Doporucujete pouzivat Node-RED?
Ja jsem pred lety potreboval na rychlo udelat ovladani topeni. Tenkrat jsem si zvolil Domoticz (dnes uz se skoro nevyviji) a psal jsem i samotne rizeni v nem. Myslim, ze to byla LUA.
Nebylo to chytre rozhodnuti. Proto jsem to asi 2 roky zpatky prepsal cele do Node-RED a Domoticz pouzil pouze jako uzivatelske rozhranni. Vse si povida pres MQTT. Dalo to mozna vic prace, ale nelituji toho.
Uplne se mi nechce spolehnout kompletne na Home Assistant. Kdo vi, kde ten projekt bude za par let?
Porad se mi vic libi myslenka mit samotnou logiku/rizeni nezavislou na GUI.
Koncept Node-RED + Domoticz se mi osvedcil a ted planuji pro cely dum Node-RED + Home Assistant (propojeni pres MQTT a data v TimescaleDB).
Jaky na to mate nazor/zkusenost/doporuceni?
"Mně tyhle nástroje připadají strašně děravý a postavený na vodě, hlavně infrastruktura postavená nad tímhle je podstatě nespravovatelná nikým jiným, což v jisté životní fázi může být značná nevýhoda."
Ano, to je velká pravda, ale pak vám pro doma nezbývá skoro nic jiného než něco hodně komerčního jako třeba LOXONE, i s těmi cenami.
Nebo to udělat tak, aby to šlo snadno vrátit do normálního stavu.
Například klasická elektroinstalace, jen pod vypínač zapojíte např. nějaký Shelly spínač, stmívač nebo ovladač rolet. Ty dráty pak zpět do módu normálního vypínače zvládne zapojit každý elektrikář.
Ja nechci pod vypinac davat nic. Delam kompletni rekonstrukci domu. Budu mit normalni vypinace, jen do nich povedou UTP a vypinac bude spinat 12V optocleny v rozvadeci. Svetla zase budou ovladana rele modulem z rozvadece.
Optocleny i rele ovladane pres Modbus RTU.
Mit hromadu elektroniky ve vypinacich, pokud to delam cele na cisto nechci.
Pokud by blbnul software, vzdy se tam da dat komercni PLC, nebo prodratovat optocleny s rele a degradovat to na hloupou elektroinstalaci.
> A jak tím UTP protáhnete 240V (10/16A) až z toho budete dělat opravdu tu "hloupou" elektroinstalaci po staru? Já vám rozumím, kam tím míříte, jenže jste taky jen na půl cesty... (a nebo jinak - vsadíte si, že 12V (krát mA) je na věky?)
> A to prodrátování optočlenů s relé v rozvaděči vám pak udělá elektrikář Franta od vedle až vás třeba někdo zabije v autě?
> Asi ne, že, ten bude rád, když nespojí hnědý se žlutozeleným.
> Krom toho, hledání revizáka na ten rozvaděč vám nezávidím - rozvaděč je výrobek...
Do vypinace pujde z USP/dvojlinky 12V, nebo 24V, ktere budou spinat optoclen v rozvadeci. Nevidim tady problem.
Optoclen v rozvadeci bude spinat opet 12V, nebo 24V rele.
Katastroficky scenar: optoclen v rozvadeji na primo kusem dratu bude spinat 12V rele.
Co je na to za problem?
A proc bych se vracel uplne ke "stare" metode 230V vypinac k 230V zarovce?
Taky si nechystam zalozni reseni v podobe kamen na uhli do kazde mistnosti.
kdo vi, treba si to stavi sam.
Ja si to taky udelal sam. Nechtelo se mi sverit so do rukou odborniku za nepekne penize a pak milostive cekat na support. Mam to zatim na atmega328 (zatim to jede 3 rok bez zavahani) a chystam se to predelat na esp32 a esphome a tim to i napojit do HA. HA pak bude jen nadstavba a nebude mit vliv na hlavni funkci.
Protoze citim otazku tak odpovidam rovnou ... az me porazi auto tak to moje reseni muze elektrikar behem 2 hodin vymenit za impulzi rele a pojede to dal.
> A ty optočleny tam budou proč?
> Abyste třeba oddělil jejich bezpečných 12V od jiných bezpečných 12V ovládajících ta relé?
> Jeden důvod mne napadá, ale jsem zvědavý.
Pro priklad pouziju treba https://www.aliexpress.com/item/1005003206034534.html
Kazdy vypinac bude jeden vstup do jednoho optoclenu. Stavy si pak vyctu pres Modbus a dal na to muzu reagovat, jak budu chtit. Treba poslat rele modulu prikaz na sepnuti.
Katastroficky scenar: kusem dratu propojim konkretni vstup optoclenu s konkretnim rele. To zvladne i, jak tu nekdo psal "Franta od vedle".
Předpokládám, že když Modbus vstupy, tak výstupy budou v rozvaděči taky nějaká relé na desce s Modbus nebo ethernetem
Třeba jako toto:
https://cool-emerald.blogspot.com/2021/10/16-channel-rs485-modbus-relay-board.html
Jestli tam vidíte nějakou svorkovnici pro připojení na ovládání těch relé, tak já tedy ne. To tyhle desky nemají.
Jedině vrazit elektrikáři pájku do ruky a šup hledat na desce, kam se připojit.
Už ho vidím.
Jako existují desky, které mají současně i modul vstupů a lze je nakonfigurovat, aby se přímo zrcadlily vstupy na jednotlivá relé, ale kdo to bude pak vědět a mívají málo kanálů.
> Jestli tam vidíte nějakou svorkovnici pro připojení na ovládání těch relé, tak já tedy ne. To tyhle desky nemají.
> Jedině vrazit elektrikáři pájku do ruky a šup hledat na desce, kam se připojit.
To ja ani po elektrikari nevyzaduji.
On at zapoji silovou cast do tech rele. Ja si pak vyresim software. Pokud by to chtel testovat, da se sehnat spousta programu. Staci do Google zadat neco jako "modbus tester".
A pokud je to na neho slozite, tak at si to treba na otestovani zprasi dotknutim se dratu sroubku, to uz neni moje starost. Nebo at to nedela.
A to prodrátování optočlenů s relé v rozvaděči vám pak udělá elektrikář Franta od vedle až vás třeba někdo zabije v autě?
Asi ne, že, ten bude rád, když nespojí hnědý se žlutozeleným.
Krom toho, hledání revizáka na ten rozvaděč vám nezávidím - rozvaděč je výrobek...
Udělejte si to jak chcete, ale podle mne klasická elektroinstalace s použitím hlubokých instalačních krabiček ( aby se tam pohodlně vlezla právě ta "elektronika" ) je ideální řešení.
Můžete to pak budovat postupně a bezbolestně.
"Tohle světlo by bylo fajn ovládat z PIR čidla nebo stmívat podle denní doby?
OK, tak tam pod ten spínač něco strčíme, co to vyřeší.
Tuhle zásuvku bych rád ovládal na dálku a třeba měřil spotřebu?
Zas tam pod ni něco strčíme.
A to "něco" je v řádu dvou stokorun
Ouha, po čase se to rozbilo? tak tam zatím zapojíme normální vypínač, zásuvku a uvidíme...
"A to "něco" je v řádu dvou stokorun"
Asi mi něco uniklo, ale můžete mi prozradit, kde to "něco" za ty dvě stovky koupím? (hned bych jich desítku pořídil...) Myslím něco, co mne nezabije a neriskuji vyhoření - tedy něco, co má skutečné CE a deklarovaných 3680W/16A... O nejlevněším co vím je Vesternet Zigbee High Load Switch - s dopravou z GB za bratru 1.500,- peněz za kus (právě mi jeden dorazil...) či obdobný výrobek z NL, s dopravou ještě dražší...
PS: Pokud jste ale myslel naše šikovné soudruhy šikmooké, tak to přece jako soudný člověk do té krabice pro silovku nedáte...
Tak třeba Shelly 1 ?
Tady ho čirou náhodou máte do těch dvou stovek, CE má taky 16A též.
https://www.outletovezbozi.cz/spinaci-modul-shelly-1-wifi-vystaveny-kus/
Vím, že normálně je o něco dražší a myslel jsem původně moduly Sonoff, které některé taky mají CE, ale tenhle odkaz na mne vypadl.
Shelly má přímo v sobě tepelnou pojistku, těm Sonffum ji předřazuji externě. Vyrábí to tuším Bulhaři.
A těch 16A na kolika místech využijete?
Světla, které jsem hlavně myslel, dnes neberou skoro nic.
Zabít vás nic nemůže, protože to je stejně připojené k vypínači, který je na 230V.
V nabídce Shelly (https://www.shelly.com/en/products/shop#unfiltered) nevidím jediný výrobek podporující komunikaci zkrze protokol ZigBee, který byl vstupním požadavkem.
Sonoff bych už bral, leč bohužel u ZigBee končí u 6A - dobré tak akorát na ovládání světel a to ještě toho nesmí být moc (pro Wifi jde až dalece za 16A, tuším že 20 nebo dokonce 24A). Ono těch výrobců switchu s alespoň 16A pro ZigBee je jak šafránu, věrte mi, hodně jsem se snažil... A světové "EE firmy" si jedou vlastní ligu mimo standardy, např. 866MHz nebo dokonce licencovaná pásma...
A děkuji, po WiFi to opravdu honit nebudu z mnoha praktických důvodů, které přesahují rámec tohoto příspěvku...
> A to prodrátování optočlenů s relé v rozvaděči vám pak udělá elektrikář Franta od vedle až vás třeba někdo zabije v autě?
> Asi ne, že, ten bude rád, když nespojí hnědý se žlutozeleným.
Co je tohle za argument? Nove auto za x milionu si taky nenecham opravit od Franty od vedle, ktery vedomostmi skoncil u Trabanta.
> Ouha, po čase se to rozbilo? tak tam zatím zapojíme normální vypínač, zásuvku a uvidíme...
Nekde je potreba udelat caru. Kdyz se rozbije plynovy kotel/tepelne cerpadlo, take nebudu mit v kazde mistnosti nachystane lokalni kamna na uhli.
Delate jako by tenhle problem zvlaste u starsich elektroinstalaci pojatych "konvencnimi metodami" neexistoval. A obzvlaste to, co vznikalo v sedmdesatych-osmdesatych letech minuleho stoleti jsou obcas chutovky, treba uz jen proto ze i material byl nedostatkovy zbozi a tak se vselimozne improvizovalo. A tech bastlu tam najdete zrovnatak spoustu - treba takova cokolada zasadrovana ve zdi, kdy se napojuje kus medeneho dratu na hlinikove vedeni. S krabici by to bylo moc prace navic :D
Ale to, ze do nejakeho komercniho reseni vrazite statisice vam ale taky nijak nezaruci, ze vysledek strasne deravy nebude :-) Pouze doufate, ze za ty prachy to je to udelane poradne... ale ono tomu tak byt nutne nemusi. A u toho se jeste budete modlit, aby vam vyrobce neukoncil podporu zarizeni a s tim i zaplatovani bezpecnostnich der.
Slovy jiného přispěvatele, tak NODE-RED je "ohejbák na rovnák na ohejbák"
Jinak Domoticz má poslední stabilní verzi z června 2023, nepřijde mi to, že se nevyvíjí...
A pokud jste v něm psal nějaké ovládání topení, tak možná podobně byste dopadl i s HA.
To patří přímo do regulátoru a nadřízený systém má předávat požadované nastavení a sbírat data.
Když se tu řešiliy ty databáze, tak Domoticz to řeší tak, že podrobná data máte týden zpět a zbytek pak denní průměr plus třeba minimum a maximum.
Samozřejmě můžete průběžně odesílat do InfluxDb a a pak se v Grafaně ukájet nad 5 let starými pětiminutovými průběhy, ale nějak nevidím smysluplné využití.
Taky jsem před lety potřeboval vyřešit regulaci podlahového topení a v kombinaci Domoticz a ESPeasy to bylo za víkend hotové a to nejsem žádný programátor, ale spíš "lepič kódu".
ESPeasy nahrané do Sonoff Basic reguluje teplotu na požadovanou hodnotu a posílá do Domoticz info o teplotách podlahy a místnosti plus spotřebovanou energii a počet sepnutí relé.
Domoticz naopak odesílá do regulátoru požadovanou teplotu, třeba i s využitím jeho časovačů, určuje jestli se má regulovat teplota místnosti nebo podlahy a přijímá výše uvedená data.
Pokud by vypadl Domoticz, což se mi za těch 6 let nestalo, tak se mohu připojit na webové rozhraní každého regulátoru přes wifi, pokud vypadne wifi, každý regulátor vytvoří vlastní AP přes které lze ovládat.
Když vypadne elektřina, tak holt zatopím v kamnech...