Názor k článku Instalace programů v linuxových distribucích od DoubleR - "Když se jednou utvrdíte v tom, že funkce...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 7. 2008 1:14

    DoubleR (neregistrovaný)
    "Když se jednou utvrdíte v tom, že funkce vašeho operačního systému vám nepostačují, začnete hledat způsob, jak do systému dostat nový program." Co to je?

    Někdo tu zřejmě nechápe funkce operačního systému! Autor by si měl uvědomit, co je operační systém a jaké má funkce a co je aplikační software, u něhož by měly být funkce jasné - snad každý ví, co program má dělat a proč ho instaluje. Instalace kompilací zdrojového kódu je naprosto běžnou záležitostí a dělá to každý, kdo chce po GNU/Linuxu nějaký výkon.

    "Před takovými dvaceti lety to bylo naprosto běžné, dnes se to používá ve výjimečných případech, případně jej využívají linuxoví fandové."

    Jestli se nepletu, píše se rok 2008, podle autora se tedy kompilovalo v roce 1988. Klobouk dolů, Linus přišel s jádrem až v roce 1991, tedy celé 3 roky po tom, co náš autor už vesele kompiloval!

    ---

    Funkce operačního systému jsou v podstatě funkce, zajišťované přímo jádrem. Při troše shovívavosti k tomu můžeme přidat funkce, zajišťované pomocí ovládačů. Cokoli dalšího je záležitostí aplikačního software, tedy toho, čemu autor říká "programy". Z funkcí operačního systému toho uživatel užívá málo (i když je toho zdánlivě přehršel), stejně tak uživatel velmi málo pracuje s operačním systémem (i když je třeba odezva na stisknutí klávesy projevem funkcí OS). Nepracujeme většinou s OS, ale s aplikačním SW, tedy s programy.

    Nepleťme si software, které je na instalačním médiu s operačním systémem. I na tom instalačním CD nebo DVD je totiž většinou aplikační software. Svým datovým objemem je vlastní OS téměř drobeček a k ničemu by nám ani nebyl. To, na co si běžný uživatel může sáhnout (kliknout), opravdu není operační systém.