Je zajímavé se k tématu po letech vrátit a porovnat stav s reálným vývojem. Co se týče predikce ochoty studentů věnovat čas budování školní infrastruktury pro sebe i pro druhé, tak můj odhad byl přesný. Dal jsem si dokonce tu práci, že jsem se s panem Yokotashi sešel, ale přes zajímavé popovídání se žádná pomoc ze strany studentů nekonala. Prostě každý řeší jen to své a na ostatní se moc neohlíží.
My se celkem snažili a GNU/Linux stále na Katedře řízení provozujeme a dobře nám slouží. V současné době máme i fajn admina (Aleš Kapica) pro Unixy. Společně s ním a s kolegou Michalem Sojkou jsme dali Linuxovou infrastrukturu do slušného stavu. Jedna kombinace HW Lenny/XEN Leny nám zajišťuje diskless boot počítačů v několika laborkách (celkem asi 2× 18 strojů) druhá HW Lenny/XEN Leny je pro zálohu a backup. Jinak je na katedře nespočet dalších serverů na kombinaci Linux/VMWare. Mimo výuku je jedna ze zmíněných laborek volně přístupná. Studenti mají možnost volit při bootu mezi lokálními Win a diskless bootem Linuxu, jehož instalace a správa je plně řešena centrálně. Předmět X35POS (http://dce.felk.cvut.cz/pos/) se již od roku 2004 nebo 2005 učí na Linuxech. Letos to díky přestavbě studia učil naposled. X35MSY také běžel na Linuxech, ale i ten přestavba smetla. Y35SVS, A3M35PSR, Y35ORT, A4B35PSR se také učí na Linuxu (http://support.dce.felk.cvut.cz/psr/). Do nového studia jsme zavedli předmět A4M35OSP (http://rtime.felk.cvut.cz/osp/), který je vysloveně o open-source a Linux je pro něj základ. Bohužel u studentů, mám obavu, se moc nedočkáme kladné reakce na to, že jim chceme ukázat, co je podle nás zajímavé na Linuxu a GNU projektech a jak věci skutečně fungují. Z pozorování se mi zdá že je spíš těší představa PR obláčků a prodeje drahých řešení/support nad předraženou infrastrukturou než kreativní programování algoritmů natož (ta hrůza) se něco o skutečném fungování operačního systému a jeho interakcích s jejich velkými aplikacemi (nejlépe v PHP, možná v Javě) učit.
Na druhou stranu je potěšující, že se jiné skupiny studentů pouští do takových akcí jako je Install Fest, jehož kvalita je rostoucí a opravdu je přínosem jak pro studenty, tak pro ostatní účastníky a i pro pozvané odborníky.
Takže bude zajímavé pozorovat, jak se bude stav, přístup studentů a škol dále vyvíjet.
Možná by i stálo za to napsat o našich zkušenostech článek, tak třeba si na to uděláme někdy čas.
Jen pro archivaci přidávám odkazy na další informace o naší infrastruktuře, která se dále vyvíjí.
Instalace našeho řešení byla v roce 2011 v rámci akce Install Fest předvedené na počítačích učebny SU
Bootování z image na serveru
http://installfest.cz/if11/program
Slide: http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/linux/diskless/diskless_dce_slides.pdf
V současné době je zdokumentované Alešem Kapicou na stránkách našeho oddělení IT
https://support.dce.felk.cvut.cz/mediawiki/index.php/Diskless
Ve stejné Wiki se nachází i množství materiálů o virtualizaci infrastruktury, redundantním řešení úložišť atd.
Naše řešení bylo letos použité i v předmětu A0B36APO (http://edux.feld.cvut.cz/courses/A0B36APO/). Ten učíme dohromady s Katedrou počítačů. Od jeho zavedení se používal GNU/Linux, ale nahrával se na disky počítačů přes systém pro distribuci image na Solarisu. Nasazení diskless řešení bylo specifické tím, že se bylo potřeba dostat autentizačními a dalšími službami přes stunel do kompletně izolované sítě (požadavek výuky předmětu administrace sítí).