sftp take neni nic jineho, nez roura pres SSH. V prvnim pripade se spolu bavi scp a scp, ve druhem sftp a sftp-server, ale v obou to jde pres normalni ssh spojeni. scp je rcp pres ssh, muze se to zdat debilni, ale bylo to proste kvuli tomu, aby driv slo jednoduse prejit z rcp na neco bezpecnejsiho. sftp je skoro tak komfortni jako scp - podporuje download z command lajny, ale bohuzel ne upload, takze ho nejde pouzit uplne stejne. Byla by to ale jen zmena par radku v sftp.c zdrojaku.
pozor na to, ze pokud pouzivas sftp-only spojeni tak, ze na druhe strane maznes shell z /etc/passwd, tak jsi zmenil pouze to, ze uzivatel pri normalnim ssh spojeni dostane /bin/sh misto puvodniho shellu, tedy se normalne interaktivne muze pripojit...
Midnight commander se podle všeho, bohužel, nechytá, pokud je potřeba se spojit se serverem na jiném portu než na standardní dvaadvacítce. Naštěstí lze tento problém poměrně snadno vyřešit pomocí utility sshfs - používá se obdobně jako mount .
To asi aby začátečníci nebyly hned zmlsaní a vyzkoušeli si i klasické nástroje :-)
Ale přidávám se, SSHFS je super, hlavně už je výkonově tak na výši, že se po něm dají přehrávat filmy ze vzdáleného počítače (po LAN, dřív se mi to sekalo), takže paráda.
Ne že bych chtěl nekonstruktivně kritizovat něčí iniciativu, ale tohle je IMHO špatná cesta - je přece lepší mít univerzální vrstvu, která mi zpřístupní vzdálené soubory (sshfs, nfs, cifs, afs...), než si do každého programu dopisovat podboru toho či onoho protokolu (sftp, ftp, smb...) - to je pak složitost: počet aplikací krát počet protokolů. Já třeba používám Kaffeine.
U ssh-agent a ssh-add je zdrave take pouzivat pro klice na interaktivni praci take timeout, po kterem agent klic zapomene a je treba ho znovu pridat: ssh-add -t 600 .ssh/klic prida klic, ktery za 10 hodin zase vyexpiruje, coz vam jemne oznami, ze je na case prestat a jit domu :-). Nehlede na to, ze po dobu vasi nepritomnosti nebude zbytecne strasit v pameti v otevrene podobe.
Mozna protoze to s ssh souvisi :-) Mala zminka myslim nikoho tolik neobtezuje, tolik prostoru jsem neradkovym programum nedal. Spousta lidi musi krome linuxu pouzivat i linux a jim se treba takova vec muze hodit.
Zmnínka o PuTTy rozhodně neškodí, zdaleka ne každý má to štěstí, aby měl na pracovní Linux/Unix :-)
BTW: o PuTTy jsem napsal samostatný článek: SSH klíče ve Windows - PuTTy