jestli aritmeticky if znamena i na tomto historickem prekladaci toto:
if foo < 0 goto prvni label
if foo == 0 goto druhy label
if foo > 0 goto treti label
tak to pro zaporna cisla skonci na stop-ce a pro kladna cisla to koren kvadraticke rovnice spocita. Nebo mi neco FORTRANovskeho uniklo? Je to FORTRAN II (podle popisu obrazku), takze urcite pre-FORTRAN 77.
mimochodem me po chvilce Googlovani prekvapilo, kolik kodu se jeste ve FORTRANu udrzuje. Neni to tedy pre-FORTRAN 77, ale novejsi verze se strukturovanymi smyckami atd., ale i tak, podle Javistu a C++aru (nepocitam radeji Perl, Python, Ruby-lidi) by mel byt FORTRAN davno mrtvy a ono ne ;-)
To bude tím, že Fortran se obvykle používá na řešení jiného typu problémů, než nač se používá Java. Fortran určitě není mrtvým jazykem - je to taková latina počítačů. Je to starý jazyk, je v něm napsána obrovská spousta hodnotného, dlouholetou praxí otestovaného a vybroušeného kódu, svým zenitem si nejspíš už prošel a dnes se používá ze setrvačnosti.
I když např. Fortran 2003 je podle mého názoru velice dobře použitelný jazyk k tomu, k čemu byl určen především - k vědecko-technickým účelům. Že se k těmto účelům dnes používá hlavně C++ je podle mě spíš takový historický omyl a velký krok zpátky. Mimo to, není bez zajímavosti, že fortranské překladače dodnes produkují bezkonkurenčně nejrychlejší a nejlépe paralelisovatelný kód, což je dáno tím, že narozdíl od jiných jazyků obsahuje Fortran spoustu funkcí a konstrukcí vnitřně a ne jen v knihovně, což překladači usnadňuje optimalisace - zejména operace s poli, s maticemi atp.
"To bude tím, že Fortran se obvykle používá na řešení jiného typu problémů, než nač se používá Java" - hmm to by ovsem logicky vedlo k otazce, na reseni jakych typu problemu je Java skutecne urcena ;-)
Puvodne jazyk vyvijeny pro toustovace, mikrovlnky a po siti ovladane splachovadlo zachodu :-) je ted nasazovan v cloudech, docela velky skok.
Ono je to tím, že ani překladačům se navyhýbají módní vlny, FUDy, a podobné záležitosti, na které tak dobře slyší hlavně manažírci, kteří pak rozhodují o nasazení té které platformy. A ty programátore potom podělej se.
Ale naštěstí jinde rozhodují rozumní lidé, pro které jsou důležité bohaté a promakané knihovny, odladěné překladače a zpětná kompatibilita.
A tak psi štěkají, ale karavany jdou dál...
> A tak psi štěkají, ale karavany jdou dál...
Jojo, přesně tak. "Odborníci" sice trousí "vtipné" poznámky o toustovačích, předvádí se, jak jsou "cool" že programují v assembleru / fortranu / whatever. Ale to nic nezmění na tom, že pro reálné úkoly si lidé prostě vybírají jazyky, ve kterých daný úkol zvládnou nejlépe.
To mozna platilo pred par lety, ale nove nastupujici "vyvojari" jdou cestou nejmensiho odporu (ta je dnes v mode) a jen tak trosku se seznami s *jedinym* jazykem a *jedinym* paradigmatem. A protoze dneska maji nejvetsi uplatneni jako C# a Java bastliri, jdou do techto jazyku - v cemz je podporuji bohuzel i nektere VS. Dnes zacina byt problem sehnat cloveka, kterej by mel trosku sirsi rozhled a napriklad dovedl zhodnotit casovou a prostorovou slozitost i tak jednoduche veci jako je LinkedList, ArrayList, HashMap ci TreeMap pro reseny problem.
A manazeri stale jeste doufaji, ze Java ci C# je ta prava stribrna kulka resici vsechny problemy - kupodivu vsak prave tito lidi vedou spis prumerne firmy, ktere opet pred nejakym i o malo slozitejsim projektem proste couvnou.
Mohl bych tady ukazat monstrozni reseni nekterych problemu od techto lidi napsanych v Jave, a to v mistech, kde by byl mnohem lepsi treba desetiradkovy shell script apod.
Svatá slova :'-(
A nebo s trochou humoru: http://www.simontoth.cz/cs/bjarne-rozhovor