Názor k článku Home Assistant: řídíme efektivní práci fotovoltaické elektrárny od Jiří Eischmann - Nicméně v loňském létě, nemaje ještě spotřebič s...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 2. 2024 10:16

    Jiří Eischmann

    Nicméně v loňském létě, nemaje ještě spotřebič s větším odběrem, jsem za celý měsíc odebíral z distribuční sítě průměrně cca 35kWh. Což přesně byla ta režie, o které hovoříte, včetně chvilkového vyrovnávání špiček.

    AFAIK tohle ani není tak o tom, že by střídač nebyl dostatečně asymetrický, ale je to spíš o reakční době, nemusí na výraznou změnu potřeby zareagovat okamžitě a na moment se "přicucne" ze sítě.
    Stejně tak se střídače při malé spotřebě vypínají, protože mají minimální vnitřní spotřebu a pod určitou úrovní spotřeby v domácnosti už to není efektivní. V mém případě střídač začíná brát ze sítě někde pod 150-180 W. Pokud má někdo nízkou noční spotřebu, může celou noc jet ze sítě, i když má plné baterky.
    V neposlední řadě pokud má člověk nastavený režim bez přetoků, což si teď celkem dost lidí během hodin se zápornou cenou na spotu zapíná, tak střídač se snaží držet na té bezpečné straně a raději riskuje, že si ze sítě přicucne, než aby tam elektřinu poslal.

    Tohle všechno se podílí na nevynucené spotřebě ze sítě, která je tak do výše 3-5 % celkové spotřeby, víc než to, že by střídač nezvládal odběr na fázi. Mám 10kW Solax, ten je sice v tomto o trochu lepší než Goodwe, ale ne výrazně a zatím jsem na jeho limity v tomto směru nenarazil a to máme v domácnosti vše na elektřinu: tepelné čerpadlo, troubu, varnou desku...
    Paradoxně pravděpodobněji na ten limit na fázi člověk narazí u Victronu, který je zcela asymetrický, ale ve verzi, která se instaluje nejčastěji, nedá na fázi více než 2,4 kW.