GNOME Shell a Mutter 3.31.4 jsou rychlejší
Tvůrci desktopového prostředí GNOME v nové vývojové verzi přichází s několika úpravami vedoucími ke svižnějšímu běhu prostředí. GNOME Shell 3.31.4 má svižnější zobrazení ikonového pohledu (bug popisující vysoké vytížení CPU při scrollování aplikačním gridem byl nahlášen už téměř před rokem). Dokonce i na Core i7 generace Kaby Lake, které dodnes patří mezi velmi výkonná CPU, bylo nadměrné vytížení znát, což reportoval Daniel van Vugt z Canonicalu. Ostatně i díky návratu Ubuntu ke GNOME jistě můžeme v budoucnu čekat další reportované chyby do GNOME. GNOME Shell se také zbavuje vadného pluginu prohlížeče, přináší nové DBus API pro kontrolu stavu aplikací a spoustu opravených chyb.
Mutter 3.31.4 dostal některá výkonová vylepšení týkající se sekundárního GPU (což tedy využije jen menší část uživatelů) – souvisí to například s dalšími pracemi na podpoře externích USB adaptérů á la DisplayLink a jejich běhu na Waylandu/Mutteru (nyní je zde podporováno připojování GPU za běhu). Problémy s výkonem se zde týkaly formátu pixelů v souvislosti s ovladačovými komponentami.
Dále tato verze řeší korektní chování GNOME Wayland s displeji s jinou obnovovací frekvencí než 60 Hz. Mutter dále umí reportovat otočení displeje skrze XDG-Output, podporuje transformace bufferu na Waylandu, vypnutí dotykových obrazovek současně s DPMS, přidává opravy pro EGLStreams, vylepšuje výkon se zařízeními s KMS přes sw EGL (například hardware ASpeed).
Celkově tato vývojová verze přináší poměrně slušné množství vylepšení na cestě ke GNOME 3.32, které bude vydáno v březnu. Tento desktop následně čekejme v příští Fedoře, případně Ubuntu (a samozřejmě mnoha dalších distribucích).
Intel pracuje na podpoře HDR displejů ve Wayland / Weston
Jak Phoronix poznamenává, v jedné věci zobrazovací část Linuxu za světem Windows a macOS zaostává, a to je podpora HDR zobrazení. Nvidia si v tomto ohledu hraje na svém písečku a řeší HDR na Linuxu z hlediska X.Org (rozšíření DeepColor X11 z roku 2016, stále nezačleněné do X.Org), Intel však nyní míří více do budoucna.
Nově probíhající vývoj podpory HDR monitorů skrze Wayland souvisí s chystaným uvedením procesorů Intel rodiny IceLake s „Gen 11“ grafikou (bude mimochodem umět i VESA Adaptive Sync / FreeSync) a také očekávanými velkými grafickými kartami Xe, které v Intelu tvoří tým vedený někdejším šéfem GPU vývoje v AMD, Rajou Kodurim. Toto vše je poměrně blízko termínu „na spadnutí“ a Intel je znám tím, že do Linuxu přidává podporu svých budoucích technologií s rozumným předstihem.
Za prvotními návrhy kódu stojí Shashank Sharma z Intelu. Zveřejnil jak návrh formy podpory HDR ve Waylandu, tak současně začal pracovat na implementaci v referenčním kompozitoru Weston. Napůl upečenou implementaci již v Intelu mají, takže příslušné patche můžeme očekávat velice rychle. Momentálně jde Intelu spíše o sběr odezvy komunity, která také do Waylandu přispívá / využívá jej.
Až bude systém hotov, tak by obecně všechny Wayland kompozitory měly být schopny detekovat připojení HDR monitoru, provést potřebný tone-mapping frame bufferů pro tento monitoru, provádět případné konverze barevných prostorů obsahu, předávat HDR infromaci kernelu, umět zobrazovat SDR titulky přes HDR video atd.
Krátce
- KDE Frameworks 5.55 přinesou v únoru podporu Android notifikací. Podrobnosti shrnuje Volker Krause.
- Phoronix porovnává výkon Radeon RX 590 a Vega s Nvidia GeForce GTX 10×0 a RTX 20×0 v rozlišeních 1080p a 1440p.
- Vznikla 8K Association. Cíle TV výrobců Samsung (připojí se již brzy), TCL, HiSense a Panasonic a výrobce panelů AU Optronics je stanovení minimálních požadavků na 8k systémy, propagace 8k, nativní obsah, tvorba služeb atd. Jiní velcí hráči ale prozatím chybí. Předpokládat lze stanovení minimálních parametrů pro SoC v 8k přístrojích, kodeky pro 8k či parametry rozhraní (primárně půjde jistě o HDMI).
- Mezi těmi, kdo v 8k asociaci aktuálně chybí, je třeba Sony. Ta přitom nyní prezentovala 8k TV ZG9 s úhlopříčkou až 98 palců (249 cm) pro běžný prodej. Ta podporuje HDR formáty HDR10, HLG a Dolby Vision (HDR10+ zatím Sony stále ignoruje). TV pohání Android TV 8 Oreo, na trhu se objeví v průběhu tohoto roku, cena zatím nebyla upřesněna.
- SpaceX propustí 10 % zaměstnanců, aby měl finance na své projekty.
- CoolerMaster představil nové klávesnice vybavené spínači Cherry MX RGB Low-Profile Red.
- Potvrzeno: AMD v létě uvede 7nm procesory Ryzen 2 a EPYC na bázi architektury Zen2.
- Potvrzeno: AMD v únoru uvede 7nm Radeon VII s GPU Vega 2. generace. Čekejme výkon na úrovni GeForce RTX 2080 (cena v ČR ~20 000 Kč) a cenovku 699 USD. Obojí potvrzuje jak CEO AMD Lisa Su, tak CTO AMD Mark Papermaster.
- Phoronix shrnuje stav podpory C++20 vlastností v GCC libstdc++.
- Ubisoft přešel k Epic Games Store.
- Toshiba představila 96vrstvé NAND flash čipy (včetně QLC) a hromadu nových SSD s nimi.
- SilverStone představil počítačový zdroj Strider Platinum 2000W (ST2000-Pt). Na 12V větvi dává až 166 A.
- Server engadget vyzpovídal zástupce Samsungu a Qualcommu ohledně 5G. V souvislosti s letošním postupným startem 5G sítí se také znovu objevují varování o zdravotních rizicích frekvenčního pásma 5G, ať již v souvislosti s lidmi či (například) negativním vlivu na včelu medonosnou.