Schvalne, kolik vydela amd na 10tis xboxu? 500tis dolaru? Milion? Kolik vydela intel na 1 podobnem stroji co jsem popsal? Pocitejte nejenom hw ale taky support, consulting (treba k optimalizaci aplikaci),… netusim za kolik se takovy hw nakupuje ale vim kolik dela support contract s intelem u jednoho z tech zakazniku - $7M rocne. Co v tom je netusim.
To ani tech 500tis z prodanych konzoli nepredstavuje cisty zisk. Ja souhlasim s tim, ze amd roste a ze economy of scale dela sve, ale taky rikam ze v nekterych oblastech intel nema konkurenci. Pokud by dnes intel zkrachoval tak se hodne veci potento protoze nektere kriticke systemy bezi na hw kde amd neni schopne technologicky konkurovat a prepsat tyhle systemy na neco jineho je skoro nemozne.
Aby ten procesor podporoval 8s, potřebuje spoustu křemíků jenom na různá rozhraní k tomu. Pochybuji, že by kvůli tomu Intel vyvíjel samostatný křemík jen pro 8s systémy, takže tu výbavu budou mít i běžnější Xeony. A to docela zvyšuje náklady. Nemyslím, že by na 8s systémech Intel vydělával. Ale drží ho to na trhu.
Ty rozhrani (UPI) muze mit kazdy Xeon az tri a v beznejsi 2S konfiguraci jsou propojeny hned dvoji sadou (nekdy i treti). Pro 4S a 8S konfigurace uz pak vede kazde rozhrani do dalsiho CPU, v pripade 4S lze tremi linkami dosahnout spojeni kazdy s kazdym, v pripade 8S uz pak nevidi vsechny procesory na dalsi primo.
Z pohledu kremiku a rozhrani jde ale o zanedbatelny naklad.
V sobach davno minulych se navrhlo nejake reseni ktere nepocitalo s nejakym skalovanim. Pak se to nasadilo a treba po 10ti letech se zjistilo ze je potreba 2x vice vykonu ktery nebyl na 1socket systemu dostupny. Tak se nasadil dvousocketovy system protoze to prepsat na nejakou distribuovanou aplikaci vyzaduje investici treba $500M. Po x letech se nasadil 4 socket, pak 8socket,… jedno reseni co znam je v bankovnictvi, to druhe je v technologiich. Prepsat to neni problem, akorat by to stalo v tom prvnim pripade tak miliardu dolaru, v tom druhem mozna jeste vice.
Vy jste patrne nikdy nepodnikal. V podnikani se veci nedelaji kvuli lenosti ale kvuli tomu ze to treba financne nedava smysl. Vy vidite do ucetnictvi firmy v US? Ja ne, vim jenom par utrzku z jejich IT a dovolim si tvrdit ze nejsou pitomci. Ze mate svuj naivni nazor ze nejaka firma neinvestuje stovky milionu do prepsani nejakeho softveru jenom z lenosti je vase pravo, ale dovolim si tvrdit ze vite o tom kulovy.
A co příště, 16socket? Je v té firmě ještě někdo, kdo tomu systému rozumí? Stejně to budou muset přepsat, kvůli možnosti udržování i jen po softwarové stránce. Cena není tak hrozná, když to podělíš počtem let, co se na to "nesáhlo". A pokud byly vysoké náklady na údržbu i během té doby, tak jsou prostě idioti. Přepsáním by peníze možná i ušetřili.
Nezapomínejte na jeden z nejdůležitějších faktorů každého projektu: čas. Jak dlouho by asi stálo takový systém přepsat (i za předpokladu že bude k dispozici dostatek kompetentních lidí)? Je nutno počítat včetně komplikovaného testování kompatibility se stávajícím systémem. A bylo by to vůbec možné s paralelně se rozvíjejícím původním systémem (stíhaly by se přenášet všechny změny ze systému v produkci do nově přepisovaného)? Někdy si totiž není možné dovolit zákaz změn v produkčním systému na dostatečně dlouhou dobu než je dodaný nově přepsaný systém.
Tak já už zažil tolikrát, že managment vymyslel takovou blbost, že by všichni koukali. Takže zrovna tenhle argument mi přijde totálně mimo. Často managment nemá dostatek informací, někdo se mu to bojí říct, častokrát mu jde jenom o naleštit bídu a po mě potopa, hlavně ať to nemusím řešit já protože 2 roky to vydrží.
Toho jsem právě myslel jako ten špatnej příklad, se podívejte co Microsoft dělá posledních 10 let. Už vubec nedělaj produkty který lidi chtěj, místo toho tlačej to svoje fašistický poselství a snažej se neustále lidem vnutit jak budou ovládat počítat i když je to nepoužitelný (sloučený taby bez popisků a podobně) a navíc pouštěj zabugovaný aktualizace a spousta věcí furt nefunguje.
Ne, pro něj fakt nemam jediný vlídný slovo. Ale zase na jeho obranu, to prasení začal už Steve Ballmer, to on byl ten kdo odstartoval pád Microsoftu, po odchodu Billa Gatse je ta firma totálně mimo.
To je asi vec nazoru jestli je lepsi nebo ne. Ja to vidim z pohledu bezpecnosti, delame mimo jine security research a najit zranitelnost ve windows je neco jako jit do obchodu a chtit koupit brambory - proste ji najdete protoze kvalita toho reseni je stejna jako kvalita jejich indickeho supportu - mizerna, na vyreseni ticketu se klidne “pracuje” 2 mesice a 5x doporucovane reseni od ruznych clenu jejich indickeho supportu je “restartujte server” pricemz reportovany problem je v infrastrukture MS. Jestli za to muze Satya netusim ale jejich support stoji za prd a jejich produkty jsou derave jako cednik.
Jenomže v tom je právě ten problém, že jim už o prachy nejde a jenom si chtěj prosadit tu svojí vizi světa, klidně proti uživatelům a když to uživatelé budou nesnášet, tak jim nějak znehodnotěj starší verzi softwaru aby na tu jejich vizi budoucnosti nakonec stejně museli přejít. Takhle třeba uměle odstřihli Win 7 když tam odmítli dát podporu DX12.
Ja som dlhorocny 'cisty' uzivatel Unix (AIX, HP-UX, Solaris, ... Linux). Dostal som najnovsie ulohu nainstalovat nieco na Windows Server. Po chvilke googlenia som nasiel ako tam dostat WSL. Sice to bol trochu porod ale nakoniec som tam dostal pod WSL 1 Debian a potom to uz bola prechadzka ruzovou zahradou, sice cez rdesktop ale parada.
Takze novy windows kde je to otazka jedneho prikazu je uz celkom slusne vyladeny Unix.
Tak potom je to ještě horší než jsem si myslel a jedná se opravdu o umělý odříznutí OS když u některejch vybranejch her to v DX12 jede pod Win 7, to je pro mě novinka, mam Win 10 od roku 2016, takže tohle už jsem pak moc neřešil, ale vim že podpora DX12 byl pro mě hlavní důvod přechodu na Win 10 i když ten systém byl první 2 roky totálně rozbitej.
Ono něco podobnýho už se vlastně stalo XPčku, tam třeba chápu že dát tam podporu DX10 by možná třeba nebylo tak jednoduchý, ale byl to rok 2007 a Vista byla ze začátku fakt na prd a lidi reálně jeli na XPčku třeba až do roku 2012, ale spousta vývojářů až do DX11 tu desítku stejně ignorovala a hry jely furt v DX9. Ale to je už teď asi jedno po 15 letech. :-)
Vnímám MS velmi podobně. Nadella a Balmer jsou/byli jedním velkým problémem pro Windows. Místo toho aby "cool totálně efektivní novinky" integrovaly postupně a vyhodnocovaly jak to vnímá trh, tak se snaží dělat pořád "IT revoluce" různými nesmysly a akorát tím uživatele nasíraj. A pak stejně po pár verzích to odstraní. Jako kdyby stále žily v 90tkách.
Musím říct, že se mi současný trend moc nelíbí. Intel NUC s i5 7. generace, 8GB RAM a SSD žral v idle 8W. Od té doby, kdy se AMD s Intelem začalo přetahovat o co nejvyšší výkon, se to už zase jen zhoršuje. Přitom i tyhle straší počítače jsou na takovou běžnou kancelářskou práci pořád silně v pohodě a většinu času jsou v idle.
Nechci Vám brát nadšení pro AMD, já mám čerstvou zkušenost u několika NB s AMD. Byť nové, žalostně pomalé!! Nechtěl jsem kazit radost firmě z nových NB, ale byl jsem rád, že jsem je nedodal já. Zlatý Intel v NB. Do serverů bych měl husí kůži, kdybych tam měl AMD. No, ale každý strůjcem svých problémů!! Zdravím.
Co to přesně bylo za hardware? Já mám v notebooku Ryzen 7 (z generace Zen 3) se 64 GB RAM - v době pořízení to bylo výkonnější než cokoliv srovnatelného od Intelu a dodnes nevidím nic co by bylo o tolik výrazně výkonnější že by mě to motivovalo ke změně. Jediné co má Intel v noteboocích výrazně lepší jsou NVMe disky s podporou PCIe 4.0, ale zrovna to mě nelimituje (i PCIe 3.0 je dost rychlé).
Občas se s tím taky setkám, ale nejen u AMD, ale i u Intelu. U AMD to bylo častější, když ty Ryzeny začínaly. Naposledy takhle trochu zklamal jeden ThinkPad.
https://www.czc.cz/lenovo-thinkpad-p15v-gen-3-amd-cerna_4/363644/produkt
Určitě to není pomalý počítač, právě naopak, ale pocitově to nějak není ono. Asi jako některé nové výkonné auta. Člověk dupne na plyn, chvíli nic a pak to vystřelí. Není to o absenci výkonu, není to o turbu. Řídící jednotka to tlumí záměrně kvůli emisím, aby ten řidič nešlapal na plyn moc často a raději se uklidnil. Proč se tak ale chová notebook napájený ze sítě, moc nechápu.
Pane Ježku, článek sám o sobě jinak ujde, ale spekulace o motivech pana Koduriho jsou vyloženě hloupé. Vy s ním mentálně pracujete jako kdyby šlo o projekťáka v pětičlenné firmě dělající druhořadý e-shop.
Člověku s jeho příjmy a jeho minulostí i kariérou a v jeho věku může být nějaký Intel prakticky vzato úplně jedno. Přišel o vlastní vůli (mohl to brát jako výzvu nebo snahu pomoci) nebo ho přemluvit někdo z vedení, s firmou nepohnul tak jde zase dělat něco, co sice možná tolik nenese ale baví ho to a dává mu to smysl. Fakt tam nešel kvůli ovoci na pracovišti... Kdyby chtěl, nebude pracovat už nikdy, peněz má dozajista dostatek a slávy taky.
24. 3. 2023, 09:21 editováno autorem komentáře
Mě by zajímalo, proč si lidi jako Ježek myslí, že není možné udělat GPU bez toho aby firma dělala posledních 20 let GPU?
Stačí se podívat na Apple - firma, co si navrhla vlastní CPU a GPU, aniž by to byla firma, co by se zabývala výrobou GPU jako řeba AMD nebo Intel.
Problém Intel ARC není v tom, že by ta GPU byla špatná, ale v tom, že díky nové architektuře a focusu na Vulkan tam běží špatně ty starší věci... Ale jako směr je to dobrý a je to něco co dnes dělá i Apple (focus na metal a zbavit se opengl).
Přesně tak. Apple má vlastní CPU co má vlastní proprietární a nedokumentované rozšíření. Vůbec bych se nedivil, kdyby se Apple odklonil od nových rozšíření ARMu a jel si vlastní/proprietární rozšíření i do budoucna. Protože proč by Apple chtěl SVE a SME od ARMu, když si vytvořl vlastní Matrix extension... Uvidíme co bude - buď Apple půjde cestou SVE/SME a nebo vlastní.
Což je možná škoda. Před lety jsem si v Tescu koupil jejich tablet Open Dott za 1 250 Kč . Byl v tom nějaký Intel Atom. Kupoval jsem ho jako nouzovku na půl roku, než půjde do prodeje tablet, co jsem měl vytipovaný. Chyba lávky. Ten tablet byl tak dobrý, že jsem ho nakonec používal asi 5 let. Po letech ho dohnalo málo RAM a aktualizace v podstatě nedostával, ale ten Atom v tom šlapal fakt hezky. Výdrž na baterii taky v pohodě. Tomu Intelu jsem neměl co vytknout a poměr cena výkon daného tabletu byl naprosto skvělý.
Dělám v podnikové sféře. Značkových počítačů a NTB s procesory AMD je naprosté minimum. Odhaduji tak kolem 2-3%. Je to nasazením, pokud možno, unifikované techniky. Stačí se podívat i na nabídku podnikových modelů Dell, HP, Lenovo. S procesory AMD je nabídka minimální. Kdysi oprávněně, ale dnes již na škodu. Ale tyto značky jsou dost konzervativní.
Tohle je chyba výrobce počítače a jeho BIOSu. Ten samý procesor AMD/Intel v jiném počítači tu funkci má, nebo funguje ji povolit.
EDIT: V odkazovaném vlákně vidím, že AMD samo tlačí na výrobce počítače, aby volbu nenabízel. Za prvé, konečné rozhodnutí je na výrobci, někteří volbu nabízejí. Za druhé, to nebude asi tak vliv AMD jako Microsoftu, který závidí funkce a dlouhou výdrž macbookům s novým Apple Silicon, takže tlačí v celé hierarchii, aby byli uživatelé nucení používat nový režim spánku (který je ale v podání Windows tragický a může vést až ke zničení počítače).
24. 3. 2023, 17:23 editováno autorem komentáře
Já jsem četl, že to je nějaký nový trend, že Microsoft tlačí nějaký "active sleep" / s2idle(?) aby mohl i ve sleepu viset na různých instant messengerech, instalovat updaty, nahrávat data do NSA atd., a výsledek je, že i na Windows teď sleep nefunguje, a na nich to na rozdíl od Linuxu ani nejde vrátit do původního stavu, což prý na Linuxu na většině notebooků zatím jde.
Byl o tom nějaký článek na Phoronixu a diskuze na Hacker News (na téma „lidi píšou že dají notebook do batohu a vytáhnou ho vybitý a úplně horký“), ale teď to nemůžu najít.
Bohužel je to tak. Microsoft aktivně zabíjí PC notebooky. Nějak ten sleep jde vrátit, ale po čase vám ho zruší a stejně na mnoha, i značkových, notebookách blbne. Asi i proto se MacBooky s Apple Silicon prodávají tak dobře - lidi už nemají sílu to řešit. To není jen sleep, ale i poškození barev z důvodu "úspory" pro běhu na baterii, který dodnes nedokázali vyřešit.
Tentýž problém je ovšem i u Intelu, potýkala jsem se s ním třeba u Zenbooku 13 (UX325EA) s procesorem řady Tiger Lake. Občas prostě - pod Linuxem - odmítl usnout, jen zhasnul a topil. Přepnutí z s2idle na klasické S3 usnutí sice bylo možné, ale po probuzení nešla zvukovka a hotkeys a prý se to stejně chovalo i pod Windows.
Jenže Apple vertikálně integruje svůj HW a OS, takže tenhle problém nemá. Microsoft zajímají jen firemní uživatelé, takže nechává OEM to m*dat, jak chtěj.
Jinak pro doplnění zkušenosti s dalšími notebooky a v registrech Windows 11 povoleným uspáním S3:
1) "Macbook killer" Dell XPS 15 Plus - po probuzení nefunguje dotykový displej (tester v Dellu očividně neměl notebook s dotykovým displejem, takže tohle nemohl otestovat).
2) 2 Asusy s nejnovějším Ryzenem 7000 - po probuzení vše funguje, ale nejde probudit otevřením displeje, klávesnicí ani trackpadem. Je třeba 3 sekundy držet tlačítko Power.
Jde to vypnout. Mám Radeon 7850 (nechávám si ho kvůli podpoře WinXP) a v některých verzích ovladače AMD zamrzá v Chrome/Chromium a na něm postavených aplikacích (všechny ostatní prohlížeče kromě Firefoxu, Electron a všechny aplikace na něm postavené). Takže třeba v tom Teams mám GPU akceleraci vypnutou. Důvod, proč dnešní programy defaultně jedou s akcelerací, je podpora vysokých DPI, kde kreslení přes CPU není už plynulé a na notebooku by se spouštěl větrák.
Fortnite na Intel 630 (late 2017) na Low ve FullHD dává 50 fps (1% Low 13-30 fps): https://youtu.be/FBBjXPWvkvg?t=159
EDIT: A není Minecraft ta hra, jehož primitivní kostičková grafika běží i na toustovači?
25. 3. 2023, 08:52 editováno autorem komentáře
Koukám do popisku videa a předtím to na 630 nejelo. Teď tam je ale implementován high performance mód i pro 5 let staré iGPU (a to dnešní iGPU jsou několikanásobně rychlejší):
"Until recently, playing Fortnite on Intel's integrated graphics would result in some pretty lousy image quality and frame rates. Performance mode - still in Alpha development as of the time of publication - has changed that, meaning it is now possible to obtain an optimal gaming experience, even without a graphics card!"
Nepoužitelné nejsou, ale rozhodně jsou slabší. Část problému je v tom, že to přece jen nejsou herní GPU.
Další problém je v tom, že každé GPU má jinou sadu features, a ty features mají různý výkon. Když herní vývojář ladí jen pro GPU Nvidia a AMD, tak se může stát, že výkon na Intelu bude mizerný.
Další problém je v tom, že například Nvidia pravidelně vydává drivery "optimalizované" pro konkrétní hry. To v praxi znamená, že vývojáři driveru například zjistí, že nějaký shader by šel napsat lépe. Tak ho prostě nahradí na úrovni driveru, podle všeho bez komunikace s autory hry. K tomu driver konkrétním hrám dává odlišné informace o tom, co umí, aby je například odradil od technik, které by měly mizerný výkon. Nvidia driver je pak velikou sadou takových patchů pro konkrétní hry.
Patchování her dělá nejen NVidia, ale i AMD. Na tom vždy dojedou alternativní výrobci GPU, které se maj prodávat i jak herní. Jinak různý výkon features není jen Intel vs NVidia/AMD, ale i NVidia vs AMD. Mnohé hry ukáží při spuštění logo výrobce GPU, pro které jsou optimalizované. Např. špatně udělané porty z konzolí (tzn jenom to rozchodí, nedělají žádné optimalizace pro různorodý hardware) jedou na AMD GPU až 2x rychleji než na NVidii z dané generace. A pro zajímavost, závody aut s perfektní grafikou GRID 2 při spuštění ukážou, že je optimalizováno pro Intel iGPU. Intel si zaplatil optimalizaci a hra jede 50fps ve FullHD na Intel HD4000. To bylo roky předtím, než někdo vůbec uvažoval o Intel iGPU pro použití na hry.
"Že u iGPU od Intelu není problém výkon platí maximálně ve 2D. Ve 3D jsou tak slabé že jsou až nepoužitelné."
Já bych tak ostře nesoudil. Jasně, Cyberpunk 2077 v 3840×2160 si na tom fakt nezahraješ, ale já za posledních 7 let jel zhruba 5 let na Intel iGPU (od Haswell Celeronu až nyní po Core i3 Alder Lake) a mé potřeby celkem plní. Tam, kde Haswellový iGPU dávalo původní Skyrim v 1280x720/low jen tak tak, ale hratelně, dává Alder Lakový iGPU vylepšený a náročnější Skyrim Anniversary i Fallout 4 také v 1280x720/low. A světě div se, Bethesdí engine prostě vypadá hezky i v tomhle nastavení. Jo, je to trochu masochismus. Jo, je to jen tak tak a jde o letité hry. Ale já jsem prostě spokojenej.
Nemyslím si, že by Intel ARC byly špatné, ale spíš, že strategie zvolená byla velmi špatná. Dlouhou dobu byla dostupná jen A380 za cenu, kdy se vyplatilo koupit raději konkurenci. Pak se začaly objevovat A580/A770, ale zase za cenu, kdy člověk raději sáhl po konkurenci. Navíc se teď dá sehnat spousta bazarových radeonů a nvidií, takže i po slevě málokdo po intelu sáhne. A je to škoda.
Kdyz uz ve firme selhavaji i obchodni oddeleni tak to jde do kopru cele. Je otazkou jestli se intel nepromeni spise ve vyrobni firmu nebo do toho naleje penize vlada/vojaci aby to drzeli pri zivote.
A neresme prozatim zastaraly proces a nefunkcni novy. I mnohem zastaralejsi vyrobni procesy si sve zakazniky najdou.
Intel nic moc "řešit" nemusí, tedy kromě naštvaných akcionářů, kterým nevyšla spekulace a jejich akcie zrovna nerostou. Je to proti AMD pořád obří firma, s mnoha aktivitami, navíc také s vlastní výrobou. Ano, asi budou dalších 5-10 let z hlediska desktopů/notesů/serverů ve srabu... no a co.
Jsou natolik silně přisátí ke státu, k Pentagonu, NSA/CIA a také telekomunikačnímu průmyslu a službám, že nikdy nekrachnou. Stát vždy najde stovky miliard, které jim prostě dá, jen tak, protože bez Intelu přestane fungovat všechno...
Klidně se mohou obrátit k jiným velice výdělečným oblastem, třeba čipy pro SDN sítě, telekomunikace, AI, vojenské a kosmické použití...
Jsme na rootu, tak bych si chtěl na AMD postěžovat ze softwarové stránky.
Opensource ovladače na GPU, to je na potlesk.
Ale jejich podpora procesorů je opožděná. U prvního Zenu (Epyců) jsme čekali na podporu snad rok po vydání. V létě 22 jsem si kupoval notebook s Ryzen 3 Pro 5450 U (teď už 2 generace starý), a plnou podporu měl až v Ubuntu 22.10 . Jasně, mohl jsem si zkompilovat novější jádro, používat nějakou rychlejší distribuci. V tomhle má AMD hodně co dohánět.
Ono to AMD fakt niekedy rieši až príliš neskoro. Nemôže očakávať od zákazníka, že bude kompilovať jadrá, apod. Jednoducho si treba naplánovať, kedy daný produkt uvediem na trh a aby vtedy to už v distribúciach bolo (v prípade Ubuntu aspoň v hwe). Zákazník len príde domov, zapojí a funguje to.
Intel sa to tak snaží robiť.
AMD naopak odporučí, že tuto máme proprietárny driver, ten funguje len v Ubuntu, RHEL a SLES a keď máš niečo iné tak smola. No a keď chceš Blender s GPU akceleráciou, tak máš použiť ten istý proprietárny driver, na tých istých distribúciach, inak smola.
Ktorý zo zákazníkov Intelu inštaluje proprietárne drivery, ktoré sú navyše k dispozícií len pre vybraný malý počet distribúcií?
Intel si to dokáže zmanažovať, aby všetko potrebné bolo upstream a v čase, keď zákazníci dostanú železo do rúk už to je v ich distribúciach. AMD s tým má striedavo oblačno, občas sa podarí, často nie.
(Mám desktop s doskou X399. Podpore senzorov trvalo niekoľko _rokov_, kým sa dostala do jadra).
Nutno dodat, že situace u AMD se pozvolna zlepšuje. Jak slezli hrobníkovi z lopaty, tak už to není jen Alex Deucher sem, Alex Deucher tam, ale těch lidí ve vývoji přibejvá (viz třeba Marek Olšák), protože si můžou dovolit platit větší a větší sw týmy. Zde je to zase AMD, které dohání náskok Intelu v této oblasti, ale dohání. Nepamatuji, kdy jsem naposledy měl nějaký ovladačový problém s Radeony. O CPU AMD nemohu mluvit, naposledy jsem to souvisle používal v roce 2010.
> Nepamatuji, kdy jsem naposledy měl nějaký ovladačový problém s Radeony.
https://www.wezm.net/v2/posts/2020/linux-amdgpu-pixel-format/
> Ktorý zo zákazníkov Intelu inštaluje proprietárne drivery, ktoré sú navyše k dispozícií len pre vybraný malý počet distribúcií?
Já když jsem se pokoušel rozchodit OpenCL (neúspěšně) a jejich FFT když jsem hledal FFT která bude použitelně rychlá a nebude mít komerční licenci za čtvrt milionu jako FFTW (úspěšně, ale je to hrozný blob a gigabajty závislostí, takže furt nevím jakou cestou se vydáme).
Nevím, už je to dávno, ale snad jsem se kvůli tomu musel registrovat. Možná tohle nebo tohle.
Ale teď jsem zkusil ten Intel Compute Runtime z GitHubu a při spuštění hashcatu (dokonce i jenom hashcat -I) to na chviličku naalokuje asi 16 GB RAM (odswapuje to většinu systému; v htopu je ta paměť magentou) a pak to teda běží. Nevím co tam žere tolik.
26. 3. 2023, 22:45 editováno autorem komentáře
AMD muze za to, ze softwarovou podporu pro svoje produkty dodelava pozde, casto az po vydani.
Nevypada to moc dobre, a pro BFU to muze byt neprekonatelny problem. Notebook na zastarale generace CPU, ktery neumi usporne funkce, takze zatimco ve Windows jede fanless, na Ubuntu huci jako vrtulnik. To nechcete.
Nehlede na to, ze prechod z 22.04 na 22.10 dost bolel, je to z LTS na non LTS. Ten procesor vysel v breznu 21, support mel v Ubuntu az v rijnu 23.
AMD má co dohánět i na Windows 10. Rozchodit integrovanou grafiku na 5700G s R9 290 aby fungovalo Opencl na všem nefuguje. Boinc klient detekoval 3 zařízení, kde to 3. byla černá díra, která pohlcovala všechno, ale nevrátila žádný výsledek. Zakázat to 3. nepomohlo, protože pak nejelo ani to další ze zbývajících 2. Takže ve výsledku vždy fungovala jen jedna grafika. Výsledek byl i s R9 280x a Radeon VII stejný. Takže jsem došel k názoru že míchání různých grafik od AMD není možný. Zbavil jsem se proto toho CPU za silnější a bez grafiky a koupil 2. Radeon VII a vše jede ke spokojenosti.
Ale to by tak nemělo být. Mít funkční Opencl mix Nvidii a AMD na jednom stroji mi vždy jelo fajn.
Já mám na OpenCL asi strašnou smůlu. Nefunguje mi ani na integrovaném Intelu (zkoušel jsem různé jejich proprietární bazmeky, největší úspěch byl že to snad chviličku fungovalo, ale pak se to zase nějak samo rozbilo) ani na integrované AMD v Ryzenu (tam to vždycky skončilo tím, že se při pokusu o použití počítač natvrdo resetoval). Jediné kde to funguje stabilně je desktop s herní nVidií (což je smutné, když uvážíme, jak Linus a další na nVidii nadávají). Naštěstí aktuální žádné OpenCL aplikace nevyvíjím, a jediné, co by se mi občas hodilo, je pustit hashcat, ale ten holt pustím na tom vzdáleném stroji s nvidií.
My ted mame appku kde je 3rd party libka zavisla na OpenCL a nedavno prisel request ze se to nepousti - borec to poustel ve VM kde nebyla grafika, protoze v hlavnim OS se mu to nenainstalovalo kvuli chybejicimu Defenderu (lol zavislost Microsoft Store).
Tak jsme pul dne stravili s tim abychom tam dostali nejaky OpenCL CPU runtime, ale ani zaboha jsem to nemohl stahnout. A pak jsem to vzdal, protoze jsem se nekde docetl, ze ten CPU runtime na haswellu stejne nepojede.
Btw pred 10+ lety kdy byl haswell aktualni architektura jsme taky chteli zpracovavat data na openCL - ale to byla ta doba placeneho runtime (pro iGPU, tvl!), takze to nakonec zustalo jen u openGL shaderu. A moc se ten intel nesnazil to nejak zprovoznit.. protoze by nemel paku na prodej Phi :)
Na widlích není něco jako pocl? To na Linuxu typicky funguje, čistě softwarově na procesoru, stačí nainstalovat pocl-opencl-icd z repozitáře.
Ubuntu nabízí i aktuální jádra, ale musíte si to hlídat sám.
https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/
Aktuálně až po 6.3-rc3. Je tam i drm-next větev atd.
Nebo je možné přidat si repozitář z debian testing, tam je aktuálně 6.1.
Moznosti jsou, ale ne pro prumerneho uzivatele Ubuntu, ktery nevi, co to nejake jadro je.
I ja mam ten pocitac na praci, ne rucni instalaci jadra, kterou si budu hlidat sam.
Pred deseti, patnacti lety me bavilo si jadro kompilovat sam, dneska jsem rad, ze je defaultni vzhled KDE vcelku vyhovujici, a uz si nemenim ani pozadi.
No teď nevím, zda jsme ještě na rootu. Místě, kde si geekové s newbie podávají ruce a předávají vědomosti. BFU je fakt jiná liga, to sem moc nepatří, protože pro MASY již systém vytvořen byl a dle reakcí mého okolí, docela to funguje (tj. už nikdo za mnou neběží, že to nestartuje). Ale tady jsme kvůli tomu, abychom si užili customizací co hrdlo ráčí.
Já vím, pointa je, že je to nestandardní věc. Při prvním problému, teď mi třeba nefunguje probouzení ze spánku, je to okamžitě zdroj podezření. A jádro z jiného repozitáře asi pošle celou větičku "Laptop system certified with Ubuntu" do háje.
Mně je to celkem fuk, protože si s tím systémem poradím. Ale pro širší nasazení to není úplně řešení.
26. 3. 2023, 21:25 editováno autorem komentáře
> Opensource ovladače na GPU, to je na potlesk.
Až na to že nefungují s monitory některých značek, protože mají rozbitý pixel format přes EDID a nejde to opravit jinak než podstrčením falešného EDID kernelu při bootu (ale co když je to notebook, který přenáším mezi více monitory, a u každého potřebuju jiné EDID?).
> Jasně, mohl jsem si zkompilovat novější jádro, používat nějakou rychlejší distribuci.
Ubuntu nemá backporty kernelu, případně PPA na aktuální kernel? (určitě má) Například v Debianu je nová verze dostupná nejpozději za 1-2 měsíce.
25. 3. 2023, 20:30 editováno autorem komentáře
To jsou šílený kecy a fantasmagorní teorie.
Prostě nelze sledovat pouze krátký okamžik v životě firmy, ale dlouhodobý vývoj a pozici.
Intel je moloch, který spolehlivě vydělává.
A to že v době celosvětového útlumu má problémy se ziskovostí ještě neznamená že se bude pozítří hroutit.
Komentovat informace o produktech nehodlám nějak extra komentovat, viz. ta moje první věta. Ale toto je naprosto normální americké chování. Zkusí vyvinout produkt, ujme se = hodně vydělají, neujme se tak je nekompromisně zaříznutý. Ale ve výsledku pořád mají knowhow, i negativní, mají patenty a mají lidi který jsou schopni z ničeho udělat něco.
V Americe je naprosto normální, že investor vloží své peníze do deseti firem, a třeba pouze jedna z nich bude úspěšná, ale megaúspěšná. A ty ostatní prostě nevyšly. A nebo nevyjde žádná! Lidi v Evropě chtějí investovat, a chtějí mít u každého projektu stoprocentní jistotu že své peníze dostanou zpět, a toto myšlení se pak promítá všude. Prostě se neprodává jeden produkt automaticky je to špatná firma. Risk je zisk.
A Intel v klíčových věcech moc neriskuje, proto každý rok uvede novou generaci koncových CPU, to není kvůli zákazníkům, ale kvůli výrobcům aby mohli prodávat nové modely. Ale tato četnost nemusí vyhovovat jiným typům produktů. Proto Intel víceméně stabilně za normálních okolností vydělává.
Ja u Intelu vidim jeste dalsi killer feature - Thunderbolt. Teoreticky nic nebrani AMD, aby do svych CPU pridala Thunderbolt kontroler. Lec temer nikdy se tak nedeje. Proc, netusim (licencni poplatky mi prijdou jako blbe vysvetleni).
Kdo nekdy na Linuxu pouzival USB sitovku, ten po Thunderboltove verzi rozhodne touzi (ale i tech je na trhu vyrazne min nez USB sragor).
A pres USB 3.* Gen*x*y*z* si proste externi GPU nepripojime. Tezko rict, jak s tim zamicha USB4. Ale dokud se mi pripojena zarizeni neobjevi v lspci, tak budu touzit po Thunderboltu a jen po nem. A dokud ho budou mit jen stroje s Intel CPU, tak bohuzel...
USB 4 je Thunderbolt 3, ale s optional PCIe tunelingom. Takže tam TB zariadenia môžu, ale nemusia fungovať, závisí, ako sa výrobca zariadenia rozhodne, či to tam implementuje alebo nie. Microsoft to do WHCL dal povinne, takže aspoň niektoré zariadenia to budú mať.
Problém USB sieťoviek nie je v USB, ale v ich dizajne. Sú stavané na cenu a predaj na kilá, tak to aj vyzerá. Cena TB sieťoviek je niekde úplne inde (to hovorím ako majiteľ QNAP QNA-T310G1S).
" Raptor Lake – výkonově zhruba srovnatelné s AMD, byť ve vyšším segmentu za cenu až dvojnásobné spotřeby (v nižších segmentech je situace pro Intel daleko lepší)."
intel dělá segmentaci trhu, takže nižší CPU mají umělé snížené takty. Vedlejší efekt této boudy na zákazníka je nižší spotřeba.
Považovat to za výhodu je dost zvláštní.
Ano pro vyznavače obskurního hardware se sklony k sebemrskačství to výhoda je.
Ale já si raději koupím AMD a když budu chtít menší spotřebu, tak omezím TDP.
A taky to tak dělám. Když přijde vlna veder, tak snížím spotřebu PC aby mi netopil.
Nikdo v diskusi nezmínil - ačkoliv Ježek to trochu nakousl - že dělat nějaké delší predikce ohledně Intel procesorů dneska moc nedává smysl, protože geopolitická situace se mění, stejně jako globálně/korporátní.
Klidně je možné, že za pár let TSMC z již plně čínského Tchaj-wanu začne sankcionovat vývoz některých výrobků do USA, přesně naopak, jak to dnes dělá USA proti Číně s Xeony apod. AMD je napůl "čínská" firma už dnes, v Intelu je Číňanů a Indů také mraky, a jak to bude dál, nikdo neví.
Další věc je, že podobně jako to proběhlo s telefony, PC, notebooky, displeji, disky a SSD, postihne to i procesory. Tj. místo Intelu bude jeho procesory vyrábět nějaká asijská firma, které divizi procesorů Intel prostě prodá. Jako IBM prodalo Lenovo. A Intel se přeorientuje na výnosnější oblasti.
Takže třeba za 5 let nebude Mars Lake či co, ale Nefritový jezdec 1. gen. nebo jak to Žluťák nazve. :D
Tchaj-wan je součástí Číny, oficiálně. Od podpisu smluv mezi USA-ČLR za Nixona v roce 1972, kdy Tchaj-wanu sebrali čínskou židličku v RB OSN a dali ji ČLR. Další věc je, že současná "samostatná" konfrontační politika tamní vlády se Tchaj-wancům líbí čím dál méně - protože to omezuje kšefty se světem, který se snaží USA říše rozdělit, a "neposlušné" bojkotovat a sankcionovat. A tak s největší pravděpodobností brzy vyhraje volby původní Čankajškova strana Kuomintang, která je pro sjednocení s Čínou ve stylu "jedna země - dva systémy", jako to provedli v Hong-Kongu. Tudíž Čína nic obsazovat nebude, jelikož nemusí ani nechce.
USA mají skutečně plány na "obranu Tchaj-wanu", a jejich součástí je evakuace klíčových lidí a zničení továren, včetně TSMC. "Museli jsme tu vesnici zničit, abychom ji zachránili". Píšou o tom oficiálně, stačí pohledat na netu.
Takže jak se to vyvrbí, těžko říct.
> ...jako to provedli v Hong-Kongu
Já to napoprvé přečetl "jako se povedlo v Hong-Kongu" a klepal jsem si na čelo :-)
EDIT: Jinak v tom Hong-Kongu o tom lidi věděli 20 let dopředu, takže se nějak (psychicky) připravili. Ale v Taiwanu se dost lidí nebude chtít vzdát demokracie, takže to zas tak mírumilovné nebude,
27. 3. 2023, 13:36 editováno autorem komentáře
Pokukuji po novém notebooku, ale Tuxedo do těch pro mě zajímavých dává buď AMD Ryzen 7 6800H/9 6900HX + NVIDIA, anebo Intely typu Core i7-12700H bez externí grafiky. NVIDII nechci. Velký grafický výkon nepotřebuji a v openSUSE Tumbleweed je s ovladači pro NVIDIA řada problémů (NVIDIA je typicky vydává pozdě, ty open-source mi nepřijdou moc dobré). AMD karty mi běhají úplně v pohodě, mají mnohem lepší open-source ovladače. Notebook Check sice hlásí, že ty Intely by měly být mírně výkonnější, ale rozdíl není velký. Spíš potřebuji vyšší výkon, než mobilitu a Intelu nevěřím ten koncept Performance/Efficient Core. Máte s tím někdo zkušenosti? Jsou tyhle procesory dobré?
Něco o lákání Intelu do Česka: Intel chystá masivní investice v Evropě. Síkela jel lobbovat do USA, aby firmu nalákal do Česka. :-)