Co chcete od učitelů vychovali je komunisté a v mozku jim to zůstalo . Poslední kantor co měl kreativní myšlení byl Komenský a kdyby viděl že dnešní pravopis má tvrdá a měkká y i tak by se ptal proč a odpovědí by mu bylo že to tak před 500 lety napsal . Jenže dnes již nevyslovujeme mluvnicky tvrdá a měkká i jen si toho ovšem nikdo nevšiml oni ostatně učitelé si nevšimli toho že už dnes píší lidé na počítačích a že spousta látky je úplně mimo současnost. O tom to je takoví lidé nás učí a takoví lidé přejdou na Linux až jim to někdo nařídí nemají totiž vlastní názor na nic jsou to jen tupé ovce co zkouší žáky.
Rusit tvrda a mekka i/y chteji vzdy ti, kteri meli problemy zvladnout pravopis. Taktez tzv. "modernizacni" snahy kolem pravopisu obvykle pochazeji od lidi, neschopnych zvladnout rodny jazyk. Chapu, ze pro tyto lidi by bylo jednodussi zprznit Cestinu na jakousi Pseudocestinu, jakou jiz dnes mluvi mnozi pubertaci (co jsou zac rodice tech deti...).
S Linuxem a tragickou kvalitou ucitelu informatiky to vubec nesouvisi.
Pomerne snadno podle pravopisu dotycneho odhadnu miru jeho ignorantstvi (nepocitam dyslektiky a podobne nezavinene handicapovane)- vypovida to o mnohem.
Psani/nepsani diakritiky (v diskusich a v mailech ji nepouzivam) do toho netahejme - to ma koreny v technicke historii a jde proste o zvyk lidi z prvni pocitacove generace (mnohdy jeste stale jde o ohleduplnost).
Jsem rád že víte o problémech částí populace s pravopisem jen bych rád od někoho slyšel důvod proč to proboha vyučujete, když to mělo opisovat tvrdou a měkkou výslovnost slov ve středověku vy opravdu vyslovujete s tvrdým a měkkým přízvukem. Rád bych slyšel konečně poprvé v životě proč , proč se to učíme, když tak nikdo nemluví proboha proč místo keců o tom že to někomu nejde už to konečně někdo vysvětlete celí život jen poslouchám že to tak má bít , ale proč.
být a bít.. Pokud navic vypustim diakritiku tak tu je dalsi slovo byt ak tomu jeste bit:-) takze pokud by se vypustilo i/y tak ze 4 slov s jasne definovanym smyslem by byly slova dve, ovsem kazde s dvema ruznymy vyznamy;-)
Nikdo netvrdí že je třeba zrušit všechna užití těchto znaků tam kde to má význam je třeba ponechat Y , .!!! V zásadě to znamená 95 % redukci užití Y . !!
Jako sranda dobry...Ale jinak by takova snaha byla spis k placi. Y/I maji vyznam vetsi nez si vubec clovek, nevybaveny citem pro jazyk, dovede predstavit. Nejde jen o priklad typu "být/bít". Napr. jak byste chtel v nekterych situacich odlisit jednotne a mnozne cislo nekterych pridavnych jmen ?
Nemam nic spolecneho se skolstvim, ale plne chapu, proc se cestina uci tak, aby to byla cestina.
Plno lidi, kteri se uci anglictinu ma problem s tim, ze se spousta veci jinak vyslovuje a jinak pise. Dejte tedy take navrh na upgrade anglictiny.
Mimochodem souvisí to s tímto tématem a více než si umíte představit . Pokud nejsou kantoři schopni svým žáků zdůvodnit význam učiva a vysvětlit proč je potřeba postupovat tak jak je jim předkládáno tak nebudou osnovy potažmo ani software k nim užitý nikdy návazný na reálné potřeby a praxi. Kantor neví proč učí Windows neví proč učí Linux neví proč učí například marxizmus je mu to jedno on učí , učí dle osnov a zvyklostí je to stroj na šprtání nesmyslů. Dokud se nenaučíme myslet a pochybovat nestaneme se lidmi.
Dobry kantor vi, proc uci cestinu tak, aby to byla cestina. To je mne lito, ze jste takove nepoznal. Ja ano - mel jsem stesti.
Jak rikam - s Linuxem a tragedii v pripade vyuky informatiky to nesouvisi. To je jiny problem. IT profesional by treba i na pul uvazku ucil, ale nechal by si to zaplatit - na to skoly nemaji. A tak to uci lide, kteri o tom nic nevedi, ale na druhe strane umeji treba detem dobre vysvetlit jednoduche zaklady fyziky.
Rusit sprezky chteji vzdy ti, kteri meli problemy zvladnout pravopis. Taktez tzv. "modernizacni" snahy kolem pravopisu obvykle pochazeji od lidi, neschopnych zvladnout rodny jazyk. Chapu, ze pro tyto lidi by bylo jednodussi zprznit Cestinu ...
Tvrdil jsem snad, ze chci v cestine rusit diakritiku ? Ani v nejmensim. Pokud pisi nejaky dokument, samozrejme ji pouzivam. Psat bez ni je pro me ale rychlejsi. 25 let s pocitaci, kdy minimalne prvnich 10 to byl velky technicky problem, proste dela sve. Pocitace tady nejsou jen od doby, kdy vam tata zhruba pred 5 lety pujcil sve PC :-). Mnoho lidi ma predstavu, ze pocitace tady driv nebyly a ze se s nimi szili az dnesni lide do zhruba 20 let :-)). Pravda to samozrejme neni - ti dnesni nepoznamenani ucitele maji samozrejme vrstevniky, kteri zacinali s pocitaci coby deti uz nekdy v roce 1980...To je ta prvni "pocitacova" generace. Navyky z historie jsou nekdy silne...jednim z nich je na klavesnici "obtezujici" diakritika.
Ano, dnes je diakritika mensi technicky problem, presto porad nekdy jeste problem (zkuste treba transporty z ICQ do Jabberu). Proto pisi o ohleduplnosti.
Asi jste nepochopil, ze to byla reakce na vas vypad proti ruseni i/y ... je to analogicka situace, jako udelal Jan Hus - jeho soucastnikum muselo prijit zruseni sprezek jako stejne sileny napad, jako nam dnes ruseni y/i. Bez ohledu na to, ze y/i relativne bez problemu intuitivne zvladam, je zrejme, ze by to pravopis zjednodusilo.
Pocitace tu nejsou jen od doby, kdy jsem si pred 11ti lety nasetril na svuj prvni a jako novinku ho dotahl do bytu rodicu myslicich si, ze to je zbytecna hracka. Dokonce ani od doby, kdy jsem pred 17ti lety poprve napsal 10 PRINT "Ahoj" na PMD-85 ... vsiml jsem si, ze uz tu byly pred tim ...
S diakritikou pisu (kdyz uz musim) tak, ze za prislusne pismenko napisu apostrof a pak to prozenu svym filtrem. Je to vzdy rychlejsi. Kde jsou pismenka na US klavesnici vim, kde je apostrof take, o diakritizovanych pismenkach toto prohlasit nemohu. U kratkych textu (nekolik slov) bych musel prepnout klavesnici na cz a zpet, takze se mi to vyplati dokonce i tam ... dlouhe jsou bez debat - na A4 usetrim tak 50-60% casu.
Jan Hus zrusil sprezky, pricemz jejich funkci plne nahradil diakritikou. A i tak - posuzovano z dnesniho pocitacoveho pohledu nam udelal tak trochu medvedi sluzbu. Problemy s diakritikou uz staly a jeste budou stat spoustu casu a penez.
Ruseni i/y je neco trochu jineho. Pokud prohlasite, ze se bude pouzivat pouze mekke ci tvrde i/y, dopustite se przneni jazyka, ktery je na tom do urcite miry postaven, narusite chapani vyznamu tvaru mnoha slov. Pokud to udelate s tim, ze zachovate vyjimky, vznikne vam v tom neprehledny bordel, protoze zacnete zjistovat, ze mezi vyjimky musite zaradit malem kazdy druhy tvar. Zkuste si v nejakem ceskem textu nahradit vsechna ypsilon mekkym 'i'. Pak to dejte nekomu precist, zda textu plne porozumi :-)
Ruseni i a y je v prvni rade nezvyk. Przneni jazyka je jakakoliv uprava v budoucnu a zadna uprava, je-li to dostatecne davno.
Narusi se chapani historicek souvislosti, ale zase budeme psat tak, jak mluvime, coz ma taky neco do sebe (a tak bylo puvodne pismo zavedeno).
Samozrejme kdyz nekdo do diskuse napise: "ty jsy peknej vimatlanec", tak na to cumim, jak debyl, (protoze i debil vi, jak se pise vymatlanec) protoze ten obrazek [vimatlanec] neznam a ctu samozrejme cela slova najednou, jako obrazky - jinak se rychle cist neda. Kdyby to ted nekdo zavedl, tak by mi poklesla rychlost cteni o rad ... jedini, kdo by mu za to podekovali jsou dnesni sedmi az osmileti a mladsi ... ale z dlouhodobeho hlediska by to byle vyhra a lidi by si bud zvykli, jako "jsou doly, kde se tezi med" neni veta o vcelarstvi, tak "bil jsem na vistave" neni veta o soubojich, potazmo by u nekterych exponovanych slov vnikly novotvary: "ty vole, byl si dobrej" => "ti vole bejl si dobrej" ... tezko soudit, ale jazyk/lid by si poradil, schopnosti mozku bych nepodcenoval.
Kdo mluví o rušení ( i y ) stačí jen redukce na měkké (i) v případech , kdy se tvar slova vyslovuje skutečně obojetně a bez zabarvení to ovšem pro lidi co dlouhá léta trénovali určitá pravidla pravopisu 1/ znamená nezvyk 2/ znamená ztrátu cca 80 % práce ve výuce Českého jazyka a potažmo uvolňuje energii k jiným činnostem jako je například matematika pokud jde o spřežky je to hloupost diskuse byla o sjednocení výslovnosti ( i a y ) s jeho písemnou formou to ovšem pro češtináře znamená nepředstavitelnou změnu , asi jako když někdo před moha lety konstatoval že země je kulatá. ( pokud jde o významové potřeby jako je slovo byl a byl je třeba ponechat y - těchto případů je ovšem naprosté minimum ). Proč nepsat tak jak mluvíme nemá snad písmo opisovat řeč ??? !!!
Dokud nepochopí lidé jednoduché principy nebudou schopni složitějších postupů to opravdu musí vstát z hrobu Komenský jít na hrad a říct to prezidentovi nebo si toho už někdo konečně všimne že píšeme něco jiného než říkáme. Jak chceme pochopit výpočetní techniku když nejsme schopni psát tak jak mluvíme .