Az na to ze Windows nema ziadny balickovaci system. Proces je plne v rukach dodavatela SW. Ruku na srdce kolko krat ostal bordel po "odinstalovanej" applikacii? Kolko krat treba manualne vymazat kluc z registrov? Instalacia SW na linuxovych distribuciach ktore vyuzivaju balickovacie systemy je neporovnatelne lepsie vyriesena ako na windowsoch to je proste fakt.
Problem je to ze skoro kazda distribucia je ina, ale ked to zoberiete podla definicie kazda jedna je iny operacny system takze je hlupost cakat ze v kazdom operacnom systeme, ktory vyuziva linux ako jadro, bude instalacia rovnaka.
Problém je, že distribucí je docela dost, a jsou zcela a dost nekompatibilní mezi sebou.Jo, je toho fakt dost. Možná to ale nakonec vyřeší jednotné balíčkovací API od Linux Standard Base: http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/lsb-package-api-je-na-svete
Operační systém je sada programů (software) sloužících především k tomu, aby byly aplikačním programům transparentním způsobem zpřístupněny prostředky (hardware) počítače, aby vytvářel potřebné operační prostředí pro chod aplikací. Operační systém patří mezi tzv. systémový software. Mezi jeho základní funkce patří rozdělení systémových prostředků aplikacím. Systémovými prostředky je míněn nejen hardware (operační paměť, disk, periferní zařízení), ale také strojový čas a přístup ke komunikačním tokům , dále pak systémové prostředky nehmotné povahy (například sada fontů).wiz wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Opera%C4%8Dn%C3%AD_syst%C3%A9m Prijde mi tato definice docela presna. Operacni system proste poskytuje ostatnim aplikacim pristup k prostredkum. Proto DOS, nebyl plnohodnotym operacnim systemem, ale pouze diskovym operacnim systemem. Protoze poskytoval pristup opuze k diskovym prostredkum a vetsinu ostatnich prostredku si aplikacni programy museli zajistit samy. OpenOffice jiste neni systomovy prostredek.