Protože pokud mi má energy panel ukazovat cenu za odebránou energii, tak po nezapocitani těchto plateb to prostě nesedí a v letních měsících při odběru třeba 40kWh za měsíc, kdy za energii zaplatím méně než mám měsíční platby je to úplně k ničemu.. Na to mi stačí vidět kWh a ne částku, která je úplně mimo. Chápu, že pokud někdo nabíjí auto a má velký odběr, tak se to v tom ztratí ale to určitě není většina uživatelů
Tak pokud vás pak při vyúčtování překvapí, že existují nějaké stálé poplatky tak ano. Jinak s tím asi každý počítá.
Ale myslím, že tady jde o to znát cenu pouze odebírané/dodané energie.
Třeba pro představu co která činnost stojí.
Nic však nebrání tomu, rozpočítat ty stálé platby na hodiny a každou hodinu to nějakým scriptem do příslušného počitadla přihodit.
1. 3. 2024, 10:52 editováno autorem komentáře
Dobrý den,
přesně tak, ty měsíční platby, tj. činnost operátora trhu a platbu za rezervovaný příkon podle jističe nemůžete vztahovat k odebrané 1kWh. Dále pak je potřeba, a to je také jednorázová částka, připočítávat stálou měsíční platbu k silové elektřině nebo služby obchodu, pokud máte spot. Jsou to vždy fixní částky, i když nespotřebujete žádnou elektřinu.
Osobně tyhle stálé platby neřeším, protože jsou stále stejné. Ale pokud chcete vědet kompletní cenu včetně fixních plateb, tak si vytvořte input_number pomocníka, do kterého vložíte sumu všech fixních poplatků a template sensor, který bude přičítat tohoto pomocníka k měsíčnímu měřiči energie.
VS.
Muze se jednat o umorovani tech pausalnich castek (rekneme treba s rocni predikci) prodejem elektriny. To zda-li to umorim uz muze mit vliv na rozhodovani. Typicky v lete mohu vyrobit opravdu hodne elektriny kterou umorim treba platbou za distribuci.
Na malych elektrarnach na strese se neda zbohatnout. Ale neco z tech pausalu zaplatit mohou.
Platba za jistič se, předpokládám, týká platby související s nákupem elektřiny ze sítě. Nebo na to má vliv i prodej?
Napadají mě dva způsoby, jak může platba za rezervovaný příkon („za jistič“) mít vliv na rozhodování ohledně solárů:
a. Jsem schopen soláry pokrýt celou spotřebu – potom ze sítě nemusím brát nic, resp. mohu ji brát jen jako nouzové řešení, které nebude schopno pokrýt 100% peaku.
b. Jsem schopen soláry snížit peak, to v těchto končinách víceméně předpokládá, že v létě budu mít vyšší odběr (např. kvůli klimatizaci).
Pak má platba za rezervovaný příkon vliv na to, jestli investovat do nového soláru, případně jestli investovat do obnovy. Jinak mě to moc nenapadá.
Dobrý den,
> Platba za jistič se, předpokládám, týká platby související s nákupem elektřiny ze sítě. Nebo na to má vliv i prodej?
Při prodeji (přetokách) se neuplatňují žádné distribuční poplatky, ani se na to nevztahuje platba za jistič. Jediné co nesmíte překročit je rezervovaný výkon, který teď dle nových dotačních podmínek může být maximálně poloviční maximálního výkonu elektrárny. A oproti ceně za nákup elektřiny, se cena za prodej uplatňuje bez DPH.
Podrobnosti o tomto budou obsahem dalšího pokračování, které vyjde tento týden.
VS.
Jenomze s elektrickou pripojkou se pausalni platby poji (bereme v uvahu jen NN pro dum/byt) at uz ji mate pouze pro prodej elektriny nebo i na odber. Stejne tak jistic nedokaze rozpoznat kterym smerem proud proudi a tak pokud jeho vyrobou prekrocite maximalni rezervovany vykon (resp. povolene pretoky) tak vam vylitne.
Samozrejme distributor vas na tuto hranici nepusti ani vzdalene (plus jeho dalsi promenne ktere tu nechci zminovat). Ale jen pro ilustraci.
Super článek.
U sankey-chart by se mi u spotřeby domu líbilo přidat load na fázích. Ale nejde mi zobrazit.
entity_id: sensor.house_consumption_daily
name: Dům
color: lightblue
Error: Missing child entity sensor.load_l1
Poradíte prosím?
- entities
je potreba zadefinovat pro kazdy zobrazovany sloupecek...
Tzn melo by to vypadat nejak takto:
sections: - entities: - type: entity children: - sensor.powerfeed_phase_a_active_power - sensor.powerfeed_phase_b_active_power - sensor.powerfeed_phase_c_active_power entity_id: sensor.powerfeed_total_active_power - entities: - type: entity entity_id: sensor.powerfeed_phase_a_active_power - type: entity entity_id: sensor.powerfeed_phase_b_active_power - type: entity entity_id: sensor.powerfeed_phase_c_active_power
Nakonec jsem to rozchodil. Nejdřív jsem udělal sumy z hodnot
sensor.load_l{1,2,3} pomocí helperu integral, ty posléze dával pod spotřebu domu. I bych to ukázal, kdybych věděl, jak jsem prdnout obrázek.
1.
. . . - entities: - type: entity children: - sensor.l1_integral - sensor.l2_integral - sensor.l3_integral entity_id: sensor.house_consumption_daily name: Dům color: lightblue . . .
2.
- entities: - type: entity children: [] entity_id: sensor.l1_integral color: '#FF4400' name: 1. faze - type: entity children: [] entity_id: sensor.l2_integral color: '#FF6600' name: 2. faze - type: entity children: [] entity_id: sensor.l3_integral color: '#FF8800' name: 3. faze
Zajímalo by mne proč se preferují kruhové grafy? Jestli je to jen estetika a odkaz na minulost, kdy se ručka např. tachometru otáčela? Pokud se nemýlím, tak se vyráběli i takové co nerotovali moc, ale k tomu se trochu posouvali.
Nicméně všude se dá takový graf asi nahradit pruhem podobně jako nechvalný koláčový graf.
|####|####|----|----|----| min max