Dobrý den,
ještě jedno doplnění ke kapitolě o tvorbě šablon pro vlastní sensory. Od zářijové verze Home Asisstant 2023.9 (viz changelog) je nově k dispozici webový editor pro tvorbu klasických a binárních sensorů.
VS
Tenhle článek musím pochválit. Díky za něj. Používám HA na řízení FVE na Victronu a koordinaci s TČ Nibe. Plus pár kravin kolem. HA není nikdy dost a dřív nebo později bude domácí automatizace nutnost. Že se s tím dají rozsvítit světla apod. je taková příjemná drobnost. Koordinace energií v domě už ale ušetří dost. Doporučím zaměřit se na možnosti platform: average resp Average Sensors. S FVE člověk jede na blbě predikovatelném počasí, ale pomocí dobře nastavených průměrů hodnot v několika časových úsecích jako poslední minuta, pět minut, 15, hodina se dá hodně dobře řídit výroba na spotřebu atd. Mimo další spoustu užitečných aplikací, kde průměry v čase mají lepší korekční schopnost, než jen aktuální hodnoty.
mně na to extrémně vadí ta nezastupitelnost, nemožnost nastavení automaticky testovat a validovat a poměrně vysoká chybavost, která v tom vzniká. Nastavení není možné snadno přenášet, verzovat a nebo nějak systémově zpravovat. Dobrá hračka, ale tam bych s tím končil, dokud to mám pro sebe a umím si to opravit ok, ale nasazovat to doma pro rodinu?
Už jsem viděl případ, kdy si někdo použil pomalé pojistky a dal si tam shelly, kde přes HA případně odpojoval vodiče, když byl vysoký průtok nebo teplota. Tohle je přesně ten případ, který je dokonce i nebezpečný životu, nemluvě o pravděpodobném porušení předpisů.
Jasně, HA není dělaný jako komerční platforma, přes kterou jde spravovat stovky klientů. I když i to by dnes nějak šlo, pro lidi, kteří tomu vůbec nechtějí rozumět je tu Loxone apod. s tím, že si platí službu. Doma a pro rodinu už ale problém nevidím, stačí mít udělané husband a wife rozhraní, jak to dělá většina lidí. :-)
Používat HA jako bezpečnostní řešení je samozřejmě pitomost. I když vynecháme vysloveně ptákoviny, tak i zapínání jakýchkoliv okruhů, které následně visí na vypnutí pouze via HA je třeba jistit. To je ale obecné pro všechny automatizace. Třeba konkrétně u té FVE a řízení spotřeby/výroby je dobré se s HA pohybovat v neškodném rozsahu, v nativním řešení samotné technologie mít limitní povolené hodnoty a otestované jištění na úrovni HW, jestli to skutečně shodí, jak má. Jinak z toho kouká velký špatný. Co se týká spolehlivosti HA, nemám zásadní negativní zkušenost. Pokud dosud nastal problém, nevygeneroval ho HA, ale já skrz HA. :-)
Už jsem viděl případ, kdy si někdo použil pomalé pojistky
Žádný IoT řešení, a to vč. komerčních Loxone atd. nenahradí jističe a zabezpečení. Tohle ale je všude napsaný. To že to někdo používá úplně jinak v rozporu s předpisy jeho problém. Teda jeho a pojišťovny.
Nastavení není možné snadno přenášet, verzovat a nebo nějak systémově zpravovat.
Až na instalaci a konfiguraci samotných integrací to lze. Může to být jen sada yamlů.
automaticky testovat a validovat
O jakém testování se tady přesně bavíme? Lze např. automaticky validovat YAMLy, nicméně neumím si přestavit jak byste chtěl testovat že to komunikuje s živými zařízeními (a to v jakémkoli řešení, nemusí to být HA)...
Dobrá hračka, ale tam bych s tím končil, dokud to mám pro sebe a umím si to opravit ok, ale nasazovat to doma pro rodinu?
Proč ne? Naopak HA je vhodné doma pro rodinu. Přijdeš sem, klikneš sem a ono se ti někde rozsvítí. Rodina nemusí vědět detaily že za tim je 20 řádek v yamlu. Loxone vám taky neřekne jak něco nakonfigurovat a opravit. Prostě přijede technik a udělá to. Tady jste technik vy.
Tak to musíte dělat tak, aby to fungovalo v nejhorším případě i bez HA :-) Pokud to nelze, udělat návod co kde vede a jak to případně přemostit -- třeba pokud mi vypadne centrální prvek (kupř. něco na způsob unipi), tady to stačí přemostit a vyřadí se celé HA... Šikovný elektrikář si s tím v případě nehody a rozbití pak poradí ;-)
presne tak, melo by to byt navrzene tak abych to mohl pripadne vytrhnout, premostit nebo dat neco jineho od jine znacky treba. Mam husi kuzi z toho, ze bych mel doma neco, na co by musel prijet technik a neco mi tam nastavovat nebo ze mi nekdo navrta knx sbernici a zhasne cely dum. Wallbox jsem si taky koupil takovy, co ma rizeni z dalky ale ma i prepinac, nabijej hned ted. Vybudovat si to tak aby to fungovalo neni problem a ha by tam mel, aslespon za me, vnaset neco navic. Ne zakladni funkci.
Taky mam vetsinu pristroju doma ktere nezavisle dokazi pracovat bez nejakeho SW na sobe. Coz se hodilo neb Loxone miniserveru odesla flash karta a support ze mne delal uplneho blba nez zjistili ze skutecne odesla (to jim jeste nekde verejne spocitam).
Nejhorsi jsou boje s remeslniky a ruznymi vykuky kdy kazdy vidi to svoje a postavi tam spof. Z hlediska jejich veci je implementace v poradku. Ale oni nevidi uz ten celkovy obraz kdy to v poradku neni.
Uz jen u FVE jsem bojoval za poradne reseni backupu vcetne total stopu. Puvodni reseni totiz vyzadovalo rucne nahazovat stykac po kazdem vypadku elektriny. Upravil bych si to sam, ale nemam na to (alespon v CR) papiry a na revizaka cekam vetsinou 3-4 tydny. Na schopneho elektrikare ktery dela nahradni zdroje/FVE mesice. Tak urcite. Nez se za tyden primrcasim z druheho konce sveta tak zamrzne podlahovka u dveri a pomrou zvirata(zimovani musi mit aspon 2-3 tydny postupnym snizovanim teplot). Uz jsem i kvuli sopce a covidfasismu resil jak se dostat dom mnohem dele.
Ten rok jsem vymyslel nahradni "dakt tejp entrprajs haj avajlabl unklaut solusn" kdy do podlahovky sla nezamrzka a 1 pokoj lze teplovzdusne vytopit/vysvitit vybojkou na dalku pres gsm komplet a cele to jde z backup vetve. Tu lze samozrejme bezpecne shodit jistici neb byla postavena uz v dobe stavby puvodni elektroinstalace kdyby byl problem. Jen je treba ignorovat tu snuru ze schodu pres dve patra. Ale legalni to je :-)
25. 9. 2023, 16:26 editováno autorem komentáře
Popsat,popsat, popsat a jeste jednou popsat. Vsechno. Kabely, potrubi, smer toku medii, planky na papire nechat v technicke mistnosti.
Manzelku/deti poucit o panic buttons a kde jsou vsechny uzavery. Nespolehejte se ze vzdy budete doma a budete moci vse ovlivnit. Tohle napise jen naivni student co jeste po 30ti letech nevyrostl a nikdy necelil nedostatku ci nedostupnosti zdroju.
Nez sezenete remeslnika muze to trvat i tydny. A prumerny remeslnik nebude resit nadrazene rizeni a nejaky software u pojd na mne z boku reseni.
Skutecny inzenyring reseni pocita i s bypasem a rychlym workaroundem v pripade nehody. Napr u ventilu na topeni mi staci odsroubovat je a nasroubovat tam klasicke. Bez naradi.
Narvhnout kompletne sw zavisly system bez bypassu neni inzenyring ale fuserina.
Nic proti, ale už vidím jak Vám manželka bude montovat ventily na topení. Nicméně ano, to je druhá možnost. Dát to přímo do návrhu.
Ten bypass jsem myslel úplně jednoduše. U elektriky prostě přidáte klemy a obejdete centrální řídící prvek. Ano, můžete se drátovat s nějakým "panic" buttonem, ovšem otázka je, jestli Vám za to vynaložené investice budou stát -- protože jen student který po 30-ti letech ještě nevyrostl dělá práci kterou využije jednou za 10 let a to ještě s hodně minimální pravděpodobností (a zvláště když i bez té práce se najde jiné řešení -- které ovšem je závislé na zdrojích).
Nez sezenete remeslnika muze to trvat i tydny - Tohle vážně nevím, já mám část rodiny ve stavebnictví, takže sehnat někoho pro mě nikdy nebyl problém. Nicméně vždycky existuje univerzální řeč: peníze. Prostě ho přeplatíte aby Vám tu 15 minutovku zprioritizoval ;-)
System vytapeni je navrzen tak aby fungoval v rezimu bez napajeni jako otevreno. Montovani ventilu na topeni umi i male dite. Jde o pouze o vnejsi ventil ne cele vnitrni cast s natrubkem. Kdy se rukou sunda ten elektricky a rukou se namontuje mechanicky kloboucek. Na prutokomerech je carkou nakreslena idealni sipka. Ale v zasade staci to nechat otevrene
Instruktaz jsem napsal dvojjazycne a vyvesil v technicke mistnosti. Stejne tak deti i manzelka byly seznameny se vsemi jistici, ventily, total stopem, kde je hasicak atp.
Jsem tady za prahou a slusneho remeslnika skutecne tydny nesezene.Preplaceni nezabira. Ja objednavam remeslniky i ze 100km vzdaleneho mesta. Nekdy i z vysociny az k morave.Cestovne ani ubytko nehraji roli. Nepotrebuji aby mi nejaky hnup zkazil a vytopil dum (uz se stalo). Za kvalitni praci na bonusech nesetrim. Schopnych remeslniku je treba si vazit a zaridit aby se vraceli.
To ze cast rodiny dela ve stavarine vec jeste zhorsuje. Protoze bych polovine lidi musel ruce sprelamat. Revizaka z vedlejsi obce bych prerazil vejpul.
Bohuzel ani na kotel nemuze prijit kazdy remeslnik. Co firma to specialni skoleni a certifikace.
Treba na servis pracky jsem cekal od B.S.H. tri tydny. A aby nedoslo k domacimu palacovemu prevratu radeji jsem ji opravil sam - zasekle cudliky, prepajeni par smd a vycisteni. Pri mem platu jsem uz jsem mel v kosiku i novou, ale hlodalo mne svedomi... nemam rad masivne spotrebni kulturu.
Zdravim.
Dele jsem nesledoval vyvoj meho druheho nejoblibenejsiho IoT software.
Vidim, ze urcity pokrok tu je. Jiz neni treba psat rules/automatiku v kodu. Coz byl dle meho dlouhou dobu velky nedostatek HA.
I presto doporucuji se mrknout na Rules v pimatic.org. Pouziva predikci pri psani textovych pravidel, coz funguje bezvadne. Nebo lze prepnout do "klikaciho" rezimu.
Jsem autorem MQTT modulu pro tento system a psani tech predikci mi dalo hodne zabrat jako amaterskemu programatorovi ;)
Navic Pimatic umoznuje pracovat se "senzory" mnohem lepe a sloziteji.
Ja napriklad mam sledovani https://en.wikipedia.org/wiki/Vapour-pressure_deficit pro pestovane rostliny ;)
Nedovedu si moc predstavit toto delat v HA nebo dokonce v necem jinem. A ze jsem toho vyzkousel.
Pokud by byla soutez v rychlosti vytvoreni nejakych slozitejsich pravidel, dle meho Pimatic (i kdyz jeho vyvoj posledni dobou dost ustrnul) vyhraje na plne care.
A jak v tom Pimaticu realizujte ty matematické výpočty, třeba to VPsat?
Logaritmy a tak?
Nikde v dokumentaci k jejich Rules nevidím matematické funkce.
Podobné věci, co tam mají v příkladech mám běžně naprogramované pomocí Rules přímo v senzorech s ESP8266 a nahraným ESPeasy.
Ale ty složitější mat. funkce bych asi musel naprogramovat až v Domoticzu pomocí LUA...
Jsem to jen tak z legrace s pomocí chatGPT zkusil :o)
Neručím za to, ale je vidět, že to jde celkem snadno...
return {
on = {
devices = {
'TeplotniSenzor', -- Název vašeho senzoru teploty
'VlhkostniSenzor' -- Název vašeho senzoru vlhkosti
}
},
execute = function(domoticz, device)
-- Nastavte názvy vašich senzorů a konstanty pro výpočet
local temperatureSensorName = 'TeplotniSenzor'
local humiditySensorName = 'VlhkostniSenzor'
local a = 17.27
local b = 237.7
-- Získání hodnot z teplotního a vlhkostního senzoru
local temperature = domoticz.devices(temperatureSensorName).temperature
local humidity = domoticz.devices(humiditySensorName).humidity
-- Výpočet syrového tlaku nasycené páry
local alpha = ((a * temperature) / (b + temperature)) + math.log(humidity / 100.0)
local saturatedVaporPressure = 6.112 * math.exp(alpha)
-- Výpočet aktuálního tlaku nasycené páry
local beta = ((a * temperature) / (b + temperature)) + math.log(1.0)
local actualVaporPressure = 6.112 * math.exp(beta)
-- Výpočet VPD
local vpd = saturatedVaporPressure - actualVaporPressure
-- Zobrazení výsledku VPD v logu Domoticz
domoticz.log("Vapour-Pressure Deficit: " .. vpd .. " hPa", domoticz.LOG_INFO)
end
}
To jsem nepsal k Rules ale k senzorum.
Pimatic umoznuje vytvorit zarizeni "VariablesDevice"
V nem mam 4 polozky, ktere paracuji s hodnotami ze senzoru.
AirSVP = 610.78*pow(2.71828,($espeasy24.temperature/($espeasy24.temperature+238.3)*17.2694))/1000
AirVPD = round($vpd-box-2.AirSVP*(1-$espeasy24.humidity/100),2)
LeafSVP = 610.78*pow(2.71828,($espeasy24.leaf-temp/($espeasy24.leaf-temp+238.3)*17.2694))/1000
LeafVPD = round($vpd-box-2.LeafSVP-($vpd-box-2.AirSVP*$espeasy24.humidity/100),2)
Prakticky tam ty rovnice prekopirujete a pridate hodnoty ze senzoru.
Vysledek potom vypada takto (box je nyni odstaven, sede hodnoty a nejsou vykresleny mini grafy)
https://webshare.cz/#/file/O94jQ3719f/box2-jpg
Zdravím zkušenější .....
Dotaz .... Aktuálně byla vypuštěn další várka HW - Home Assistant Green za cenu 100€ nebo 2500 u nás (zaokrouhleno).
Vyplatí se ? Nejsem extra linux user (něco jsem sice rozchodil - OctoPrint server na extra starem NTB pro 3D) ale nechci mít tento notebook sále zapnutý a hraju si s Smart zařízeními doma ... od doby úrazu s několika měsíci doma. Aktuálně ale máme ale 3 x gate (protokoly výrobců) a nechce se mi dál extra experimentovat a tak bych to chtěl sladit do 1.
Jde mi o poměr cena/výkon. Je mi jasné, že se s balstlením na Pi dá dostat níž, ale toto mi přijde jako milý poměr muziky za ty peníze. Nečekám že to zapnu a za 5 min mi pojedou veškeré věci co mám doma (senzory dveří, teploměry, žárovky, IR ovladače na hifi) prostě maličkosti (aktuálně do cca 20 zařízení). Většina na ZigBee 3.0, ale pár i WiFi protokol. Aktuálně ovládám přes spojení v Google home apk (ale jak to říci slušně .. je 100 let za opicema) :) A spouštět 3 různé aplikace podle toho co chci udělat .. ne asi ne, navíc s ne moc velkou možností sdílení v rodině - právování a pod.
A tak:
1 - ... jít do HA Green a začít na tom ?
2 - ... stačí jen HA Green a nebo musím k tomu koupit Home Assistant SkyConnect .. pak ta cena není až zas tolik friendly?
Díky předem za konstruktivní rady. Blbé poznámky si prosím nechte jinam .. třeba na FB.