Deti do 13 let maji na FB pristup zakazan ;) https://www.facebook.com/help/157793540954833
ač to je asi ironie, ostatní to může zajímat. Tenhle typ procesoru bude dlouhou dobu sloužit jen jako výpočetní jednotka, ať už formou přídavné karty tak formou vlastní "krabice", kterou budu "úkolovat" z venku.
Je zajímavé sledovat jak z vysoce specializovaný jednotek (90. léta a mraky koprocesorů, můstků atd.) jsme se dostali na plnou integraci typu SoC a teď to opět rozdělujeme.
No společenství techniků se musí naučit s tím pracovat, začleňování nových věcí do kultury probíhá právě takto.
Rozvoj kvantových počítačů s sebou přinese i jiný pohled na procesy, které probíhají ve společenstvích, je možné, že jsou rovněž kvantové povahy, že díky kvantovým počítačům budeme hledat existující struktury qubitů a vazeb mezi nimi na úrovni různých společenství. Rozbije to atomární pohled na hmotu, souhrny elementů a další struktury.
Tak úplně prakticky. Očekávat, že lidi vymění hw a nebo si budou kupovat výkonné qubitové počítače, když neví k čemu by je použili, je nesmysl. S tím budete jistě souhlasit i Vy.
Ale dát jim omezený 17 qubitový optimalizátor, který si jako externí jednotku připojí k tomu co už mají a mohou začít zkoušet, k čemu by to tak asi mohlo být, je z komerčního hlediska jistě rozumnější.
Jestli tim komercnim hlediskem myslite to, ze kvantove pocitadlo bude v kazde druhe domacnosti, tak ocekavejte komercni neuspech. Nejaka externi krabice, do ktere musim lit kapalne helium nebo co, neni na doma zajimava. Zajimava je tak leda pro nektere vedce, NSA, Mossad, KGB, ... Tedy pomerne omezeny trh. Az to bude chrochtat pri pokojove teplote, tak to bude chtit kazdy hrac ve svem PC, ale k tomu mame daleko.
Ale jiste. Ovsem take trvalo nekolik desitek let, nez se ty "PC" presunuly ze stodoly chlazene dvema leteckymi motory k tobe na stul. Tak take neocekavam, ze laboratorni zalezitost v bandasce kapalneho plynu se stane rychlym komercnim uspechem do kazde domacnosti. Mozna k tomu nekdy dojde, mozna nikdy, ale pokud k tomu dojde, zitra to asi nebude. Vezmi si, jak dlouho se jiz o kvantovych pocitacich keca a zatim mame jen tohle, pricemz tohle je vyznamny pokrok.
Právě naopak, v e-shopu by pak mohlo být jen to, co si lidé koupí příští den.
Prosim vas, e-shop, ktery optimalne rozdeluje zdroje podle protestantske moralky, vubec nema web a rovnou zbozi lidem posila tak, aby jim kuryr zazvonil u dveri presne v okamziku, kdyz by chteli to zbozi objednat. To si spocita na kvantovem pocitaci, kde ma model vesmiru castici po castici, stejne jako si spocita jejich cislo kreditky. Vse totiz bylo predurceno v okamziku Velkeho tresku a ze znalosti pohybu jednotlivych castic v okamziku Velkeho tresku muzeme spocitat, co si da Ivan Novy zitra k veceri vcetne 3D modelu.
No to máte marxistické představy klasické fyziky, některé věci spočítat nejde z principu. A díky tomu mohou být kvantové počítače výkonnější.
Spíše výpočet na kvantovém počítači může ovlivňovat realitu, tedy to co se stane :-))) Takže časem si ty objednávky pomocí kvantového počítače budete moci "přičarovat", jednotlivé eshopy budou skrze to "přičarování" spolu soutěžit o omezené zdroje reality - objednávky - a ustálí se stav podobný tomu, jaký máme dnes :-)))
Bude to jako s jakoukoliv jinou technologií, výhody z jejich užívání jsou jen na začátku, když ještě není plně rozšířená. Když už ji mají všichni, neplynou z jejího používání žádné výhody, plynou jen nevýhody z jejího nepoužívání až do objevení nové technologie, které je eliminují.
"...generující mikrovlnné záření o zhruba desítkách GHz. To je nastaveno tak, že způsobí rezonanci materiálu záznamové vrstvy, ..."
Mikrovlnné zárení není nastaveno, ale má frekvenci odpovidající rezonanční frekvenci materiálu záznamové vsrtvy. Rezonance není vlastnost objektu, ale jevu.
Neboli:
"... generující mikrovlnné záření s frekvencí zhruba desítek gigahertzů, což odpovídá rezonanční frekvenci materiálu záznamové vrstvy..."
Stejně to je takové polovičaté. Místo desítek gigahertzů by bylo vhodné napsat rovnou tu frekvenci, a když už se zmiňuje rezonance, tak jak přesně? Je to rezonanční frekvence vazeb materiálu? Kterých? Možná to radši vůbec nezmiňovat když nejsou detaily.
ne...?:
In SAE terminology, 240 volt AC charging is known as Level 2 charging, and 500 volt DC high-current charging is known as DC Fast Charge.
https://en.wikipedia.org/wiki/Charging_station
Level 2 neumí protlačit tak vysoký proud, to rychlé nabití popisované Toyotou je založené na třífázovém AC Type 2
Stalo se sa mení na hardvérové novinky. Chcel by som samostatný článok venujúci sa softvérovým novinkám, či zaujímavým linuxovým projektom :) Lupa nech si ponechá #týden venovaný infotrendom a sociálnym sieťam. Pokojne rozšíriť obsah Softvérové sklizně o nejaké novinky v oblasti softvéru a k tomu niečo zaujímavé z opensource sveta.
Jen bych opravil.... Kvantový procesor neexistuje. Jen se tomuto co vytvořil Intel říká kvantový optimalizátor.
První kvantový procesor byl pořádně navržen už v roce 1999 kdy nebyli technologie k vytvoření jako i teď není a ni možná během 5 let nebude by né víc.
Hranice na kvantový procesor byla stanovena na 500 qubitu vědci (snad si to pamatuju správně).
Ano je to běžné označení, ale pro laika je to jen vadná informace.
Už mě docela začínají štvát výrobci "kvantových procesorů a počítačů", jsou ovšem miliardy hvězd daleko. (jenom pro představu, qvantový procesor by dokázal vytvořit klidně i matrix pro biliony lidí...)
To neni tak jednoduche. Jsou 2 zakladni typy kvantovych procesoru. Ty, ktere maji 20+ quibitu, jsou v soucasne dobe vyhradne adiabaticke, coz tady nebudu vysvetlovat, nicmene je v nich zasadni omezeni na pocet podminek, ktere qubity svazuji.
Obecny QPU s n quibity by mel umet prohledat stavovy prostor velikosti 2^n.
Adiabaticky QPU umoznuje svazat dohromady podminkami cca 10-20 sousednich qubitu, coz dava vyrazne mensi stavovy prostor.
Ani 4096-qubitovy pocitac v D-Wave zatim neumi spocitat nic, co by se za par minut/hodin nedalo spocitat na vykonnem CPU. Tuhle informaci mam primo z exkurze v D-Wave - rekl bych tedy, ze by si udelali reklamu, kdyby meli cim...