vdaka ktorym sa WEB mozno rozcleni na dve zlozky.
K rozdeleni webu nedojde, bude tu nove (X)HTML5 od W3C. XHTML2 se na web nedostane (W3C ho neplanuje na webu prosazovat a nikdo ho tam implementovat nebude).
Nie je nahodou DTD rozhoduje v tom aky parser by sa malpouzit
Jen to ne. Uz ted mame snad v kazdem prohlizeci 2-3 renderovaci mody, a ty se v kazden prohlizeci chovaji trochu jinak, to mame 2 mody IE, 3 v Mozille; Operu a Safari detailne neznam, ale mely by mit take po dvou (pokud nekdo vite presne, dejte vedet), takze tu dnes mame na webu 9 renderovacich modu, kazdy z nich se chova trochu jinak a zadny v podstate neni vubec zdokumentovan.
Spolehnout se opet na DTD a udelat dalsi skok by znamenalo pridani dalsich renderovacich modo do kazdeho z prohlizecu, takze bychom tu mely 4 nove mody, celkem jiz 13. Nedovedu si predstavit, ze by neco takoveho mohlo vest ke zlepseni situaci na webu.
Snaha WHATWG je presne opacna - sjednoceni a specifikovani namisto mnozeni dalsich nespecifikovanych chovani a tim i problemu s nekompatibilitou mezi prohlizeci. I ve W3C dnes zacina prevazovat nazor smerujici k sjednoceni a heslo Don't Break the Web se dnes dalsi HTML specifikace z W3C neodvazi porusit.
Současné režimy zobrazování v prohlížečích se týkají implementace CSS, nikoliv HTML parseru
Vse je provazane, renderovaci mod se dnes netyka jen CSS, ale i samotneho HTML nebo JavaScriptu - minimalne v nekterych prohlizecich. Kuprikladu omezena podpora document.all v Mozille funguje pouze v quirk modu.
Spíš je otázka, kdo napíše parser pro HTML 5Prakticky hotovo http://code.google.com/p/html5/
Hlavní otázka je, proč by s váma Microsoft spolupracoval?Nedokazu dobre odpovedet na otazku proc, kazdopadne uz s nama spolupracuje.
We declined to participate in the XHTML2 Working Group because we think XHTML2 is not an appropriate technology for the web.Podobne nazory bychom nasli i kdyz ne vzdy takle jasne shrnute rekneme u vsech webovych prohlizeci, ktere maji ma internetu podil vesti nez 0.5%. Stoji minimalne za zamysleni, proc maji vsichni takovy nazor.
DIV ale nema vyznam popisek, nema ani jiny semanticky vyznam. DIV ma vyznam "kus textu" s vychozim formatovanim block. To neni semantika, ale spis definice vzhledu.
Delat menu pres DIV neni semanticke. Kazdy si menu nejen jinak ostyluje, ale i jinak nadedefinuje v ramci HTML a bez formatovani neni mozne urcit, ze tohle je zrovna menu. Semanticke by bylo zavest neco jako tag MENU. Mnoho lidi na svych webech potrebuje menu. HTML4 ale ani nejnovejsi XHTML2 jim to neumoznuje udelat semanticky.
Pokud uz uznavate, ze web neni pouze typograficka platforma pro sazeni textu, proc hned rusit jednoduche formatovaci tagy? Co treba jednoduche HTML editory v mail aplikacich? Proc tam slozite cpat styly, kdyz by stacilo font a b? Proc nutne odebirat moznost vizualniho formatovani a nahrazovat ji pseudosemantikou?
pouzvam jazyky na to na co su presne urcene
Opravdu? :) Jenomze technologie WWW se obecne jiz dost dlouho nepouzivaji na to, k cemu byly primarne urcene, ze :))
HTTP je bezstavovy protokol naprosto nebhodny pro webove aplikace :)
vetsina URL jiz davno neslouzi k jednoznacne identifikaci konkretniho dokumentu
HTML se pouziva pro psani rozhrani webovych aplikaci, tvorbu menu a dalsi silenosti, ke kterym tenhle format pro popis textovych strukturovanych dokumentu provazanych odkazy rozhodne nebyl urceny :)
Jsem rad, za predposledni vetu. Zejmena proto, ze se mi mozna povedlo alespon primet nekoho k prehodnoceni nazoru, ze Vsetky nesemanticke znacky by mali byt odstranene, a ze semantika je za vsech okolnosti samospasitelna.
Naco mi je 300 roznych tagov ked vsetko spravim cez CSS ?
Jedine na to, ze je 300 ruznych vyznamu toho textu. Pak to bude semanticky web. Pokud vam jde jenom o Naformatovani vystacite si s CSS a JEDNIM univerzalnim tagem (no mozna dvema - odkaz se snad neda udelat pres css i kdyz by slo pouzit udalost onclick :)) Naformatujete to bud pres id a class, ktere si uzpusobite a nebo pokud jste vetsi machr tak i pres vzajemnou polohu.