dost možná právě ten případ, když pán zapojil jednu instalaci a jinak nic víc a možná nějaké viděl.
Jinak ptal jsem se, jak řeší monitoring sítě, jak pozná, že se děje něco, co se dít nemá. Týká se to samozřejmě zabezpečení. Také jsem se ptal jak pozná, že daná komponenta je zrovna ta stabilní, co bude i za několik let (příspěvek z 12. 8. 2023 21:22).
Ovšedm když nad tím, tak přemýšlím, tak tenhle příspěvek mi tu, nevím proč, zabanovali. Tak se ho ptám teď no :-)
Já se přiznám, že když se někdo neumí vymáčkout na pár řádcích, tak to nečtu. Tvoje dotazy jsem tedy minul nebo mi nepřišly hodné odpovědi. Zasekávání Arduin a počítačů nezažívám, prostě nám to funguje. Kdyby to nefungovalo, tak to není součástí infrastruktury. Nejvíc wild co tu máme jsou asi ESPHome věci a pak příjem dat z vodoměru. Jinak to jsou všechno ZigBee senzory a Shellíci. Kdo někdy viděl HA, tak to dá dohromady.
Já bych řekl, že v tom, co psal Swiso, je kousek pravdy, doplněné postojem „takže je to úplně na ***“.
Všechno se může pokazit. Otázka je, jak často se to bude dít, a jak rychle to umí kdo vyřešit. Zatímco elektrikáře seženete asi celkem rychle, někoho, kdo vyřeší chytrou domácnost, asi tak rychle ne. A i pak může být problém s přístupy (předpokládám, že to běžně spravuje jeden člen, který zrovna nemůže asistovat), musí se v tom nějak zorientovat atd.
Z toho ovšem neplyne, že chytrá domácnost je k ničemu. Z toho plyne, že je při návrhu potřeba myslet. Ideálně by výpadek měl znamenat jen částečnou degradaci a ne neobyvatelnost. Například:
a. Chytré osvětlení je doplněk k „hloupému“. Když přestane fungovat, lze to vytáhnout ze zásuvky a použít „hloupé“.
b. K chytrému osvětlení stále existují „hloupé“ vypínače. Všichni vědí, jak světla resetovat do stavu, kdy je lze ovládat „hloupě“.
c. Chytré hlavice jsou do nějaké míry autonomní, navíc je lze ovládat přímo na nich.
d. Je možné, že přijdu o notifikaci na dopranou pračku nebo sběr dat o její spotřebě. Prát ale stále půjde.
e. Je možné, že vysavač nepůjde automatizovat a dálkově sledovat a ovládat, ale půjde spustit aspoň přímo.
Dalo by se pokračovat dál. Ano, pokud se při výpadku nedostanu do bytu nebo si nepustím vodu, je něco špatně. Ale ne vždy to tak musí vypadat…
Swiso je tak soustředěný na chytrou domácnost, že ignoruje úplně všechno ostatní, co člověk doma má. Když se nám rozbila sušička, dával jsem ji dokupy dva dny. Snažil jsem se sem dostat nějakého řemeslníka, ale bylo by to na dva týdny a pak další 2 týdny, než sežene náhradní díl a zase přijede. Když se nám rozbila pračka, tak jsem už nikoho ani nesháněl a prostě ji opravil sám. Chytrá domácnost je sice každodenní součástí našich životů, ale pokud přestane fungovat, tak se zas tak moc neděje. Pokud přestane fungovat myčka nebo pračka, tak to, že sem někdo přijede a opraví ji v rozumném čase, je utopie. Na chytrou domácnost mám v okolí další dva lidi, co to mají postavené podobně jako já a dokázali by pomoci obratem.
Ono je to jak co. Když se rozbije pračka nebo sušička, typicky je to sice opruz, ale jsou jiné způsoby, jak to řešit. Krátkodobě mohu prát jinde, případně nějaký čas vydržím bez praní.
Pokud se rozbije světlo, typicky mohu svítit jiným. Pokud nejde proud, typicky to lze řešit přinejhorším v řádu hodin.
Pokud se rozbije centrum chytré domácnosti, které mi bude ovládat světla, záleží:
a. Světla budou připojená přímo k vypínačům (s jistými omezeními to lze) a v nějaké omezené míře to bude fungovat dál.
b. Světla budou připojená přes centrum, ale existuje nějaký plán B, jak je zapnout/vypnout.
c. Světla budou připojená přes centrum a bez něj naprosto neovladatelná (nepočítám-li jističe).
Varianty A i B mi přijdou OK. Já jsem u B, protože přímé připojení mi přišlo zbytečně omezující. Variantu C bych nechtěl. Byť teoreticky svítit si telefonem nebo čelovkou by taky nouzově nějak šlo.
> Na chytrou domácnost mám v okolí další dva lidi, co to mají postavené podobně jako já a dokázali by pomoci obratem.
To je super a část problémů to řeší (zvlášť pokud mají přístupy), na druhou stranu někdy to není tolik o expertíze, jako o náhradních dílech. Když mi odešlo Raspberry, hodil jsem μSD do starého notebooku, připojil k němu ZigBee dongle a jel dál. Kdyby odešla karta, měl bych doma nějakou nouzovou, a byl bych nějak schopen to rozjet. Kdyby ale odešel ZigBee dongle, na náhradní bych nějaký den čekal. A navíc, když se něco pokazí večer těsně před spaním (zdravím svoji minulou malinu…), asi to spíš budete chtít nějak rozumně rychle vypnout a řešit to až druhý den.
Pokud se bavíme o stropních světlech, tak typicky asi byl být navržen na klasické vypínače, které tam zůstanou i po instalaci chytrého osvětlení. Potom lze klasickým vypínačem světlo vypnout (tak, že nepůjde ovládat jinak), a často i zapnout. Typicky se tento vypínač nebude moc používat. (Takto asi světlo ovládat nechcete, protože odpojení si vyžádá přeskládání meshe a připojení znamená typicky 100% jas na studenou bílou.) Jenže:
1. Ačkoli bývá běžné, že po připojení napájení se světlo rožne na 100 %, znamená to, že se tak stane i po výpadku proudu, což nemusí být úplně příjemné. Někdo si to přenastaví, což minimálně dnešní světla od Philips a IKEA umí snad všechna. Potom ale nemůžete tímto vypínačem světlo ani zapnout. Asi by pomohlo udělat reset, někde to IIRC jde udělat rychlým cvakáním vypínačem.
2. Popravdě nevím, jak bez brány fungují řešení jako Philips Hue Wall Switch Module.
3. Když někdo s chytrým osvětlením dělá rekonstrukci, nebo staví od nuly, může chtít se na klasické vypínače vykašlat.
Toto sa typicky rieši relé v pôvodnom vypínači (napr. Shelly). Samotný vypínač ovláda stav relé, ktoré alternatívne môže byť ovládané z centrálneho mozgu. Relé potom spína svetelný obvod presne tak, ako to robil pôvodný vypínač.
Takže z hľadiska UX luster zapínate a vypínate vypínačom rovnako ako klasické svetlá, plus máte možnosť reportingu a automatizácie z centra. Pri výpadku energie si relé pamätá svoj stav, takže ak bol okruh vypnutý, zostane vypnutý aj po obnove energie.
Samotná chytrosť svetiel sa využíva na nastavenie jasu a farby; drvivá väčšina si pamätá svoj stav pri strate napájania. Keď sa napájanie obnoví, obnovia svoj stav.
To, že sa pri vypnutí zigbee žiarovky zmení routovanie meshu v zigbee sieti nie je zvyčajne problém. Ak by to problém bol, bolo by vhodné porozmýšlať o trvale pripojenom zigbee routeri (napr. svetlo v skrini, ktoré sa rozsvieti pri otvorení dverí, ako je napr. Ikea Tradfri Driver).
K bodu 3: pokiaľ niekto robí väčšiu rekonštrukciu/novostabvu a nie len retrofit, môže si naťahať KNX. Akurát to prekonfigurovať zvládne ešte menej ľudí, ako sa rýpať v HA a Shelly.
> Toto sa typicky rieši relé v pôvodnom vypínači (napr. Shelly).
Já bych spíš do původního vypínače relé vůbec nedával, resp. běžně bych jej nechával stále zapnuté. Aspoň u ZigBee zařízení napájená z elektrické sítě fungují typicky i jako repeatery (v terminologii ZigBee se jim tuším říká routery). Jenže při odpojení repeateru některým zařízením (tuším minimálně Styrbar) chvíli trvá, než si najdou jinou cestu. Takže mít vypínání ZigBee routeru (typicky se ZigBee žárovky budou chovat jako routery) jako běžnou součást provozu má potenciál na slušné WTF.
> Samotná chytrosť svetiel sa využíva na nastavenie jasu a farby;
To vím.
> drvivá väčšina si pamätá svoj stav pri strate napájania.
Defaultně spíš ne, Philips a asi i IKEA Tradfri se defaulně rožnou na 100 % studeným bílým světlem. Ale obnovení předchozího stavu je tuším mezi možnostmi.
Ale ani to není to, co bych chtěl. Když světlo naposledy použiju v poledne a pak až v noci, nechci, aby se prvně rozsvítilo studeným bílým světlem a 100% jasem, a až potom se přepnulo na slabou teplou bílou.
> To, že sa pri vypnutí zigbee žiarovky zmení routovanie meshu v zigbee sieti nie je zvyčajne problém.
To bude IMHO dost záležet na konkrétním nasazení a použití.
> Ak by to problém bol, bolo by vhodné porozmýšlať o trvale pripojenom zigbee routeri
Pak by ještě bylo potřeba zajistit, aby si zařízení nehledala cestu přes ony běžně vypínané routery. Popravdě jsem nenašel jistý způsob. Leda nabídnout jinou cestu a doufat, že bude upřednostněna.
> K bodu 3: pokiaľ niekto robí väčšiu rekonštrukciu/novostabvu a nie len retrofit, môže si naťahať KNX. Akurát to prekonfigurovať zvládne ešte menej ľudí, ako sa rýpať v HA a Shelly.
Nebo tam může stále dát klasické vypínače. Řešení je spousta. Spíš mi šlo o to, že jsou cesty, jak to udělat blbě. Rozhodně netvrdím, že nemají řešení.
Elektřikář jsem, ale jinak ano, normálně jde sehnat vcelku rychle. Na opravdu veliké problémy určitě.
"Zatímco elektrikáře seženete asi celkem rychle, někoho, kdo vyřeší chytrou domácnost, asi tak rychle ne. A i pak může být problém s přístupy (předpokládám, že to běžně spravuje jeden člen, který zrovna nemůže asistovat), musí se v tom nějak zorientovat atd. Z toho ovšem neplyne, že chytrá domácnost je k ničemu."
To jsem neřekl, nevkládejte mi do úst něco, co jsem zde nepsal, prosím.
Jde mi o dvě věci. A opět píšu je tu už tak po páté:
1. Nenapojovat na ovládání přes HA infrastrukturu domu a pak jí zpřístpnit "ven".
2. Už mi tu někdo odpověděl, jak má systém zabezpečený? Jak jej monitoruje apod., proti napadení? Ne. Uvítal bych, kdyby mi tu někdo napsal, jak se s tím popasovat.
P.S.: ..., že je SH dobrá na monitoring, jsem uznal a ano, myslím si, že v tomhle není problém.
Na elektrikáře, co nám má přidat jeden proudový chránič do rozvaděče, čekám už druhý měsíc. Jiný elektrikář mi řekl, že to dělat nebude. Je pro ně jednodušší vzít práci na elektroinstalaci celého domu, kde mají práci na dva týdny, než brát malou zakázku na půl dne.
Ty vaše dvě věci. Už jsem tu psal, že vystavit HA ven má úplně marginální bezpečnostní rizika. Větší šance je, že vám někdo hodí cihlu do okna a půjde na to po staru než že bude hackovat HA, kde maximálně zabliká světlem nebo upraví topení.
Zabezpečení je snad stejné jako u každé jiné infrastruktury. My máme IOT věci oddělené do jiné VLANy, VLANa má jen omezené možnosti komunikace ven, UniFi hlídá provoz přes svůj Threat Management a máme ve stejné síti zaparkovaný honey pot. Myslím, že větší nebezpečí, než vystavené HA do internetu, jsou různé closed source firmwary právě těch relátek.
"Ty vaše dvě věci. Už jsem tu psal, že vystavit HA ven má úplně marginální bezpečnostní rizika. Větší šance je, že vám někdo hodí cihlu do okna a půjde na to po staru než že bude hackovat HA, kde maximálně zabliká světlem nebo upraví topení."
Co jsem si našel statistiky z PČR, tak vykradených bytů, domů, chat je za minulý rok cca 34K případů. Počet útoků v kyberprostoru je v ČR cca na 18K za minulý rok.
význam slova marginální = okrajový mezní podružný, nedůležitý, zanedbatelný, nevýznamný
O.K. Takže počet případů, kdy dojde k napadní někoho v kuberprostu je cca 50%, ale pro vás je to marginální. Dobrá. Navíc v kybeprostoru je řešení pouze na ČR zcestné. Přeci jenom Japonec vás asi z Japonska nepoletí vykrást, kdežto kyberútok není problém provést odkudkoliv.
Oddělená VLAN a hlídání přes Threat Management - o.k.
Sice by mě zajímala vaše pravidla na FireWallu apod., ale to už asi chci moc, že?
A mobilní telefon či přenos dat přes mobilní telefon máte zabezpečený jak?
Stran bezpečnosti jen doufám, že se tím neživíte. Jelikož tenhle přístup ke kyberbezpečnosti je otřesný.
Tak opět, jak jsem říkal. Spravujete 2 PC nebo 1000? Za další není potřeba hádat se, kdo dál "dočurá". PC a i Arduina se prostě zasknout umí, vaše osobní zkušenost na tom nic nemění.
Znám opravdu mnoho lidí, co v životě neměli autonehodu a i když vám to asi přijde divné, dějí se a to dost často.
A přesně proto se mnoho prvků "ošetřuje" a zabezpečuje. Nás také nikdo nikdy v životě nevykradl a přesto mám vchodové dveře do domu nebo branku na pozemek.
Vaše argumentace je zcestná.
Automatizacni prvky bez elektroniky - to jako myslite treba logika poskladana z relatek a stykacu? :-) Jo, to se fakt skvele debuguje, kdyz se vam pak na jednom relatku specou kontakty a prvek, co ma rozepnout uz nikdy nerozepne... :D Nedejboze, kdyz jste v tom releovem obvodu potreboval neco po funkcni strance zmenit...
Tak třeba mám třáícestný ventil, který se přepíná podle toho, jak určí bimetalový pásek na uzávěru na kotli. Dle toho se přepne tok teplé vody do daných okruhů.
A takových věcí je opravdu dost. Mám instalovaných příkladně přes 100 tlakových spínačů, spínají převážně 24V a za 15 let ani jeden neumřel, včetně stykačů, které poté řídí čerpadla. To už se o PC, Arduinu a jiných obvodech úplně říci nedá. O tom se snad nemusíme bavit? Nebo máte pro mě nějaký příklad, kdy PC běží bez jakékoliv obsluhy 15 let 24/7? Sem s ním, prosím.