Článek je napsán pěkně, ale mám pár poznámek:
<dl>
<dt>Faktická poznámka</dt>
<dd>Autor tvrdí, že s vydáním <abbr>HTML5</abbr> se webu posunul dál, ale vzápětí v historickém přehledu ukazuje, že tato verze ještě vydána nebyla. Umí autor předpovídat budoucnost?</dd>
<dt>Filozofická poznámka</dt>
<dd>Autor správně vysvětlí, že <abbt>HTML5</abbr> téměř vůbec není o <abbr>HTML</abbr>, což dokazuje osamocený přeposlední odstavec, který jediný odpovídá nadpisu článku. Všechno ostatní je o javascriptu a obdobných rozšíření. Kdyby aspoň nadpis nebyl zavádějící. (Ano, z <abbr>HTML5</abbr> jsem rozpačitý – na poli značkovacích jazyků nepřináší prakticky žádný pokrok. Především neodstraňuje staré chyby, jako je plochá struktura nadpisů nebo definičních seznamů.)</dd>
</dl>
(Budiž tento příspěvek ukázkou, že současné webové aplikace, redakční systém Rootu, nezvládá ani <abbr>HTML4</abbr>.)
Pravda, autor to značně zbabral, ale Vy také :)
1/ je prazvláštní, že autor chce psát o HTML (viditelně začátek článku, historie se týká značkovacího jazyka) ale v přehledu novinek HTML5 je většina věcí, která není součástí HTML5 specifikace, tak ať buď píše o HTML5, nebo o všech nových technologiích
2/ Četl jste tu specifikaci? Já ano (pár dnů to zabralo) a je tam toho spousta nového: přesně definovaný parser (bez závislosti na SGML či XML) a parsing error recovery, nový layout model (elementy už nejsou blokové a inline, to se změnilo), outlining mechanismus, řada nových elementů a atributů (section, article, header, footert, atd. formulářové prvky a validation API, multimediální API [video, audio], grafické API [canvas]). Nadpisy se teď neváží k dokumentu (1xH1, H2 vázané k tomuto H1), ale váží se k outlining (je tedy možné zobrazovat více článků s vlastní posloupností nadpisů). Data atributy. Novinky ve WebIDL...
můžete juknout např. na http://www.w3.org/TR/html5-diff/
Pokud jste si myslel, že "je to to samé jako HTML4" + 5 nových elementů, které Vás nezajímají, tak prosím zamiřte přímo ke zdroji na W3C nebo WHATWG
Základní problém je, že žádná specifikace HTML5, o které bychom mohli závazně prohlásit, že něco objektivně víme o skutečném standardu HTML5 (který prý nebude dříve než 2022) NEEXISTUJE.
Může se dokonce stát, že standard HTML5 nebude nikdy dokončen nebo nikdy vydán.
Znovu, cokoli si přečtete o HTML5, včetně toho co neodůvodněně nazýváte specifikací HTML5, ačkoli je to pouze nějaký pracovní dokument, který není ničím závazný a cokoli z něho může v konečném standardu nebýt, být jinak, atd.
Správný přístup k HTML5 je: Dokud není oficiální standard, žádné HTML5 neexistuje. To je jediný objektivní přístup.
Cokoli prohlásíte za HTML5 je jenom marketinkové prázdné slovo.
Cokoli uděláte (před rokem 2022) jako HTML5 web/aplikaci – není HTML5 a až přijde konečný standard, nemusí vám to ani za mák fungovat.
NEEXISTUJE ŽÁDNÉ HTML5 !!!! Určitě ne jinak, než jako nedokončený (a tedy neexistující) koncept. To je to hlavní co je potřeba říci.
A Miloslave, když žádné HTML 5 neexistuje, jak je možné, že ho uživatelé používají a prohlížeče implementují? :-) Jedině fér by bylo říct, že některé části HTML 5 už jsou dokončené, implementovatelné a dokonce i implementované (třeba ten algoritmus pro parsování dokumentů), zatímco jiné jsou pořád ještě silně rozpracované.
Protože ho uživatelé nepoužívají a prohlížeče neimplementují.
Protože si mylně myslí, že to co používají je HTML5 (papír snese všechno, a když lejno pojmenuji růže, vonět to nezačne a mít vlastnosti růže také ne).
Ne, HTML 5 neexistuje. Můžete proti tomu protestovat, můžete proti tomu psát petice nebo názory do této diskuse, ale HTML 5 není, neexistuje. Smiřte se s tím, je to kec, že existuje nějaké HMTL 5.
Kde je dokončený standard HTML 5? Nebo oficiální normativní standard částí HTML 5? Není!
HTML 5 neexistuje, to je celá pravda. Prostě není, není, není.
Je zajímavé že WHATWG má k dispozici tuto stránku http://developers.whatwg.org/
Nadpis je: HTML5 - technická specifikace pro webové vývojáře. Pokud chcete tvrdit, že nejsou některé části HTML5 dokončené a implementované v prohlížečích, ba dokonce i že je uživatelé nepoužívají. Budiž, já s jistotou vím že nemáte pravdu.
> HTML 5 neexistuje, to je celá pravda. Prostě není, není, není.
Jen se vztekej, pankráci. :-D Já HTML5 používám ke své spokojenosti i spokojenosti klientů. Čím více se HTML5 zakoření, tím menší tendence bude něco zásadního měnit. A i kdyby, tak to dopadne jako rozdíl mezi HTML4 a HTML5 (= žádná katastrofa).
Slovníček pro trolly: HTML5 ... průnik současné implementace HTML5 v top5 internetových prohlížečů v majoritně zastoupených verzích.
Pokud už se v tom chcete rýpat, standard nebude nikdy, W3C vydává doporučení. 2022 je taková fáma, které se kdejací škarohlídi drží. Samotný fakt, že doporučení bude třeba za 10 let, je naprosto nedůležitý, z hlediska stability bude důležitá fáze Candidate Recommendation.
Jinak WHATWG udržuje dokument, kterému se říkalo HTML5, v součesné době HTML Living standard, který už je platný a je platný v každou danou chvíli (neprochází standardizačním procesem).
Ale pravda, název HTML5 prošel značnou inflací významu a chápání
Protože máte selský rozum. Protože dokážete přemýšlet a udělat si vlastní názor bez ohledu na hype.
Myslím si to samé a některé věci bych nerad v browseru vůbec viděl.
Pokud to takto půjde dál, stane se browser tím, čemu se dříve říkalo trojský kůň, je se to dříve oprávněně nazývalo bezpečnostním rizikem.
Zajímalo by mě, co je špatného například na Fullscreen API. Stejný efekt se hojně používá, jen je k tomu potřeba Flash. Díky API stačí použít jen JS (ES). Geolocation API se před odesláním údajů, nejprve dotáže klienta, jestli souhlasí se sdělením údajů o poloze, nevím tedy proč by to mělo představovat nějaké bezpečnostní riziko.
Offline web applications používá například Google Drive a File API? Můžete mi někdo vysvětlit, jak by jste bez tohoto API mohli uploadovat více souborů na jednou, bez Flashe?
Zrovna FS API muze byt nebezpecne - zalezi na tom, jak to pojmou prohlizece. Protoze ve FS - kdyz to bude implementovane blbe - se napriklad muze ztratit informace o tom, ze uzivatel presel z https komunikace na http, ze byl presmerovan na uplne jinou situ, ktera se jen tvari jako bankovni aplikace atd. atd.
Asi to take bude mit dopady na "focus policy" (spis otravna zalezitost).
Vubec nerikam, ze je to ta nejnebezpecnejsi vec na svete, ale problemy to obecne prinasi a radeji bych nechal na uzivateli, kdy si zmackne F11 a kdy ne - tak jak to prohlizece delaji doposud.
Tak
1/ Fakt, že Vy něco nechcete vidět jaksi nemá dopad na to, že spousta dalších to uvítá, fakt, že někdo netuší, na co daná funkcionalita v browseru je, neznamená vůbec nic, spousta dalších lidí tuší a běžně používá
2/ Povídat na Rootu o dírách ve specifikaci je jako o politice v hospodě - plkat umí každej. Zapojte se do tvorby specifikací.
Vlastni fonty jsou soucasti CSS2 a se daly pouzivat uz pred vice jak 10 lety, ale podpora byla pouze v IE, viz treba prvni odkaz, co mi hodil google: http://reference.sitepoint.com/css/at-fontface
Nerad volím tak drsné rýpnutí, ale po přečtení mám pocit, že účelem článku(ů) je získat co nejvíc peněz za honoráře a nestrávit tím mnoho času.
V článku jsou shrnuty věci které "každý ví", až tedy na některé detaily, které si však najde kdo je potřebuje za několik sekund - a po prvním přečtení si je většinou nezapamatujete. Většina "podstatného" obsahu článku už se dá najít v jiných článcích tady na rootu, nebo na jiných serverech.
Jak naznačil '29. 8. 2012 14:58', jsou často vyzdvihnuty naprosté blbinky.
Pod článkem chybí odkazy na zdroje či další literaturu. Celé to na mě působí dojmem, že autor napsal z hlavy, co o tom ví.
Styl psaní je navíc velmi velmi populární, jako kdyby byl psaný do magazínu pro děti a mládež...
Jestli se v podobném duchu povede dalších 20 článků, tak teda potěš! Měl by si asi PK rozmyslet, jestli je vůbec zveřejní, či kolik za ně dá honoráře.
Kdo ví jaké technologie se budou v té době používat,proč se HTML5 neprohlásí za dokončené a nezačnou se vyvíjet subverze (HTML 5.1 .....)? Toto mi připadá jako velmi nepraktické, to prohlášení by mělo za následek nucení prohlížečů na co největší podporu. Takto to je sice používané, ale "vlastně to nikdy nevyšlo, tak proč nadáváte, že to náš prohlížeč nepodporuje"...
Jak jsem psal výše, důležitý stav je Candidate Recommendation (a do něho by spec. mohla padnout relativně brzo). Jedná se o stav, kdy z hlediska w3c by vše mělo být v pořádku, návrh ukončen, bez chyb a bez očekávaných zásahů a změn.
Než se může kandidát prohlásit za doporučení, měli by existovat 2 nezávislé implementace celé specifikace a tohle je to, co zabere nejvíce času, počkat na vendory, než to celé naimplementují