Programek vypada naprosto skvele a i tak se pouziva.
Jen je potreba si donastavit, aby zobrazoval stejne procesy jako TOP.
Chvili jsem koukal jako BFU na par procesu, ktere vyuzivali dohromady 5 x vice pameti nez mel stroj. Po zaskrtnuti v SETUPu userland se vse vratilo do normalu.
No jo jeste se mam co ucit.
Čo sa týka klávesových skratiek vo vi štýle, používam opatchovaný htop balíček z Archlinuxového AUR-u, volá sa htop-vi. Stačí si ho podľa PKGBUILD-u skompilovať pre vlastnú distribúciu. Je to maličkosť, ale mimoriadne príjemná :)
Link:
http://aur.archlinux.org/packages.php?ID=35620
Musím poznamenat, že HTOP žere o dost víc cpu, než TOP. Normálně to není problém, ale na vybraných strojích ano.
Stalo se mi to na slabším virtuálu u zákazníka, i na embedded zařízeních jako je deska Alix. Zapomenout na takovém stroji běžící HTOP znamená přijít o 2-5% cpu. V situaci, kdy stroj sotva odpovídá a vy se snažíte zjistit, jaké procesy jsou největší žrouti, tak se HTOP sotva hýbe a je nutné sáhnout po TOPu.
Rozdíly v rychlosti startu mezi oběma programy jsem nepozoroval.
Nevím, jak je na tom verze 1.0, mám zkušenosti jenom se staršími verzemi.
Jinak samozřejmě souhlasím s autorem článku - kde to jde, tam je HTOP skvělou a přehlednou náhradou TOPu. Já oceňuji hlavně to, že si můžu šipkami projet celý seznam procesů a prohlédnout si je.
Podle těch čísel to vypadá, že Gnome System Monitor ukazuje hodnotu res s odečtením shr. První jmenovaná ukazuje, kolik doopravdy proces zabírá v paměti a druhý ukazuje, kolik z toho je sdílená paměť. To jsou obvykle různé knihovny, které v paměti používá víc aplikací (třeba glibc se tam objeví).
Ono se „opravdové“ naplnění paměti hodně špatně počítá, protože do toho zasahuje třeba swapování (pak hodnota res klesá). Ale tohle je asi nejlepší metoda. Od reálné spotřeby odečíst to, co se sdílí s ostatníma a nepatří tedy vlastně nikomu.
A což takhle nmon? http://nmon.sourceforge.net
Procesy, disky, pamet, sit, jak je libo. Pravda, na AIXu to vydoluje o poznani vice informaci a navic je v "novych" verzich primo soucasti systemu...
Díky za tip, taky hezké.
Jinak htop i když je malinký tak v zákl.distribuci ubuntu nebyl, takže nebýt článku, nenapadl mne. Ale je to hezký strojek, který bych doporučil do každého školního kabinetu jako ukázku procesů..
(jinak Petře zdravím Tě! býv. kolega Mirek Kučera - už taky "lítám" v linuxu a je mi fajn:-)
)
Asi jsem jiný Petr než se zdá ;-) Nemám totiž žádného bývalého kolegu, natož aby to byl Mirek, zatím jsme v našem kolektivu v práci pohromadě všichni už hezkých pár let...(od 97) ;-) A ze školy mi to také nic neříká, ale skleróza je potvora a je možné že jsem opravdu jen zapoměl nebo zahrabal hluboko do archivu.
PeS