GoodWe je docela špatná volba střídače. Dělá to, že na jedné fázi ve stejný okamžik nakupujete a na jiné prodáváte, takže jsou celkového výnosy o dost nižší, protože platíte zbytečně za distribuci. Nemluvě o jiných nedokumentovaných nevýhodách a mouchách. Nerozumím tomu, proč se tolik prodává. V ČR na Slovensku a tuším ještě v Portugalsku je světový unikát v tom, že se měří každá fáze zvlášť.
Ač jinde se to řešit nemusí, pro ČR je nutné použít střídač, co umí dělat asymetrii opravdu dobře. Ale vypadá to, že lidé co fotovoltaiky dělají tomu dost často vůbec nerozumí a klidně vám dodají střídač, co asymetrií moc dobře nezvládá a ještě se tím ničí.
GoodWe umí pracovat asymetricky. Ale ne moc dobře. Respektive s tím měl dlouho problémy. Jaká je jeho spotřeba v noci, když je spotřeba baráku menší než 100W ? Umí se automaticky vypnout aby nespotřeboval více, než kolik spotřebuje barák?
Já když jsem si vybíral střídač, tak jsem občas četl dost otřesné zkušenosti s GoodWe, proto jsem vybral Solax, který zdá se je lepší, přestože je GoodWe z neznámého důvodu více nasazovaný.
Ono asi i dost zalezi na tom, jaky usecase pro tu FVE mate. Pokud cekate, ze na tom budete rejzovat, tak to postavite jinak nez kdyz primarnim sledovanym cilem bude pokryti vlastni spotreby a prodej prebytku je maximalne prijemny bonus. Vsak je to ve clanku zminene, ze to neni nejlepsi stridac na trhu - ale pomer cena/vykon smysl pro nektere instalace zjevne dava. A samozrejme zalezi take na tom, jake spotrebice na druhe strane mate a nakolik jste uspesny v tom tu svou spotrebu mit opravdu rozlozenou mezi jednotlive faze. Nepopiram, ze zvlast v rozvodech starsich domu to muze byt uloha netrivialni - a jsou mista, kde privod do baraku trifazovy, tak ve finale vsechno bezne pouzivane strasi na jedne fazi..
Přesněji ten SW upgrade vymáčkne až o 24 % víc na fázi než původně, takže např. u 10kW střídače se limit zvýšil z 3333 W na cca 4100 W.
Je to velká radost - podobně jako třeba u vozů Tesla vyrobených před lety, které pozdější SW aktualizací získají vyšší výkon, rychlejší nabíjení nebo další příjemné novinky.
To zalezi i na konkretnich technickych moznostech instalace FV panelu kolik kWp muzete nacpat tak podle toho volite stridac.. Pro malou instalaci nema cenu porizovat prilis velky stridac. Ztraty na klidove spotrebe pripadne backupu pokud ho mate jsou pak prilis vysoke. Zejmena pokud vasim nejvetsim spotrebicem je nabijeni (PH)EV.
Takze byva lepsi mensi stridac a nechat nabijet auto na pomale nabijeni v dobe prebytku.
Stridace maji obvykle nejake sw rezervy pri praci s asymetrii a jalovou slozkou energie (zejmena vzhledem k aktualizovanym pripojovacim podminkam z roku 2011). Coz by mj. jine sedelo s tim nahlym navysenim o 24%.
Dobrý den,
FW 1127, podrobné info např. zde: https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/goodwe-ve-spolupraci-s-baywa-r-e-predstavil-zasadni-vylepseni-firmware-stridace-goodwe-tak-posouva-na-novou-uroven-efektivity
To co popisujete jsem na SEMS zaznamenal a v Homeassistant to také ukazuje. Ale pokud se tak děje je to v řádu desítek watů. A to kritické není. Integrace do HA a využití dat je u tohoto střídače více než dobré. Jediné co chybí je detailni infomace o všech entitách s popisem. Respektive ucelený seznam jsem nenašel. Využíváte někdo místo standardního měřiče Goodwee Smart meter jeho další variantu Homekit HK3000 pro detailnější zobrazení dat v SEMS?
Dobrý den, máte pravdu, že GoodWe (ale dělají to i ostatní běžně instalované střídače v této cenové kategorii) může na jedné fázi odebírat a na druhé prodávat místo toho, aby to vybalancoval. Jak jsem psal, není to TOP střídač na trhu.
Nicméně v loňském létě, nemaje ještě spotřebič s větším odběrem, jsem za celý měsíc odebíral z distribuční sítě průměrně cca 35kWh. Což přesně byla ta režie, o které hovoříte, včetně chvilkového vyrovnávání špiček. A to ještě nebyl ten nový firmware 1127, který toto vylepšuje.
Z mého pohledu je takové chování a zcela OK za cenu, kterou tento střídač stojí. Samozřejmě to můžeme srovnávat na řešení postavené na Victron technologiích, ale to jsme na úplně jiných částkách za realizaci.
VS
Nicméně v loňském létě, nemaje ještě spotřebič s větším odběrem, jsem za celý měsíc odebíral z distribuční sítě průměrně cca 35kWh. Což přesně byla ta režie, o které hovoříte, včetně chvilkového vyrovnávání špiček.
AFAIK tohle ani není tak o tom, že by střídač nebyl dostatečně asymetrický, ale je to spíš o reakční době, nemusí na výraznou změnu potřeby zareagovat okamžitě a na moment se "přicucne" ze sítě.
Stejně tak se střídače při malé spotřebě vypínají, protože mají minimální vnitřní spotřebu a pod určitou úrovní spotřeby v domácnosti už to není efektivní. V mém případě střídač začíná brát ze sítě někde pod 150-180 W. Pokud má někdo nízkou noční spotřebu, může celou noc jet ze sítě, i když má plné baterky.
V neposlední řadě pokud má člověk nastavený režim bez přetoků, což si teď celkem dost lidí během hodin se zápornou cenou na spotu zapíná, tak střídač se snaží držet na té bezpečné straně a raději riskuje, že si ze sítě přicucne, než aby tam elektřinu poslal.
Tohle všechno se podílí na nevynucené spotřebě ze sítě, která je tak do výše 3-5 % celkové spotřeby, víc než to, že by střídač nezvládal odběr na fázi. Mám 10kW Solax, ten je sice v tomto o trochu lepší než Goodwe, ale ne výrazně a zatím jsem na jeho limity v tomto směru nenarazil a to máme v domácnosti vše na elektřinu: tepelné čerpadlo, troubu, varnou desku...
Paradoxně pravděpodobněji na ten limit na fázi člověk narazí u Victronu, který je zcela asymetrický, ale ve verzi, která se instaluje nejčastěji, nedá na fázi více než 2,4 kW.
Divny. Ja sem u sunwaye zkousel 3x7 i 1x6 (rezistivni) a v pohode to daval asymetricky. Samozrejme nepocitam reakci dobu kdy mu " par sinusovek" musi utect.
Co je hodne podstatne je jestli je zatez rezistivni, kapacitni nebo induktivni. Pripadne kombo.To se pak clovek muze dost divit kdyz date na induktivni treba pulku nebo tretinu. Zdravim BadWe.
Asi na nej prestanu nadavat :-P
Mam vsak podezreni ze umyslne je zarizeni uduseno softwarove a zvladne vic, nicmene ho sw dusi kvuli teplote.
Na Slovensku sa určite používa súčtové meranie. Okrem iného je to stanovené v zákone 309/2009 Z.z. § 4a, ods. 1, písm. b:
Výrobca elektriny z malého zdroja má právo na bezplatnú montáž určeného meradla, ktoré započítava vyrobenú a dodanú elektrinu medzi fázami v reálnom čase.
Na školení, kde bol riaditeľ odboru, ktorý má vo Východoslovenskej distribučnej na starosti pripájanie zdrojov, som sa ho pýtal, či sa neuvažuje aj u nás nad zmenou merania po fázach. Povedal, že v žiadnom prípade a dokonca podľa jeho informácií sa v ČR uvažuje nad prechodom späť ku súčtovému meraniu.
Je to pravda. Souctove mereni v ramci Lex OZE 2 uz proslo zaverecnym ctenim nekdy na prelomu roku. Jsou tam ale nejake omezujici "klicky" ktere musim prostudovat.
U vas na slovensku treba mate mnohem vetsi vykon FVE kterou lze pripojit jednofazove. O nas je limit 3,7kW. U vas snad temer o kilowat vic.
Neni to kvuli spatne smlouve. Je to primarne vase chyba ze si nehlidate jestli vam do site neco tece zpatky. Vy jste primarne odpovedna osoba ktera samozrejme muze vymahat penize zpetne po instalacni firme. Idealni je pri zjisteni pretoku shodit stridat a zadat reklamaci.
Pretoky muzete zjistit u vetsiny digitalnich elektromeru dnes instalovanych. U mne na chate kde nemam ani FVE je to treba parametr "P" a pretok je signalizovan tremi inverznimi blesky (dle faze). Vetsinou je tam po ocejchovani nejaka mala hodnota treba 1. Je dobre si elektromer obcas zkontrolovat u jakkehokoliv odberneho mista. Je to vase povinnost. Popis funkci elektromeru naleznete treba na strankach vasi distribucni spolecnosti.