GoodWe je docela špatná volba střídače. Dělá to, že na jedné fázi ve stejný okamžik nakupujete a na jiné prodáváte, takže jsou celkového výnosy o dost nižší, protože platíte zbytečně za distribuci. Nemluvě o jiných nedokumentovaných nevýhodách a mouchách. Nerozumím tomu, proč se tolik prodává. V ČR na Slovensku a tuším ještě v Portugalsku je světový unikát v tom, že se měří každá fáze zvlášť.
Ač jinde se to řešit nemusí, pro ČR je nutné použít střídač, co umí dělat asymetrii opravdu dobře. Ale vypadá to, že lidé co fotovoltaiky dělají tomu dost často vůbec nerozumí a klidně vám dodají střídač, co asymetrií moc dobře nezvládá a ještě se tím ničí.
GoodWe umí pracovat asymetricky. Ale ne moc dobře. Respektive s tím měl dlouho problémy. Jaká je jeho spotřeba v noci, když je spotřeba baráku menší než 100W ? Umí se automaticky vypnout aby nespotřeboval více, než kolik spotřebuje barák?
Já když jsem si vybíral střídač, tak jsem občas četl dost otřesné zkušenosti s GoodWe, proto jsem vybral Solax, který zdá se je lepší, přestože je GoodWe z neznámého důvodu více nasazovaný.
Ono asi i dost zalezi na tom, jaky usecase pro tu FVE mate. Pokud cekate, ze na tom budete rejzovat, tak to postavite jinak nez kdyz primarnim sledovanym cilem bude pokryti vlastni spotreby a prodej prebytku je maximalne prijemny bonus. Vsak je to ve clanku zminene, ze to neni nejlepsi stridac na trhu - ale pomer cena/vykon smysl pro nektere instalace zjevne dava. A samozrejme zalezi take na tom, jake spotrebice na druhe strane mate a nakolik jste uspesny v tom tu svou spotrebu mit opravdu rozlozenou mezi jednotlive faze. Nepopiram, ze zvlast v rozvodech starsich domu to muze byt uloha netrivialni - a jsou mista, kde privod do baraku trifazovy, tak ve finale vsechno bezne pouzivane strasi na jedne fazi..
Přesněji ten SW upgrade vymáčkne až o 24 % víc na fázi než původně, takže např. u 10kW střídače se limit zvýšil z 3333 W na cca 4100 W.
Je to velká radost - podobně jako třeba u vozů Tesla vyrobených před lety, které pozdější SW aktualizací získají vyšší výkon, rychlejší nabíjení nebo další příjemné novinky.
To zalezi i na konkretnich technickych moznostech instalace FV panelu kolik kWp muzete nacpat tak podle toho volite stridac.. Pro malou instalaci nema cenu porizovat prilis velky stridac. Ztraty na klidove spotrebe pripadne backupu pokud ho mate jsou pak prilis vysoke. Zejmena pokud vasim nejvetsim spotrebicem je nabijeni (PH)EV.
Takze byva lepsi mensi stridac a nechat nabijet auto na pomale nabijeni v dobe prebytku.
Stridace maji obvykle nejake sw rezervy pri praci s asymetrii a jalovou slozkou energie (zejmena vzhledem k aktualizovanym pripojovacim podminkam z roku 2011). Coz by mj. jine sedelo s tim nahlym navysenim o 24%.
Dobrý den,
FW 1127, podrobné info např. zde: https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/goodwe-ve-spolupraci-s-baywa-r-e-predstavil-zasadni-vylepseni-firmware-stridace-goodwe-tak-posouva-na-novou-uroven-efektivity
To co popisujete jsem na SEMS zaznamenal a v Homeassistant to také ukazuje. Ale pokud se tak děje je to v řádu desítek watů. A to kritické není. Integrace do HA a využití dat je u tohoto střídače více než dobré. Jediné co chybí je detailni infomace o všech entitách s popisem. Respektive ucelený seznam jsem nenašel. Využíváte někdo místo standardního měřiče Goodwee Smart meter jeho další variantu Homekit HK3000 pro detailnější zobrazení dat v SEMS?
Dobrý den, máte pravdu, že GoodWe (ale dělají to i ostatní běžně instalované střídače v této cenové kategorii) může na jedné fázi odebírat a na druhé prodávat místo toho, aby to vybalancoval. Jak jsem psal, není to TOP střídač na trhu.
Nicméně v loňském létě, nemaje ještě spotřebič s větším odběrem, jsem za celý měsíc odebíral z distribuční sítě průměrně cca 35kWh. Což přesně byla ta režie, o které hovoříte, včetně chvilkového vyrovnávání špiček. A to ještě nebyl ten nový firmware 1127, který toto vylepšuje.
Z mého pohledu je takové chování a zcela OK za cenu, kterou tento střídač stojí. Samozřejmě to můžeme srovnávat na řešení postavené na Victron technologiích, ale to jsme na úplně jiných částkách za realizaci.
VS
Nicméně v loňském létě, nemaje ještě spotřebič s větším odběrem, jsem za celý měsíc odebíral z distribuční sítě průměrně cca 35kWh. Což přesně byla ta režie, o které hovoříte, včetně chvilkového vyrovnávání špiček.
AFAIK tohle ani není tak o tom, že by střídač nebyl dostatečně asymetrický, ale je to spíš o reakční době, nemusí na výraznou změnu potřeby zareagovat okamžitě a na moment se "přicucne" ze sítě.
Stejně tak se střídače při malé spotřebě vypínají, protože mají minimální vnitřní spotřebu a pod určitou úrovní spotřeby v domácnosti už to není efektivní. V mém případě střídač začíná brát ze sítě někde pod 150-180 W. Pokud má někdo nízkou noční spotřebu, může celou noc jet ze sítě, i když má plné baterky.
V neposlední řadě pokud má člověk nastavený režim bez přetoků, což si teď celkem dost lidí během hodin se zápornou cenou na spotu zapíná, tak střídač se snaží držet na té bezpečné straně a raději riskuje, že si ze sítě přicucne, než aby tam elektřinu poslal.
Tohle všechno se podílí na nevynucené spotřebě ze sítě, která je tak do výše 3-5 % celkové spotřeby, víc než to, že by střídač nezvládal odběr na fázi. Mám 10kW Solax, ten je sice v tomto o trochu lepší než Goodwe, ale ne výrazně a zatím jsem na jeho limity v tomto směru nenarazil a to máme v domácnosti vše na elektřinu: tepelné čerpadlo, troubu, varnou desku...
Paradoxně pravděpodobněji na ten limit na fázi člověk narazí u Victronu, který je zcela asymetrický, ale ve verzi, která se instaluje nejčastěji, nedá na fázi více než 2,4 kW.
Divny. Ja sem u sunwaye zkousel 3x7 i 1x6 (rezistivni) a v pohode to daval asymetricky. Samozrejme nepocitam reakci dobu kdy mu " par sinusovek" musi utect.
Co je hodne podstatne je jestli je zatez rezistivni, kapacitni nebo induktivni. Pripadne kombo.To se pak clovek muze dost divit kdyz date na induktivni treba pulku nebo tretinu. Zdravim BadWe.
Asi na nej prestanu nadavat :-P
Mam vsak podezreni ze umyslne je zarizeni uduseno softwarove a zvladne vic, nicmene ho sw dusi kvuli teplote.
Na Slovensku sa určite používa súčtové meranie. Okrem iného je to stanovené v zákone 309/2009 Z.z. § 4a, ods. 1, písm. b:
Výrobca elektriny z malého zdroja má právo na bezplatnú montáž určeného meradla, ktoré započítava vyrobenú a dodanú elektrinu medzi fázami v reálnom čase.
Na školení, kde bol riaditeľ odboru, ktorý má vo Východoslovenskej distribučnej na starosti pripájanie zdrojov, som sa ho pýtal, či sa neuvažuje aj u nás nad zmenou merania po fázach. Povedal, že v žiadnom prípade a dokonca podľa jeho informácií sa v ČR uvažuje nad prechodom späť ku súčtovému meraniu.
Je to pravda. Souctove mereni v ramci Lex OZE 2 uz proslo zaverecnym ctenim nekdy na prelomu roku. Jsou tam ale nejake omezujici "klicky" ktere musim prostudovat.
U vas na slovensku treba mate mnohem vetsi vykon FVE kterou lze pripojit jednofazove. O nas je limit 3,7kW. U vas snad temer o kilowat vic.
Neni to kvuli spatne smlouve. Je to primarne vase chyba ze si nehlidate jestli vam do site neco tece zpatky. Vy jste primarne odpovedna osoba ktera samozrejme muze vymahat penize zpetne po instalacni firme. Idealni je pri zjisteni pretoku shodit stridat a zadat reklamaci.
Pretoky muzete zjistit u vetsiny digitalnich elektromeru dnes instalovanych. U mne na chate kde nemam ani FVE je to treba parametr "P" a pretok je signalizovan tremi inverznimi blesky (dle faze). Vetsinou je tam po ocejchovani nejaka mala hodnota treba 1. Je dobre si elektromer obcas zkontrolovat u jakkehokoliv odberneho mista. Je to vase povinnost. Popis funkci elektromeru naleznete treba na strankach vasi distribucni spolecnosti.
Poznámka k "Grid export limit": nemám experimentální integraci, ale jen tu výchozí. Mám vyzkoušeno, že "Grid export limit" funguje jak má, tj. omezuje export do sítě tím, že nastaví potřebné registry. Na co jsem bohužel nepřišel je jak mu zrušit omezení exportu, když ho nepotřebuju. Nastavením limitu exportu na maximální výkon střídače to myslím není.
Hlavní problém oné integrace GW do HA ale vidím v tom, že se nenamáhá načítat data ze střídače, takže pokud nastavím registry GW jinou aplikací (třeba mobilní), tak HA o tom neví a dál ukazuje svoje hodnoty/nastavení. Je to extrémně matoucí! Je tato zásadní chyba v experimentální verzi integrace GW do HA opravena?
Dobrý den,
ano grid export limit pouze omezuje výrobu, ale neovlivňuje, zda-li je funkce zapnutá nebo vypnutá. To se musí nastavit buď v SolarGo/PVMaster a nebo pomocí již zmíněné experimentální integrace přímým zápisem do registru. A samozřejmě vypsáním stavu do pomocníka, protože jak správně píšete, o takových nastavení HA prostě neví.
Narazil jsem na to hned první dny po spuštění elektrárny a metodou pokus-omyl jsem na to nakonec přišel.
Ke druhému dotazu. Ano, to máte pravdu a experimentální integrace tohle nevyřeší. Narazili jsme na to s kolegou, když SolidSun přidal do svého řešení nad RaspberryPI správu battery managementu, kde mohl uživatel jednoduše nastavovat DOD a řídit nabíjení baterie bez toho, aby musel použít aplikaci SolarGO/PVMaster a nebo měl HomeAssistant. Pro nás to ale znamenalo komplikaci, že to jejich nastavení bylo “prioritnější” a sahalo přes RS485 přímo do střidače. Takže ani HA ani mobilní aplikace to nemohly ovlivnit a neustále to hodnoty přepisovalo. Stačilo požádat o vypnutí tohoto modulu.
Takže experimentální integrace vám vyřeši prvnín otázku, druhou bohužel nikoliv. Osobně ji používám kvůli export limitu (a vypínání backup větve) a hlavně pro ty speciální režimy ECO charge a discharge. To je na tom myslím ta TOP věc.
VS
Moje zkušenost je, že když jsem poprvé "grid_export_limit" v HA použil, fungoval rovnou správně. Jsou dvě možná vysvětlení:
A) "grid_export_limit" sám povolil i samotné limitování exportu (jak píšete, že je na to potřeba něco jiného) - třeba díky rozdílům v implementaci v různých verzích firmware
anebo
B) měl jsem celou dobu (= celé roky) zapnuto omezení přetoků (nastaveno instalační firmou) a nevěděl jsem o tom, protože velikost limitu byla nastavena na maximální výkon střídače a všechno fungovalo správně. Pak by informace v článku neodpovídaly mým zkušenostem - konkrétně věty "nehledě na to, jaká hodnota limitu je nastavená, střídač (GoodWe určitě) se vždy snaží balancovat výkon tak, aby zkrátka žádný přetok do distribuční sítě nevznikl."
Proč nemám experimentální integraci? Neumím ji doinstalovat do HA docker image. Doufal jsem, že se po nějaké době stane z experimentální verze normální součástí HA (a tedy se mi objeví po aktualizaci docker image), ale zatím se tak nestalo. Budu se asi muset naučit nainstalovat HACS do HA v dockeru.
Osobně si myslím, že spíše b). Mě instalační firma také nastavila limit a zapnula omezení. Jenže prvních několik nocí jsem si všiml, že střídač stále “přicucává” ze sítě a z baterie nejde nic, jen se udržuje cca 100-120W. Když jsem limit nastavil na 10000W (elektrárnu mám 5,4kWp), chovalo se to stále stejně špatně. Limit jsem následující den vypnul via mobilní aplikaci a už spotřeba v noci jela z baterie. Možná to může být verzí FW (měl jsem tam tuším 927), možná nemám tak velký odběr. Ale podobné chování jsem pozoroval i ve svém okolí. Je to přesné chování, jako když máte limit na 0, když nechcete posílat přetoky do sítě před provedeným PPP.
Nicměně jak se vám to chová v noci? Spotřebovává baterii? Jakou máte noční spotřebu? Pokud vyšší, typicky topíte, pak to možná není tak patrné.
Jinak HACS je jednoduché, i do HomeAssistant OS/Sup., viz https://www.root.cz/clanky/home-assistant-prace-s-dashboardem-a-rozsirenimi-hacs/#h20
Já pokud vypnu funkci hlídání exportu na mém GW ET10 (bez plus), tak začne střídač nejen tahat ze sítě (Energy buy) trochu víc, než když je funkce zapnutá (kolem 100-120W) s omezením na maximální hodnotu, ale dokonce i posílá do sítě zhruba stejný výkon (Energy sell) + k tomu krmí barák z baterek ...
Energii (při zapnutém hídání) přestane tahat, až když je baterie na 100% a jede se čistě na panely .... Zatím se mi nepodařilo střídač nastavit tak, aby jel v noci z baterek a ze sítě tahal méně než 100W.
Moje klidová spotřeba je i v noci mezi 400-500W.
FW mám 1023, možná už je to v novějším nějak opraveno.
U sunways je to podobne. A to jsou jedny z tech drazsich stridacu. Nicmene klidovou spotrebu mam cca 50-60W vcetne backupu. Kdyz jede odber jaloviny tak i 120W . Trochu pomaha shozeni backupu a tam to spadne snad o -30W. Pokud nemate povolene pretoky da se sachovat s mirnym posunem ofsetu na export limit. Goodwe i Viki to ma.
No upska zrala v klidu 2.5krat tolik a nedavala 7kW ve trech fazich tak nemuzu brblat.
Za nekdy vetsi ci trvaly odber ze site mohou pozadavky na pripojeni vyroben od roku 2011 viz. https://solarforum.cz/viewtopic.php?t=2422
Muzete nadavat na sveho distributora a ERU. Poskytujete stabilizacni sluzbu siti a jeste za to platite. A to se vyplati!
Mam zkusenost ze treba u meho stridace Sunways u te verze fw kterou mam treba kompletni vypnuti grid export limitu vede k potlaceni funkce Q(u) a tim padem zacnu porusovat pripojovaci podminky. Krasne to jde videt na vystupech z prubehoveho mereni. Ktere vas samozrejme velmi rychle napraska pokud to bude distribuce resit nebo si nekdo z ulice bude stezovat.
Pouceni pro sebe z krizoveho vyvoje: Kup si stridac kde pri vyvoji sw vyvojari tolik neuzivaji tvrde drogy.
Samozřejmě vždy existuje schůdná alternativa, takže i v případě ovládání Goodwe ET/Plus střídače je k dispozici aplikace Promotic SounDatedGate, aktuálně ve verzi 8.1, která nabízí široké možnosti řízení spotřeby vyrobené elektřiny. Umožňuje podrobný náhled na provoz FVE, možnost ovládání spotřebičů prostřednictvím zásuvek a modulů Shelly. Podrobný popis, návody a reference jsou na uvedeném webu. Na Facebooku funguje skupina, která je určena ke sdílení zkušeností a námětů od uživatelů tohoto typu střídače. Navíc je možnost i vznést dotazy přímo vývojáři, který je velice vsřícný.
Tuto aplikaci jsem zprovoznil na Raspberry 4 B, s Windows 10 Pro, krabičku jsem umístil poblíž střídače a připojil kabelem do domácí LAN. Přehled a ovládání střídače funguje lokálně, prostřednictvím vzdáleného přístupu AnyDesk nebo skrze webové rozhraní, které je integrované s aplikací.
Nějak jsem čekal článek na téma "efektivní práce FVE", tedy např. je lepší přednostně nabíjet baterie v autě, než domácí úložiště. Případně kdy se vyplatí energii pálit (voda, bazén) nebo prodávat do sítě, nebo nabíjet podle spotu?
Tohle vypadá jako návod na vyčítání dat z GoodWe a udělání pěkných rafiček (v dalším díle)....
Jenomze to je zaklad. Nejdriv musite mit data a pak muzete resit rozhodovani. Jen startupovy frikulin zacina odprostredka bez dat k analyze.
U nabijeni je velka promenna nabijecka. K autu mi toyota nabidla strasny krumpl kde bych musel navysovat i jisteni a hlavne to nemelo vestavene odpojovani a regulaci. Treba nabijecky od Solaxu uz jsou jiny level.
Na baraku mi bohate staci 3x25A a nemam v umyslu sypat CEZu vic vypalneho.
23. 2. 2024, 12:54 editováno autorem komentáře
Eco charge mode, Eco discharge mode samozřejmě Goodwe střídač podporuje a lze jej v tomto směru skrze Home Assistant ovládat. Je jen potřeba použít tuto verzi integrace: https://github.com/mletenay/home-assistant-goodwe-inverter
Zdravím, mám také střídač GoodWe a čerstvě pořízený HomeAssistant, proto mě článek okamžitě zaujal. Zajímalo by mě, jestli lze pomocí HA řídit směrování přebytků energie např. do bojleru, i když nemám zařízení typu WattRouter (WR). Ekonomicky mi jeho pořízení nedává smysl, spotřeba teplé vody v létě a cena ohřevu tepelným čerpadlem jsou tak nízko, že se WR nevyplatí. Snad jen kvůli snížení opotřebení t. čerpadla. Pokud by se ale dalo pomocí informací načtených do HA směrovat přebytky do bojleru, bylo by to fajn. Máte s tím někdo zkušenost? Podmínka SOC = 100, a signalizace střídače přetoku na některé fázi přímo láká. Funguje to, nebo to má nějaký háček? Nemám na mysli "hloupé" řešení spínat pomocí relé celou topnici v bojleru, když přetok může být menší, než její výkon (takže by se začala baterie vybíjet). Ani spínat topnici pouze pokud je přetok větší, než výkon topnice (navíc může být přetok jen na jedné z fází). Chtěl bych řídit po fázích jen přebytkový proud. Jde to?
Dobry den, len ako amater bez skusenosti s FVE...
Slo by to spravit tak, ze ked je bateria nabita a mal by vzniknut akykolvek pretok do siete a zaroven voda v zasobniku teplej vody este nie je prevarena, tak sa prene stykac/relatko, ktore odpoji FVE panely od striedacu (a striedac vypne pripadne?) a zapne FVE napriamo na spiralu? Zvladne spirala DC namiesto AC? (ak nie, tak jednoduche striedanie by sa malo dat spravit na danej vetve hadam).
Predstavujem si to ako Hurvínek válku?
Dobrý den, existuje zásobník od Dražicr, který je možné napájet DC, ale podle mého názoru to musíte mít zapojené s vhodným regulátorem. Ale více zkušeností s tím nemám.
Jinak standardně se to řeší třemi způsoby:
1) dry contact střídače, pokud jej střídač má, který sepne při přetoku. Je to ale velmi “hloupé” řešení - umí to jen ON a OFF.
2) spínatelná zásuvka, kterou sepnete z HomeAssistant podle míry přetoků. Opět pouze ON a OFF, tedy přetok musí být dostatečný, aby zapnul patronu
3) wattrouter/az-router či jiný regulátor se SSR relé, který pružne reaguje na přetoky a dokáže tak posílat do bojleru od stovek W do řádú kW. Je to výhodné v tom, že když máte menší přetok i tak něco do bojleru pošlete. Já používám patronu 3f/6kW a minimální výkon, který patrona zvládne je 300W. Takže když už typicky odpoledne/k večeru méně svítí, i přesto se bojler ohřívá namísto toho, aby přebytek odcházel do distribuční sítě.
Varianta 3) je sice nejefektivnější, ale také poměrně cenově náročná. Ale je to jistota a v zásadě bezúdržbové řešení, nezávislé na Home Assistant.
Chapem tu trojku... Ale ja som hovoril o variante 4.
Z FVE panelov ide kabel s DC napatim v okoli 60 V. To ide do striedacu a z toho to ide do domacnosti, ci do distribucie, alebo baterii. Moj navrh je, ze ked su baterie plne, tak by som prepol FVE paneli napriamo na spiralu v bojleri. Tam nie je potrebna ziadna regulacia. To je omicka zataz a je jej jedno, ci k nej ide 7V, 50V, alebo 150V...Tento pristup by nebol OK?
Vzhledem k cene a k tomu ze jde o jednoduse vymennou soucast bych to neresil. Plus proti zarustani pomaha dobre nova nova anodova tyc. At uz elektronicka nebo vymenna horcikova co tam je urcite z vyroby. Treba tu horcikovou pravidelne menit.
Uz zase jsou. Jak se lidi zblaznili v minulych letech s tepelky nebyly moc k mani a objednaval jsem az z polska.
U spiraly potrebujete nouzovou regulaci vzdy. Protoze zasobnik je alespon u nas uz vyhrazene tlakove zarizeni a jeho exploze v pripade prehrati vam muze znicit barak a zpusobit ztraty na zivotech.
Ve vasem pripade by byl vhodny nadrazeny mechanicky termostat s teplotni pojistkou ktera bude nastavena vys nez vase elektronicka regulace.
Ne vsechny termostaty jsou neelektronicke a DC termostaty s elektronikou jsou specialky. Uz jen reseni DC odpinani mechanicky misto DC/DC regulace ma sva specifika. Nastesti pocitate s hodne nizkym DC napetim a tak byste snad zhaseni oblouku nemusel resit.
Toto navrhované řešení je dobré v tom, že by nedocházelo ke ztrátám na střídači při převodu DC/AC a teoreticky šetřilo střídač. Má ale zásadní háček - ve chvíli, kdy byste odpojil panely od střídače, začne celá spotřeba domu buď vybíjet baterii nebo odebírat ze sítě, což zcela jistě nechcete. V praxi nikdy nedojde k situaci, že byste měl nabité baterie, dům spotřebovával 0 W a celý výkon šel jako přetok. Stejně tak nemusí nastat situace, že výkon solárů - spotřeba domu > výkon topnice. Pokud v takové situaci sepnete "hloupě" relé, které spustí naplno bojler, začnete rozdíl tahat buď z baterky, nebo kupovat ze sítě. Kouzlo wattrouteru a podobných řešení je v tom, že přes opticky spínaná relé reguluje výkon topnice tak, aby variabilně spotřebovávala právě jen velikost přetoku. Problém je v tom, že je to na pořízení tak drahé, že se to finančně nevyplatí. Máte tak "jen" dobrý pocit, že neposíláte zadarmo do sítě zbytečně.
Běžnný boiler není možné připojit na stejnosměrný proud, protože by mu shořelo relátko a topil by pořád až by vybouchl.
Další problém je s impedančním přizpůsobením, aby se přeneslo maximum energie. Takže je prostě lepší to nedělat, nebo jen v případě, kdy je fotovoltaika výlučně na ohřívání vody, což je ale trochu hloupost.
Dobrý den,
podle mého názoru se, pokud vynecháme dry-contact nebo spínanou zásuvku, nevyhnete SSR relé, abyste spínal jednotlivé fáze spirály. Asi si to dokážete “zbastlit” sám, ale potřebujete k tomu naprogramovat nejakou logiku, např. přes Raspberry PI či cokoliv jiného s GPIO sběrnicí tak, abyste co nejrychleji a zároveň efektivně řešil samotnou regulaci do bojleru. To je na tom celém řešení to nejsložitější.
Jinak ty SSR relé jsou navíc ta nejdražší položla Wattrouteru/AZ-routeru, zbytek už je v podstatě ten SW. Obávám se, že na tomhle moc neušetříte. S tímhle hotovým řešením máte pak opravdu klid a funguje to spolehlivě. Sám používám k velké spokojenosti.
Díky za reakci. Ano, těm SSR relé na spínání patrony se nevyhnu. Ale další část Wattrouteru je právě ta detekce přetoků, kdy jsou na kabelech ze střídače indukční čidla (na každé fázi), která zjišťují přetok a jeho velikost. A právě to mi na tom přijde zajímavé - proč detekovat něco, co ten střídač ví a údaje o tom poskytuje. Proto jsem se na to ptal, jestli je to použitelné.
Kromě pochybnosti o ekonomické návratnosti investice do WR byl v době pořízení FV (předloni) také problém v tom, že WR prostě nebyly dostupné a na webu měli zprávu, že mají objednávky na rok dopředu.
Druhá věc je ovšem ta spolehlivost řešení přes HA.
Dobrý den,
tu detekci si můžete vyřešit právě z HA, přímo ze střídače, tedy informaci o výkonu z panelů, spotřebě domu, přetoku ven a vyčítat třeba přes ESPHome (viz můj předchozí článek). Nasledně pak otevírat SSR relé. Řešitelné to je, ovšem otázka, jakou efektivitu dosáhnete při regulaci.
Mimochodem, podobně to řeší SunBerry, když máte FVE od Solidsun. Je to vlastně RPi připojené přimo na sběrnici střídače a kromě monitoringu FVE a základnímu rozhraní elekrárny pro uživatele může mít k sobě připojená SSR relé. Funguje to skvěle a byla to dobrá alternativa, když byl nedostatek Wattrouter/AZ-router.
Jinak samozřejmě spolehlivost HA plně závisí na uživateli, tj. na každém z nás a bez hlubších znalostí celku to nemusí dopadnou dobře. Já bych si na tento use-case troufl, protože mám bojler předřazený před plynovým kotlem. Takže případná chyba/nefunkcnost v mém případě neznamená, že jsme bez teplé vody. Ale ta investice do hotového řešení nebyla tak obrovská, abych vymýšlel vlastní logiku a regulaci a doufal, že to bude fungovat samo a na pořád.
Ono je potřeba ke všemu s Home Assistant přistupovat tak, aby to nebylo “mission critical” a vždy byla nějaká záložní možnost cokoliv ovládat/nastavit. Manželky toho jsou pak jasným důkazem :-D
O spravnem designu architektury pro failsafe a informovani manzelek by si zaslouzilo zvlastni clanek :-) Ani technicky orientovana manzelka nechce resit o svatku vecer s malym deckem v naruci havarii ohrevu TUV v domaci automatizaci.
Nebo kdyz mate ruku ci nohu v gypsu.
Mozna to muze nekterym lidem pripadat komicke mit takove tema, ale mam i spoustu smutnych pribehu u profi instalaci kde to byl SPOF.
Jak moc se vam to vyplaci? Nezapominejte na to ze cykly aku neco stoji. Byva to 1,0-2,6 cena za kWh u lfp. Spis bych to pouzival na kombo s nizkou cenou ve spotu. Ja u sveho stridace kdyz cekam ze prijde vichrice nabijim prepnutim do UPS mode a pouzivam k tomu switch pres modbus. Tenhle trik tez funguje.
Jinak stridac sam nabiji dle cyklu predepsanych vyrobcem aku. Tzn aspon 1x tydne a pak nejake udrzovaci minicykly.
Děkuji za článek. Home Assistant jsem neznal a rozšířilo mi to obzory. Vzhledem k tomu, že mám doma stejný střídač, tak budu mít o dovolené o zábavu postaráno :).
H.
Myslite API? Naposledy co jsem koukal k CEZu tak API bylo od 30ti mist osazenych prubehovym merenim. Nebyl by to CEZ aby si nedal podminky kdy nebude muset nic delat.
Spis jsem tim chtel stouchnout do diskuse jestli neni lepsi resit udrzovany skript ktery to umi tahat z PND. Ale pisi udrzovany protoze to treba cez obcas meni.
23. 2. 2024, 14:58 editováno autorem komentáře
V článku je napsané:
Pokud nastavíme vybíjecí výkon 1%, baterie se vlastně nevybíjí a veškerý výkon ze solárních panelů, ačkoliv není baterie plně nabita, odchází po uspokojení spotřeby domácnosti přímo do distribuční sítě. Baterie se v tu chvíli pouze nabíjí udržovacím výkonem 100–120 W tak, aby nekleslo SOC.
========
Mě osobně to teda funguje jinak. Když dám mód ECO Discharge a nastavím 1% vybíjecí výkon, tak vybíjí, pokud to SoC dovolí - nějakých 100W. Když dám SoC na hodnotu, že už by se vybíjet baterie neměla, tak se začne na plno nabíjet, jako by mód ECO Discharge zapnutý nebyl.
Stejně tak pokud dám 0% vybíjecí výkon. Tak se baterie začne normálně nabíjet z panelů
Tak že docílit kombince, aby se baterie jen "udržovala/lehce nabíjela" mi nejde.
Ideální by bylo, kdyby šlo přes ModBUS registry nastavit/omezit nabíjecí výkon. Ale to jsem zatím nezkoumal jestli je snadno dosažitelné.
Když už umíme vyčíst informace o baterce, tedy entity
Total Battery Charge
Total Battery Discharge
Zkoušeli jste je někdy porovnat? Čistě teoreticky, pokud pominu režie BMSky, tak by tato čísla měla být docela podobná, nemyslíte?
Já jsem podle těch entit do baterek narval 5941 kWh a z baterek dostal 4274 kWh. Docela mě ten rozdíl překvapil. Jak jste na tom vy?
Konfigurace Goodwe ET-10 plus, 7 x Pylontech H48050, BMS Pylontech SC-0500-40.
Dekuji za clanek. Ja se snazim pochopit do jakeho modu mam nastavit stridac, aby vyrobena elektrina z FVE sla primarne do spotreby domacnosti a pak do distribucni site. Predpokladam, ze Eco Charge nabiji bez ohledu jestli to jde z FVE nebo z distribucni site.
Jde mi o to nabijet baterii z FVE v hodinach, kdy je na spotu nizsi cena (od 11te hodiny). Rano bych idealne posilal prebytky do distribucni site (pred 11tou hodinou).
10. 5. 2024, 19:56 editováno autorem komentáře