Úžasná aplikace fyziky v praxi. Těžko si představit, že za padesát let bude někdo podobně obdivovat detaily návrhu Intelu i7 nebo dokonce jeho litografickou podobu (i když lidi jsou divní, třeba to bude považováno za umění a bude to viset jako obraz v každé retro domácnosti :-)
Děkuji za pěkné zpracování. Jen pro doplnění - měl jsem to štěstí pracovat v Praze (rok 1974) jako operátor na generálním ředitelství TST (továrny strojírenské techniky) u počítače Datasaab 22. Taky to zabíralo celé patro, vše se programovalo přes štítky či děrné pásky, ale k dispozici byly i magnetické pásky i disky - takové ty velké pračky. Jako komunikační terminál - psací stroj. Práce programátora byla úplně jiná než dnes, ten se k počítači vůbec nedostal. Co to mělo za operační systém si už nepamatuju, ale určitě to byl single job, vždy pouze jedna úloha. Stejný kousek byl v Brně na VUT, nejprve typ 22 a pak i další model 23.
Ta bubnova pamet mi pripomnela, ze jsem teprve nedavno narazil na The Story of Mel, z dob, kdy jeste zili opravdovi programatori, tak kdyby to jeste nekdo neznal:
http://www.catb.org/jargon/html/story-of-mel.html
Je pravda ze se v Jargon File nekdy dost prehani, ale zrovna teto historce bych veril, to proste byly casy, kdy proti sobe stal muz a stroj. A zadne "polstare" ve forme OS, virtualni masiny, API, vysokourovnove jazyky a milionu knihoven k dispozici nemel,jen svoje zkusenosti a inteligenci...
To stejne se potom opakovalo v dobe osmibitu a pak uz ne :-(
A co takhle počítače Tesla 200 / 300 vyráběné v Pardubicích ve francouzské ! licenci. O těch pane Tišnovský nevíte ? Bylo jich po republice několik desítek, možná i přes stovku než byly zaříznuty násilnou orientací na JSEPy. Technicky byly jeden čas dál než většina toho ostatního, namátkou vzpomínám na pohodlné bootování systému tlačítkem LOAD v době, kdy se do většiny strojů loader datloval z přepínačů na panelu.
My technici jsme měli k dispozici "multitaskový" OS, díky kterému šlo najednou testovat až 13 periferií a nějaký hračička na něm naprogramoval několikahlasé melodie na reproduktorek na konzole.
Programátoři měli systém jednoúlohový, ale za to kromě Assembleru, Fortranu a Cobolu i Algol 60 a kdovíco ještě.
Na Tesly 200 a 300 se chystam, kdybyste ale napriklad mel jeste nejake starsi oskenovane manualy nebo neco podobneho, mohlo by to byt jeste zajimavejsi.
O JSEP a take o SMEP tady vychazely knizky (nekde jsem nasel napriklad popis jejich assembleru, kde se to jen hemzi originalnimi identifikatory od IBM :-), ale o Teslach zatim nic moc nemam krome zakladniho popisu.